Aktualności z życia szkoły

Wiwat wakacje

W piątek 25 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2009/2010. Przed nami 67 dni wakacji. Wszystkim życzymy dużo słońca i niezapomnianych letnich wrażeń.  Niech żyje bal ...

21 czerwca szóstoklasiści z naszej szkoły bawili się wspaniale na pożegnalnym balu, który przygotowali rodzice przyszłych absolwentów. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto polonezem. Pierwszy bal pozostanie na zawsze w pamięci i na zdjęciach.

       


  Czerwony Kapturek w Szóstce

Dnia 21 czerwca 2010 roku kółko wokalno-teatralne języka angielskiego "HAPPY TEAM" pod opieką Małgorzaty Majki wystawiło spektakl "Czerwony Kapturek" dla uczniów wszystkich klas trzecich, wychowawców i Dyrekcji Szkoły. Przedstawienie baśni odbyło się w języku polskim - w wykonaniu grupy uczniów z klasy 4a, jak również w wersji angielskiej zaprezentowanej przez uczniów z klas 6d i 6e.
Opiekun koła zadbał o odpowiednią oprawę muzyczną, właściwe rekwizyty i kostiumy dla młodych aktorów. Po przedstawieniu na wszystkich zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek.
Tego samego dnia po południu, podczas spotkania z rodzicami kl. 4a, uczniowie należący do wspomnianego koła zaprezentowali dla pozostałych kolegów i koleżanek oraz rodziców baśń w dowód podziękowania za współpracę.
Możliwość wystąpienia przed młodszą i starszą publicznością sprawiła dzieciom dużo satysfakcji i radości oraz dostarczyły wielu niezapomnianych wzruszeń. Wykonawcy poczuli sie jak prawdziwi aktorzy na scenie. Rodzice zaś mieli możliwość podziwiania kreatywności swoich pociech i nagrodzili je gromkimi brawami. /M. Majka/

     


GALERIA ZDJĘĆ Z FESTYNU OSIEDLOWEGO

       

     


KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Dyrektor szkoły zaprasza rodziców i prawnych opiekunów dzieci urodzonych w roku 2003 i 2004 na spotkanie organizacyjne dotyczące klas pierwszych dnia 9 czerwca 2010 o godz. 17.00, które odbędzie się w stołówce szkolnej.
  Uczeń z Szóstki na szóstkę

To już czwarta edycja konkursu inteerdyscyplinarnego zorganizowanego w SP6 dla uczniów wyróżniających się w nauce. Konkurs wzorowany na popularnych teleturniejach telewizyjnych ma za zadanie promować uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Po eliminacjach w I etapie wyłonieni zostali najlepsi, którzy w II etapie rywalizowali o tytuł "Ucznia z Szóstki na szóstkę" w poszczególnych kategoriach wiekowych klas 4,5 i 6. Tradycja zobowiązuje, więc i zawodnicy wykazali się ogromną wiedzą z języka polskiego, historii, przyrody, matematyki, religii i plastyki otrzymując najczęściej maksymalną ilość punktów. Zadania przygotowały p. M. Olszewska i p. B. Rojek we współpracy ze wszystkimi nauczycielemi. Wszystkie pytania zostały przygotowane w formie pięknej i kolorowej prezentacji multimadialnej urozmaiconej odpowiednimi zdjęciami zabytków Oleśnicy, obrazów przedstawiających wydarzenia historyczne, elementów architektonicznych lub zwierząt i roślin.
Komisja w składzie: p. B. Rojek i p. J. Kajmowicz przyznały tytuł "Ucznia z Szóstki na szóstkę":
Radosławowi Kolańskiemu z kl. 4d
Konradowi Kolańskiemu z kl. 5c
Piotrowi Krzekotowskiemu z kl. 6d
Gratulujemy laureatom i dziękujemy kibicom, którzy bardzo gorąco dopingowali swoim kolegom i koleżankom /M. Olszewska/  Z bajką przez świat

W maju grupa 5-latków zaprezentowała zebranym gościom przedstawienie "Królewna Śnieżka". Spektakl ten został wystawiony w ramach programu czytelniczego "Z bajką przez świat" z okazji Dnia Mamy i Taty dla rodziców 5-latków. Tego samego dnia bajkę obejrzały zaproszone dzieci z niepublicznego przedszkola "Puchatek" w Oleśnicy. Piękne stroje i dekoracje wykorzystane w przedstawieniu to efekt uprzejmości i ogromnego zaangażowania rodziców dzieci 5-letnich, dlatego rodzicom należą się gorące słowa podziękowania! /A. Biała/

     


Sukces Oleny
Olena Niszczak, uczennica klasy 6d odniosła kolejny sukces literacki uzyskując tytuł laureata Międzyszkolnego Konkursu "Życzenia dla Oleśnicy", który odbył się pod patronatem Burmistrza Oleśnicy. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. w Sali Rycerskiej oleśnickiego zamku. Olena wystąpiła tam w podwójnej roli, reprezentowała bowiem także nPSM I st. w Oleśnicy. Podczas koncertu można było wysłuchać etiudy w jej wykonaniu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. /J. Kajmowicz/Podsumowanie ogólnopolskiego konkursu "MÓJ LAS"

28 maja odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu "Mój las" na szczeblu okręgu wrocławskiego. W tym dniu gościliśmy prezesa LOP okręgu wrocławskiego p. Jerzego Ślusarczyka, p. Ryszarda Pietrzaka przedstawiciela Nadleśnictwa Oleśnica oraz laureatów konkursu wraz z opiekunami.
Gości przywitał pan dyrektor Emil Matuszak.
Uroczyste wręczenie nagród poprzedziło przedstawienie nawiązujące do ochrony i poszanowania przyrody, które wystawiła klasa 1a, przygotowana przez p. J. Przybysz.
Uczniowie naszej szkoły byli w gronie laureatów tego konkursu:
Gabriela Stala i Julia Robak zajęły II miejsce w I kategorii wiekowej, Kamila Krzesak i Chiara Solbiati z kl. 3a - II miejsce w tej samej kategorii wiekowej.
Wyróżnienia w I kategorii wiekowej zdobyli także: Weronika Piechowiak i Katarzyna Stanisławczyk z kl. 3a /opiekun M. Hałapacz/, Michał Grzybek i Julia Różewska oraz Laura Goniat i Julia Janik z kl. 1a /opiekun p. J. Przybysz/. Wyróżnienia w II kategorii wiekowej zdobyli Paweł Urban i Paweł Kieryk z kl. 5b /opiekun p. E. Grędysa/.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbyły się warsztaty przyrodnicze na terenie ścieżki dydaktycznej "Storczyk", które przygotował i przeprowadził p. Ryszard Pietrzak. Plastyczną oprawę uroczystości przygotowała p. Zofia Rychlewska. /E. Grędysa/

     


KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

W DNIU 27 MAJA BR. O GODZ. 17.00 W STOŁÓWCE SZKOLNEJ ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DOTYCZĄCE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011.

Na spotkanie zapraszam rodziców dzieci urodzonych w roku 2004 i 2005, przyjętych do Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 6 w Oleśnicy. Dyrektor Szkoły  Ósma drużyna w województwie dolnośląskim

17 maja drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Moskiewicz z kl. 5a, Konrad Brzozowski i Konrad Kolański z kl. kl. 5c wywalczyła VIII miejsce w FINALE DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU BEZPIECZEŃSTWA Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa "Uczę się bezpiecznie żyć" pod honorowym patronatem Ministra MSWiA Jerzego Millera, Minister Edukacji Katarzyny Hall, Minister Zdrowia Ewy Kopacz, Marszałka Województwa Dolnosląskiego Marka Łapińskiego oraz Prezydium Euroregionu Nysa.
Konkurs został uroczyście otwarty w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Nasi uczniowie długo i wytrwale zmagali się z zadaniami czysto praktycznymi, w których należało wykazać się umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej, ekologii, bezpieczeństwa dnia codziennego oraz turystyki i rekreacji.
Uczniom serdecznie gratulujemy.
Do konkursu laureatów przygotowywała p. E. Grędysa we współpracy ze szkolna pielęgniarką p. W. Rychard. /E. Grędysa/

     

Spotkanie z ilustratorką książek
Dnia 12 maja 2010 roku uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w spotkaniu z ilustratorką książek p. Agnieszką Żelewską, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna Pod Pegazem. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, poznały tytuły książek dla dzieci, które ilustrowała pani Żalewska oraz uczestniczyły w ciekawych zajęciach plastycznych. Wspólnie stworzyły ilustrację do wysłuchanego fragmentu książki o Olbrzymie i krasnalach. Spotkanie było bardzo ciekawe i dostarczyło wiele emocji. /D. Terka/

     

Sukcesy Szkolnych Klubów Europejskich
Dnia 6 maja 2010 r. przedstawiciele Klubu Małego Europejczyka wzięli udział w miejskim turnieju wiedzy pod hasłem "Razem w Europie", zorganizowanym przez SP nr 2 w Oleśnicy. Zajęli w nim III miejsce. Reprezentanci szkoły w składzie: Wojtek Cyran z kl. 3d, Patryk Moskiewicz z kl. 2c oraz Filip Piasecki z kl. 2c wykazali się dużą znajomością państw należących do Unii Europejskiej. Chłopców przygotowały opiekunki klubu: p. D. Terka i p. M. Trzcińska.
Z okazji Dnia Unii Europejskiej MOKiS oraz SP4 zorganizowały miejską imprezę pod hasłem "Przebojowa Europa". Odbyła się ona dnia 7 maja. Oleśnickie szkoły przygotowały ciekawe prezentacje państw europejskich. Naszą szkołę reprezentowali członkowie Klubu Europejskiego, którego opiekunką jest p. M. Oskroba oraz kl. 2c /wych. p. D. Terka/. Zaprezentowaliśmy słoneczną Grecję. /D. Terka/

     

eBeam w SP6
Dnia 27 kwietnia bieżącego roku do klasy IVa przybył konsultant metodyczny wydawnictwa językowego. Zaproszony przez panią Małgorzatę Majkę gość, przeprowadził dla zebranych uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji szkoły multimedialną lekcję języka angielskiego z wykorzystaniem najnowszej tablicy interaktywnej. eBeam to nowoczesny środek dydaktyczny, urządzenie współpracujące z komputerem i projektorem multimedialnym. Działa jak duży ekran dotykowy, który może być obsługiwany za pomocą palca lub specjalnego pisaka. Możliwości wykorzystania tablicy podczas prowadzenia zajęć, prezentacji, szkoleń, warsztatów są wręcz nieograniczone; zwiększają efektywność i atrakcyjność zajęć oraz, co najważniejsze wpływają pozytywnie na interakcje, aktywność i kreatywność uczniów oraz zapamiętywanie poznawanych wiadomości.
Walory korzystania podczas zajęć ze wspomnianej wyżej tablicy interaktywnej podkreślali zgodnie wszyscy uczestnicy pokazu. Dzięki sponsorowi nasza szkoła wzbogaciła swoją bazę od maja 2010r o nowoczesny środek dydaktyczny. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     

Koncert skrzypcowy u 5-latków
W grupie 5-latków odbył się koncert skrzypcowy w ramach Dnia Talentów. Koncert poprowadziła p. Anna Mulowska - Plaskota, która również przygotowała dzieci. Najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 uczestniczące w koncercie są uczniami Szkoły Suzuki "Muzyczny Zakątek" w Oleśnicy. Z grupy 5-latków wystąpiły: Paulina Wróbel i Martynka Krawczak. Pozostałe dzieci po koncercie mogły przy pomocy p. Anny Mulowskie - Plaskoty osobiście spróbować swoich sił w grze na tym wdzięcznym instrumencie. Być może dla niektórych maluchów był to początek przygody ze skrzypcami.../Anna Biała/

     

MALI EKOLODZY

W dniu 23 kwietnia 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Oleśnicy odbył się Konkurs Ekologiczny dla klas II i III pod patronatem Burmistrza Oleśnicy. Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna, wyłoniona w konkursie szkolnym zorganizowanym przez p. M. Hałapacz. Spośród uczestników największą wiedzą ekologiczną wykazały się następujące uczennice: Sara Grzelak, Natalia Michalak i Gabriela Stala z kl. 3a. To właśnie one reprezentowały naszą szkołę na konkursie miejskim. Reprezentacja zajęła I miejsce.
Zwycięzcom gratulujemy. /M. Hałapacz/

     

Kolejny sukces w poetyckiej krainie ...
23 kwietnia br. w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się Finał IX Powiatowego Konkursu Humanistycznego dla szkół podstawowych pod hasłem "W poetyckiej krainie Juliusza Słowackiego".
Wzięli w nim udział laureaci etapów miejsko-gminnych. Wśród 27 konkursowiczów znalazły się również reprezentantki naszej szkoły - Nicole Leja z kl. 6c /opiekunka I. Nowicka/ i Olena Niszczak z kl. 6d /opiekunka J. Kajmowicz/.
Dziewczęta musiały wykazać się biegłą znajomością biografii romantycznego twórcy oraz umiejętności interpretacji i analizy jego utworów poetyckich. Konkurs składał się z dwóch części - pisemnej i ustnej. W pierwszej młode humanistki w ciągu 60 minut redagowały pracę stylistyczną na wybrany temat, zaś w drugiej - forułowały wypowiedź ustną dotyczącą wylosowanego zagadnienia związanego z życiem i twórczością Juliusza Słowackiego. O przyznaniu miejsc przez komisję decydowała łączna suma punktów z obu części konkursu.
W gronie zwycięzców znalazła się Nicole Leja z kl. 6c, która zdobyła II miejsce!
Gratulujemy serdecznie pięknego sukcesu!
Życzymy Laureatce nowych humanistycznych wyzwań i satysfakcji z kolejnych osiągnięć. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


Mamy tylko jedną ziemię...
22 kwietnia 2010 roku, w dniu, w którym wypada Światowy Dzień Ziemi uczniowie klasy 1a przestawili większej społeczności przedstawienie teatralne "Jaś i Małgosia".
Teatr dzieciecy wychowuje do odpowiedzialności, uczy wrażliwości, pomaga w odkryciu własnych talentów, w przełamaniu barier oraz kształtuje postawę twórczą i otwartą. Niszczenie przyrody, krzywdzenie zwierząt, zaśmiecanie środowiska to tematy, z którymi dziecko bardzo często spotyka się nie tylko w mediach, ale w czasie wyjazdów do lasu, wycieczek szkolnych, spacerów po parku. Podczas zabawy w teatr przybliżyłam dziecku otaczający świat i jego problemy. Propagowanie wiedzy ekologicznej w sposób atrakcyjny i przystępny dzieciom miało uświadomić, że ekologia nie jest dziś dziwactwem czy kaprysem, jest raczej stylem życia, wynikającym z szacunku do przyrody, troski o zwierzęta i rosliny.
"Niczego bowiem nie uda nam się zmienić, jeżeli ludzie nie będą wiedzieć, w jaki sposób ich zachowanie, model życia wpływają na otaczający świat". J. Przybysz

   

Dbamy o nasze środowisko
W nawiązaniu do minionego Święta Ziemi inspektor Straży Miejskiej w Oleśnicy p. Aleksandra Łakoma przeprowadziła z uczniami kształcenia zintegrowanego warsztaty mające na celu promowanie działań korzystnych dla środowiska. Z tej samej okazji w poprzednim tygodniu dzieci uczestniczyły w sprzątaniu otaczającego szkołę osiedla. Ważnym akcentem ich pracy było wówczas segregowanie zebranych odpadów do kolorowych pojemników. Dzięki temu wiele odpadów nie trafi bezpowrotnie na wysypisko, a zostanie powtórnie wykorzystanych. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska i realizujemy jeden z elementów ekologicznego stylu życia.
Pani inspektor w szczególny sposób podkreśliła problem zanieczyszczenia placów zabaw i parków przez naszych czworonożnych przyjaciół. Dzieci zgodnie podkreśliły, że jest to poważna sprawa i nie można jej lekceważyć. W tym miejscu pani inspektor przedstawiła dzieciom najważniejsze zasady dotyczące kontaktów z psem. Uczniowie chętnie ćwiczyli postawy obronne, a na zakończenie warsztatów poznali groźne rasy psów, których szczególnie powinny się wystrzegać. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


Jak dobrze i zdrowo żyć
Edukacja zdrowotna jest nieodłącznym elementem promocji zdrowia. Korzystając z okazji, że miesiąc kwiecień jest ogłoszony "Miesiącem kultury zdrowotnej", a 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia szkolne koło teatralne zorganizowało uroczysty apel. Pamiętając o tym, że Szóstka jest szkołą promującą zdrowie, opiekunki koła p. H. Wojtaszczyk-Lewek i A. Rudzińska wspólnie ze swoimi wychowankami postarały się, aby to święto uczcić w sposób szczególny. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły, a gościem honorowym była szkolna pielęgniarka, p. W. Rychard. Młodzi aktorzy starannie przygotowali kolorową dekorację sali oraz swoje kostiumy. Z dużym zaangażowaniem odgrywali swoje wesołe role: wirusów, bakterii, zajączków, wiewiórek czy też walczących z zarazkami dzieci "czyścioszków"
Miłym akcentem uroczystości było wystąpienie p. Dyrektora szkoły p. E. Matuszaka, który podkreślił szczególne zadania Szóstki jako szkoły promującej zdrowie. Efektem wspólnej pracy powinny być zdrowe i szczęśliwe dzieci.
Organizatorzy apelu pamiętali także o życzeniach i bukiecie kwiatów dla szkolnej pielęgniarki. I chociaż o zdrowiu i o zdrowym stylu życia dzieci dowiadują się podczas zajęć szkolnych przez cały rok, to jednak takie uroczystości pozwalają na szczególne podkreślenie znaczenia zdrowia jako podstawy długiego i szczęśliwego życia. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


  WIELKI SUKCES NASZEJ LAUREATKI
20 kwietnia br. w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się Finał XV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" w kategorii "Młodsi" (szkoły podstawowe - kl. IV-VI). Wzięło w nim udział 52 zwycięzców konkursów powiatowych z całego województwa dolnośląskiego. W ich gronie była także nasza uczennica Magdalena Pawłowska z kl. IVb, która zaprezentowała wiersz D. Wawiłow pt. "A jak będę dorosła". Komisja konkursowa doceniła ekspresję, wrażliwość oraz naturalność młodej recytatorki.
Magda zdobyła II miejsce! Oryginalna interpretacja utworu spodobała się także licznej widowni, która nie szczędziła gromkich braw. Gratulujemy wspaniałego sukcesu! Życzymy Laureatce kolejnych pięknych wrażeń i osiągnięć w trudnej sztuce "żywego słowa"!
/Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   

Mali Mistrzowie Matematyki
Po raz kolejny grono pedagogiczne naszej szkoły ma powód do dumy. Oto bowiem w dniu dzisiejszym ośmioosobowa delegacja uczniów klas trzecich wyłoniona podczas szkolnych eliminacji 30 marca, udała się do Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy , aby walczyć o awans do Powiatowego Konkursu Matematycznego pod hasłem "Wesołe myślenie". Do rywalizacji o tytuł mistrza matematyki stanęły także liczne reprezentacje ze wszystkich oleśnickich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali:
- Kamila Krzesak klasa III A
- Karolina Rosińska klasa III C
- Natalia Michalak klasa III A
- Natasza Polan klasa III B
- Przemysław Dondziak klasa III C
- Marcin Krawczak klasa III C
- Katarzyna Zadka klasa III C
- Aleksandra Poszwa klasa III D.
Przed uczestnikami konkursu postawiono trudne zadanie rozwiązania pięciu problemów matematycznych. Startujący musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, wiedzą matematyczną i biegłością liczenia.
Z ogromną radością informuję, że spośród naszej reprezentacji I miejsce zajęła Natasza Polan,a II miejsce zajęła Karolina Rosińska, wyróżnienie otrzymała Katarzyna Zadka.
Następny etap to finał powiatu oleśnickiego 20 maja.
Gratulujemy laureatom i życzymy im dalszych sukcesów. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


  NA ZAWSZE W PAMIĘCI ...
Dnia 12 kwietnia w dniu żałoby narodowej społeczność uczniowska, dyrekcja i pracownicy szkoły chwilą wspomnień i minutą ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Na godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone rozmowy na temat tej tragedii. Staliśmy się uczestnikami wyjątkowej, niezwykle bolesnej karty historii naszej Ojczyzny. Bądźmy razem.
Składamy hołd tym, którzy polegli.
Wyrazy współczucia i żalu kierujemy do Rodzin i Przyjaciół wszystkich ofiar katastrofy lotniczej.


  Uczymy się bezpiecznie żyć
"Uczymy się bezpiecznie żyć" to konkurs z zakresu ogólnej wiedzy o bezpieczeństwie dla dzieci i młodzieży, w którym po raz pierwszy wzięła udział drużyna z oleśnickiej Szóstki. W skład reprezentacji weszli: Alicja Moskiewicz z klasy Va, Konrad Brzozowski i Konrad Kolański z klasy Vc. Konkurs odbył się 26 marca 2010 roku w Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu i był to już etap subregionalny, wrocławski. Głównymi organizatorami był Zarząd Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa. Głównym celem konkursu jest wsparcie bezpieczeństwa na obszarze Województwa Dolnośląskiego poprzez nabycie przez dzieci i młodzież ogólnej wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pomocy sobie i innym oraz bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń w życiu codziennym.
Uczestnicy konkursu musieli rozwiązywać praktyczne problemy zainscenizowane na stacjach konkursowych w zakresie pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przeciwpowodziowej oraz bezpieczeństwa dnia codziennego.
Nasza drużyna przygotowana przez panią E. Grędysę, nauczyciela przyrody, świetnie poradziła sobie z zadaniami konkursu i ostatecznie zajęła drugie miejsce. Tym samym otrzymała nominację do Finału Dolnośląskiego. Do sukcesu naszej drużyny w dużej mierze przyczyniła się także nasza szkolna pielęgniarka, pani Wiesława Rychard, za co szczególnie teraz dziękujemy. Mamy nadzieję, że nasi laureaci w podobny sposób poradzą sobie w czasie Dolnośląskiego Finału. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


  MAM TALENT
Maluchy z oleśnickiej Szóstki idąc w ślady starszych uczniów postanowiły zorganizować własny konkurs pod hasłem "Mam talent". Doskonała okazja nadarzyła się w poniedziałek, 22 marca. Od wielu lat powitanie wiosny przez brać szkolną wiązało się z różnymi zwyczajami. Pragnąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów tradycyjnie w Szóstce organizuje się w tym dniu imprezy alternatywne i ku ogromnemu zadowoleniu organizatorów cieszą się one dużą popularnością zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców. Tegoroczna impreza była pierwszą edycją i wszystko wskazuje, że na pewno nie jedyną. Pełną organizacją i przeprowadzeniem konkursu zajęły się nauczycielki kształcenia zintegrowanego panie: Beata Kubów, Jolanta Fryta i Katarzyna Nowatkowska-Kapusta. Z uwagi na rozmaitość zgłoszonych prezentacji występy zawodników podzielono na poszczególne kategorie: śpiew, taniec, gra na instrumentach, sport oraz galerię rozmaitości. W ostatniej kategorii znalazły się zabawy iluzjonistyczne, recytacja, a nawet gra na policzkach. W każdej kategorii zostali wybrani laureaci, których po burzliwej dyskusji wyłoniło jury konkursu w składzie: pani Marta Oskroba, pani Marta Buczak oraz pan Dariusz Świerczyński.
W kategorii "śpiew" tytuł laureata otrzymali:
I miejsce Dawid Weliczko z klasy III D,
II miejsce Chiara Solbiati i Wiktoria Drożdżowska z klasy III A,
III miejsce Milena Wasala, Kinga Giwerska i Julia Chisińska z klasy III B.
W kategorii "taniec" tytuł laureata wywalczyli:
I miejsce Karolina Sekutowicz, Klaudia Maksymczak, Barbara Steblecka, Laura Korzeniowska, Aleksandra Kornalewska z klasy III B,
II miejsce Karolina Rosińska z klasy III C oraz Daria Kaczmarek z klasy I C,
III miejsce Maja Kawa z klasy I B oraz Katarzyna Zadka, Eliana Sargsyan, Julia Gendera z klasy III C.
W kategorii "gra na instrumentach" laureatami zostali:
I miejsce Kacper Tomaszewski zklasy II D,
II miejsce Maciej Szkaradowski z klasy III A,
III miejsce Paulina Szatkowska z klasy III C.
W kategorii "sport" tytuł laureata otrzymali:
I miejsce Pola Rudnicka z klasy II A,
Ii miejsce Wiktoria Wika z klasy II A,
III miejsce Marta Spólna oraz Zuzia Dolińska z klasy I B.
W kategorii "galeria rozmaitości" nagrodzeni zostali:
I miejsce Aleksandra Poszwa z klasy III D,
II miejsce Wojciech Cyran z klasy III D oraz Filip Linkowski z klasy I C,
III miejsce Kacper Sznajder z klasy I B.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.
Popisy naszych małych artystów z dużą uwagą obserwowali uczniowie z klas I - III wraz z nauczycielami i rodzicami. Na sali nie zabrakło też pana Dyrektora szkoły Emila Matuszaka, który sprawiedliwie kibicował wszystkim zawodnikom. Wszyscy obecni bardzo uważnie podpatrywali poczynania rówieśników, którym już dzisiaj udało się odnaleźć własną drogę ku spełnieniu marzeń o karierze. Konkurs "Mam talent" stał się też okazją dla niewielkiej grupy osób, które chciały się pochwalić wytworami swojej pracy plastycznej lub technicznej, albo też efektami kolekcjonerstwa. W tym dniu oni także mieli możliwość zaprezentowania swoich zbiorów.
Organizatorzy mają głęboką nadzieję, że obecna impreza stanie się dla wielu uczniów doskonałą inspiracją do dalszych indywidualnych poszukiwań./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       

LAUREATKA
Uczennica naszej szkoły Magdalena Pawłowska z kl. 4b wzięła udział w Eliminacjach Powiatowych XV Konkursu Rrecytatorskiego "Pegazik", które odbyły się 19 marca 2010 roku w PCEiK w Oleśnicy. Uczestniczyli w nich uczniowie - laureaci eliminacji miejsko - gminnych ze szkół podstawowych. Jury konkursowe zwracało szczególną uwagę na dobór repertuaru, interpretacje utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Przyznano dwa tytuły LAUREATA. Jeden z nich zdobyła właśnie Magda Pawłowska, która zaprezentowała wiersz D. Wawiłow "A jak będę dorosła". Nasza laureatka pojedzie w kwietniu do Kłodzka na Finał Wojewódzki.
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!/rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


DZIEŃ OTWARTY W SZÓSTCE
W ramach promocji szkoły w dniu 18 marca br. nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr.6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy zorganizowali tzw. "Dzień otwarty". Tradycyjnie impreza adresowana była przede wszystkim do najmłodszych i ich rodziców, którzy w tym roku stanęli przed wyborem szkoły lub grupy przedszkolnej. Jak zwykle było bardzo uroczyście. Przybyłych gości w progu szkoły uśmiechem i drobnym upominkiem witali nasi najmłodsi uczniowie, a mali redaktorzy ze szkolnej gazetki "Nowineczki z Szósteczki" rozdawali zredagowane przez ich zespół informatory. Zwiedzanie szkoły zaczęło się dla wszystkich od szkolnej stołówki. Tutaj powitał przybyłych gości Dyrektor szkoły Emil Matuszak. Symbolicznie otworzył drzwi wszystkich pomieszczeń Szóstki zapraszając do zwiedzania. Zanim jednak goście udali się na wędrówkę po obszernych korytarzach, reprezentacja samorządu szkolnego zaprezentowała pokaz multimedialny, w którym w wyczerpujący i bardzo ciekawy sposób opowiadali o swojej szkole. Spotkanie zakończyły dzieci z oddziałów przedszkolnych, które zaprezentowały krótki program artystyczny. Dopiero teraz goście podzieleni na mniejsze grupy rozpoczęli zwiedzanie szkoły. Teraz sami mogli zobaczyć to o czym usłyszeli w prezentacji. W dużej gablocie, w holu głównym, mogli podziwiać osiągnięcia uczniów Szóstki w postaci bogatej ekspozycji pucharów, medali i dyplomów. W Szkolnej Izbie Pamięci wśród wielu zgromadzonych pamiątek dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim klasowe i szkolne kroniki, tworzone z dużą dozą wyobraźni przez kolejne pokolenia dawnych uczniów. Zwiedzający nie ominęli żadnego gabinetu i pracowni. Oglądali sale gimnastyczne i obszerne szatnie. Powoli korytarze pustoszały, a zmęczone lecz zadowolone maluchy wracały do domów. Wielu z nich już na początku miesiąca zapisało się do szkoły, a dzisiejsze odwiedziny potraktowało jak dobrą zabawę. To także jeden z celów "otwartego dnia" w szkole. Organizatorzy wierzą też, że tym, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, ten dzień ułatwi dokonanie właściwego wyboru./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       

By język giętki...
Już po raz siódmy 18 marca 2010 roku w naszej szkole spotkały się trzyosobowe drużyny z oleśnickich podstawówek na Drużynowym Turnieju Oleśnickich Szkół Podstawowych "By język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa...", który przebiegał pod honorowym patronatem Burmistrza Oleśnicy.
Uroczystego otwarcia turnieju dokonali Wiceburmistrz Oleśnicy Henryk Bernacki, Dyrektor SP6 Emil Matuszak oraz Wicedyrektor SP6 Jadwiga Wieczorek. Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie Iwona Nowicka, Joanna Kajmowicz oraz Marta Babicz. W turnieju wzięli udział reprezentanci SP 2, SP 4, SP 6, SP 7, SP 8, oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Uczestnicy, rozwiązując zadania konkursowe, wykazali się wiedzą z zakresu gramatyki i ortografi języka polskiego, literatury, umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną, kojarzenia ważnych wydarzeń i postaci historycznychoraz wiedzą z zakresu kultury i sztuki. Ucznowie odczytywali znaczenie związków frazeologicznych, łączyli postacie historyczne z nazwą epoki, rozpoznawali słynnych polaków na podstawie portretów literackich. Potwierdzali też wiedzę historyczną w konkurencji "Z historią za pan brat" oraz znajomość mitologii greckiej i rzymskiej, przy wykorzystaniu wizerunków i atrybutów mitologicznych bogów. Sprawność językowa ćwiczyli w zadaniu "Ortograficzna corrida" oraz "Oleśnickie perełki". Znajomość polskich legend prezentowali, przyglądając się różnym rekwizytom, zaś oglądając fragmenty filmów historycznych próbowali umiejscowić wydarzenia we właściwej epoce.
Prezentacje drużyn zgodnie z regulaminem, kryteriami i ustaloną przez organizatora punktacją oceniało jury w składzie: M. Chlebowska - Salamon z SP 2, Małgorzata Wesołowska z SP 4, J. Szczegodzińska z SP 7, J. Stojanowska z SP 8 i J. Potrząsaj z Katolickiej Szkoły Podstawowej. Maksymalnie za prawidłowe rozwiązania wszystkich turniejowych zadań można było uzyskać 119 punktów. Nasza reprezentacja w składzie Marcin Tyrakowski (kl. 4b), Konrad Kolański (kl. 5c) i Aleksandra Pośpiech (kl. 6a) zdobyła II miejsce. Gratulujemy młodym humanistom "giętkości języków" i życzymy dalszych sukcesów! /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     

Mistrzowie ortografii
12 marca w powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się VI Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla szkół podstawowych "Piszemy poprawnie". Do udziału w nim zgłosiły się 23 szkoły z powiatu oleśnickiego. Uczniowie pisali dyktando, które nosiło tytuł "Nowe Muzeum Chopina w stolicy".
Wszyscy wiedzą, jak ważna jest umiejętność poprawnego pisania i znajomość ortografii, dlatego cieszy fakt, że dwie uczennice z naszej szkoły zajęły czołowe miejsca:
I miejsce Weronika Szatkowska z kl. 6b
III miejsce Magdalena Duda z kl. 6e

Opiekunem uczennic jest p. Alina Rudzińska.Gratulujemy serdecznie!


Tablica interaktywna
Od dnia 8 marca 2010 roku w naszej szkole możliwe jest stosowanie nowoczesnych metod nauczania, gdyż jedna z sal językowych została wyposażona w najnowocześniejsze urządzenie dydaktyczne tablicę interaktywną, dzięki której uczniowie mogą pełniej oraz aktywniej uczestniczyć w lekcjach. Tablica interaktywna działa jak dotykowy ekran, na którym nauczyciele oraz uczniowie mogą wyświetlać dowolną zawartość komputera, dokonywać notatek, pracować jak na zwykłej tablicy, a następnie zapisać efekty swojej pracy. Stojąc przy tablicy można obsługiwać dowolny program uruchomiony w komputerze lub korzystać z oprogramowania samej tablicy.
Zakup tej, jakże atrakcyjnej pomocy dydaktycznej w całości zasponsorowała oleśnicka firma GKN Driveline Polska sp. z o.o.. Dzięki Państwa życzliwości nasza szkoła wzbogaciła się o fantastyczne narzędzie angażujace wzrokowców, słuchowców i kinestetyków, które pozwali im uczyć się w najbardziej efektywny dla każdego sposób.
Nie bez znaczenia w wykorzystaniu tablicy przez nauczycieli naszej szkoły na lekcjach jest wsparcie ze strony dyrektora szkoły p. E. Matuszaka oraz p. wicedyrektor J. Wieczorek. /E. Omiecina/

     

  PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU
Zachęcamy do odprowadzenia 1% podatku na Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy "Szkoła na Szóstkę"
Zebrane środki zostaną przekazane na wyposażenie szkoły w multimedialne pomoce dla uczniów.


Pierwszak potrafi
Na co dzień utarło się powiedzenie, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Podobna opinia krąży wokół pedagogów. Wszyscy zgodnie uważają, że jeżeli w pierwszych latach nauki dzieci polubią szkołę z tym bagażem, który ona niesie czyli nauką, obowiązkiem, grupą, zabawą i przygodą, wówczas w przyszłości nie będą jej unikać. Dlatego z myślą o najmłodszych wychowawcy klas pierwszych co roku organizują imprezę, w której głównymi bohaterami są właśnie uczniowie klas pierwszych. W tym roku szkolnym organizacją i przeprowadzeniem konkursu zajęły się obecne wychowawczynie tegorocznych pierwszaków pani Jolanta Fryta i pani Beata Kubów.
Przez kilka miesięcy jakie minęły od początku roku szkolnego pierwszaki pilnie uczyły się pisać, czytać, liczyć, bogaciły swoją wiedzę o otaczającym środowisku, ćwiczyły ogólną sprawność i zręczność, a ku ogólnej radości rodziców i wychowawców z każdym dniem stawały się bardziej samodzielne. W końcu nadszedł czas, aby dumni pierwszoklasiści stanęli na starcie w rywalizacji o tytuł najlepszej klasy pierwszej. Dzień 26 luty br. okazał się więc dla uczniów klas pierwszych z oleśnickiej Szóstki dniem pełnym wrażeń. Zanim jednak maluchy ruszyły na start każda klasa musiała zaprezentować przed jury turnieju wspólnie wymyślone hasło o tematyce zdrowotnej. Następnie organizatorki dokładnie objaśniły wszystkim uczestnikom zabawy i kibicom zasady, według których jury będzie przyznawało punkty za kolejne konkurencje. I chociaż każde miejsce było honorowane punktami, to jednak tytuł najlepszych pierwszoklasistów był tylko jeden. Nieuchronnie świadomość tego faktu wzmogła emocje zawodników oraz kibicującej im widowni, a przez to nie ułatwiła wcale zadania jakie miały do wykonania poszczególne reprezentacje. Nagle okazało się, że z pozoru proste ćwiczenia jakie na co dzień dzieci wykonywały bez żadnych problemów, tutaj okazywały się nie lada trudnością. Momentami kibicom i zawodnikom niełatwo było ukryć rozczarowanie. Z drugiej strony drużyny, którym udawało się zdobyć przewagę dosłownie "pękały" z dumy i radości. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy tegorocznej zabawy wykazali się dużym zasobem wiadomości i umiejętności, z zakresu wiedzy o zdrowiu. Chwalili się poprawnym i szybkim liczeniem, rozróżnianiem i nazywaniem głosek, sprawnym wiązaniem butów, spostrzegawczością i samodzielnością, przez cały czas zgodnie współpracując w zespole. Podobnie jak w latach poprzednich rywalizacja była bardzo wyrównana i tylko niewielka ilość punktów zdecydowała o kolejności miejsc na podium. Zabawa zakończyła się uroczystym ogłoszeniem wyników, rozdaniem pamiątkowych dyplomów oraz nagrodzeniem wszystkich zespołów klasowych. I chociaż tytuł laureata otrzymała klasa I A, to jednak reprezentacje pozostałych klas I C, I B i I D wyszły z sali także z podniesioną głową. W tegorocznym turnieju pierwszaków wszystkie maluchy okazały się zwycięzcami. Oto wykazały się wspaniałą wiedzą, pochwaliły się sprawnością i doskonałą współpracą w zespole, a przede wszystkim udowodniły, że potrafią się świetnie bawić i z radością pokonywać trudności. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   

MALI POLIGLOCI
Ciekawą propozycję dla uczniów i ich rodziców przygotowali filolodzy z oleśnickiej Szóstki, nauczycielka języka angielskiego - pani Małgorzata Majka oraz nauczycielka języka niemieckiego - pani Aleksandra Kudła. Wspólnie z uczniami zorganizowali prezentację zdobytych w minionym semestrze umiejętności i zdolności językowych. A trzeba przyznać, że naprawdę było się czym pochwalić. Oto bowiem od września chętni uczniowie mogli uczęszczać na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne zdobywając w ten sposób szerszą wiedzę i umiejętności z zakresu języka angielskiego lub języka niemieckiego. Aby jednak dodatkowa nauka nabrała charakteru zabawy nauczyciele wymyślili, żeby były to zajęcia w formie kół teatralno - wokalnych. W ten sposób powstały w szkole dodatkowe grupy teatralne, ale tym razem obcojęzyczne. Do wspomnianej prezentacji uczniowie przygotowywali się od dłuższego czasu, ucząc się ról, przygotowując scenografię i rekwizyty, wymyślając stroje i redagując wzór zaproszeń. W efekcie ich pracy liczna widownia zobaczyła spektakl teatralny pt. "WO LIEGT DAS SCHLAFFENLAND?" urozmaicony piosenkami w języku niemieckim, a następnie wysłuchała koncertu wokalno - instrumentalnego w języku angielskim. Dzieci z grupy teatralnej "4 JAHRESZEITEN" włożyły wiele starań i wysiłku, aby zgromadzeni goście dobrze ich zrozumieli. Bardzo wyraźnie i sugestywnie opowiadali o Kacperku, który szukał krainy "pieczonych gołąbków". Na swej drodze spotykał różne ciekawe postaci: Jasia i Małgosię, super czarownicę, wilka i Czerwonego Kapturka i wiele innych bajkowych osobowości, ale ciągle bezskutecznie szukał swojej wymarzonej krainy. Podtrzymując panujący na widowni pogodny nastrój grupa wokalno-teatralna "HAPPY TEAM" zaprezentowała kilka utworów, przywołując tym samym wspomnienia niedawno minionych świąt Bożego Narodzenia. Przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, uczniowie zaśpiewali: EN ETERNAL FLAME, SILENT NIGHT, IT'S XMAS TIME, WHITE CHRISTMAS, CHRISTMAS IS CHRISTMAS. Pod koniec wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz do wspólnego śpiewania najbardziej popularnych piosenek. Żegnając się z publicznością młodzi artyści zebrali zasłużone oklaski i gratulacje. Oto bowiem podjęli się zadania, dla wielu ich rówieśników stanowiącego sporą trudność. W zamian za swoją pracę i wysiłek włożony w realizację pomysłu otrzymali sporą porcję radości, wzruszeń i niesamowitej satysfakcji. Z niecierpliwością oczekujemy teraz na następne ciekawe propozycje naszych małych poliglotów. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       

  Spotkania z poezją i prozą
Jak co roku 27 stycznia 2010 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy odbył się konkurs recytatorski dla klas IV - VI pod hasłem SPOTKANIA Z POEZJĄ I PROZĄ. Zorganizowały go i przeprowadziły nauczycielki języka polskiego Iwona Nowicka i Alina Rudzińska. Udział wzięło 20 recytatorów. Wystąpienia poprzedził krótki trening ruchowy, oddechowy i dykcyjny, który pomógł uczestnikom przezwyciężyć tremę. Recytatorzy wygłaszali wybrane utwory poetyckie oraz fragmenty prozy - w większości spoza kanonu lektur i podręczników szkolnych. Prezentacje - zgodnie z regulaminem konkursu, kryteriami i według ustalonej punktacji - oceniało jury w składzie A. Rudzińska, K. Wróbel i I. Nowicka. Szczególną uwagę zwracano przede wszystkim na interpretację utworów, kulturę słowa i wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji komisja przyznała cztery główne nagrody za oryginalne interpretacje. Wśród laureatów znalazły się:
Zuzanna Gołębska z kl. 6a, Justyna Ostaszewska z kl.5b, Magdalena Pawłowska z kl. 4b i Weronika Kalecińska z kl.4d.
Dziewczęta będą reprezentować naszą szkołę w Miejskim Konkursie Recytatorskim.
Jury konkursu przyznało również trzy wyróżnienia, które otrzymały Natalia Fligiel z kl.4 c, Klaudia Kozar z kl. 5b oraz Ewa Krzepina z kl. 6e. Wszystkim młodym "miłośnikom żywego słowa" oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /I. Nowicka/


FERIE ZIMOWE W SZÓSTCE
Z myślą o dzieciach, które bedą chciały aktywnie spedzić czas wolny w czasie ferii zimowych zostały przygotowane zajęcia manualne, informatyczne i sportowe. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci z różnych klas.
ZAJĘCIA SPORTOWE dla klas IV-VI od godz. 9.00 do 12.00:
Poniedziałek /01.02/ Turniej piłki siatkowej
Wtorek /02.02/ Turniej koszykówki
Środa /03.02/Turniej piłki nożnej halowej
Czwartek /04.02/ Turniej koszykówki
Piątek /05.02/ Turniej piłki siatkowej
Poniedziałek /08.02/ Turniej piłki nożnej halowej.
ZAJĘCIA INFORMATYCZNE
Poniedziałek /01.02/ godz. 9.00-11.30; Wtorek /09.02/ godz. 10.30-13.00; Środa /10.02/ godz. 9.00-11.30; Czwartek /11.02/ godz. 10.30-13.00/p.A. Chojaczyk/
ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Poniedziałek /01.02/ godz. 10.30-13.00; Wtorek /02.02/ godz. 9.00-11.30; Środa /03.02/ godz. 10.30-13.00; Czwartek /04.02/ godz. 9.00-11.30; Piątek /05.02/ godz. 9.00-11.00; Poniedziałek /08.02/ godz. 11.00-13.00; Wtorek /09.02/ godz. 9.00-11.00; Środa /10.02/ godz. 11.00-13.00; Czwartek /11.02/ godz. 9.00-11.00 /p. Z. Rychlewska/
ZAJĘCIA EKOLOGICZNE
Wtorek /02.02/ godz. 11.00-13.00; Środa /03.02/ godz. 9.00-11.00; Czwartek /04.02/ godz. 11.00-13.00; Piątek /05.02/ godz. 11.00-13.00 /p. B. Pudlis/
ZAJĘCIA ZDROWOTNE "Siła sportu" Poniedziałek /08.02/ godz.9.00-11.00
Zapraszamy


  Sportowe sukcesy
Podczas szkolnej edycji "Mam talent" mieliśmy okazję poznać kilku uczniów wyróżniających się w społeczności szkolnej niezwykłymi umiejętnościami i zdolnościami. Jednym z nich jest uczeń klasy 6A Borys Salik. Skromny, nieśmiały, zawsze uśmiechnięty chłopak jest dumą swojej rodziny, szkoły i miasta. Pod okiem trenera Wojciecha Zawadzkiego od trzech lat trenuje pływanie na oleśnickim Atolu. Osiąga wspaniałe wyniki.
Warto wspomnieć choćby tylko sukcesy minionego roku:
- v-ce mistrz Polski na dystansie 200m stylem grzbietowym
- v-ce mistrz Polski na dystansie 100m stylem grzbietowym
- III miejsce na mistrzostwach Polski na dystansie 50m stylem dowolnym
- II miejsce na międzynarodowym mitingu pływackim w Berlinie na dystansie 50m stylem motylkowym
- siedem złotych medali na World Sports Festival 09 w Wiedniu
- w klasyfikacji generalnej najlepszy zawodnik World Sports Festival 09 w Wiedniu
- najlepszy zawodnik w roku 2009 w okręgu dolnośląskim i lubuskim
Od 1 września 2009 Borys został powołany w skład kadry narodowej młodzików. Burmistrz Miasta Oleśnica za promocję naszego miasta w kraju i za granicą uhonorował go nagrodą rzeczową.
W ostatnim czasie (15 -17stycznia 2010r) na Zimowych Mistrzostwach Polski Trzynastolatków w Ostrowcu Świętokrzyskim zdobył srebrny i brązowy medal. Zapewne będziemy mieli jeszcze wiele okazji cieszyć się z jego osiągnięć.
Należy dodać, że sukcesy chłopca wymagają od niego i jego najbliższych wielu wyrzeczeń i nakładów finansowych. Codzienne treningi, częste wyjazdy na zawody, profesjonalny strój, specjalna dieta, to wszystko finansowane jest przez rodziców Borysa.
Dobrze byłoby gdyby znaleźli się chętni do sponsorowania sukcesów młodego sportowca. Jego pasja jest dla rówieśników doskonałym przykładem, w jaki sposób można i warto spędzać wolny czas. /B. Łukoszko/

     

  BAL KARNAWAŁOWY
We wtorek 12 stycznia w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej oleśnickiej Szóstki zagościły księżniczki, piraci, biedronki, czarodzieje, wróżki oraz wiele najprzeróżniejszych postaci z filmów i bajek dla dzieci. Stało się tak za sprawą zorganizowanego balu karnawałowego dla wszystkich uczniów z klas 1-3. Jak co roku rodzice i ich pociechy w wymyślaniu przebrania wykazali się niespotykaną pomysłowością. Zabawę poprowadził zespół muzyczny "Madar". Przy porywającej do tańca muzyce dzieci doskonale się bawiły. Prowadzący bal muzycy świetnie wiedzieli jak zachęcić najmłodszych do wspólnego śpiewu popularnych przebojów. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku. O to zatroszczyli się już rodzice naszych uczniów. Najmłodsi mogli w przerwie odpocząć w kolorowych gabinetach lekcyjnych i zebrać siły do dalszej zabawy. Na koniec rozbawione dzieci we wspaniałych humorach rozeszły się do domów. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej imprezy, w imieniu najmłodszych, serdecznie dziękujemy. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


Przygoda z historią
Bardzo ciekawą propozycję zajęć zaproponowała uczniom klas III i IV oleśnickiej Szóstki nauczycielka historii, pani Marta Babicz. 8 grudnia zaprosiła bowiem do szkoły przedstawicieli Bractwa HERN z Tczewa, pana Rafała Skierkę (brata RAMIRA) oraz pana Krzysztofa Ufnala (brata KRZYSZTOFA). Goście przywitali zebranych w barwnych strojach rycerskich, czym od razu zjednali sobie przychylność szkolnej publiczności. Ale to nie był koniec niespodzianek. Brat Ramir bardzo ciekawie opowiadał o początkach rycerstwa polskiego. Jednocześnie zaprezentował bogate wyposażenie każdego rycerza. Dzieci miały możliwość porównania kolczugi ze zbroją rycerską - do tego stopnia, że przebrani w nie uczniowie musieli wykonać przedstawione im zadania. Niełatwo było im chociażby w ciężkiej, sztywnej zbroi podnieść się szybko z podłogi. Innym razem dowiedzieli się, że lżejsza kolczuga nie do końca dawała rycerzowi pełną ochronę. Uczniowie zobaczyli także pełne uzbrojenie średniowiecznego rycerza w postaci różnych mieczy i toporów. Poznali co to jest halabarda i jakie miała przeznaczenie. W całej prezentacji ważną rolę odgrywał brat Krzysztof, który przebrany za rycerza zakonu krzyżackiego ubarwiał opowieści brata Ramira. Przez to nawet takie trudne wyrażenia jak halabardnicy, myto czy obusieczne topory od razu zapisywały się w pamięci słuchaczy. Całość spotkania uatrakcyjniały liczne pojedynki między rycerzami. Dla wszystkich czymś oczywistym był fakt, że za każdym razem powinien w nich zwyciężyć polski rycerz, brat Ramir, który od samego początku zdobył ogromną sympatię u wszystkich uczestników spotkania. Tutaj jednak uczniowie poznali honorowy kodeks rycerski i usłyszeli o jego znaczeniu w życiu każdego rycerza. Mogło by się wydawać, że spotkanie powinno szczególnie zainteresować chłopców, ale goście w swoich opowieściach nie pominęli też roli pięknych księżniczek. Na zakończenie dla odważnych zorganizowali zawody strzelania do celu z tradycyjnego łuku. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy, gdyż z pozoru proste zadanie dla niektórych okazało się sporą trudnością.
Po spotkaniu uczestnicy tych nietypowych zajęć z widocznym i nieukrywanym żalem, że to już koniec, udali się do swoich codziennych obowiązków. Dla wszystkich była to lekcja, która pobudziła ich ciekawość i wyobraźnię.

   

Dla uczniów klas IV było to urozmaicenie tematu z cyklu: "W świecie zamków i rycerzy". Tym chętniej zgłosili się oni do wykonania dodatkowych prac w postaci makiet i modeli średniowiecznych zamków. Z zebranych prac pani Marta Babicz i Zofia Rychlewska zorganizowały w szkolnej czytelni niepowtarzalną wystawę, którą w styczniu obejrzeli uczniowie wszystkich klas oleśnickiej Szóstki.
Po raz kolejny uczniowie Szóstki przekonali się , że nauka nie musi być wcale nudna, a tylko od pomysłowości ich nauczycieli zależy w jaki sposób będą tę wiedzę poznawać i przyswajać./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     


Jasełka w szkole
Kultywując tradycję bożonarodzeniową dzieci ze świetlicy szkolnej pod opieką p. K. Bednarz - Kołek i p. M. Paciorkowskiej przygotowały teatralne Jasełka. Na tle pięknej scenerii zaprezentowały swoją pastorałkę, aby wspólnie przeżyć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia podczas uroczystej Wigilii dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

   

"DZIEŃ ZIELONEJ WSTĄŻECZKI"
Zjawisko agresji i przemocy wyrządza ogromną krzywdę, niekoniecznie fizyczną, która często jest już nie do naprawienia. Z tego też powodu każdego roku, już od wielu lat, w oleśnickiej Szóstce 18 grudnia organizowany jest "Dzień walki z agresją" nazywany też przez wszystkich "Dniem Zielonej Wstążeczki", z powodu symbolicznej zielonej kokardki noszonej w tym dniu przez nauczycieli i uczniów szkoły. Każdorazowo całe przedsięwzięcie ma ukazać, że przemoc jest zła. Ma zwrócić uwagę na uczucia i myśli osoby krzywdzonej. Uczniowie mają nabrać przekonania, że nie są bezbronni, że mają prawo do obrony i że w każdej chwili mogą zwrócić się do przedstawionych osób, które tej pomocy im udzielą. Natomiast agresorzy mają odczuć dyskomfort bycia sprawcą bólu i cierpienia u innych, co z zasady jest społecznie i przede wszystkim moralnie potępiane. Tradycyjnie organizatorzy dbają o to, aby za każdym razem był to dzień szczególny i wyjątkowy. Tegoroczny upłynął pod hasłem "W atmosferze wzajemnego zaufania, akceptacji i miłości nie ma miejsca dla agresji!" /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE
Uczniowie z kółka teatralnego pod kierunkiem p. Haliny Wojtaszczyk - Lewek i p. A. Rudzińskiwj zaprezentowali dla uczniów klas I-III oraz IV-VI przedstawienie pod tytułem "Tomek i mały kruk". Celem przewodnim było uwrażliwienie dzieci na zachowania agresywne, niepożądane, krzywdzące innych. Przypominano również, czym jest agresja i przemoc, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób możemy temu zaradzić. Uczniowie z uwagą śledzili losy małego kruka i zrozumieli, że niewłaściwe zachowanie nie sprzyja dobrym, i prawidłowym relacjom z rówieśnikami. /A. Rudzińska/

MAM TALENT
Zespół do wspierania uzdolnień w roku bieżącym postanowił umożliwić wszystkim uczniom zaprezentowanie swoich zainteresowań i zdolności przed całą społecznością szkolną. "Dzień zielonej wstążeczki" był dobrą okazją, aby zaproponować uczniom różne formy spędzania wolnego czasu, po to, by nuda nie sprzyjała rozwojowi niepożądanych zachowań.
Dzieci miały szansę pochwalenia się tym, co robią, jakie osiągają sukcesy, eksponując swoje prace i nagrody na wystawie szkolnej. Wśród nich pojawiły się prace plastyczne, wyroby ceramiczne, zbiory kolekcjonerskie, tomik wierszy dobrze zapowiadającej się "poetki" Oleny Niszczak uczennicy klasy VId. Wystawione były również dyplomy i puchary za sukcesy sportowe uczniów między innymi Borysa Salika - mistrza Polski w pływaniu- ucznia kl. VIa.
Rozwijanie zainteresowań pozwala uwierzyć w siebie i w realizację stawianych sobie celów, daje poczucie własnej wartości. Chcieliśmy aby dzieci odkrywały swoje pasje, podpatrując swoich kolegów i koleżanki.
W związku z tym, nowym pomysłem była forma przedstawiania zainteresowań i zdolności dzieci wzorowana na programie telewizyjnym "Mam talent". Uczestnicy występowali w trzech kategoriach: śpiewu, tańca i "galerii różnorodności". W ostatniej kategorii znalazły się: gra na gitarze, ćwiczenia sprawnościowe, zabawy iluzjonistyczne, rysowanie i scenki kabaretowe. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wyłaniało jury w składzie: p. Jadwiga Wieczorek, p. Joanna Kajmowicz i p. Alicja Fąfara. W kategorii śpiew zwyciężyła Natalia Fligiel z kl. IVc, najbardziej zachwycił taniec z flagami Magdaleny Pawłowskiej z kl. IV b, natomiast w kategorii różnorodności I miejsce zajęli Artur Zygał z kl. VIa i Daniel Mencel z kl. Vd, u których doceniono pomysłowość i oryginalność. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary z napisem "Mam talent".
Na zakończenie życzyliśmy wszystkim, aby pokaz talentów był inspiracją do dalszych indywidualnych poszukiwań, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, coś co będzie dawało mu satysfakcję i radość. /organizator konkursu: M. Olszewska/

       

  Kiermasz świąteczny
Przepiękne choinki i świąteczne stroiki wykonane z najprzedziwniejszych materiałów, kolorowe anioły z ciasta, ogromny wybór kartek świątecznych to tylko kilka przykładów z ogromnej kolekcji wystawionych na sprzedaż fantów w trakcie tradycyjnego kiermaszu bożonarodzeniowego w oleśnickiej Szóstce.
Od wielu lat jest to wspólna inicjatywa uczniów najmłodszych klas, ich rodziców i nauczycieli. Wiele ozdób dzieci wykonały samodzielnie na zajęciach plastycznych w szkole. Bardzo dużo fantów zrobili rodzice najmłodszych. Chętnie swoje cegiełki dołożyli też nauczyciele. Wszystkie przedmioty od wykonawców wymagały wiele pomysłów, cierpliwości i niejednokrotnie dużego wkładu pracy. W efekcie wystawione prace ledwo mieściły się na świątecznym stoisku. Każdy z przybyłych na kiermasz mógł znaleźć coś dla siebie. Tym bardziej opiekunki stoiska pani Katarzyna Nowatkowska - Kapusta oraz pani Beata Kubów nie nadążały z obsługiwaniem kupujących.
Tradycyjnie dochód z przedświątecznej akcji przeznaczany był na cele charytatywne. Tegoroczny organizatorzy przeznaczyli na pomoc w leczeniu chorej Aleksandry Kurek. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


Ekologiczne sukcesy ...
Szkolne koło LOP zrzesza w tym roku szkolnym 52 członków. W trakcie zajęć uczniowie nie tylko zajmują się problemami ochrony i poszanowania środowiska, ale także biorą udział w konkursach organizowanych przez Zarząd Okręgowy LOP we Wrocławiu. W tym roku szkolnym możemy już poszczycić się dużymi sukcesami.
Dominika Pawłowska z klasy V b zajęła III miejsce w konkursie plastycznym "Ssaki drapieżne Polski", a Piotr Żegliński z klasy V d zajął II miejsce w konkursie na prezentację multimedialną "Zioła lecznicze w Polsce". Dominika odbierała swoją nagrodę na Sejmiku Ekologicznym w Szczytnej, gdzie miała okazję poznać uroki polskiej przyrody na ścieżce przyrodniczej, a Piotr odbierał nagrodę we Wrocławiu, gdzie oprócz nagrody mógł także poznać ciekawostki z życia ptaków i problem ocieplania się klimatu na krótkim szkoleniu ekologicznym. Laureatom serdecznie gratulujemy. /E. Grędysa/

     

          Laureatka Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk"
Dnia 30 października 2009 na posiedzeniu Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień zatwierdzono listę laureatów IX edycji Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk". Projekt ten służy uzdolnionej młodzieży na terenie naszego województwa Kapituła rozpatrzyła ponad 500 wniosków. Ocena wniosków była skomplikowaną i wielostopniową procedurą, a ostateczny wynik zależał od wielu czynników. Warto dodać, że nie polegała ona na prostym rankingu średnich ocen kandydatów i ilości zdobytych przez nich dyplomów. W konkursie najwyżej oceniani są "kandydaci z osobowością", uczniowie wytrwale pracujący nad rozwojem własnych talentów, ale i dostrzegający potrzeby innych, zaangażowani w działalność na rzecz lokalnych społeczności (klasy, szkoły, miejscowości, regionu). Przyznano 53 stypendia.
Wśród laureatów znalazła się uczennica klasy VIa Zuzanna Gołębska z naszej szkoły. Stypendystka to uczennica, która osiąga celujące wyniki w nauce, cechuje ją niesamowity głód zdobywania wiedzy. Wszechstronność zainteresowań dziewczynki przynosi rezultaty w postaci wielu nagród i wyróżnień. Pisze wiersze i wygrywa konkursy matematyczne, uczęszcza na zajęcia koła ceramicznego i pasjonuje się pająkami. Uczy się języków, chodzi do szkoły muzycznej, zdobywa nagrody na konkursach recytatorskich, poszerza wiedzę o regionie. Interesuje się fotografią. Praca nad własnym rozwojem idzie w parze z działalnością na rzecz społeczności szkolnej i pozaszkolnej. Była aktywnym członkiem samorządu szkolnego, kwestowała na rzecz PCK i LOP. Poświęca czas na pomoc koleżeńską. Reprezentuje szkołę w poczcie sztandarowym. Prowadzi apele i uroczystości szkolne. Zaraża rówieśników swoimi pasjami. Działania dziewczynki na rzecz samorozwoju, kreatywność, staranność i odpowiedzialność za powierzone zadania stawiają ją jako niedościgły wzór dla rówieśników. Akt stypendialny został wręczony Zuzannie w trakcie Gali Stypendialnej 16 listopada 2009 w Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu. W uroczystości laureatce towarzyszyli: mama - Beata Gołębska, Dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej - Maria Susidko, Dyrektor SP6 - Emil Matuszak oraz wychowawczyni Bożena Łukoszko. / B. Łukoszko /


  Gdy myślę, Polska...
Od kilku już lat Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy jest miejscem finału miejskiego konkursu recytatorskiego organizowanego dla uczniów z pierwszego etapu nauczania pod honorowym patronatem burmistrza Oleśnicy, Jana Bronsia. Tegoroczny pod tytułem "Gdy myślę, Polska" odbył się 17 listopada.
Do konkursu zgłosiło się 35 uczniów ze wszystkich oleśnickich szkół podstawowych. Ogromnym zaskoczeniem organizatorów, jury oraz wszystkich obecnych był jakże trudny i poważny repertuar młodych zawodników. Wśród wybranych autorów znalazły się takie postacie jak Wisława Szymborska, Tadeusz Kubiak, Czesław Janczarski czy Wanda Chotomska. Wszystkich przybyłych powitał dyrektor szkoły pan Emil Matuszak, a oficjalnego rozpoczęcia konkursu dokonał w imieniu burmistrza Oleśnicy wice-burmistrz pan Henryk Bernacki życząc wszystkim zawodnikom samych sukcesów. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwały panie Dorota Czuba i Dorota Terka. Prezentacje najmłodszych oceniało jury w składzie: wice-dyrektor szkoły pani Jadwiga Wieczorek, pracownik miejskiej biblioteki publicznej "Pod Pegazem" pani Elżbieta Mulka oraz wice-dyrektor szkoły katolickiej pani Danuta Stępień. Konkurs z powodzeniem poprowadziły uczennice z klasy V B Dominika Pawłowska i Klaudia Kozar.
Mali artyści z wielkim przejęciem prezentowali swoje niekiedy nawet bardzo trudne utwory. W takiej sytuacji jury nie miało łatwego zadania. Najchętniej nagrodziłoby wszystkich uczestników konkursu. Jednak głównym celem ich pracy było wyłonienie lauretów, dlatego kierowało się wcześniej ustalonym regulaminem. W swojej ocenie szczególną uwagę zwracało na dobór repertuaru i jego zgodność z wyznaczoną tematyką, jednocześnie na stopień pamięciowego opanowania tekstu i jego interpretację oraz na ogólne wrażenie artystyczne jakie na nich wywarł młody artysta. W końcu po wysłuchaniu wszystkich uczestników, a przede wszystkim po burzliwych obradach jury wyłoniło laureatów tegorocznej edycji konkursu.
Klasy I:
I miejsce Konieczna Aleksandra /SP 2/za wiersz "O ptakach i ojczyźnie" J. Ficowski
II miejsce Linkowski Filip /SP 6/ za wiersz "Gawęda o miłości ziemi ojczystej" W. Szymborskiej
III miejsce Milewska Agata /SP 2/ za wiersz "Co to jest Polska?" Cz. Janczarskiego
Klasy II:
I miejsce Nowicki Jakub /SP 6/ za wiersz "Jestem Polakiem" nieznanego autora
II miejsce Żytkiewicz Sonia /Szkoła Katolicka/ za wiersz "Rota młodego Polaka" nieznanego autora
III miejsce Łuczak Joanna /SP 4/ za wiersz "Dzieci i wrszawska Syrenka" J. Laskowika
Klasy III:
I miejsce Kiraga Szymon /SP 4/ za wiersz "Mapa Polski" S. Aleksandrzak
II miejsce Cała Joanna /SP 2/ za wiersz "Wisła" A. Kopcińskiej - Niewiadomskiej
III miejsce Steblecka Barbara /SP 6/ za wiersz "Słowa ojczyste".
Na zakończenie dyrektor Szóstki wręczył wszystkim laureatom nagrody rzeczowe, a pozostałym uczestnikom pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nie mogło się też obyć bez słodkiego poczęstunku oraz sesji zdjęciowejz udziałem wszystkich artystów konkursu, bo oczywiście każdy z nich był już zwycięzcą we wcześniejszym etapie. Przed przyjściem na konkurs musieli przecież pokonać swoich rówieśników z rodzimej placówki. Dlatego też składamy gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy im samych sukcesów. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


W rocznicę listopadowego święta...
Dnia 10 listopada w wigilię 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości p. Marta Babicz-nauczyciel historii z oleśnickiej Szóstki zorganizowała dla uczniów klas IV - VI nietypowe zajęcia. Oto bowiem w miejsce tradycyjnej akademii szkolna młodzież została zaproszona na niecodzienny pokaz. Wśród dźwięków pieśni patriotycznych, w poważnym nastroju, zadumie i z nieukrywanym zainteresowaniem, uczniowie uczestniczyli w prezentacji multimedialnej zatytułowanej "Nie ma radości bez wolnośc". Prowadząca pokaz uczennica klasy VI c Olena Niszczak przybliżyła swoim rówieśnikom trudną i długą drogę dochodzenia Polski do upragnionej niepodległości. W przyciemnionej sali, z rozjaśnionego ekranu, nieśmiało wyłaniały się migawki z dziejów naszej ojczyzny. Uczniowie uważnie słuchali o najważniejszych wydarzeniach i bohaterach tamtych czasów, którzy swoją działalnością na stałe wpisali się w historię Polski. Wśród nich swoje zasłużone miejsce znalazł oczywiście Marszałek Józef Piłsudski.
Być może dla niektórych uczniów sposób prezentacji tak trudnego tematu był pewnym zaskoczeniem. Jednak wszyscy zachowali stosowną powagę i skupienie. Na pewno też dla wielu obecnych codzienność i powszechność ich osobistej postawy wobec symboli narodowych nabrała zupełnie innego znaczenia. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


  Gdy myślę, Polska...
Już po raz kolejny uczniowie klas I-III mogli zaprezentować swoje zdolności recytatorskie. Oto bowiem 3 listopada br. odbył się szkolny konkurs pod hasłem "Gdy myślę, Polska". Podobnie jak w latach poprzednich nadrzędnym celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno polskiej poezji, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniów, rozbudzanie uczuć patriotycznych poprzez zainteresowanie dzieci wierszami o Polsce oraz wyłonienie reprezentacji uczniów do konkursu międzyszkolnego. Młodzi artyści z wielkim przejęciem prezentowali wybrane, często przy pomocy rodziców, nawet bardzo trudne i długie utwory. W takiej sytuacji jury konkursu nie miało łatwego zadania.
Organizatorami tegorocznego konkursu były panie Dorota Terka i Dorota Czuba. Prezentacje najmłodszych oceniało, zgodnie z obowiązującym regulaminem oraz z wyznaczonymi kryteriami i według ustalonej punktacji, jury w składzie: wicedyrektor szkoły pani Jadwiga Wieczorek, pani Elżbieta Grędysa i pani Iwona Żurawska. Szczególną uwagę jury zwracało na dobór repertuaru i jego zgodność z tematyką konkursu, równocześnie na stopień pamięciowego opanowania tekstu, na interpretację prezentowanego utworu oraz na ogólne wrażenie artystyczne. Po wysłuchaniu wszystkich młodych artystów i oczywiście po gorących obradach jury wybrało laureatów konkursu.
Klasy I: I miejsce Filip Linkowski klasa I C
II miejsce Kamil Wojcieszak klasa I B
III miejsce Piotr Omiecina klasa I C
Klasy II: I miejsce Jakub Nowcki klasa II B
II miejsce Kamila Szmalec klasa II D
III miejsce Eryk Flejter klasa II C
Klasy III: I miejsce Barbara Steblecka klasa III B
II miejsce Anna Gąszczak klasa III A
III miejsce Maciej Szkaradowski klsa III A
Na zakończenie laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez dyrekcję szkoły, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Wszystkim młodym "miłośnikom żywego słowa" serdecznie gratulujemy wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


        Pasowanie na Miłośnika Książek

Dnia 26 października 2009 roku w grupie pięciolatków odbyła się niecodzienna uroczystość Pasowania na Miłośnika Książek, którą poprowadziła wychowawczyni p. Anna Biała. Udział w pasowaniu wzięli rodzice dzieci pięcioletnich oraz zaproszeni goście: wicedyrektor p. Jadwiga Wieczorek, przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Krawczak oraz p. Jolanta Przybysz.
Pasowanie na Miłośnika Książek było inauguracją programu własnego - czytelniczego wychowawczyni grupy "Z bajką przez świat". Celem zorganizowania uroczystości było rozwinięcie u dzieci zamiłowania do czytania, rozbudzenie potrzeby dbania o książkę i pokazanie, jak atrakcyjny jest swiat baśni i bajek.
Dzieci na pasowanie przybyły przebrane za ulubione postacie książkowe. Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu pięciolatków dzieci przeszły przez wielką książkę symbolizującą bramę do świata fantazji. Następnie złożyły uroczystą przysięgę, że zawsze będą dbały o o książki. Po przysiędze pani wicedyrektor szkoły ogromnym ołówkiem pasowała dzieci na miłośników książek. Otrzymały one w prezencie "Najpiękniejsze baśnie" H. Ch. Andersena i pamiątkowe zakładki do książek. Po uroczystości wszyscy zgromadzeni w sali zasiedli do słodkiego poczęstunku. / A. Biała/

     

  Spotkanie z aktorem
Dnia 26 października pięciolatki i grupy sześciolatków odwiedził aktor z Teatru Lalek we Wrocławiu pan Marek Koziarczyk. Aktor czytał dzieciom bajkę "Przygody Kubusia Puchatka" w ciekawy sposób wchodząc w czytane role. Opowiedział również dzieciom o pracy w teatrze oraz o tym, z czego mogą być zrobione kukiełki.
Przygoda z panem Markiem będzie trwała cały rok szkolny. Ma na celu zaciekawienie dzieci bajkami i światem teatru. /A. Biała/


  Policja w szkole
W dniu 19 października dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji. Uczestniczyły w pogadance na temat bezpiecznego zachowania się na drodze oraz uczyły się zasad przechodzenia przez jezdnię.
Atrakcją tego spotkania była możliwość zobaczenia tresury psa policyjnego i praktyczne ćwiczenia zachowania się w czasie ataku psa. Dzieci chętnie wzięły udział w tym pokazie i sprawnie opanowały zasady obrony. Na koniec spotkania przedszkolaki wręczyły policjantom samodzielnie wykonane laurki./J. Potępa/


ŚWIĘTO DRZEWA
Dnia 13 października już po raz szósty odbyło się w naszej szkole"Święto Drzewa". Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. W tym dniu członkowie SK LOP przygotowali uroczysty apel, podczas którego wystawili inscenizację pod tytułem "Piękne polskie drzewa". Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę, zwłaszcza najmłodszym uczniom naszej szkoły na różnorodność gatunków drzew rosnących w naszym kraju oraz na potrzebę ich ochrony i ważność w życiu człowieka. W trakcie apelu każda klasa pierwsza otrzymała na zielonych listkach prośby drzew skierowane do dzieci o dbałość o nie.
Po apelu włączając się do międzynarodowej akcji przedstawiciele klas pierwszych w towarzystwie pani w-ce dyrektor oraz członków i opiekunów SK LOP posadzili na placu przy boisku szkolnym swoje drzewka. Były to okazałe sosny wejmutki, które będą w przyszłości piękną ozdobą naszej szkoły. Drzewka zostały nam przekazane przez Nadleśnictwo Oleśnica. Włączając się w obchody święta klasa III a wykonała prace plastyczne, których tematem były drzewa i liście. Z prac uczniów została przygotowana wystawa pt. "Piękno jesiennych drzew". /E. Grędysa/

   

  Idą pierwszaki ...
W dniu 6 października 2009 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Od pierwszych dni nauki wychowawcy i ich podopieczni, wspólnie z rodzicami maluchów planowali, aby tegoroczna uroczystość była dla wszystkich niepowtarzalnym i niezapomnianym przeżyciem. I chociaż ceremoniał pasowania na ucznia wpisał się już na stałe w tradycję życia szkolnego, to jednak organizatorzy co roku starają się, aby każdorazowo był on dla kolejnych pokoleń na swój sposób wyjątkowy. I znowu pierwszoklasiści bez żadnych trudności podołali wszystkim przygotowanym specjalnie dla nich zadaniom, udowadniając tym samym swoją gotowość do podjęcia czekających na nich wyzwań. Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przez dzieci przyrzeczenia oraz pasowanie na ucznia. Ten przywilej należy tradycyjnie do dyrektora szkoły, pana Emila Matuszaka oraz do wicedyrektora szkoły, pani Jagody Wieczorek. Pewne obawy wzbudził u najmłodszych wielki ołówek w rękach dyrektorów, ale serdeczny uścisk dłoni i pogodny uśmiech wychowawczyni rozwiały wszelkie wątpliwości i obawy.
Po części oficjalnej nastąpił moment wręczenia uczniom pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Następnie dumne maluchy udały się do klas na dalszą słodką i pełną kolejnych niespodzianek część uroczystości.
Wspólnie z dyrekcją szkoły oraz całym gronem pedagogicznym, a także z rodzicami naszych uczniów reprezentowanych przez przewodniczącą Rady Rodziców, panią Annę Krawczak, życzymy nowym uczniom samych sukcesów, a przede wszystkim wytrwałości i uporu w zdobywaniu nowych horyzontów./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


  Straż Miejska w szkole
Wakacje to czas, w którym nasi najmłodsi beztrosko prześcigając się w pomysłach oddają się różnorodnym zabawom. Zdarza się, że w tym okresie bardzo często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach czyhających na nich każdego dnia na naszych drogach. Pierwszego września setki dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny. Zapewnienie im bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie, a także przypomnienie obowiązujących pieszego zasad, jest zawsze celem priorytetowym w pracy każdej szkoły. Realizując to zadanie wychowawcy klas pierwszych oleśnickiej Szóstki otrzymali w tym roku niespodziewaną pomoc ze strony Oleśnickiej Straży Miejskiej. W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" ze wszystkimi pierwszakami inspektor Aleksandra Łakoma i młodszy strażnik Wojciech Szymański poprowadzili nietypowe lekcje. W pierwszej części zajęć przeprowadzili pogadankę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a następnie wspólnie z dziećmi udali się na spacer do najbliższego przejścia dla pieszych, aby tutaj już na "żywo" jeszcze raz powtórzyć i poćwiczyć bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Na pożegnanie pierwszaki otrzymały od strażników prezent w postaci broszury, przeznaczonej do wspólnej lektury z dorosłymi, a dzięki, której uczniowie i ich rodzice dowiedzą się w jaki sposób można uniknąć wielu niebezpieczeństw czyhających na nie w przyszłości. Wszystkim nowa forma zajęć bardzo przypadła do gustu. Miejmy też nadzieję, że maluchy na długo zapamiętają życzliwe rady i nauki naszych strażników./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


  III Święto Latawca
W piątek 18 września uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Andrzeja Chojaczyka udali się na imprezę rekreacyjną, która odbyła się na Podzamczu w ramach XII Dni Europy. Własnoręcznie wykonane przez siebie kolorowe konstrukcje latające zademonstrowali w konkursie "Europejski Latawiec", który odbył się pod patronatem Europoseł Lidii Geringer de Oedenberg. Zuzanna Gołębska i Łukasz Borkowski zdobyli wyróżnienie, a wszyscy uczestnicy otrzymali plecaczki, piórniki i słodycze.

   

Sprzątanie Świata
18 września w naszej szkole odbyła się akcja Sprzątania Świata pod hasłem"Pomagamy Ziemi - codziennie". Uczniowie sprzątali wyznaczone tereny wokół naszej szkoły. Zebrane śmieci segregowali na papier, szkło i plastik.
Nauczyciele otrzymali materiały na godziny wychowawcze mówiące o zagrożeniach w środowisku życia człowieka, ukazujące zagrożenia życia na Ziemi i sposobach zapobiegania im oraz wpływie zanieczyszczeń na zdrowie człowieka.


Pożegnanie wicedyrektora szkoły.
W piątek 28 sierpnia przed sesją Rady Miasta uroczyście pożegnaliśmy dotychczasowego wicedyrektora szkoły mgr Krzysztofa Kaczmarka, który objął stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Nowej Wsi, w swoich rodzinnych stronach.
W Oleśnicy znany był z wielu działań. W 1986 roku objął funkcję komendanta Centralnej Szkoły Instruktorów Zuchowych w oleśnickim zamku. Pełnił też funkcję zastępcy komendanta Hufca ZHP. Z jego inicjatywy powstał w 1997 roku Parlament Dzieci i Młodzieży Oleśnickich Szkół Samorządowych, a w 2002 roku Dolnośląski Parlament Dzieci i Młodzieży. Krzysztof Kaczmarek został jego opiekunem i pełnomocnikiem. W latach 1998 - 2002 był radnym Rady Miasta. Funkcję wicedyrektora w SP 6 objął we wrześniu 1998 roku i pełnił ją do sierpnia 2009 roku. W latach 1994 - 1999 był przewodniczącym Rady Szkoły.
Pana Krzysztofa Kaczmarka pożegnał burmistrz miasta p. Jan Bronś, koledzy i koleżanki z pracy oraz uczniowie - młodzi parlamentarzyści.
Życzymy panu Dyrektorowi sukcesów i satysfakcji w nowym miejscu pracy.


Nowy rok w szkole.

1 września 2009 roku o godzinie 9.00 na boiski szkolnym odbył się apel rozpoczynający nowy rok szkolny.
Uczniowie pod opieką swoich wychowawców udali się do sal na pierwsze zajęcia.

Grupa pięciolatków
opiekun mgr Anna Biała
Oddziały przedszkolne:
gr I - mgr Beata Michalak
gr II - mgr Maria Jolanta Potępa
gr III - mgr Mirosława Wójcik
Klasy 1-3:
klasa 1a - wych. mgr Jolanta Przybysz
klasa 1b - wych. mgr Beata Kubów
klasa 1c - wych. mgr Jolanta Fryta
klasa 1d - wych. mgr Mariola Bednarska
klasa 2a - wych. mgr Dorota Czuba
klasa 2b - wych. mgr Jadwiga Krosna
klasa 2c - wych. mgr Dorota Terka
klasa 2d - wych. mgr Katarzyna Nowatkowska
klasa 3a - wych. mgr Maria Hałapacz
klasa 3b - wych. mgr Anna Przybyła
klasa 3c - wych. mgr Iwona Żurawska
klasa 3d - wych. mgr Małgorzata Trzcińska
Klasy 4-6
klasa 4a - wych. mgr Małgorzata Majka
klasa 4b - wych. mgr Iwona Nowicka
klasa 4c - wych. mgr Małgorzata Olszewska
klasa 4d - wych. mgr Janina Matuszak
klasa 5a - wych. mgr Aleksandra Kudła
klasa 5b - wych. mgr Barbara Rojek
klasa 5c - wych. mgr Marta Babicz
klasa 5d - wych. mgr Elżbieta Grędysa
klasa 6a - wych. mgr Bożena Łukoszko
klasa 6b - wych. mgr Małgorzata Marciniak
klasa 6c - wych. mgr Ewa Omiecina
klasa 6d - wych. mgr Zofia Rychlewska
klasa 6e - wych. mgr Alina Rudzińska

Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2007/2008