Aktualności z życia szkołyDzisiaj uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2011/2012


Oto listy uczniów, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu w roku szkolnym 2011/2012:

Lista uczniów klas 1-3

Lista uczniów klas 4-6 FESTYN OSIEDLOWY

Organizatorami kolejnego festynu osiedlowego zorganizowanego w sobotę 16 czerwca na terenie oleśnickiej Szóstki był tradycyjnie zespół nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 6 na czele z dyrekcją placówki i Rada Rodziców pod kierunkiem Przewodniczącej Anny Krawczak. Swój udział w tegorocznej imprezie miała oczywiście Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zacisze" w Oleśnicy, która od wielu lat włącza się w przygotowania festynu. Dodatkowo w tym roku sponsorem okazała się sąsiednia firma "AIDA", która przekazała na licytację dwa meble: sofę MALTA TRIO oraz fotel MALTA UNO RELAX. Za uzyskane tą drogą środki Rada Rodziców planuje wyposażyć nowy gabinet przyrodniczy dla starszych uczniów szkoły.
Tegoroczna impreza, utożsamiana przez wszystkich z tradycyjnym Dniem Patrona Szkoły, obfitowała w szereg atrakcji. Uczniowie szkoły wraz z rodzicami i licznie przybyłymi gośćmi mieli okazję uczestniczyć w uroczystej Paradzie Korczakowskiej, w sprawnościowych i w pożarniczych torach przeszkód, w grach i zabawach sportowych, kibicować w meczu piłki nożnej absolwenci szkoły - rodzice, uczniowie - nauczyciele, degustować przepyszną grochówkę, kiełbasę lub kaszankę z grilla, częstować się przepysznymi domowymi wypiekami autorstwa naszych szkolnych mam, podziwiać popisy psów i ich trenerów, spotkać się ze strażakami i dokładnie zwiedzić ich służbowe pojazdy. Był też sklepik z niespodzianką, przejażdżka konna, zjeżdżalnia i wiele innych atrakcji. Sobotnia impreza po raz kolejny udowodniła, że społeczność Szóstki i jej sąsiedzi lubią się bawić i potrafią świetnie połączyć siły, aby ta zabawa nabrała dla wszystkich niepowtarzalnego charakteru. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     
     


E-sukces czwartoklasistek

15 czerwca 2012 roku w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży Pod Sową ogłoszono wyniki międzyszkolnego konkursu literackiego E-mail do Joanny Chmielewskiej - Życzenia urodzinowe. Dwie uczennice naszej szkoły odniosły w nim sukces: Kamila Szmalec z klasy IVd zajęła I miejsce, a Pola Rudnicka z klasy IVa III.
Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów literackich! /J. Kajmowicz/

Oto zwycięska praca Kamili:
Droga Pani Joanno!
Czuję się zaszczycona i wzruszona tym, że mogę złożyć Pani życzenia z okazji urodzin.
Dzięki Pani książkom zrozumiałam, że prowadząc zwyczajne życie, wszyscy jesteśmy podejrzani, a mając babski motyw i ślepe szczęście można przeżyć romans wszechczasów. Dzięki Pani zobaczyłam harpie, złotą muchę, krokodyla z kraju Karoliny, a nawet krowę niebiańską. Dzięki tym utworom mogłam otworzyć drzwi do świata zagadki i sensacji. Z okazji Pani święta życzę uśmiechu na twarzy oraz jak najdłuższych lat życia w zdrowiu, by dalej mogła Pani robić to, co najbardziej lubi, a więc pisać dla rzeszy wiernych i nowych czytelników.
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami
Kamila SzmalecGALA KORCZAKOWSKA

We wtorek 12 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w ramach obchodów Roku Korczakowskiego odbyła się uroczysta gala przygotowana przez oleśnicką "Szóstkę", która imię Janusza Korczaka nosi już od 10 czerwca 2005r.
Społeczność szkoły spotkała się by w 70. rocznicę śmierci Patrona w obozie zagłady w Treblince oraz w 100. rocznicę założenia Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie, przywołać w pamięci sylwetkę oraz idee tego wielkiego człowieka - lekarza, pedagoga, wychowawcy, dziennikarza i publicysty.
W tej niezwykłej uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Oleśnicy - Jan Bronś, Wiceburmistrz - Henryk Bernacki, Dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej - Maria Susidko, Przewodniczący Rady Powiatu - Walerian Pietrzak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 - Janina Zdanowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 - Kazimierz Ubowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 - Grażyna Palińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 - Małgorzata Uruska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu - Agata Szpiłyk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Krawczak.
Uroczystego otwarcia gali dokonał Dyrektor szkoły - Emil Matuszak.
Zgromadzeni w sali widowiskowej obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą życiu i działalności Janusza Korczaka oraz przedstawiającą realizację idei Korczakowskich w Szkole Podstawowej nr 6.

Potem piosenką "Lalki" rozpoczął się spektakl teatralny pt. "Zabawa w Śpiącą królewnę" w wykonaniu szkolnych artystów pod kierunkiem E. Burak i J. Kajmowicz.
Uroczystość stanowiła doskonałą okazję do podziękowań i nagród. Uhonorowano zwycięskie zespoły Międzyszkolnego Konkursu "Dzieci mają swoje prawa", zorganizowanego w maju przez SP 6. Drużynom z SP 4, SP 2, SP 6 i SP 7 nagrody wręczył Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, który objął ten konkurs honorowym patronatem.
Następnie Dyrektor Emil Matuszak podziękował Rodzicom i Przyjaciołom szkoły za zaangażowanie w pracę na rzecz placówki.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie "Laurów Szóstki" uczniom za wzorową postawę i godne reprezentowanie szkoły. Otrzymali je Kinga Kuśmierczyk, Oliwia Olszańska, Natalia Sobiegraj, Karolina Rosińska, Marcin Krawczak, Oliwier Rysztak, Katarzyna Zadka i Wojciech Cyran.
Uhonorowano również uczniów za reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Tę część gali urozmaiciły występy laureatów szkolnej edycji "Mam Talent". Widzowie wysłuchali gry na akordeonie (D. Wojtasik), gry na gitarze elektrycznej (O. Bylicki) i na perkusji (D. Sendek), obejrzeli pantomimę pt. "Sprawdzian" (B. Steblecka), taniec z flagami (M. Pawłowska) oraz sztuczki magiczne (K. Cichecki). Całą uroczystość umiejętnie prowadziły Karolina Sekutowicz i Gabriela Stala.
Imprezie towarzyszyła wystawa okolicznościowa w holu głównym poświęcona Januszowi Korczakowi.
Organizatorzy gali serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tej szczególnej uroczystości. /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

Lista uczniów nagrodzonych na gali


       


            MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MATEMATYCZNY

4 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 7 odbył się VII Międzyszkolny Turniej dla uczniów klas piątych "Matematyczne Pary". W turnieju wzięło udział 11 dwuosobowych drużyn z oleśnickich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały drużyny w składzie:
- Katarzyna Zadka i Karolina Rosińska z kl.Vc
- Oliwier Rysztak z kl.Vc i Wojciech Cyran z kl.Vd
Wśród zadań konkursowych znalazły się: krzyżówka z hasłem, gra planszowa, ułamkowa potyczka, krzyżówka z kalkulatorem, sudoku, piramida liczbowa oraz gra w "12 pytań".
Obydwie drużyny wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami matematycznymi.
Kasia i Karolina zajęły w turnieju I miejsce, a Oliwier i Wojtek - IV.
Do konkursu uczniowie przygotowywali się w czasie zajęć koła matematycznego dla piątoklasistów prowadzonego przez panią Małgorzatę Olszewską.
Gratulujemy naszym uczniom wysokich miejsc i życzymy dalszych sukcesów./B. Rojek/"ZGAS ŚWIATŁO"

Uczniowie klasy 3a wzięli udział w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego Akademii Misia Haribo "Zgaś światło" pod patronatem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz pod patronatem medialnym wielu czasopism i portali edukacyjnych. W konkursie tym zajęli III miejsce. Wykonana przez nich "Zielona Książeczka Ucznia" przedstawia pomysły na oszczędzanie energii polegające na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów oraz opisuje sposoby wykorzystywania energii alternatywnej, której źródła są niewyczerpalne. Jury oceniło wysoko kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie młodych ekologów. /J. Przybysz/ WIELKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

Drużyna klas I - III ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Oleśnicy Mistrzami Dolnego Śląska. Oto bowiem Natalia Sobiegraj z klasy IIIa, Kinga Kuśmierczyk i Oliwia Olszańska z klasy III c pod opieką Elżbiety Grędysy wywalczyły I miejsce w Dolnośląskim Finale Konkursu Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży "Uczę się bezpiecznie żyć" 2012. Konkurs odbył się w czwartek 31 maja we Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim i terenach do niego przyległych. Patronat nad konkursem sprawował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskieo i SGP Euroregionu NYSA. Dziewczynki musiały wykazać się praktycznymi umiejętnościami dotyczącymi między innymi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zachowania się w razie pożaru w mieszkaniu, ataku psa, wiedzą dotyczącą obiektów zabytkowych i bezpiecznego poruszania się po Internecie. Poradziły sobie niemal bezbłędnie zdobywając złoty medal i certyfikat dla szkoły. Ponadto dostały również nagrodę uznania za najlepiej wykonane zadanie dotyczące poruszania się szlakami górskimi i udzielenia pierwszej pomocy przy złamaniu nogi. Nagrodę dla zwycięskiej drużyny ufundowali przedstawiciele karkonoskiej grupy GOPR.

Kolejny powód do dumy przyniosła naszej szkole reprezentacja klas starszych, która pod opieką Bożeny Pudlis w składzie: Karolina Rosińska, Marcin Krawczak i Oliwier Rysztak z klasy V c zdobyła we wspomnianym konkursie III miejsce w kategorii klas IV - VI. Tym samym wywalczyła tytuł Drugiego Wice - Mistrza Wojewódzkiego Finału Dolnośląskiego. W tej grupie nasza drużyna oprócz tradycyjnych zmagań z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej musiała wykazać się także wiedzą z dziedziny ekologii, znajomością zabytków Dolnego Śląska, istotnymi wiadomościami dotyczącymi powodzi oraz z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W każdym obszarze do wykonania postawionych zadań uczniowie musieli wykorzystać wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną. Dodatkowe zadanie nagrodzone nagrodą specjalną Górskiego Pogotowia Ratowniczego dotyczyło udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu po uderzeniu pioruna oraz osobie z uszkodzonym kręgosłupem. Także na tym polu nasza drużyna wykazała się kompetencją i swoistym uczniowskim profesjonalizmem. Nasi zawodnicy zdobyli także brązowe medale i wspaniały puchar do naszej szkolnej honorowej gabloty zwycięzców.
Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy im dalszych sukcesów. Wielkie brawa! /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

     


 Laureaci konkursu języka niemieckiego

Dnia 31.05. uczniowie klas czwartych wzięli udział w szkolnym konkursie języka niemieckiego "Sprachmeister". Do rywalizacji przystąpiło 21 osób. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 9 zadań, które sprawdzały poszczególne umiejętności językowe, słownictwo i gramatykę. Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
I miejsce: Aleksandra Tekień z kl. 4d
II miejsce: Zuzanna Błaszczyk z kl. 4a
III miejsce: Filip Tomaszewski z kl. 4d
Serdecznie gratulujemy!!! Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy sukcesów językowych. /A. Kudła/KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Zapraszam rodziców , którzy zapisali swoje dzieci do Oddziałów Przedszkolnych w SP nr 6 na rok szkolny 2012/2013 na spotkanie organizacyjne. Spotkanie odbędzie się w dniu 30 maja br. o godzinie 17.00 w Auli Szkolnej.KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Zapraszam rodziców, którzy zapisali swoje dzieci z rocznika 2005 i 2006 do klasy 1 w SP nr 6 na rok szkolny 2012/2013 na spotkanie organizacyjne. Spotkanie odbędzie się w dniu 31 maja br o godzinie 17.00.

W dniu 25 maja będą wywieszone listy klas 1 i oddziałów przedszkolnych.DZIECI MAJĄ SWOJE PRAWA

29 maja 2012r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy - w ramach obchodów Roku Korczakowskiego - odbył się konkurs międzyszkolny "Dzieci mają swoje prawa" pod honorowym patronatem Burmistrza Oleśnicy. Jego celem było rozumienie idei korczakowskich i poszerzenie wiadomości na temat praw zawartych w Konwencji Praw Dziecka. Wzięli w nim udział reprezentanci SP2 /Maksymilian Krzak, Daria Englot, Filip Ilski/, SP4 /Zuzanna Moryson, Alicja Boczkowska, Karol Kaczkowski/ i SP6 /Laura Gogniat, Laura Kwoczała, Mateusz Budek/.
Uczestnicy konkursu pracowali w zespołach trzyosobowych - rozwiązywali zadania na kartach pracy, układali puzzle, przedstawili scenkę: "Wywiad z Januszem Korczakiem". Poprawność wykonanych zadań oceniało jury w składzie: Halina Wojtaszczyk - Lewek (SP6), Aleksandra Jurczyk (SP4), Magdalena Kulczycka (SP2). Do ogólnej punktacji doliczona była ocena pracy plastycznej przedstawiającej sceny z życia Janusza Korczaka. Łącznie można było zdobyć 40 punktów.
I miejsce w kategorii klas 1-3 zajęła drużyna SP4
II miejsce - SP2
III miejsce - SP6
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a wręczenie nagród zwycięskim drużynom odbędzie się 12 czerwca 2012r. podczas uroczystej gali w MOKiS-ie.
Organizatorzy: Mariola Bednarska, Jolanta Przybysz, Urszula Kubiszyn i Małgorzata Majka

   


WICEMISTRZYNIE OLEŚNICY W GRACH LOGICZNYCH

14 maja w Szkole Podstawowej Nr 2 w Oleśnicy odbył się III Międzyszkolny "TURNIEJ GIER LOGICZNYCH" dla uczniów klas czwartych.
Celem konkursu było popularyzowanie matematyki, motywowanie uczniów do poszerzania swoich wiadomości i rozwijania zdolności logicznego myślenia oraz doskonalenie umiejętności współpracy w zespole.
Do rywalizacji przystąpiło 6 dwuosobowych drużyn z oleśnickich szkół podstawowych. Uczestnicy turnieju wzięli udział w 9 konkurencjach. Wśród zadań znalazły się min.: łamigłówki piankowe Happy Cube, tangram "Jajo Kolumba", gra logiczna "Tantrix", klocki Reco, puzzle edukacyjne sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia oraz sudoku obrazkowe.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 4d: Julia Galik i Aleksandra Tekień.
W ogólnej klasyfikacji dziewczynki zajęły II miejsce.
Do turnieju dziewczynki przygotowywały się w trakcje zajęć szkolnego koła matematycznego dla uczniów klas 4 pod opieką pani Barbary Rojek.
Gratulujemy naszym srebrnym medalistkom NASI LAUREACI W KONKURSIE BEZPIECZEŃSTWA

W piątek 11 maja br. dwie reprezentacje naszej szkoły wywalczyły tytuł laureata w VIII Konkursie Bezpieczeństwa Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa "Uczę się bezpiecznie żyć". Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Gospodarzem imprezy było Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu.

Drużyna klas młodszych pod opieką pani Elżbiety Grędysy w składzie: Natalia Sobiegraj z klasy III a, Oliwia Olszańska i Kinga Kuśmierczyk z klasy III c została Mistrzem Subregionu Wrocławskiego w kategorii klas I - III. Dziewczynki pokonując wszystkie drużyny wykazały się ogromnymi umiejętnościami dotyczącymi udzielania pomocy przedmedycznej, radzenia sobie w sytuacji zagubienia się na wielkiej imprezie, zachowania w przypadku znalezienia podejrzanego pakunku, zachowania w środkach komunikacji publicznej.
Zdobywając I miejsce jednocześnie zakwalifikowały się do ścisłego Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 31 maja 2012 r. na Uniwersytecie Wrocławskim.

Reprezentacja klas starszych pod opieką pani Bożeny Pudlis w składzie: Karolina Rosińska, Marcin Krawczak i Oliwier Rysztak z klasy V c zdobyła II miejsce w kategorii klas IV - VI. W tej grupie nasza drużyna oprócz tradycyjnych zmagań z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej musiała wykazać się także wiedzą z dziedziny ekologii, istotnych wiadomości dotyczących powodzi oraz zasad ruchu drogowego. W każdym obszarze do wykonania postawionych zadań uczniowie musieli wykorzystać wiedzą zarówno praktyczną jak i teoretyczną. W tego rodzaju konkursie nasza reprezentacja wzięła udział po raz pierwszy. Tym bardziej cieszymy się z ich sukcesu.
Laureaci otrzymali medale, dyplomy, kaski oraz puchar dla szkoły. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom sukcesu wcale nie tak łatwym konkursie. /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

     


 Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

"My dzieci klasy pierwszej
Tobie książko przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
Krzywdy zrobić Ci nie damy."

Zgodnie z naszą szkolną tradycją wszyscy nasi uczniowie klas pierwszych dostąpili zaszczytu pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki. W tym roku ta niezwykle miła uroczystość rozłożyła się mocno w czasie. Uczniowie klas Ic, Id i Ie, starsi od swoich kolegów i koleżanek z klas Ia i Ib, jako pierwsi mieli okazję złożyć uroczyste ślubowanie książce. Pod koniec kwietnia młodsze pierwszaki poznały już większość liter. Nadszedł więc czas, aby także i one wstąpiły w szeregi licznych czytelników szkolnej biblioteki. Pani Zofia Rychlewska - opiekunka szkolnej biblioteki włożyła wiele starań, aby zachęcić naszych najmłodszych uczniów do owocnej lektury szkolnych zbiorów. Po dokładnym zapoznaniu się z biblioteką i uroczystym złożeniu przyrzeczenia książce, konkursie na znajomość popularnych bajek i baśni, wszystkie maluchy po raz pierwszy posługując się elektroniczną kartą czytelnika wypożyczyły swoją pierwszą lekturę. Na pamiątkę udziału w uroczystości otrzymały jeszcze pamiątkowe dyplomy. Wspólnie z panią bibliotekarką miejmy nadzieję, że dla wszystkich dzieci był to wspaniały początek tajemniczej przygody z książką./Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/MISTRZ - RACHMISTRZ SZKOŁY

26 kwietnia zakończyły się zmagania o uzyskanie tytułu Mistrza - Rachmistrza szkoły. Pierwszy szkolny konkurs w tej formule miał na celu wyłonienie uczniów, którzy doskonale znają techniki rachunkowe. Przebiegał on w dwóch etapach: klasowym i szkolnym. Po drugim etapie okazało się, że w każdym poziomie IV-VI są uczniowie z jednakową liczbą punktów. Nauczyciele matematyki zdecydowali o dogrywce. Ostatecznie tytuły mistrzów zdobyli:
- w kategorii klas czwartych - Aleksandra Tekień
- w kategorii klas piątych - Kamila Krzesak
- w kategorii klas szóstych - Alex Dąbrowny
Uczniowie ci wykazali się biegłością w obliczeniach pamięciowych, znajomością algorytmów działań pisemnych i kolejności wykonywania obliczeń a także zastosowaniem przejrzystych form zapisów w wyrażeniach arytmetycznych. GRATULACJE! /B. Łukoszko/ MIĘDZYSZKOLNY JĘZYKOWY KONKURS RECYTATORSKI

26 kwietnia już po raz kolejny zorganizowano w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy recytatorski konkurs dla młodych filologów. Dotychczas zmagali się tylko wielbiciele języka angielskiego. W tym roku organizatorki imprezy, panie Małgorzata Majka i Aleksandra Kudła, rozszerzyły szkolną ofertę o język niemiecki. Do tegorocznych zmagań stawiło się 24 reprezentantów z terenu miasta i gminy Oleśnica. Uczniowie reprezentowali SP2, SP6, SP8, SP Katolicką oraz szkoły ze Smolnej, Dobrzenia, Wszechświęte i SP Gminy Oleśnica. Uczestnicy językowych zmagań oceniani byli ze względu na płynność i poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny.
Jury w składzie Łukasz Kuś, Katarzyna Karpa, Agnieszka Świątkowska i Urszula Pelikan tym szczególnym konkursie nie miało łatwego zadania. Jednak po nieco dłuższej naradzie wyłoniło tegorocznych laureatów. W zakresie języka angielskiego:
I miejsce Karolina Sekutowicz SP6 opiekun Małgorzata Majka
II miejsce Mateusz Torski SP8 opiekun Karolina Świtalska - Graboń
III miejsce Barbara Steblecka SP6 opiekun Małgorzata Majka i Alicja Misztal SP Smolna opiekun Joanna Kaszewiak
Wyróżnienie Natalia Słotnicka SP Smolna opiekun Joanna Kaszewiak.

W zakresie języka niemieckiego jury nagrodziło:
I miejsce Zuzanna Błaszczyk SP6 opiekun Aleksandra Kudła
II miejsce Klaudia Białek SP Dobrzeń opiekun Urszula Pelikan
III miejsce Pola Rudnicka SP6 opiekun Aleksandra Kudła
Wyróżnienie Aleksandra Piasecka SP Katolicka.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się wysokim poziomem opanowania języka obcego. Już sam udział w dzisiejszych zmaganiach świadczył o ich bardzo dobrym przygotowaniu. Z tego też powodu organizatorzy imprezy postarali się o to, aby każdy poczuł się w jakimś stopniu wyróżniony. Za naszym pośrednictwem dziękują więc sponsorom nagród: Dyrekcji i Radzie Rodziców SP6 oraz wydawnictwom językowym Express Publishing, Cambridge University Press, Pearson Longman. Jednocześnie serdeczne podziękowania kierują do właścicieli piekarni "Dawid" za zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników konkursu oraz Agencji Reklamowej Jerzego Burzyńskiego "REFLEX PLUS" za wykonanie wspaniałego baneru dla potrzeb organizacyjnych konkursu.
/Rzecznik SP 6 Oleśnica Iwona Żurawska /

     


 LAUREATKI POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

25 kwietnia w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się I Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VI "Matematyczne Duety". Do rywalizacji przystąpiło 15 drużyn dwuosobowych. Uczestnicy konkursu wzięli udział w 10 konkurencjach sprawdzających wiadomości matematyczne, umiejętność logicznego myślenia oraz wyobraźnię przestrzenną. Zadania zawierały treści związane z naszym miastem. Uczniowie rozwiązywali m.in. sudoku obrazkowe z zabytkami Oleśnicy, wykonywali kosztorys remontu Zamku Oleśnickiego, rozwiązywali krzyżówkę z hasłem, konstruowali bryły z klocków Reko.
Naszą szkołę w turnieju reprezentowały uczennice klasy VI a: Dominika Palma i Julia Wałęga, które zostały laureatkami II miejsca.
Dziewczęta do konkursu przygotowywały się pod opieką pani Bożeny Łukoszko.
Gratulujemy wysokiego miejsca i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach matematycznych. /B. Rojek/

   


  JĘZYK ANGIELSKI W POWIECIE

Dnia 23 kwietnia 2012r. w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się II POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, w którym udział wzięły SP2, SP4, SP6, SP7 i SP8 z Oleśnicy oraz SP w Smolnej, SP w Międzyborzu, SP w Dobroszycach, SP w Kraszowie, SP w Miłowicach, SP w Goszczu, SP w Ligocie Małej, SP Gminy Oleśnica i SP2 w Twardogórze. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: klasy III i klasy IV - VI. Uczniowie z klas trzecich pracowali w drużynach trzyosobowych. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Janik i Natalia Sobiegraj z klasy 3a oraz Piotr Omiecina - 3c ( opiekun Marta Oskroba), którzy uzyskali 57pkt na 65max. Natomiast w kategorii klas IV - VI uczniowie pisali test i oceniani byli indywidualnie. Z SP 6 do eliminacji powiatowych przystąpili Dawid Mularonek - 6a ( opiekun Małgorzata Majka) oraz Maciej Żyszkiewicz - 6d ( opiekun Ewa Omiecina). Zadania dotyczyły znajomości zasad gramatyki, związków frazeologicznych, słownictwa, jak również sprawdzały stopień rozumienia tekstu czytanego i słuchanego. Istotną część konkursu stanowiły zagadnienia dotyczące geografii, historii i kultury krajów anglojęzycznych.
W wyniku konkursowych zmagań Dawid Mularonek zajął II miejsce, a Maciej Żyszkiewicz - XIV miejsce.
Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych / Małgorzata Majka/ LAUREACI KONKURSU EKOLOGICZNEGO

W piątek 20.04.2012 reprezentanci naszej szkoły odnieśli sukces w XII Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym pod patronatem Burmistrza Oleśnicy, który odbył sie w SP 4 w Oleśnicy. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało "Ekologiczny Dolny Śląsk". W kategorii klas młodszych uczniowie: Piotr Omiecina z kl. 3c, Gabriel Pieronek i Mateusz Budek z kl. 3a wywalczyli drużynowo II miejsce. Opiekunką ich była p. Jolanta Przybysz.
Klasy starsze reprezentowali uczniowie Wiktoria Brocka 6d, Aleksander Chojnacki 6c i Wiktror Kwasek 6c. Drużynowo zajęli IV miejsce. W klasyfikacji indywidualnej Wiktor Kwasek okazał się najlepszym znawcą Ekologicznego Dolnego Śląska w naszym mieście i zajął I miejsce. Opiekunem grupy była J.Matuszak. Gratulujemy.

   


DZIEŃ ZIEMI

Tegoroczne krajowe obchody Dnia Ziemi przebiegać będa pod hasłem "Dobra enegia dla wszystkich". W przeddzień tego święta, które wypada 22 kwietnia grupa 30 uczniów (/15 z klas 3-4 i 14 z klas 5-6/ sprawdziła swoja wiedzę na temat ekologii i ochrony środowiska rozwiązując ogólnopolski EKO-TEST. Karty odpowiedzi odesłaliśmy do Ogólnopolskiego Centrum Edukacji, dlatego na wyniki poczekamy do 28 maja br. Organizacją i przebiegiem konkursu zajęła się Janina Matuszak.

     


INTERAKTYWNA PRZYGODA

W dniu 02.04.2012 klasy 5c i 5d wraz z wychowawczyniami tj. p. Martą Oskroba i p. Bożeną Pudlis odwiedziły interaktywne muzeum człowieka "Humanitarium" we Wrocławiu. Uczniowie zobaczyli wystawę złożoną z interaktywnych eksponatów oraz nowoczesnych multimediów, które angażują zarówno umysł, jak i ciało zwiedzającego. Sześć ciekawych sekcji tematycznych dostarczyło uczniom unikalnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Zobaczyliśmy anatomię człowieka, układy takie jak: krwionośny, pokarmowy i inne. Mogliśmy podejrzeć dziecko znajdujące się w łonie matki.
Za pomocą iluzji optycznych, testerów zapachów i równowagi zostaliśmy wprowadzeni w świat zmysłów.
Uczniowie zapoznali się z rozwojem medycyny. Mogli sprawdzić się w roli lekarza, pielęgniarki lub pacjenta.
Interesująca była również część poświęcona genetyce. Uczniowie mogli odkryć tajemnicę kodu genetycznego.
Najciekawsze jednak okazały się warsztaty, w których nasi uczniowie brali udział. Podzieleni na mniejsze grupy przeprowadzali eksperymenty, a także dowiedzieli się jak wyprodukować plastik. Wszyscy spędziliśmy miło i pożytecznie czas. /M. Oskroba i B. Pudlis/ANGIELSKO - NIEMIECKIE RECYTACJE

Dnia 2 kwietnia 2012 r w naszej szkole odbył się JĘZYKOWY KONKURS RECYTATORSKI zorganizowany przez p. Małgorzatę Majkę (j.angielski) i p. Aleksandrę Kudłę (j.niemiecki). Celem konkursu było zmotywowanie dzieci do nauki języków obcych, pogłębienie umiejętności językowych i uwrażliwienie na poezję. W konkursie brali udział uczniowie klas IV, V i VI. Jury w składzie: M .Majka, A. Kudła, U. Pelikan i I. Szuwalska wysłuchało 13 pięknych recytacji angielskiej i niemieckiej poezji. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wiersze o różnorodnej tematyce, m.in. takich autorów, jak: K. Nesbitt, S. Milligan, W. Shakespeare, Ch. Rossetti, S. Schutz, H. Seidel, P. Hacks, M. Mai.

Jury konkursowe wyłoniło następujących laureatów w obu kategoriach językowych:
JĘZYK ANGIELSKI I m. Karolina Sekutowicz - kl. 5b
Barbara Steblecka - kl. 5b
II m. Magdalena Pawłowska - kl. 6b
IIIm. Karolina Gałązka - kl. 6a
IV m. Weronika Kalecińska - kl.6d
V m. Hanna Majewska - kl. 6a
VI m. Damodar Szuwalski - kl. 4d
VIIm. Madhav Szuwalski - kl. 6b
JĘZYK NIEMIECKI I m. Zuzanna Błaszczyk - kl. 4a
II m. Pola Rudnicka - kl. 4a
IIIm. Mikołaj Maligranda - kl. 4b
IV m. Natalia Dolata - kl. 4d
Vm. Michalina Bardadyn - kl. 4b

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a laureatom życzymy powodzenia na Międzyszkolnym Językowym Konkursie Recytatorskim planowanym na koniec kwietnia bieżącego roku.
ORGANIZATORKI KONKURSU: Małgorzata Majka, Aleksandra Kudła     

  CIEPŁYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
LAUREACI KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 29 marca 2012r w Szkole Podstawowej Nr 8 w Oleśnicy odbył się VIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA OLEŚNICY. Wzięli w nim udział uczniowie klas szóstych oleśnickich szkół podstawowych (SP2,SP4,SP6,SP7,SP8).
Naszą szkołę reprezentowało troje przedstawicieli, wyłonionych w eliminacjach wewnątrzszkolnych w składzie: Hanna Majewska (kl.6a), Dawid Mularonek (kl.6a) i Maciej Żyszkiewicz (kl.6d).
W wyniku konkursowych zmagań, polegających na rozwiązywaniu testu sprawdzającego między innymi poszczególne umiejętności językowe, słownictwo i gramatykę wyłoniono zwycięzców.
Wśród nich znaleźli się również nasi uczniowie:
II miejsce Dawid Mularonek - kl.6a (opiekun M.Majka)
III miejsce Maciej Żyszkiewicz - kl. 6d (opiekun E.Omiecina)
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /M. Majka/MATEMATYCZNE ZMAGANIA PIĄTOKLASISTÓW

28 marca uczniowie klas piątych wzięli udział w szkolnym konkursie "Matematyczne Pary". Do rywalizacji przystąpiło 14 drużyn dwuosobowych. Uczniowie pracując w parach rozwiązywali zadania sprawdzające ich umiejętności i wiadomości z matematyki. Każda drużyna wzięła udział w sześciu konkurencjach tj.: gra "Kółko - Krzyżyk", test, zadania tekstowe, łamigłówka, krzyżówka liczbowa oraz krzyżówka geometryczna. Prowadzącymi poszczególne konkurencje byli uczniowie klas szóstych.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
I miejsce: Karolina Rosińska i Katarzyna Zadka z kl. Vc
II miejsce: Wojciech Cyran z kl.Vd i Oliwier Rysztak z kl.Vc
III miejsce: Kamila Krzesak i Natalia Włodarczyk z kl.Va
Laureaci I i II miejsca będą reprezentować naszą szkołę w miejskiej edycji konkursu organizowanej przez Szkołę Podstawową Nr 7 w Oleśnicy.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę. /B. Rojek/

     


Z SZÓSTKI NA SZÓSTKĘ

27 marca 2012r. to szczęśliwy dzień dla naszej szkolnej reprezentacji. Wyłonieni spośród wszystkich trzecioklasistów nasi szkolni mistrzowie udali się do PCEiK w Oleśnicy na XI Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Zostań Mistrzem Ortografii" dla klas III.
W konkursie wzięło udział 39 uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu oleśnickiego. Naszą placówkę reprezentowały: Julia Hylla z klasy IIIc, Julia Kaczmarek z klasy III c, Julia Janik z klasy III a i Hania Mirecka z klasy III d. Pomysłodawcą i organizatorem tegorocznej edycji konkursu był doradca metodyczny pani Kamila Stemplewska.
Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac komisja konkursowa ustaliła listę laureatów. Ku ogromnej radości pierwsza i druga lokata przypadła naszym uczennicom z klasy III c (wychowawca pani Jolanta Fryta):
I miejsce - Julia Hylla
II miejsce - Julia Kaczmarek
Serdecznie gratulujemy naszej reprezentacji i życzymy dalszych sukcesów. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/ KOLEJNY SUKCES BASI

22 marca br. 37 uczniów szkół podstawowych powiatu oleśnickiego rywalizowało o tytuł laureata XVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Basia zaprezentowała oryginalną interpretację wiersza D. Wawiłow "Rupaki" i otrzymała wyróżnienie. To kolejny udany występ naszej recytatorki, która jest już wielokrotną laureatką miejskich konkursów recytatorskich.
Barbara Steblecka, uczennica klasy 5b, po raz kolejny została doceniona w trudnej sztuce recytacji. MAŁA LAUREATKA KONKURSU PLASTYCZNEGO

Oliwia Stankiewicz - uczennica klasy Ic (wych. M. Hałapacz) została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego poświęconego jubileuszowi 20-lecia działalności Państwowej Straży Pożarnej na szczeblu powiatowym, w I grupie młodszej szkół podstawowych, zajmując w nim IV miejsce.
Konkurs pod hasłem "Jak nas widzą tak nas malują" zorganizował Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich. Najlepsze prace, również Oliwii, będą reprezentowały powiat oleśnicki podczas etapu konkursu wojewódzkiego. W dniu 20 marca 2012 r. laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki z rąk komendanta Jacka Noworyckiego.
Gratulujemy Oliwii i życzymy dalszych sukcesów. /M. Hałapacz/

   


 POWITANIE WIOSNY W STARSZYCH KLASACH

Tradycyjnie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to znak dla wszystkich uczniów oleśnickiej Szóstki, że ich codzienne obowiązki będą miały zupełnie inny charakter. Już od dłuższego czasu środowisko szkolne planowało jak w tym dniu atrakcyjnie zrealizować szkolny obowiązek. Młodsi uczniowie już od kilku lat mają wtedy swoją oczekiwaną edycję konkursu "Mam talent". Starsi swoimi talentami zawsze chwalą się w grudniu, a 21 marca to okazja na realizację klasowych planów.
Z okazji PIERWSZEGO DNIA WIOSNY klasy 6a (wych. M.Majka) i 6c (wych. M.Olszewska) wybrały się na nieznaną wyspę pełną dziwnych form życia, złotych gór, wulkanów i zdumiewających tajemnic. We wrocławskim kinie "Korona" obejrzały film pt. "Podróż na tajemniczą wyspę" w 3D. Akcja filmu familijnego rozpoczyna się, gdy główny bohater - Sean Anderson odbiera zakodowany sygnał SOS z tajemniczej wyspy, której nie ma na żadnej mapie. Sean wraz z ojczymem o imieniu Hank, podejmują niezwykłe wyzwanie - wyruszają na poszukiwanie owej tajemniczej wyspy. Dołączają do nich pilot śmigłowca oraz jego córka i rozpoczyna się cały splot niezwykle emocjonujących i fantastycznych zdarzeń. Zachwycona młodzież do szkoły wróciła w iście wiosennym nastroju.
Klasy 4a i 4b pod opieką swoich wychowawców pań Aliny Rudzińskiej i Bożeny Łukoszko wzięły udział w wycieczce do ExploraParku w Wałbrzychu. W centrum badań dzieci uczestniczyły w wystawie i zgłębiały tajemnice w świecie nauk przyrodniczych i technicznych poprzez niekonwencjonalne poznawanie świata. Uczniowie wysłuchali prelekcji oraz mieli możliwość przeprowadzenia prostych doświadczeń i badań naukowych. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzali sale wystawiennicze. Wycieczka dostarczyła im niezwykłych wrażeń i na długo pobudziła ciekawość do rzeczy z pozoru zwykłych, a jednak tajemniczych.
Klasy 4c i 4d wybrały się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Wspólnie z wychowawcami paniami Joanną Kajmowicz i Martą Babicz uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzili stałą ekspozycję muzeum. Niespodzianką okazała się wystawa czasowa przygotowana w atmosferze zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie obejrzeli pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą oraz aplikacyjną, tradycyjne palmy plecione z suszonych, barwionych kwiatów i traw, gliniane baranki, drewniane ptaszki, kolorowe, bibułowe kwiaty oraz wiele innych świątecznych dekoracji.
Klasy 5 c i 5 d wiosnę przywitały w przepięknej leśnej scenerii . Pod opieką wychowawców pań Marty Oskroby i Bożeny Pudlis udały się do "Hubertówki" w Ligocie Małej. W wędrówce po okolicznym lesie przewodnikiem był pan Tomasz Kaliński z Koła Łowieckiego "Sokół" w Oleśnicy. Pogoda była jak na zamówienie więc nasza młodzież miała doskonałą okazję do obserwowania budzącej się do życia przyrody , słuchała śpiewu ptaków, obserwowała różnego rodzaju porosty, przyglądała się sadzeniu lasu, a przede wszystkim z wielkim zaciekawieniem słuchała ciekawych opowieści pana Tomasza . Jeszcze tylko wizyta w pobliskim paśniku połączona ze złożeniem podarunków leśnej zwierzynie w postaci przywiezionej marchewki oraz chleba i wszyscy udali się na plac obok "Hubertówki" . Tutaj zgłodniała gromada posiliła się przy ognisku i przed powrotem do szkoły dała upust resztkom energii.
Klasa 5a wspólnie ze swoim wychowawcą panią Ewą Omieciną postanowiła poświęcić w tym dniu więcej uwagi naszej Oleśnicy. Wszyscy uczniowie uznali, że chociaż tutaj mieszkają i uczą się, to jednak zapytani nie potrafią dokładnie opowiedzieć o historii naszych ważniejszych zabytków. Spacer po mieście rozpoczęli jednak od wizyty w ratuszu i spotkania z burmistrzem.
Podobny pomysł na, ciekawe i oczywiście praktyczne, spędzenie pierwszego dnia wiosny miały klasy 6b i 6d. Razem z wychowawcami paniami Janiną Matuszak i Iwoną Nowicką wybrały się na wędrówkę po Oleśnicy śladami naszych miejskich zabytków. Pod opieką przewodnika uczniowie dokładnie zwiedzili nasz Zamek Piastowski poświęcając wiele uwagi ciekawym wnętrzom.
Obserwując zmęczone, ale zadowolone twarze naszych uczniów powracających do szkoły, śmiało możemy uznać kolejny 21 marca za udany. Każda klasa spędziła ten dzień zgodnie z określonymi wspólnie założeniami. Spacerując, podróżując, zwiedzając i bawiąc się z rówieśnikami wszyscy mieli doskonałą okazję do lepszego poznania się i integracji swoich zespołów klasowych. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       


 POWITANIE WIOSNY

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny stał się w oleśnickiej Szóstce okazją do zorganizowania kolejnej, już trzeciej, edycji popularnego konkursu "Mam talent". Organizatorzy tegorocznej imprezy panie Agnieszka Kowalczyk, Beata Kubów, Katarzyna Nowatkowska - Kapusta i Jolanta Fryta zadbały o to, aby każdy chętny uczeń miał możliwość zaprezentowania wybranej przez siebie formy aktywności. Jedna grupa miała możliwość pochwalenia się swoimi pasjami i wytworami własnej pracy eksponując je na wystawie szkolnej. Dzieci prezentowały bogate zbiory miniaturowych samochodzików, dinozaurów, prac plastycznych, monet i dawnych banknotów. Ciekawostką wystawy był dużych rozmiarów model ludzkiego szkieletu. Z uśmiechem obserwowaliśmy jak przechodząc obok niego niektóre maluchy nie potrafiły ukryć silnych emocji. Większość dzieci postanowiła jednak, że osobiście zaprezentuje się przed publicznością. Z uwagi na dużą liczbę chętnych uczniów organizatorzy podzielili uczestników zabawy na cztery kategorie: gra na instrumentach, śpiew, taniec i galerię różnorodności. Rozbawiona publiczność dopingowała artystom i sprawiedliwie nagradzała wszystkich dużymi brawami.
Tak jak zawsze jury konkursu w składzie: pan Dariusz Świerczyński i panie Zofia Rychlewska, Urszula Kubiszyn i Małgorzata Marciniak, nie miało prostego zadania. Jednak po gorliwej dyskusji wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach.

W kategorii "gra na instrumentach":
I miejsce Mateusz Budek kl. IIIA
II miejsce Paulina Wróbel i Martyna Krawczak kl. IIA
III miejsce Gabrysia Wyrwał kl. IIB

W kategorii "śpiew":
I miejsce Jakub Perlik i Hubert Ignasiak kl. IC
II miejsce Natalia Niełacna i Kacper Pieprzycki kl. IIC
III miejsce Alicja Mikuła kl. IE

W kategorii "taniec":
I miejsce Julia Hylla kl. IIIC oraz zespół w składzie Patrycja Skiba kl. IIC, Natalia Sobieraj, Damian Wolski i Igor Lenartowicz kl. IIIA
II miejsce duet Julia i Daria Kaczmarek kl. IIIC
III miejsce Sheyna Wilk kl. ID

W kategorii "galeria różnorodności":
I miejsce Oliwia Szmonin kl. IIB
II miejsce Kacper Pokidan kl. IA
III miejsce Sebastian Satler kl. IIIB

Ponadto jury nagrodziło także uczniów, którzy w bardzo ciekawy sposób potrafili zaprezentować swoje zbiory:
I miejsce Hanna Piechowiak kl. IC
II miejsce Mateusz Kowalczyk kl. IC
III miejsce Wiktor Wiśniewski kl. IIIB
Wszystkim małym artystom gratulujemy wspaniałych występów. Życzymy także, aby dzisiejszy pokaz stał się inspiracją do dalszych indywidualnych poszukiwań. /rzecznik prasowy szkoły: I. Zurawska/

       
       


 Sukces w konkursie "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze"

15.03.20012 r. zwycięzcy uczniowie etapu szkolnego: Karolina Rosińska, Marcin Krawczak i Oliwier Rysztak reprezentowali naszą szkołę w etapie regionalnym we Wrocławiu w konkursie ,"Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze" w SP nr 97 pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Konkurs składał się z dwóch części: testu wiedzy i zadań praktycznych. W pierwszej części uczniowie indywidualnie wypełniali test wiedzy, który składał się z 20 pytań zamkniętych. Druga część - zespoły uczniowskie losowali numery startowe. (wylosowaliśmy nr 13). Wykonywali zadania praktyczne na 4 stacjach.
Na pierwszej stacji zmagali się uczniowie z prewencją ogólną, na drugiej musieli pokonać bardzo trudny rowerowy tor przeszkód łączący się ze znajomością wiedzy dotyczącej znaków drogowych i zasad bezpieczeństwa. Na trzeciej stacji należało się wykazać szeroką wiedzą zarówno teoretyczną jak i praktyczną na temat udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Ostania stacja to zmagania ze strażą pożarną, gdzie uczniowie musieli ukazać kolejne etapy pomocy ludziom w palącym się mieszkaniu.
Zadania na każdej stacji punktowane były w skali 0-10.
Zadania były oceniane według karty ocen, na której sędziowie wpisywali uzyskane przez zespół punkty.
Zespół uczniów spośród siebie wybierał lidera odpowiedzialnego za wykonanie poszczególnych zadań. Na każdej stacji funkcję lidera u nas pełnił inny uczeń. Suma punktów uzyskanych przez członków każdego zespołu oraz punktacja zespołowa z części praktycznej dawała punktację końcową.
Na wyniki czekaliśmy w wielkim napięciu, ale i zadowoleni z wykonanych zadań. Atmosfera oczekiwania była bardzo miła. Mieliśmy okazję poznania nowych kolegów i koleżanek. Podczas ogłaszania wyników panowało wielkie napięcie.
Kiedy okazało się, że ZAJĘLIŚMY PIERWSZE MIEJSCE w naszej drużynie zapanowała wielka radość. Do domu wracaliśmy w świetnych humorach.
Do konkursu przygotowała nauczycielka przyrody: Bożena Pudlis
Podziękowania kieruję do:
p. Marcina Kruszony - ratownika medycznego
p. Sławomira Pieprzyka, Łukasza Krzyżewskiego, Piotra Krzysztofika ze Straży Pożarnej
p. Aleksandrze Pieprzyckiej - policjanta z Wydziału d.s. Nieletnich
/Bożena Pudlis/

A oto refleksje jednego z uczestników konkursu:
Wrażenia Marcina:
Konkurs był bardzo ciekawym dla mnie doświadczeniem. W trakcie przygotowań dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, które mam nadzieję będę potrafił wykorzystać w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Sama rywalizacja była emocjonująca - najpierw etap szkolny ("aby tylko dostać się do drużyny"), a później ten regionalny, gdzie było wiele drużyn z różnych szkół i przecież każdy chciał wypaść jak najlepiej. Zaufaliśmy jednak naszej wiedzy i udało się! Najłatwiejsza dla mnie była konkurencja przeprowadzana przez policję, najtrudniejsza - ta przygotowana przez strażaków. Mam nadzieję, że będziemy mogli równie godnie reprezentować naszą szkołę podczas wojewódzkiego finału konkursu. Aha, no i dziękuję mojemu wujkowi oraz wszystkim innym, którzy pomogli nam się przygotować do zawodów.

   


 "BY JĘZYK GIĘTKI..."

15 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy już po raz dziewiąty spotkały się trzyosobowe drużyny z oleśnickich podstawówek na Drużynowym Turnieju Oleśnickich Szkół Podstawowych "By język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa...", który przebiegał pod honorowym patronatem Burmistrza Oleśnicy. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali Dyrektor SP6 Emil Matuszak oraz Wicedyrektor SP6 Jadwiga Wieczorek.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły Iwona Nowicka, Joanna Kajmowicz (nauczycielki języka polskiego w SP 6) oraz Marta Babicz (nauczycielka historii w SP 6).
W turnieju wzięli udział reprezentanci SP 2, SP 4, SP 6, SP 7, SP 8 oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Uczestnicy, rozwiązując zadania konkursowe, wykazali się wiedzą z zakresu gramatyki i ortografii języka polskiego, literatury, umiejętnością posługiwania się poprawną polszczyzną, kojarzenia ważnych wydarzeń i postaci historycznych oraz wiedzą z zakresu kultury i sztuki.
Prezentacje drużyn zgodnie z regulaminem, kryteriami i ustaloną przez organizatorów punktacją oceniało jury w składzie: M. Chlebowska - Salamon z SP 2, Małgorzata Wesołowska z SP 4, J. Szczegodzińska z SP 7, J.Stojanowska z SP 8 i J. Potrząsaj z Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Maksymalnie za prawidłowe rozwiązania wszystkich turniejowych zadań można było uzyskać 112 punktów. Po podsumowaniu wyników punktacji poszczególnych drużyn jury przyznało:
I miejsce reprezentacji z SP 7,
II miejsce reprezentacji z SP 2,
III - reprezentacji z SP 8,
IV - SP 6, V - SP 4 i VI - KSP.
Naszą szkołę reprezentowali: Patryk Moskiewicz (4c), Katarzyna Zadka (5c) i Julia Wałęga (6a).
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i zostały uhonorowane nagrodami oraz upominkami ufundowanymi przez Burmistrza Oleśnicy.
Gratulujemy młodym humanistom "giętkości języków" i życzymy dalszych sukcesów!/Organizatorki turnieju/

     


Dzień otwarty w oleśnickiej Szóstce

W ramach promocji szkoły w najbliższym środowisku nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy zorganizowali 14 marca br. tzw. "Dzień otwarty". Ta coroczna impreza tradycyjnie kierowana jest do najmłodszych i ich rodziców, którzy w tym roku stanęli przed ważną decyzją wyboru szkoły lub grupy przedszkolnej, w których w przyszłym roku szkolnym 2012/2013 rozpoczną swoją przygodę z edukacją. Jak co roku było bardzo uroczyście. Licznie przybyłych gości uśmiechem i drobnym upominkiem w progu szkoły witali uczniowie z młodszych klas.
Zwiedzanie placówki rozpoczęło się od sali konferencyjnej. Tutaj wszystkich obecnych powitał dyrektor szkoły pan Emil Matuszak. Symbolicznie otworzył drzwi wszystkich pomieszczeń szkoły zapraszając do jej zwiedzania. W ten sposób rodzice najmłodszych gości będą mogli zapoznać się z warunkami pracy w jakich ich pociechy mogą realizować obowiązek szkolny. Wcześniej jednak goście zostali zaproszeni do obejrzenia prezentacji multimedialnej podczas, której przedstawiciele szkolnego samorządu w bardzo ciekawy i wyczerpujący sposób opowiadali o swojej szkole. Goście usłyszeli o patronie Januszu Korczaku, poznali dyrektorów i kadrę nauczycielską, dowiedzieli się , że Szóstka to szkoła z klasą, promująca zdrowie i dbająca o bezpieczeństwo, poznali organizacje działające na terenie placówki oraz liczne koła zainteresowań powiększające ofertę edukacyjną szkoły. Prezentację uatrakcyjniła reprezentacja naszych przedszkolaków, które piosenkami i wierszem wprowadziły gości w egzotyczne klimaty. Przez ostatnie tygodnie pod troskliwym okiem swoich pań nauczycielek Katarzyny Bednarz - Kołek, Marty Fiałkowskiej, Doroty Czuby, Doroty Terki i Katarzyny Nowatkowskiej - Kapusty przedszkolaki ćwiczyły swój pierwszy wielki występ. Rozbawiona publiczność nagrodziła ich za to zasłużonymi gromkimi brawami.
Następnie goście podzieleni na mniejsze grupy rozpoczęli zwiedzanie szkoły. Teraz sami mogli zobaczyć to o czym usłyszeli w prezentacji. Wielu z nich już na początku marca zapisało się do szkoły, a dzisiejsze odwiedziny potraktowało raczej jak dobrą przygodę i zabawę. To także jeden z celów "otwartego dnia". Organizatorzy dzisiejszej imprezy wierzą też, że spośród zwiedzających , którzy jeszcze nie podjęli decyzji, ten dzień ułatwi im dokonanie wyboru./rzecznik prasowy szkoły: I. Zurawska/

     
     


 LAUREAT POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

Dnia 13 marca 2012 roku w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się finał VIII Powiatowego Konkursu Historycznego Polska droga do Unii Europejskiej. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z powiatu oleśnickiego, którzy byli laureatami eliminacji szkolnych. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą nie tylko z historii Unii Europejskiej i jej instytucji, ale również geografii. Przez 60 minut rozwiązywali test z pytaniami otwartymi i zamkniętymi, analizowali teksty źródłowe, pracowali z mapą konturową.
Alex Grydziuk z klasy 6a, który reprezentował naszą szkołę, zajął II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /M. Babicz/ PIERWSZAK POTRAFI

W czwartek 8 marca tradycyjnie uczniowie klas pierwszych oleśnickiej Szóstki wzięli udział w turnieju "Pierwszak potrafi". Organizacją i przeprowadzeniem tegorocznej edycji zajęły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, panie Agnieszka Kowalczyk, Elżbieta Grędysa i Iwona Żurawska. Wszystkie zadania zostały przygotowane z myślą o naszych pierwszakach, sześciolatkach i siedmiolatkach uczących się w pięciu oddziałach. Głównym założeniem imprezy było postawienie przed dziećmi takich zadań, które z uwagi na realizację znowelizowanej Podstawy Programowej będą w stanie samodzielnie i z pełną satysfakcją wykonać. Nowością w tym roku było całkowite wyeliminowanie czynnika rywalizacji.
Uczniowie indywidualnie lub w kilku osobowych grupach otrzymywali do wykonania konkretne ćwiczenia a zadaniem honorowego jury, w składzie wice - dyrektor szkoły pani Jadwiga Wieczorek i panie Agnieszka Szczepanowicz i Katarzyna Dunajska (wybrane spośród rodziców naszych małych zawodników), było sprawdzenie poprawności i zaliczenie działania jako zrealizowane. Dzieci układały puzzle i chwaliły się wiedzą o Patronie szkoły, liczyły, porównywały, czytały, rozróżniały głoski i figury geometryczne, popisywały się zręcznością i sprawnością. W przerwach między zadaniami śpiewały dotychczas poznane piosenki. Tegoroczny turniej był doskonałą okazją do podsumowania realizowanego w klasach pierwszych Projektu "Dołącz do Klubu bezpiecznego Puchatka". Wszystkie pierwszaki wykazały się oczekiwaną wiedzą i umiejętnościami. Niestety, czas na zabawie mija bardzo szybko i wszystko kiedyś musi się skończyć. Z uwagi na świąteczny 8 marca jeszcze tylko tradycyjne 100 lat dla koleżanek i pań wykonane przez męską część uczestników imprezy i z sali gimnastycznej wracało do swoich klas 148 małych zwycięzców.

W imieniu uśmiechniętych i zadowolonych pierwszaków organizatorzy tegorocznego turnieju dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu. /rzecznik prasowy szkoły: I. Zurawska/

       
       


 MŁODZI KOSZYKARZE

Po kilku miesiącach zakończyła się rywalizacja w minikoszykówce. Pierwsze zawody w tym roku chłopcy rozegrali w Środzie Śląskiej gdzie uzyskali awans do Finału Międzypowiatowego. Finał rozegrano w sali SP nr 2 w Oleśnicy. Nasi koszykarze w pierwszym meczu musieli uznać wyższość gospodarzy. Drugi mecz decydował o awansie. Po ciekawym i zaciętym spotkaniu uczniowie naszej szkoły wygrali z uczniami z SP nr 4 w Strzelinie - 26:14 i mogli cieszyć się z awansu do kolejnej rundy.
W dniu 29 lutego, w wrocławskiej sali sportowej przy ul. Parkowej rozegrano Finał Wojewódzki IMS w minikoszykówce. Jechaliśmy pełni nadziei, że wywalczymy jak najlepsze miejsce. Jednak nasza drużyna nie sprostała pozostałym uczestnikom i w efekcie zajęła IV miejsce.
Dużym przeżyciem dla zawodników biorących udział w zawodach było spotkanie z żywą legendą polskiej koszykówki, panem Adamem Wójcikiem.

Skład drużyny: Kosmala Mateusz, Cylary Adrian, Olszowy Bartłomiej, Bielak Patryk, Kruszyński Bartłomiej, Kryczka Marcin, Kruła Tomasz, Fidler Marcin, Świątek Mateusz, Pabjan Jakub, Kowalski Krystian
Opiekun drużyny: R. Banasik Laureatki Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego

23 lutego 2012r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zuzanna Błaszczyk - 4a, Pola Rudnicka - 4a, Kamila Szmalec - 4d i Aleksandra Tekień - 4d brała udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Niemieckiego "Deutschland - unser Nachbar" zorganizowanym przez Katolicką Szkołę Podstawową. Test wyboru zawierał informacje dotyczące geografii, kultury i historii Niemiec oraz polityki tego kraju. W konkursie udział wzięli uczniowie z Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 5 oraz uczennice z naszej szkoły. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze a nasze dziewczyny zaprezentowały się fantastycznie zajmując czołowe miejsca:
I miejsce - Aleksandra Tekień
III miejsce - Pola Rudnicka

Zuzia i Kamila uplasowały się tuż za podium.
Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych. /A. Kudła/ SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM STRAŻY POŻARNEJ

27.02.2012 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w prelekcji na temat prewencji p-pożarowej z kapitanem Straży Pożarnej w Oleśnicy Sławomirem Pieprzykiem. Uczniowie zostali zapoznani z kategoriami pożarów, powodami i ich skutkami. Okazuje się, że 90% pożarów powstaje z winy człowieka. Poznali kolory skrzynek, które są umiejscawiane na budynkach: skrzynki z gazem - kolor żółty, z prądem - kolor szary. Okazuje się, że samochód strażacki mieści 2,5 tys. lub 8 tys. litrów wody oraz 4 tys. środka pianotwórczego.
Prowadzący dokładnie opowiadał uczniom jak się zachować w razie użądlenia przez owady, zachowania w czasie burzy oraz korzystania z urządzeń elektrycznych. Wszystkie te wypowiedzi były ilustrowane scenkami rodzajowymi.
Na postawie filmu o zasadach udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej uczniowie mogli zobaczyć jak należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jak udrożnić drogi oddechowe, w jaki sposób postępujemy w razie ukąszenia lub użądlenia. Ponadto uczestnicy spotkania zapoznali się z zasadami resuscytacji (2 wdechy, 30 uciśnięć - sposoby przeprowadzania ich). Utrwalili sposób powiadomienia służb ratunkowych w razie wypadku oraz schemat - "Jak udzielać pierwszej pomocy przedlekarskiej". Następnie uczyli się jak postępować w przypadkach oparzenia (wyróżnione i scharakteryzowane zostały stopnie oparzeń), omdlenia, i porażenia prądem.
Wszystkie te wiadomości były urozmaicane prezentacją multimedialną.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani prelekcją. Wynieśli duży zasób wiedzy, który wykorzystają zarówno na lekcjach jak i w życiu codziennym. Spotkanie pobudziło zainteresowanie dzieci do zdobywania szerszej wiedzy związanej z udzielaniem pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Uczniowie i nauczyciele dziękują za pouczającą lekcję kapitanowi Sławomirowi Pieprzykowi.
Spotkanie zorganizowała nauczycielka przyrody: Bożena Pudlis.

   


MAMY LAUREATKĘ!

W piątek 24 lutego 2012r. w MOKi-ie odbyły się miejskie eliminacje do XVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Wśród recytatorów z oleśnickich podstawówek znalazły się również reprezentantki "Szóstki": Barbara Steblecka z kl. 5b, Magdalena Pawłowska z kl. 6b, Karolina Rosińska z kl. 5c oraz Kamila Szmalec z kl. 4d. Wszystkie nasze dziewczyny zaprezentowały się świetnie!
Jury przypadła do gustu interpretacja wiersza "Rupaki" D. Wawiłow w wykonaniu Basi Stebleckiej. Zdobyła ona tytuł Laureatki i możliwość udziału w etapie powiatowym konkursu, który będzie miał miejsce w drugiej połowie marca br. w PCEiK- u w Oleśnicy.
Wszystkim młodym "miłośniczkom żywego słowa" serdecznie gratulujemy, a za Basię trzymamy mocno kciuki! /I. Nowicka/ MISTRZOWIE POWIATU OLEŚNICKIEGO

20 lutego 2012 odbyły się w Międzyborzu Mistrzostwa Powiatu Oleśnickiego w tenisie stołowym. Nasza szkoła po wygraniu zawodów miejskich w kategorii dziewcząt i chłopców pojechała walczyć o jak najlepsze miejsce. Do zawodów przystąpiło w kategorii dziewcząt sześć szkół, natomiast w kategorii chłopców drużyn było więcej, bo osiem. Dziewczynki rywalizowały w dwóch grupach po trzy zespoły, natomiast chłopcy grali w dwóch grupach po cztery drużyny. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy wygrali rywalizację w swoich grupach.
Do półfinałowej rywalizacji pierwsze przystąpiły dziewczynki wygrywając 2:0 z ekipą SP Międzybórz. Po ich pokonaniu, w finale zmierzyły się z SP Ligota Polska, pokonując ją bez większych problemów 2:0.
Chłopcy w półfinale gładko zwyciężyli SP Twardogóra 2:0, natomiast mecz finałowy z SP Międzybórz był nieco trudniejszy, jednak zakończył się on również naszym zwycięstwem 2:0.

Skład drużyn:
DZIEWCZĘTA: Weronika Kalecińska - 6D, Karolina Gałązka - 6A
CHŁOPCY: Marcin Kryczka - 6C, Bartłomiej Kruszyński - 6B.
Opiekun: Robert Banasik

Dziękujemy panu Edmundowi Kalecińskiemu za pomoc w przygotowaniu dzieci do zawodów powiatowych. /R. Banasik/ KARNAWAŁ W PRZEDSZKOLU

Minęło kilka dni i nasze szkolne przedszkolaki także doczekały się swojego pierwszego balu karnawałowego. W środę 15 lutego zamiast poprawnych maluchów do szkolnego przedszkola wkroczyły czarujące księżniczki, bajkowe wróżki, piłkarze, piraci, kowboje, kotki, motylki, aż trudno wymienić różnorodność postaci i strojów. Z drugiej strony trzeba pochwalić rodziców naszych maluchów za inwencję twórczą i za to, że z tak dużym zaangażowaniem włączyli się w szkolną przygodę swoich pociech. Podobnie jak w roku poprzednim nasze przedszkolaki zabawiała pani Alina Zwoźniak. Wydawało się, że ma niewyczerpane pomysły na wesołe pląsy i zabawy. W przerwach imprezy wszystkie przedszkolaki chętnie wzmacniały swoje siły słodkimi łakociami przygotowanymi przez pomysłowych rodziców. Doskonale wiedzieli co smakuje ich maluchom i wcale się nie zawiedli. Maluchy z apetytem pałaszowały słodkie niespodzianki. W imieniu najmłodszych dziękuję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w zorganizowanie i przeprowadzenie tegorocznej imprezy. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     


 BAL KARNAWAŁOWY

Czas karnawału to czas wesołej zabawy. Wszystkim kojarzy się z balami maskowymi, na których królują najrozmaitsze postacie z popularnych bajek lub filmów. Między nimi przewijają się barwne biedronki, motyle i gadające papugi. W tym roku uczniowie najmłodszych klas wraz z rodzicami i swoimi wychowawcami zadbali o zachowanie karnawałowej tradycji.
W poniedziałkowe i wtorkowe popołudnie 6 i 7 lutego licznie przybyli na swój kolejny bal. Dla trzecioklasistów była to już ostatnia taka impreza. Za rok wezmą udział w dyskotece dla starszych uczniów. Opiekunowie naszych uczniów jak co roku stanęli na wysokości zadania i ponownie postarali się o nietypowe i barwne kostiumy. Były więc straszne maszkary, wesołe i barwne zwierzęta, mnóstwo czarujących księżniczek i tajemniczych cyganek, nie zabrakło rycerzy i piratów oraz wiele najprzeróżniejszych postaci. Niektóre przebrania były tak zaprojektowane , że trudno było rozpoznać kto się za nimi kryje. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom balu. Na wesołych korowodach, modnych przebojach i tanecznych pociągach czas mijał szybko.
W przerwie zabawy dzieci udały się do swoich klas na słodki poczęstunek. Rodzicom naszych dzieci należy się szóstka za przygotowanie przepysznych łakoci. Tegoroczny bal karnawałowy należy zaliczyć do udanych. W imieniu najmłodszych uczniów dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się w organizację tegorocznej imprezy. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     


 SK LOP SP6 apeluje - ptaki wodne potrzebują naszej pomocy!

We wtorek 07.02.12 członkowie SK LOP pod opieką Janiny Matuszak udali się nad Stawy Oleśnickie aby dokarmić zmarznięte i głodne ptactwo wodne. Apelujemy do wszystkich kochających ptaki aby pamiętali o ptakach nie tylko od święta ale na co dzień donosili im pokarm.
Ptaki wodne dokarmiamy jedynie zimą - w okresie dużych mrozów, gdy zalega gruba pokrywa śnieżna, oraz gdy zamarznięta jest większość zbiorników wodnych.
Gdzie dokarmiać ptaki wodne?
Ptaki wodne należy dokarmiać w miejscach, gdzie pokarm nie będzie miał kontaktu z wodą, czyli na wzniesieniach i brzegach. Trzeba również pamiętać o tym by taka "stołówka" nie narażała ptaków na stres - z dala od dróg, chodników, krzaków, oraz w miejscach, gdzie nie będą narażone na niebezpieczeństwo spotkania z psami albo kotami.
Dlaczego nie wolno wrzucać pokarmu do wody?
Pokarm w kontakcie z wodą ulega zamarznięciu a wilgoć powoduje szybsze jego pleśnienie.
Jakie mogą być skutki zjedzenia zamarzniętego lub spleśniałego pokarmu?
Skutki mogą być rożne - albo szybka śmierć, albo długie umieranie w ogromnych bólach i cierpieniu.
Czym dokarmiać ptaki wodne?
Kaczki, gęsi i łabędzie to ptaki roślinożerne, lubią np.:
- marchewkę,
- białą kapustę,
- ziarna kukurydzy,
- otręby,
- płatki zbożowe,
- ziarna zbóż
Warzywa mogą być: pokrojone lub w całości, surowe lub gotowane (w nie osolonej wodzie!). Można też dokarmiać suchym, białym i drobno pokrojonym pieczywem ale pamiętajmy, chleb stosujemy tylko jako dodatek gdyż zawiera on sól i rożne substancje ulepszające, które mogą prowadzić do chorób, a w rezultacie nawet do śmierci ptaka.
DOKARMIJMY PTAKI WODNE ZIMĄ!
RÓBMY TO Z GŁOWĄ!
/I. Matuszak/

     


NAJLEPSI UCZNIOWIE

Po raz kolejny dyrekcja i grono pedagogiczne naszej szkoły ma powód do dumy. Oto lista uczniów, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu w pierwszym semestrze 2011/2012 roku:

Lista uczniów klas 4 - 6BRAWA DLA RECYTATORÓW

We wtorek 31 stycznia 2012r. odbyły się szkolne eliminacje do XVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Jak co roku przebiegały one pod hasłem "Spotkania z poezją i prozą". Udział w nich wzięli uczniowie z klas IV - VI.
Wystąpienia poprzedził krótki trening ruchowy, oddechowy i dykcyjny, który pomógł uczestnikom przezwyciężyć tremę. Recytatorzy wygłaszali utwory poetyckie i fragmenty prozy wybrane spoza kanonu lektur i podręczników szkolnych. Jury konkursowe szczególną uwagę zwracało przede wszystkim na interpretację utworów, kulturę słowa oraz wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznano cztery nagrody.
W gronie laureatów znalazły się Barbara Steblecka z kl. 5b, Magdalena Pawłowska z kl. 6b, Karolina Rosińska z kl. 5c oraz Kamila Szmalec z kl. 4d.
Dziewczęta będą reprezentować naszą szkołę w miejskich eliminacjach konkursu, które odbędą się pod koniec lutego w MOKiS-ie.
Wszystkim młodym "miłośniczkom żywego słowa" serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /I. Nowicka/

   


I MIEJSCE W OLIMPIADZIE MATEMATYCZNEJ

W bieżącym roku szkolnym uczniowie szóstki już po raz piąty mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności matematycznych w Ogólnopolskiej Olimpiadzie "OLIMPUS". Do konkursu przystąpiło 3981 uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 33 uczniów z klas IV - VI. Uczestnicy olimpiady rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, odpowiednio dla klas IV, V i VI. Testy składały się z 30 zadań o różnej skali trudności, zawierały również treści wykraczające poza program nauczania matematyki dla danego poziomu nauczania. Zgodnie z regulaminem olimpiady uczestnicy zdobywali punkty dodatnie za poprawnie udzielone odpowiedzi, ale również punkty ujemne za odpowiedzi błędne, co stanowiło dodatkowe utrudnienie.

Cieszy więc fakt, że spośród naszych uczniów został wyłoniony Laureat pierwszego miejsca - Wojciech Cyran z klasy 5d, który bezbłędnie rozwiązał test i zdobył maksymalną ilość punktów.

Test dla klas piątych pisało 1380 uczniów, więc uzyskanie przez Wojtka tak doskonałego wyniku jest wielkim sukcesem. Dla najlepszego olimpijczyka organizator przygotował nagrodę w postaci grawerowanego dyplomu oraz książki. Warto wyróżnić pozostałych uczniów, którzy w matematycznych zmaganiach zajęli również wysokie miejsca. Spośród uczniów klas czwartych (1301 uczestników):
Filipa Tomaszewskiego z kl. 4d - 12 miejsce
Krzysztofa Cicheckiego z kl. 4a - 15 miejsce
Sonię Sokołowską z kl.4b - 16 miejsce
Kacpra Tomaszewskiego z kl.4d - 18 miejsce
oraz ucznia klasy 6b - Marcina Tyrakowskiego, który zajął 21 miejsce /1300 uczestników/
Przy przyznawaniu miejsc w ogólnej klasyfikacji honorowane były miejsca ex aequo.

Wszystkim uczestnikom olimpiady gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /B. Rojek/ Konkurs "Jestem bezpieczny w Domu, w Szkole i na Drodze"

09.01.2012r. odbyła się druga część konkursu "Jestem bezpieczny w Domu, w Szkole i na Drodze". Uczestniczyło w nim 21 uczniów z klas V i VI. Każdy uczeń losował po 2 pytania o charakterze teoretycznym i praktycznym. Po krótkim przygotowaniu się do odpowiedzi uczeń indywidualnie odpowiadał ustnie przed komisją na wylosowane pytanie, a następnie praktycznie przedstawiał odpowiedź korzystając z dostępnych środków potrzebnych do udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej: zawartość apteczki, środki opatrunkowe, fantomy. Uczniowie bandażowali ręce, głowę, wykonywali opatrunki, stosowali sztuczne oddychanie.
Uczestnicy wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Najlepsi będą dalej doskonalić swoje umiejętności uczestnicząc w różnorakich dodatkowych zajęciach np. z przedstawicielem policji, straży pożarnej oraz ratownikiem pogotowia ratunkowego.

1 miejsce z części pratycznej zajęli uczniowie: Oliwier Rysztak z 5C, Weronika Kalecińska z 6D i Karolina Rosińska z 5C
2 miejsce: Katarzyna Stanisławczyk z 5A, Laura Korzeniowska z 5B, Wiktoria Chmielewska i Wiktoria Olejnik z 6D
Do końcowej klasyfikacji zostały podsumowane wyniki z I i II części konkursu i to właśnie uczniowie, którzy uzyskali największą łączną ilość punktów zakwalifikowali się do następnej tury konkursu, gdzie zostaną wybrane 3 osoby, które będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich.

Oto uczniowie, którzy zakwalifikowali się do III części konkursu:
1. Radosław Kolański
2. Marcin Krawczak
3. Wiktoria Olejnik
4. Katarzyna Stanisławczyk
5. Krzysztof Przyłęcki
6. Oliwier Rysztak
7. Laura Korzeniowska
Komisja konkursowa w składzie: Wiesława Rychard - pielęgniarka szkolna, Janina Matuszak - nauczyciel przyrody, Bożena Pudlis - nauczyciel przyrody
Serdecznie gratuluje zwycięzcom!

     


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Trzeciego i piątego stycznia 2012 r. w naszej szkole odbyły się spotkania z policjantem z Wydziału Prewencji d.s. Nieletnich p. Aleksandrą Pieprzycką.
Zostali przeszkoleni uczniowie klas IV - VI. Tematem prelekcji była odpowiedzialność dzieci i dorosłych oraz sposoby karania osób nieletnich. Zostały wymienione miejsca w których osob , które popełniły wykroczenia mogą być umieszczane: Zakład Poprawczy, Ośrodek Szkolno- Wychowawczy oraz mieć nadzór kuratora sądowego.
Uczniowie dowiedzieli się na temat przestępstw, za które mogą być ukarani: pobicie, kradzież, przywłaszczenie cudzej własności. Następnym tematem omówionym były zagrożenia i szkodliwość z kręcenia filmów i umieszczania ich na stronach internetowych oraz o zagrożeniach korzystania z internetu, prowadzenia rozmów z nieznajomymi a także podawania swoich danych osobowych.
Uczniowie zostali uświadomieni również na temat ważności świadectw o niekaralności, które są konieczne przy zatrudnianiu się w niektórych zakładach pracy, np. w policji, jako nauczyciel, pracownicy administracji państwowej itd. /B. Pudlis/ ŚWIĄTECZNA KARTKA PO ANGIELSKU

W dniach od 14 grudnia 2011r do 3 stycznia 2012 roku uczniowie klas IV - VI naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe, plastyczne i literackie uczestnicząc w CHRISTMAS CARD COMPETITION, czyli Świątecznym Konkursie Plastyczno-Językowym na kartkę z życzeniami w języku angielskim.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a wybór prac, ze względu na wysoki, wyrównany poziom był bardzo trudny. Wszyscy chętni uczniowie przygotowali piękne, kolorowe kartki, wykonane przeróżnymi technikami począwszy od rysunku poprzez wycinankę, wyklejankę, ornamentykę aż po grafikę i collage.
Złożono 40 prac, a jury w składzie M.Majka (nauczyciel j.angielskiego) i Z.Rychlewska (nauczyciel plastyki) postanowiło ostatecznie wyróżnić i uhonorować wszystkich uczestników konkursu (m.in. z klas 5b: S.Filipski, M.Wąsala; kl.5c: Ł.Tamborski; kl.6a: M.Dytko, K.Gałązka, K.Kubaszczyk, H.Majewska, K.Michalak, O.Nasiadek, B.Olszowy, D.Palma, P.Studenna, J.Wałęga; kl.6b: K.Chomiuk, K.Kurc; kl.6c: K.Łoza, A,Łyzin, A.Paciorkowska, K.Przyłęcki,J.Rynkiewicz, P.Sierok, P.Szumik, K.Tomczak, P.Tomczak, E.Wojtczak; kl.6d: W.Brocka, K.Chudy, W.Kubów, W.Olejnik, P.Salik). Jury doceniło talent, wyobraźnię, zmysł artystyczny, zapał i zaangażowanie uczestników, jak również estetykę wykonania kartek oraz poprawność językową i prawidłowy zapis.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe prace!!! / M.Majka - organizator konkursu/

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac konkursowych.

     


 WIZYTA W SCHRONISKU

"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem". /Artur Schopenhauer/

Dzieci z klasy 3a oraz członkowie SK LOP ze swoimi opiekunkami p. J. Matuszak i J. Przybysz odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu przy ulicy Ślazowej 2. Tam swój bezpieczny kąt znalazły niechciane, porzucone zwierzęta. Miejsce to stało się dla nich azylem, schronieniem przed brutalną rzeczywistością. Wizyta w schronisku była kontynuacją akcji "Daj groszaka i nie tylko... dla zwierzaka", która rozpoczęła się w szkole zbiórką pieniędzy oraz karmy i materiałów na legowiska. Uczniowie mogli osobiście wręczyć zebrane dary i odwiedzić czworonożnych podopiecznych. W schronisku było czysto i schludnie, psy i koty miały swoje budy, swoje miski i wybieg, ale były smutne i każde z nich rozpaczliwie czekało na dobrego pana. Kilka osób z obsługi, pomimo zaangażowania i serdeczności nie było w stanie zapewnić zwierzakom potrzeby dłuższego, bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Niektóre psy witały nas gromkim, wesołym ujadaniem, inne wysuwały kosmate mordki do pogłaskania.

"Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego". /Josh Billings/

A człowiek... Jak może być taki okrutny, wyrzuca tak oddaną mu istotę z domu - Karolinka nie kryła łez przyglądając się malutkiemu szczeniakowi. Ratując jednego psa, nie zmienimy świata... ale świat zmieni się dla tego jednego psa - zachęcała do adopcji pracownica schroniska. W Polsce jest bardzo dużo bezdomnych psów i kotów, większość z nich przebywa w schroniskach, wiele z nich ma w pamięci trudne, czasami bardzo bolesne doświadczenia. "Podobno stosunek człowieka do zwierzęcia jest miarą jego humanitaryzmu...". Naszym wychowankom nie był obojętny los porzuconych zwierząt i, gdyby istniała taka możliwość, to wszystkie zwierzaki zabraliby ze sobą - mali ludzie ale wielkie serca.

Jeśli nie możesz przygarnąć psa, przyjedź do schroniska, aby zabrać go na spacer, lub jeśli możesz, zasil konto schroniska, pieniądze potrzebne są na jedzenie, remonty, lekarstwa - apelują nasi uczniowie. /J. Przybysz i J. Matuszak/

     


 "PSIA SZKOŁA"

W ostatnim tygodniu przedświątecznym członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody zaprosili na spotkanie p. Agnieszkę Musiał, która szkoli psy metodą naturalną w swojej Psiej Szkole w Oleśnicy na Spalicach.
Spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczniów klas starszych i młodszych, którzy w nim uczestniczyli. Najpierw zobaczyliśmy prezentację multimedialną na temat "Dlaczego chcemy mieć psa?"
Następnie dowiedzieliśmy się jakie niezbędne warunki trzeba zapewnić psu, gdy z nami zamieszka. Nauczyliśmy się odczytywać sygnały, które do nas wysyłają zwierzęta. Szczególnie ważna była informacja o tym jak zachować się przy agresywnym psie. Poznaliśmy tajniki tresury psa za pomocą tzw. kliki. Na naszych oczach p. Musiał pokazała jak jej pies jest uczony nowych zachowań. Jeden z nas, Dawid Weliczko z kl.5d, za pomocą tej metody próbował nauczyć psa nowego zachowania. Okazało się, że tresura wymaga systematyczności, cierpliwości i odpowiednio długiego czasu, bo jej efekty widać dopiero po 3 miesiącach.

Na zakończenie odbył się konkurs na temat "Jaka to rasa psa".
Wygrała go bezapelacyjnie Wiktoria Chmielewska z kl.6d /14 poprawnych odpowiedzi na 14/.
Kolejne miejsca zajęli: Marcel Waga z 4b, Michalina Bardadyn z 4b i Marcin Krawczak z 5c.
Dla zwycięzców p. Musiał przygotowała dyplomy i cenne nagrody.

Ostatnim akcentem spotkania było wylosowanie wśród uczniów mających psy, karnetu na bezpłatne szkolenie w Psiej Szkole. Szczęście dopisało Kamili Chudy z kl.6d, która od 07 stycznia będzie przez 3 miesiące tresowała swojego psa pod okiem p. Agnieszki.
Bardzo dziękujemy p. Agnieszce Musiał za przybycie i poprowadzenie takiego ciekawego spotkania.

Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłamy pod adres www.PsiaSzkoła.eu

/opiekun SK LOP - Janina Matuszak/

     


     

  WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
 DZIEŃ ZIELONEJ WSTĄŻECZKI

Do tradycji naszej szkoły zaliczyć możemy coroczny grudniowy Dzień Zielonej Wstążeczki. W tym roku po raz trzynasty nasza szkolna społeczność zaangażowała się w przygotowanie wyjątkowej uroczystości. Nad prawidłową realizacją wszystkich imprez czuwały organizatorki, panie Małgorzata Olszewska, Alicja Rudzińska i Halina Wojtaszczyk - Lewek. Wcześniej na lekcjach wychowawczych odbyły się pogadanki poruszające problem agresji i skutecznego z nią radzenia. W dniu 20.12.2011 szkolna publiczność obejrzała przedstawienie pod nazwą "Agresji - mówimy nie". Uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego "Szóstaczki" przebrani za diabła i anioła bardzo kusząco przekonywali głównego bohatera - szkolnego rozrabiakę i buntownika do szczególnych zachowań. Wygrał anioł, ale wcale nie tak łatwo było mu przekonać chłopca, aby słuchał rodziców i nie dokuczał innym.

Po raz trzeci w historii szkoły zaproponowano też uczniom możliwość prezentacji różnych form własnej aktywności w imprezie zatytułowanej "MAM TALENT". Swoimi pasjami i wytworami własnej pracy mogli pochwalić się wszyscy chętni, eksponując je na wystawie szkolnej. Pojawiły się różnego rodzaju rysunki, obrazy na płótnie, prace ceramiczne z gliny, modelarskie oraz liczne puchary, dyplomy, medale uzyskane za osiągnięcia sportowe, jak również pamiątki z licznych podróży czy efekty kolekcjonerstwa. Ponadto dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności aktorskie, manualne, muzyczne, wokalne czy ogólnie artystyczne występując na scenie przed całą społecznością szkolną.
Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu "Mam talent" zadziwili różnorodnością prezentowanych umiejętności. Szczególnie oryginalny okazał się występ mimiczny, który był prawdziwym popisem aktorskiego talentu. Spore zainteresowanie wzbudziły występy szkolnych iluzjonistów, którzy wprowadzili publiczność w niezwykły świat magii. Na uznanie zasłużyli także wokaliści, śpiewający z podkładem muzycznym i a capella oraz popisy taneczne - od hip hopu, przez taniec nowoczesny, występ czirliderek /chearleaderek/ po przepiękny taniec ze wstążką. Konkurs zdominowali instrumentaliści, dając wspaniałe popisy gry na perkusji, gitarze elektrycznej i klasycznej, akordeonie guzikowym i skrzypcach. Improwizowany występ młodych muzyków na zakończenie imprezy wywołał prawdziwy aplauz publiczności. W jury zasiadły: p. E. Burak, J. Kajmowicz oraz A. Fąfara. Poziom artystyczny wszystkich uczestników zabawy był bardzo wysoki, dlatego też jury miało bardzo trudne zadanie. Jednak w każdym konkursie muszą być nagrodzeni laureaci dlatego po ożywionej dyskusji jury zdecydowało, że trzy główne nagrody zdobyli:

  • Barbara Steblecka (5b),
  • Dawid Sendek (4b),
  • Krzysztof Cichecki (4a).

Ponadto wyróżniono: Aleksandra Bylickiego /6c/, Daniela Wojtasika /4/), Julię Genderę i Katarzynę Zadkę /5c/, Magdę Pawłowską /6b/ oraz Wiktora Wieczorka i Sebastiana Kołodziejczyka/6d/.
Ku ogromnemu zadowoleniu organizatorów imprezy uczniowie świetnie się bawil . Dla czwartych klas biorących po raz pierwszy udział w tego rodzaju imprezie była to ciekawa propozycja. Wyraźnie wzbudziła wiele emocji. Patrząc jednak z perspektywy trzech lat dzieci coraz skuteczniej przezwyciężają tremę pragnąc przedstawić się szerszemu gronu. Uwierzyły więc w siebie i w możliwość kształtowania własnych pasji i talentów. Dla nich i dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają - duże brawa od wszystkich! /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       


PROSIMY O UDZIAŁ W GŁOSOWANIU

W dniach 9.12 - 18.12 prosimy o głosowanie na prace uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym: "ENERGOWŁADNI W KRAINIE POZYTYWNEJ ENERGII".

Adres strony internetowej: TU KLIKNIJ

Wchodzimy: KONKURS, GALERIA, PRACE ZBIOROWE /str. 2 i 3/ oraz PRACE INDYWIDUALNE /str. 8 i 12/
Dziękujemy.GRATULACJE DLA LAUREATÓW

2 grudnia br. w Szkole Podstawowej nr 8 im. Noblistów Polskich w Oleśnicy odbył się III Międzyszkolny Drużynowy Konkurs Wiedzy dla uczniów klas szóstych pod hasłem "Polscy Nobliści - wzorem do naśladowania" poświęcony Władysławowi Stanisławowi Reymontowi. Uczestnicy rywalizowali w dziewięciu konkurencjach. Treści zadań wiązały się z biografią i twórczością Noblisty oraz epoką, w której żył i pracował.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Wałęga z kl. 6a, Weronika Kalecińska z kl. 6d i Dawid Mularonek z kl. 6a. Zespół wykazał się szeroką wiedzą o autorze "Chłopów" i jego dorobku literackim, a także inwencją twórczą, umiejętnością logicznego myślenia, spostrzegawczością i refleksem. Wspólne działania naszych reprezentantów zaowocowały pięknym sukcesem - drużyna SP 6 zajęła I miejsce w konkursowych zmaganiach!
Laureatom składamy serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych osiągnięć! /I. Nowicka/ KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Po raz kolejny społeczność naszej szkoły połączyła swoje siły włączając się w organizację kiermaszu świątecznego. Tradycyjnie dochód uzyskany ze sprzedaży fantów przeznaczony był na cel charytatywny. W tym roku organizatorzy zaproponowali pomoc małemu Natankowi - młodszemu braciszkowi naszej uczennicy.
Mimo późnej jesiennej szarugi w dniach 29 i 30 listopada na chwilę w szkole zapanowała bożonarodzeniowa atmosfera. Zapach świerku, blask kolorowych bombek i choinek, bałwanki, mikołaje i aromat pierniczków przyciągnął wszystkich do magicznego straganu w centralnym miejscu szkolnego korytarza. Autorami tych wspaniałości byli nasi uczniowie, ich rodzice i nauczyciele pragnący w ten sposób pomóc Natankowi. Podczas kiermaszu wszyscy chętni mogli zakupić świąteczne rozmaitości. Nikt nie odszedł z pustymi rękoma. Pierwszymi klientami były nasze szkolne przedszkolaki. Idąc do domu nie mogły odejść bez małego drobiazgu. Jednak właściwy kiermasz odbył się podczas popołudniowych zebrań z rodzicami. Ku ogromnej radości organizatorów pań Beaty Kubów, Agnieszki Kowalczyk oraz Katarzyny Nowatkowskiej - Kapusty praktycznie większość fantów znalazła nowych właścicieli.
Mamy nadzieję, że zakupione przedmioty nadadzą każdemu domowi przyjemnego i świątecznego klimatu./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/PIERWSZA POMOC PRZEDLEKARSKA

Dnia 28 listopada 2011r. odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym p. Marcinem Kruszoną pracującym w Pogotowiu Ratunkowym we Wrocławiu.
Uczniowie klas IV - VI wzięli udział w prelekcji, prezentacji i pokazie w której krok po kroku wyjaśnione zostały zasady udzielania I pomocy przedlekarskiej w wypadku oparzenia, omdlenia, złamania, krwawienia, odmrożenia. Prezentacja została wzbogacona praktycznymi czynnościami. Uczniowie pod nadzorem ratownika bandażowali rany, zakładali chusty trójkątne oraz przeprowadzali praktycznie na fantomie zasady udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyli wdechy oraz uciski na klatce piersiowej. Utrwalali zasady powiadamiania służb ratowniczych o wypadku oraz treść zgłoszenia na Pogotowie Ratunkowe.
Uczniowie byli bardzo zaangażowani i z wielkim entuzjazmem podchodzili do wykonywania kolejnych zadań. Spotkanie miało na celu popularyzację zagadnień pierwszej pomocy wśród uczniów./B. Pudlis - nauczyciel przyrody/

     


Apel SK LOP pod hasłem "Daj groszaka i nie tylko... dla zwierzaka"

Członkowie SK LOP naszej szkoły, wzorem lat ubiegłych rozpoczynają od 29 listopada bieżącego roku akcję "Daj groszaka i nie tylko... dla zwierzaka".
Przedstawiciele naszego koła 2 razy w tygodniu odwiedzą każdą klasę aby zebrać wolne datki do puszki, a także będą odbierać przyniesione dla zwierzaków rzeczy takie jak: koce, miski i karmę. Zebrane dary przekażemy dla Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu przy ul. Ślazowej 2.
Apelujemy do wszystkich o włączenie się do akcji.
/Opiekun SK LOP: Janina Matuszak/PLUSZOWY MIŚ - PRZYJACIELEM NIE OD DZIŚ

W związku z przypadającym 25 listopada Światowym Dniem Pluszowego Misia, 5-latki i 6-latki z naszej szkoły po raz pierwszy świętowały jego urodziny. W dniach 23-25 listopada 2011r. we wszystkich oddziałach przedszkolnych realizowano projekt edukacyjny "PLUSZOWY MIŚ - PRZYJACIELEM NIE OD DZIŚ". Projekt służył wielu celom. Dzieci poznały historię pluszowego misia, poznały misie - bohaterów literackich i filmowych, rozwijały umiejętności wzajemnej współpracy, zdolności artystyczne i motoryczne. Przez dwa dni, we wszystkich oddziałach realizowano tematy mające na celu zdobycie przez dzieci jak najwięcej wiadomości o: misiach zabawkach, bohaterach fikcyjnych, prawdziwych niedźwiedziach. Dzieci między innymi słuchały opowiadań, fragmentów książek, poznawały wiersze i piosenki o zwierzętach, wykonywały różne prace plastyczne, brały udział w zabawach tematycznych. Podsumowaniem projektu edukacyjnego było wspólne świętowanie urodzin misia na udekorowanej sali gimnastycznej. Dzieciom towarzyszyły ich ulubione misiowe pluszaki. Było wspólne śpiewanie piosenek o misiach, recytacja wierszyków, rysowanie misia z zawiązanymi oczami pod kierunkiem "podpowiadacza", układanie puzzli. Były też konkursy sprawnościowe, wylizywanie miodu ze spodeczka, parada misiów oraz ciekawe wywiady. Przedstawiciele grup wykazali się wiadomościami o niedźwiedziach biorąc udział w konkursie wiedzy. Były nagrody, dyplomy i słodkie upominki. Wszystkie dzieci oraz uczestniczący w spotkaniu rodzice i inni goście doskonale się bawili. Mamy nadzieję, że obchody Święta Pluszowego Misia staną się tradycją naszej szkoły. W tym roku zorganizowały je i przeprowadziły panie Dorota Czuba i Dorota Terka.

     


 Sukces "Szóstki" w konkursie plastycznym "Mazury Cud natury".

22 listopada 2011 w Kuratorium we Wrocławiu odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Mazury Cud Natury".. Na konkurs napłynęło 4 tys prac od dzieci i młodzieży z całej Polski wykonanych w dowolnej formie i technice. W kategorii szkoły podstawowe nadesłano 3,1 tys prac. W naszym województwie uczniowie szkół podstawowych wykonali 176 prac i spośród tej liczby jury wybrało 3 prace, które przesłano na etap ogólnopolski.
Z naszej szkoły wysłaliśmy do Kuratorium 20 prac. Bardzo cieszymy się, że prace naszych uczniów zostały docenione na etapie wojewódzkim, a jedna z tych prac reprezentowała Dolny Śląsk na etapie ogólnopolskim w Olsztynie. A oto ta praca i jej autor Maciej Woźniak z klasy 5a, który został laureatem etapu wojewódzkiego zdobywając II nagrodę. Serdecznie gratulujemy Maćkowi, życząc kolejnych sukcesów plastycznych.
Wszystkie prace były oryginalnie i pięknie oddawały urodę Mazur. Część z nich zaprezentowano na wernisażu zorganizowanym w holu Kuratorium. /I. Matuszak/

     


            Mamy laureatkę VI Oleśnickiego Konkursu Recytatorskiego...

VI Oleśnicki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara, który odbył się 8 listopada br. w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Oleśnickich, był okazją do zaprezentowania umiejętności w niełatwej sztuce "żywego słowa". 38 wykonawców ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowało utwory pisarzy związanych z Kresami, m.in. Mariana Hemara, Artura Oppmana, Kornela Makuszyńskiego. Nasza szkołę reprezentowali: Jakub Ryczyński i Kamila Szmalec (4d), Barbara Steblecka (5b), Karolina Rosińska (5c) oraz Weronika Kalecińska (6d). Wyniki konkursu zostały ogłoszone 16 listopada 2011r. podczas uroczystego podsumowania w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Oleśnickich. Barbara Steblecka zajęła III miejsce w kategorii szkół podstawowych. Nasza wspaniała recytatorka zaprezentowała wiersz wrocławskiego poety Andrzeja Bartyńskiego pod tytułem "Jeszcze mi mów". Gratulujemy Basi sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć w sztuce "żywego słowa"!/J. Kajmowicz/ "SZÓSTKA RATUJE"

W poniedziałek 07.11.2011. w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia, na których uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Nasi nauczyciele zadbali o komfort i jakość kursu. Przyjechała do nas pani Elżbieta Kasprzak, ratownik medyczny z Milicza. Byliśmy jej pierwszą tak młodą grupą. Jednak dobrze się razem dogadywaliśmy. Pani Ela okazała się niezwykle mądrą, a przede wszystkim wyrozumiałą i życzliwą osobą.
W trakcie ćwiczeń Pani pokazywała nam jak postępować z osobą, której życie jest zagrożone. Poznaliśmy metody pozwalające na przywrócenie funkcji życiowych takich jak: oddech, krążenie a co za tym idzie przywrócenie przytomności poszkodowanym. Nauczyliśmy się miedzy innymi jak bezpiecznie ułożyć nieprzytomnego w sposób umożliwiający mu swobodne oddychanie. Pani Elżbieta szczególną uwagę zwracała na to, by przed przystąpieniem do akcji ratunkowej zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych biorących udział w akcji. Pamiętajmy, by w takich sytuacjach najpierw ocenić zagrożenie ze strony ognia, odsłoniętych kabli, szkła lub na przykład niebezpieczeństwa zawalenia się budynku . Zagrożeniem dla naszego zdrowia może być również ludzka krew. Dlatego w takich przypadkach należy używać lateksowych rękawiczek. Pomoc poszkodowanemu zawsze prowadzimy do momentu przyjazdu pogotowia (które zawsze powinniśmy w miarę możliwości wcześnie wezwać) lub (w przypadku resuscytacji) do utraty sił.
Dużo czasu poświęciliśmy na metody przywracania oddechu i krążenia jakimi są "usta - usta" i masaż serca. Metoda "usta - usta" polega na wdychaniu powietrza przez usta poszkodowanemu. Przy udzielaniu takiej formy pomocy niezbędna jest maska, którą możemy zakupić w aptece. Masaż serca wymaga siły od ratownika - polega na uciskaniu mostka mniej więcej co pół sekundy. Takie działanie zastępuje, a następnie wprawia w ruch serce. Połączenie tych dwóch metod nazywamy resuscytacją. Wykonujemy ją w cyklu 30:2 czyli 30 ucisków serca na 2 wdechy ratownicze. Ten sposób dotyczy również zadławień. Przy zakrztuszeniu pierwszą reakcją organizmu jest kaszel. Powinniśmy więc zachęcać poszkodowanego do kaszlu. Jeśli jednak to nie pomoże powinniśmy "przełożyć przez rękę" tą osobę i złożoną dłonią poklepywać pomiędzy łopatkami. W razie niepowodzenia musimy uciskać na przeponę pięć razy zaciśniętą pięścią.
Są też inne formy obrażeń np: oparzenia czy złamania. Przy oparzeniach należy schłodzić ranę chłodną wodą przez 15-30 min. Następnie przyłożyć gazę. Przy złamaniach kości długich należy usztywnić kończynę w dwóch najbliższych stawach.
Już wszyscy wiemy jak ważne jest posiadanie i wykorzystywanie takich umiejętności. Posługując się nimi możemy uratować komuś życie. Dlatego myślę, że nie będziemy stać obojętnie, gdy ktoś ulegnie wypadkowi tylko umiejętnie udzielimy mu przedlekarskiej pomocy wykorzystując zdobytą wiedzę.
Dziękujemy Zarządowi PCK w Oleśnicy za sfinansowanie 8 godzinnego szkolenia w którym uczestniczyło 62 uczniów z kl. 6d i 6c./Weronika Kalecińska z kl. 6d/

       


 KOLEJNA LEKCJA PATRIOTYZMU

"Niepodległość - trudne słowo. Może ono znaczy,
coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo - bardzo ważne. Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.
Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego."

W czwartek 10 listopada, w wigilię 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nauczycielka historii, pani Marta Babicz zaprosiła wszystkich uczniów z klas IV - VI na uroczystą akademię. O oprawę muzyczną zadbała pani Elżbieta Burak wraz ze szkolnym zespołem wokalno - muzycznym "Żaczki". Młodzi artyści z wielkim przejęciem wykonali przejmującą kompozycję "Jedenasty Listopada". Następnie przy dźwiękach patriotycznych pieśni lektorzy przybliżyli zgromadzonej publiczności trudną drogę dochodzenia Polski do wymarzonej niepodległości. Podniosły charakter akademii podkreśliła prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku oraz z postacią Józefa Piłsudskiego.
Szkolna publiczność po raz kolejny wykazała właściwą powagę i skupienie. Dla wszystkich była to przede wszystkim niezapomniana lekcja historii. Trud włożony w przygotowanie przedstawienia przez naszych nauczycieli i młodych artystów został wynagrodzony gromkimi brawami./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/RECYTUJEMY O JESIENI

Dnia 28 października nasza szkoła po raz kolejny była gospodarzem XII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego o nagrodę Burmistrza Miasta Oleśnica zorganizowanym dla uczniów klas 1 - 3 z oleśnickich "podstawówek". W tym roku hasłem przewodnim małych recytatorów były "Barwy jesieni". Tradycyjnie organizatorki imprezy, panie Małgorzata Trzcińska i Maria Hałapacz, za najważniejsze uznały: popularyzację wśród dzieci poezji o jesieni, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniów, rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów i upowszechnianie kultury żywego słowa, oraz prezentację umiejętności recytatorskich uczniów z jednoczesnym wyłonieniem spośród uczestników konkursu najlepszych recytatorów z oleśnickich szkół.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 36 przedstawicieli uczniów z klas 1 - 3 oleśnickich szkół wyłonionych w konkursach szkolnych.
Trafność doboru repertuaru zgodnego z tematyką konkursu i sposób interpretacji oceniało jury w składzie: pani Elżbieta Mulka - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Pod Pegazem", pani Iwona Nowicka - polonistka SP6 i pani Agnieszka Radzyniak - nauczyciel SP4.
Konkurs otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 - pan Emil Matuszak. Po wysłuchaniu wszystkich młodych artystów i oczywiście po gorących obradach jury wybrało laureatów:
KL. 1
Miejsce I - Marcelina Kobiela - SP2
Miejsce II - Aleksandra Jesionek - SP6
Miejsce III - Laura Stępień - SP7
KL. 2
Miejsce I - Maja Latosi - SP4
Miejsce II - Zofia Głąbiak - SP7
Miejsce III - Zuzanna Kostrzewska - SP8
KL. 3
Miejsce I - Aleksandra Konieczna - SP2
Miejsce II - Hanna Zdanowicz - SP2
Miejsce III - Karol Kaczkowski - SP4
Na zakończenie laureaci konkursu otrzymali dyplomy, książki i parasolki ufundowane przez Burmistrza Miasta. Pozostali uczestnicy otrzymali również dyplomy i różne pamiątkowe gadżety. Organizatorzy imprezy zadbali o gości także w przerwach konkursu. Oprócz kolorowania jesiennych liści wszystkich obecnych zaproszono do wspólnej zabawy "Zgadnij co? Zgadnij kto?" oraz na słodki poczęstunek ufundowany przez Dyrekcję PSB Dolmat oraz Supermarket Intermarche.
Wszystkim młodym miłośnikom żywego słowa serdecznie gratuluję wspaniałego występu i życzę dalszych sukcesów. W imieniu organizatorów i uczestników konkursu składam także podziękowania naszym sponsorom. Dla Was największym jednak podziękowaniem były na pewno uśmiechnięte i zadowolone buzie naszych uczniów./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/POLICJANT W PRZEDSZKOLU

Od pierwszych dni w szkole nasze przedszkolaki poznawały drogę do szkoły. W naturalnych warunkach uczyły się podstawowych znaków drogowych oraz najważniejszych zasad obowiązujących pieszych uczestniczących w ruchu drogowym.
Biorąc pod uwagę szeroko rozumiane bezpieczeństwo panie przedszkolanki próbowały wspólnie z dziećmi udzielić odpowiedzi na pytanie: "Czy wszyscy dorośli są przyjaciółmi dzieci?". Maluchy chętnie słuchały, ale aby lepiej zapamiętały te jakże istotne informacje panie nauczycielki zaprosiły do naszego szkolnego przedszkola policjantkę - aspiranta Anetę Sosnowską z Komendy Powiatowej Policji z Oleśnicy. Dzieci bardzo uważnie przyglądały się niezwykłemu gościowi. Dowiedziały się, że praca policjanta jest nie tylko bardzo ciekawa i pożyteczna, ale trudna, nie zawsze bezpieczna i przede wszystkim bardzo odpowiedzialna. Policjanci i strażnicy miejscy to osoby, które zawsze dzieciom pomogą. Jednak bezpieczeństwo każdego człowieka zależy głównie od jego mądrości, znajomości zasad bezpieczeństwa oraz od podejmowania przemyślanych i słusznych decyzji. Dzieci dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po chodnikach i ulicach będąc pod opieką dorosłych. Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Poruszył temat obcych psów, których dzieci nie powinny zaczepiać, dotykać ani głaskać.
Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi doświadczeniami. Za najważniejsze spostrzeżenia dzieci otrzymywały nagrody. Przez cały czas w spotkaniu towarzyszyła niezwykła maskotka dolnośląskiej Policji - wielki Lew. Nie była to jednak ostatnia niespodzianka w tym dniu. Na placu szkolnym czekał na wszystkich radiowóz. Możliwość zwiedzenia policyjnego pojazdu okazała się dla wielu przedszkolaków niezłą atrakcją.
Na zakończenie spotkania maluchy złożyły uroczystą obietnicę przestrzegania wszystkich zakazów i nakazów dotyczących bezpiecznej zabawy i ruchu drogowego. Potem były jeszcze pamiątkowe zdjęcia oraz serdeczne podziękowania naszych najmłodszych. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     


 W DZIEŃ EDUKACJI

W piątek 14 października w Dzień Edukacji Narodowej grupa uczniów z "Koła Miłośników Żywego Słowa" wraz z opiekunem panią Joanną Kajmowicz oraz szkolny zespół wokalny "Żaczki" z opiekunem panią Elżbietą Burak zaprosiła wszystkich pracowników naszej szkoły na uroczystą akademię. W wesołej atmosferze goście zobaczyli program artystyczno - satyryczny "Lekcja wytrzymałości".

Po zakończonym przedstawieniu na wszystkich obecnych czekała jeszcze niespodzianka w postaci Gali Wręczania Orderów. I chociaż sama uroczystość była tylko symboliczna to jednak wszyscy obdarowani zachowali godną podkreślenia powagę i wdzięczność za otrzymane wyróżnienie. Trzeba zaznaczyć, że organizatorzy imprezy pamiętali o wszystkich pracownikach szkoły, a ich pomysłowość przerosła wszelkie oczekiwania.
Brawo za pomysł i doskonałą organizację.

Dla uzupełnienia podaję nagrodzonych:
Order Oczu Dookoła Głowy /dyrekcja szkoły/
Order Matczynej Cierpliwości /nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, świetlicy, logopeda i pedagog szkolny/
Order Profesora Miodka /poloniści/
Order Pitagorasa /matematycy/
Order Czterolistnej Koniczynki /nauczyciele przyrody/
Order Powrotu Do Przeszłości /historycy/
Order Fair Play /nauczyciele kultury fizycznej/
Order Melomana /muzycy/
Order Worda, Painta i Excela /informatycy/
Order Mola Książkowego /bibliotekarka/
Order Anielskiej Cierpliwości /katecheci/
Order Sympatycznego Faceta /pan Andrzej/
Order Wieży Babel /nauczyciele języków obcych/
Order Syzyfowej Pracy /pracownicy z obsługi/.
W imieniu wszystkich obecnych dziękuję naszym artystom gratulując udanego pomysłu i występu. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   


 WSPOMNIENIE O PAPIEŻU...

By uczcić Papieża trzeba dobrać słowa,
by prawdziwa była zawsze słów wymowa;
o Jego wielkości i pracy codziennej,
o Jego wysiłku, miłości niezmiennej.

Dla tego, co dobre i co sprawiedliwe,
co oznacza prawdę i to, co uczciwe.

Pracowite życie naszego Papieża
bo On nieustannie do pokoju zmierzał.
Wołał o sumienność, prosił o uczciwość,
wzywał o rozsądek i o sprawiedliwość.

Tę wielkość Papieża dobrocią się mierzy,
bo do grona Wielkich Jan Paweł II należy.

W środę 12 października wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na uroczystą akademię z okazji XI Dnia Papieskiego. Organizatorki apelu katechetki: s. Barbara Kucharska, p. Alicja Fąfara i p. Monika Stadniczenko wspólnie ze swoimi uczniami zaprezentowały montaż słowno - muzyczny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej w tle. Jej celem było przybliżenie dzieciom sylwetki wielkiego Polaka. W prezentacji zostały uwzględnione najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły. Szkolna publiczność w skupieniu i z wielką powagą wysłuchała uroczystego programu, a na zakończenie wszyscy aktywnie włączyli się w śpiew ulubionej pieśni Papieża Polaka - "Barka"./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/ZSEE - PRZYNIEŚ Z MIESZKANIA DO PUNKTU ZBIERANIA

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody przystąpiło do konkursu ekologicznego "LOP kontra elektrośmieci", który trwać będzie do 31.01.2012.

Pierwszy odbiór elektrośmieci bedzie miał miejsce w czwartek 20.10.11. Prosimy uczniów i rodziców, aby do tego dnia przynosili ZSEE do szkoły zamiast wyrzucać go na śmietnik czy do lasu. /opielun LOP: J. Matuszak/

REGULAMIN - lista elektrośmieci które można utylizować lub poddać recyklingowiOBCHODY SWIĘTA DRZEWA W "SZÓSTCE".

W tegorocznej akcji sadzenia drzew wzięło udział 410 uczniów. Posadzili oni 55 drzew i krzewów tj. dąb, buk, topola, akacja, cis, klon, modrzew, sosna, żywotnik, jałowiec, wiśnia ozdobna, tamaryszek, jarzębina, cyprys, śnieguliczka. Do Święta Drzewa przygotowywała się cała społeczność uczniowska od 16 września. W tym dniu zasadzony został w parku przy ul. Klonowej Dąb - upamiętniający zbrodnie katyńską. W ten dzień klasy sprzątały Świat, a potem w oparciu o karty pracy, szukały , rozpoznawały i badały okoliczne drzewa. Uczniowie rysowali drzewa, fotografowali je, pisali na ich temat rymowanki, wiersze, wykonali przestrzenne prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne. Efekty tych prac zdobią hol szkoły.

W Dniu Święta Drzewa 10 października. uczniowie klas starszych uczestniczyli w apelu szkolnym pt. "Drzewo moim Przyjacielem" przygotowanym przez koło przyrodnicze, a klasy pierwsze wyjechały na wycieczkę do lasu, aby bliżej poznawać naturalne środowisko drzew. W tym dniu na zaproszenie SK LOP przybył do szkoły pszczelarz p. Czesław Trzciański, który spotkał się z uczniami i opowiedział o pracy w pasiece, zademonstrował narzędzia pszczelarza , a na koniec poczęstował smacznym miodkiem.
Organizatorki obchodów Święta Drzewa Bożena Pudlis i Janina Matuszak serdecznie dziękują całej społeczności szkolnej za aktywny udział w realizacji zadań.
Szczególne podziękowanie kierują ku Centrom Ogrodniczym "Iglak" i "Zielone Ogrody" w Oleśnicy za zasponsorowanie sadzonek drzew.
Dziękujemy Prezesowi Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy p. Cz. Trzciańskiemu i Kołu Łowieckiemu Sokół za zaproszenie klas pierwszych na wycieczkę po lesie. /opiekun SK LOP J. Matuszak/

       


 LEŚNA WYPRAWA PIERWSZAKÓW

Prognozy pogody straszyły zachmurzeniem i silnymi opadami deszczu, a mimo to wszystkie pierwszaki z naszej szkoły wyruszyły na swoją kolejną wyprawę do lasu. Organizatorzy mieli więc uzasadnione obawy co zrobić ze 140 dziećmi kiedy zacznie padać. I chociaż uprzejmość i gościnność gospodarzy Hubertówki jest już znana z poprzedniej wyprawy przedszkolaków, to czarujące ale i jednocześnie kameralne warunki mogłyby się okazać niewystarczające. Pogoda zrobiła jednak miłą niespodziankę, a las przywitał wszystkich pięknem jesiennych barw. Przez cały miesiąc nasze maluchy sumiennie zbierały kasztany i żołędzie po to, aby teraz przekazać je myśliwym z Koła Łowieckiego "Sokół" z Oleśnicy.
Pierwszym punktem wycieczki było udanie się do malutkiej kapliczki położonej na urokliwej polanie, w celu przywitania się ze św. Hubertem - patronem wszystkich myśliwych. Tutaj też czekali już na nas myśliwi Tomasz Kaliński i Stanisław Żurawski oraz kandydat Krzysztof Lipiec, którzy po krótkim powitaniu poprowadzili naszą gromadę do miejsca gdzie paliło się imponujące ognisko. Skupione wokół niego nasze pierwszaki z dumą przedstawiły się gospodarzom. Wesołe pląsy i wyliczanki na pewno słychać było bardzo daleko. Aby jednak dopełnić młodej tradycji konieczna była wizyta w pobliskim paśniku. I tak jak w roku poprzednim z kieszeniami pełnymi kasztanów udaliśmy się na krótką wyprawę. Komuś wydawało się, że widzi sarnę, ktoś inny mówił, że to był zając. Wyobraźnia dzieci jest przeogromna, ale ważne jest to, że pozostali szeroko otworzyli oczy i uszy pragnąc dostrzec coś szczególnego. Nauczyciele mieli teraz wspaniałą okazję do utrwalenia nazw podstawowych drzew, a także do zaprezentowania niektórych roślin w ich naturalnym środowisku. Ze wszystkich najbardziej dzieciom spodobały się rosnące niedaleko drogi dorodne czerwone muchomory.
W czasie pogadanki pierwszaki i obecni na wyprawie rodzice mieli okazję dowiedzieć, że celem nadrzędnym wszystkich członków koła jest ochrona przyrody, nie tylko jej propagowanie, ale przede wszystkim podejmowanie działań, które mają przyczynić się do tego, aby zachować ją jak najdłużej w stanie jak najmniej zmienionym. Do swoich licznych obowiązków myśliwi zaliczają dokarmianie zwierząt w okresie zimy, budowanie karmników, paśników i lizawek. Dbając o zachowanie równowagi w ekosystemie umiejętnie muszą przeprowadzać selekcję zwierząt. Zbyt duża liczba dzików powoduje straty w lasach i w uprawach rolnych. Nadmiar lisów jest też bardzo szkodliwy, dlatego, że te drapieżniki zmniejszają populację innych pożytecznych zwierząt. Na długo też pierwszaki zapamiętają różnicę pomiędzy popularną sarną i jeleniem. Dzięki prezentacji zrzutów samców tych zwierząt dzieci namacalnie mogły przekonać się o podstawowych cechach omawianych gatunków. Wszyscy słuchali cierpliwie i w skupieniu, ale jesienna łąka zapraszała do zabawy.
Przepełnione nową wiedzą maluchy dały teraz upust swojej energii. W ruch poszły piłki i skakanki. Najbardziej spodobało się wszystkim przeciąganie liny. Chłopcy nie chcieli ustąpić dziewczynkom i odwrotnie. Emocje były ogromne, szczególnie wtedy kiedy do zabawy włączyli się rodzice. W przerwie sportowych zmagań myśliwi wraz z rodzicami zorganizowali smaczny poczęstunek. Czas mijał bardzo szybko i powoli trzeba było szykować się do powrotu. Jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i zadowolone pierwszaki wróciły do szkoły. Dzień 10 października zapamiętają na pewno długo i chętnie wrócą do Hubertówki, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.
Ogromnie dziękujemy przedstawicielom Koła Łowieckiego "Sokół" z Oleśnicy za ciekawe opowieści i serdeczną gościnę.
Niech św. Hubert strzeże Was i darzy - życzą pierwszaki, ich rodzice i wychowawcy z oleśnickiej Szóstki. /rzecznik prasowy szkoły I. Żurawska/

       


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

Dnia 6 października 2011r.odbyło się spotkanie z podróżnikiem - geografem p. Bolesławem Grafowskim. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas IV, V i VI, którzy przenieśli się w podróż po Indiach i Japonii. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej wycieczki w Góry Tien Szan-Kirgizja. Następnie zatrzymaliśmy się w stolicy Dehi. Przemierzaliśmy pustynię Thar i przyglądaliśmy się ceremonii obmycia w wodach świętej rzeki Ganges. Poznaliśmy codzienne życie Hindusów, znaczenie monsunów, religii. Indie to kraj skrajności i kontrastów.
W drugą podróż przenieśliśmy się do Japonii - kraju kwitnącej wiśni i lodów o smaku zielonej herbaty. Zaprezentowane zostały miasta: Tokio, Kioto i Nara oraz wulkan Fudżi.
Opowiadania skupiły się na japońskiej szkole. Pokazany został tradycyjny dom japoński, bardzo dużo ciekawych i niezwykłych dla europejczyka informacji i spostrzeżeń z podróży geografa. Mimo, iż japończycy żyją w ogromnym tempie, znajdują jeszcze czas na kontemplację. Opowieść o Japonii ubarwiona była prezentacją kimon, przyrządów do pisania i wielu ciekawych pamiątek. Barwne opowieści z fascynujących podróży urozmaicone były slajdami i niezwykłymi pamiątkami. Uczniowie mieli możliwość założenia kimon i prezentowania się w nich na terenie szkoły. Spotkanie było bardzo udane, uczniowie wzbogacili i poszerzyli swoje wiadomości o kontynentach świata i ich najciekawszych miejscach./organizator spotkania: B. Pudlis/ ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW

Poniedziałek 3 października 2011 roku na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszaków. Organizatorzy uroczystości pasowania na ucznia postarali się, aby tegoroczna impreza była niepowtarzalna i unikatowa. Z drugiej strony maluchy dzielnie ćwiczyły teksty piosenek i wierszy. W efekcie wszyscy goście byli mile zaskoczeni. Szkolni adepci wesoło śpiewali i recytowali, a na zakończenie bezbłędnie udzielali odpowiedzi na wcale niełatwe pytania. Tradycyjnie ceremonię rozpoczął dyrektor szkoły, pan Emil Matuszak a następnie przy pomocy zaproszonych gości wice-burmistrza Oleśnicy pana Piotra Pawłowskiego, wicedyrektor szkoły pani Jadwigi Wieczorek oraz przewodniczącej rady rodziców pani Anny Krawczak dokonał aktu pasowania wszystkich pierwszaków. W tym roku szkolnym naukę w pierwszej klasie rozpoczęło 148 uczniów, w tym klasy I A i I B to oddziały sześciolatków. W trakcie uroczystości dumnie dorównywały kroku swoim starszym o rok rówieśnikom. Po części oficjalnej na wszystkich czekała jeszcze słodka niespodzianka oraz już nie w tak poważnym tonie zabawy muzyczno - rytmiczne przy muzyce pani Aliny Zwoźniak. Wszystkim najmłodszym naszym uczniom życzymy wielu wspaniałych przygód i samych sukcesów. Niech zapał z jakim przygotowywali się do uroczystości towarzyszy im jak najdłużej./rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


       


 ŚWIĘTO LATAWCA

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie "EUROPEJSKI LATAWIEC" - Święto latawca, który odbył się 18 września podczas XI Dni Europy "Ocalić od zapomnienia". Naszą szkołę reprezentowało pięciu ucznów. W rywalizacji spośród 41 latawców wyłoniono zwycięzców. Z "Szóstki" II miejsce zajął Marcin Tyrakowski, a III miejsce Joanna Ruta.
Zwycięzcom gratulujemy /A. Chojaczyk/

   


 "KATYŃ... ocalić od zapomnienia"

16 września w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Oleśnicy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Katyń... ocalić od zapomnienia", w którym obok przedstawicieli innych oleśnickich placówek uczestniczyła również delegacja naszej szkoły. Podczas spotkania zaproszeni goście mogli obejrzeć prezentacje multimedialne o osobach zamordowanych w 1940 roku w Katyniu. Nasze uczennice, Agnieszka Posłuszny oraz Joanna Ruta z klasy 6d, przedstawiły postać Piotra Pawła Florkiewicza. Biogram mógł powstać dzięki Pani Teresie Florkiewicz, która odwiedziła "Szóstkę" przed wakacjami i opowiadała o losach swojego teścia, a także udostępniła zdjęcia z rodzinnych albumów.
Doniosłym akcentem podsumowania projektu było posadzenie przez Panią Teresę Florkiewicz i Dyrektora SP 6 Pana Emila Matuszaka dębu - pomnika upamiętniającego ofiarę zbrodni katyńskiej, który będzie rósł w parku przy ulicy Klonowej./M. Babicz/

     


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2011

Tegoroczna akcja sprzątania świata odbywa się w dniach 16.09-18.09.2011r.
W naszej szkole przeprowadziliśmy ją dnia 16 września pod hasłem "Lasy to życie - chrońmy je".
W tym roku nieco inaczej spędziliśmy ten dzień.
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE zapoznawały się z nazwą wybranego drzewa i wykonywały prace plastyczne dowolną techniką. Przeprowadzały zabawy o drzewie, a prace plastyczne ozdobiły teren szkoły.
KLASY PIERWSZE zapoznawały się z przydzielonym drzewem, które w październiku na Święto Drzewa posadzą na terenie szkoły. Wykonały w grupach farbami portret swojego drzewa.
UCZNIOWIE KLAS DRUGICH I TRZECICH przeprowadziły "Konkurs na stanowisko strażnika przyrody".
UCZNIOWIE KLAS CZWARTYCH, PIĄTYCH I SZÓSTYCH sprzątały wyznaczone na mapie tereny wokół szkoły, przeprowadzały Quizy o drzewach, pisały wiersze lub opowiadania o swoim przyjacielu drzewie. Ponadto wszystkie klasy przygotowały hasła i rymowanki na temat drzewa i rozwiesiły je na terenie szkoły./B. Pudlis/SZÓSTKA ZA MAZURAMI

Szkolne koło LOP włączyło się aktywnie w realizację projektu MAZURY CUD NATURY. 15.09.2011 w Światowym Dniu Głosowania na polski cud - Krainę Wielkich Jezior Mazurskich członkowie SK LOP /Iga Zygadło, Klara Mełeń i Wiktoria Chmielewska/ z wykonanym przez Igę transparentem odwiedziły każdą klasę, przeprowadziły krótką pogadankę na temat dlaczego i jak trzeba głosować na polskiego kandydata oraz zaprosiły wszystkich chętnych do symbolicznego głosowania. Potwierdzeniem oddania głosu za Mazurami było podniesienie do góry karty do głosowania czyli kartonika z logo konkursu i naszej szkoły. Projekt karty wykonała opiekunka koła Janina Matuszak.
Mamy nadzieję, że zmobilizowaliśmy naszą społeczność aby ona i jej najbliżsi oddali głos na Mazury do 11 listopada, kiedy to nastąpi rozstrzygnięcie plebiscytu. Zapraszamy do głosowania wszystkich mieszkańców Oleśnicy!

Głosujemy na stronie www.MazuryCudNatury.org lub wysyłając SMS-a z hasłem Mazury na numer 7155

Liczy się każdy głos!
My zebraliśmy tych głosów 630! /SK LOP wraz z opiekunką/

       


SZKOLNY PROJEKT "Mazury Cud Natury"

15.09.2011 będzie miał miejsce we wszystkich polskich szkołach na świecie Szkolny Dzień Głosowania na polskiego kandydata w konkursie Nowe 7 Cudów Natury /New7Wonders/. Projekt wyboru zaproponowała powstała w 2001r szwajcarska Fundacja "New7Wonders"(założona przez podróżnik Bernarda Webera). Do końca 2008r internauci zgłosili 400 nominacji z 224 krajów. Do konkursu zakwalifikowano 261 propozycji z 222 państw w 7 kategoriach. Reprezentantami Polski w konkursie było: Pojezierze Mazurskie, Pustynia Błędowska, Puszcza Białowieska.
Druga tura eliminacji rozpoczęła się 1 stycznia a zakończyła 21 lipca 2009. Wynikiem jej było ustalenie ścisłej czołówki 71 półfinalistów. Do ścisłego finału dopuszczono 28 kandydatów, a wśród nich Mazury (w kategorii krajobrazy i formacje polodowcowe.
Tym samym Mazury uznano za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie.
Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011.

Do tego czasu trwa elektroniczne głosowanie na najlepszą siódemkę, a Mazury można wesprzeć głosując na stronie Mazury Cud Natury

My jako przyrodnicy chcielibyśmy rozpropagować ten konkurs wśród społeczności szkolnej zachęcając uczniów, rodziców i pozostałych nauczycieli do głosowania na jedynego polskiego kandydata Mazury.
Szkolny projekt będzie trwał od 1 do 30 września 2011r. W tym czasie uczniowie będą wykonywać różnorodne prace związane z tematem Mazur na zajęciach szkolnych. /I. Matuszak/STYPENDYŚCI NASZEJ SZKOŁY

1 września w oleśnickim Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich odbyła się Dolnośląska Inauguracja Roku Szkolnego 2011/2012. Na uroczystości wręczono stypendia dla najbardziej zasłużonych na polu naukowym i sportowym uczniów oleśnickich szkół.

Stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce z naszej szkoły odebrali:

Julia Wałęga, Marcin Tyrakowski, Karolina Rosińska, Aleksander Chojnacki i Katarzyna Zadka

Za szczególne osiągnięcia sportowe stypendium otrzymali:

Katarzyna Zadka, Krystian Kowalski, Laura Korzeniowska, Tomasz Kruła, Bartłomiej Kruszyński, Jakub Pabjan, Weronika Piechowiak, Radosław Stochła i Adrianna Fryta.           CZAS DO SZKOŁY

1 września 2011 roku o godz. 9.00 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2011/2012


Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2007/2008