Aktualności z życia szkoły

    NIECH ŻYJĄ WAKACJE

W piątek 28 czerwca w całym kraju wszystkie szkoły zakończyły uroczyście rok szkolny 2012/2013. Nasza szkoła świętowała już od godziny 9.00. W tym roku zakończenie roku szkolnego miało szczególny charakter. Na pewno przyczynili się do tego wyjątkowi goście w osobie pana Burmistrza Oleśnicy, pana Jana Bronsia, zastępcy Burmistrza, pana Henryka Bernackiego, prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, pani Bogumiły Marciniak, dawnego Dyrektora Szóstki, pana Waleriana Pietrzaka oraz Przewodniczącej Rady Rodziców, pani Anny Krawczak.

Jednak najważniejszym wydarzeniem szkolnej uroczystości było pożegnanie obecnego Dyrektora Szkoły, pana Emila Matuszaka. Tradycyjnie wszyscy obecni wysłuchali krótkich przemówień przybyłych gości, z których jednoznacznie przewijał się temat, zasłużonych po ciężkiej pracy, wakacji. Nie zabrakło stypendiów i nagród książkowych dla zdolnych uczniów oraz wyjątkowych sportowców. Obecni absolwenci szkoły przekazali sztandar swoim młodszym rówieśnikom, a reprezentacje wszystkich oddziałów począwszy od najmłodszych pięciolatków wręczyli symboliczną różę odchodzącemu panu Dyrektorowi. Następnie wszyscy udali się do swoich gabinetów lekcyjnych gdzie już w zaciszu klasy pożegnali się z rówieśnikami i z wychowawcą.

W imieniu grona pedagogicznego szkoły życzę wszystkim naszym uczniom zdrowych i bezpiecznych wakacji. Wypoczywajcie mądrze oraz nabierajcie sił i energii do dalszej pracy w nowym roku szkolnym. Do zobaczenia 2 września! /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/


Po raz kolejny dyrekcja i grono pedagogiczne naszej szkoły ma powód do dumy. Oto lista uczniów, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu w roku szkolnym 2012/2013 roku:

Lista uczniów klas 4-6     WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2013/2014

KLASY 0-3

KLASY 4-6    BAL ABSOLWENTÓW

25 czerwca w naszej szkole odbył się Bal Absolwentów klas VI. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektorzy szkoły, nauczyciele i rodzice. Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza. Uczniowie po długich ćwiczeniach pod uważnym okiem nauczyciela muzyki pani Elżbiety Burak i przy serdecznym aplauzie przejętej publiczności odtańczyli swojego pierwszego poloneza. Podniosły nastrój, przejęci tancerze i bogata choreografia wzruszyła przybyłych gości.
Następnie głos zabrali pan dyrektor Emil Matuszak oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Krawczak. Po wspólnym odśpiewaniu "Sto lat" szóstoklasiści ruszyli do zabawy. Obecna orkiestra dwoiła się i troiła aby zadowolić rozbawioną młodzież a rodzice uwijali się podsuwając coraz to lepsze smakołyki. Oczywiście musiało być wiele pamiątkowych zdjęć, nie zabrakło wspólnych wspomnień ale przez cały wieczór królował uśmiech.
Brawo Szóstoklasiści - przed Wami nowe wyzwania i tajemnice do odkrycia! Powodzenia!!! /Rzecznik SP 6 - I. Żurawska/

       


    STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY!

Z radością informujemy społeczność Szóstki, że w czerwcu zakończyła się trwająca od początku roku szkolnego akcja ekologiczna "Stań po zielonej stronie mocy". Niniejszym nasza placówka otrzymała honorowy certyfikat nadający szkole honorowy tytuł Szkoły Dbającej o Środowisko.
Przez cały rok szkolny uczniowie dzielnie zbierali wyszczególnione odpady, których utylizacja jest szczególnie utrudniona. Tym samym wszystkie oddziały klasowe zostały włączone do rywalizacji "Kto więcej!". Patronem szkolnej akcji była nauczycielka przyrody pani Janina Matuszak. Przez cały czas uczestnicy akcji mogli sprawdzić bieżący ranking klas oraz szkół biorących udział w rywalizacji dzięki umieszczonemu w głównym holu komputerze.
W ostateczności nasza szkoła zajęła IV miejsce w powiecie. Zaszczytne I miejsce w województwie dolnośląskim zdobyła Katolicka Szkoła Podstawowa z Oleśnicy. W naszej szkole najlepszą klasą okazała się II B. Jednak wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa za zaangażowanie, zapał i cierpliwość. Trudno - szkole nie udało się zdobyć lepszej lokaty ale w tej akcji wszyscy są wygrani! Świadomość ekologiczna oraz uzyskane korzyści czynią zwycięzców z każdego uczestnika. /Rzecznik SP6 - Iwona Żurawska/    WYCIECZKA DO BERLINA

Jako podsumowanie całorocznej pracy członkowie SKE "Euroszóstka" oraz uczniowie klas 4c, 5a, 5b, 5c, 5d i 6c udali się w dniach 20-21.06 na wycieczkę do Berlina i na Tropical Islands. Mimo ogromnego upału udało nam się zwiedzić i zobaczyć wiele zabytków: Muzeum Pergamońskie - najsłynniejsze i najchętniej odwiedzane muzeum Berlina, gdzie znajdują się największe i najbardziej okazałe zbiory sztuki starożytnej, Alexander Platz, Potsdamer Platz, Reichstag, Bramę Brandenburską, fragmenty historycznego Muru Berlińskiego i na koniec podziwialiśmy wspaniałe widoki na Berlin z Wieży Telewizyjnej.
Drugi dzień to kąpiele dla ochłody w Morzu Południowym i Lagunie, spacer po Lesie Tropikalnym i wiele emocji na wieżowych zjeżdżalniach.
Wakacje uznajemy za rozpoczęte! /A. Kudła/

     


    INTERAKTYWNA LEKCJA ANGIELSKIEGO DLA NAJMŁODSZYCH

Dnia 18 czerwca 2013r do naszej szkoły, na zaproszenie pani Małgorzaty Majki, przybył przedstawiciel wydawnictwa językowego, konsultant metodyczny, pan Łukasz Kuś. Powitany przez Dyrekcję placówki w osobie pani Jadwigi Wieczorek, gość przeprowadził trzy lekcje języka angielskiego z wykorzystaniem nowoczesnej tablicy interaktywnej. W czasie zajęć uczniowie z klas młodszych, tj.: 1b (klasa integracyjna), 1c i 2c bardzo chętnie uczestniczyli w różnego rodzaju ćwiczeniach aktywizujących, poznając w ten sposób możliwości szerokiego wykorzystania tablicy multimedialnej. Wszystkie zadania opierały się na podręczniku cyfrowym - eBook pt. "Smileys" wydawnictwa Express Publishing zgodnym z Nową Podstawą Programową.
Ogromne zainteresowanie i zaangażowanie zebranych umożliwiło sprawne rozwiązywanie krzyżówek i quizów z języka angielskiego. Dzieci oglądały bajki, słuchały i śpiewały piosenki z towarzyszeniem ćwiczeń ruchowych, a także uczestniczyły w interaktywnych grach planszowych. Niezmiernie dużo radości sprawiło im pisanie po tablicy specjalnym "czarodziejskim długopisem".
Atrakcyjność przeprowadzanych z tablicą interaktywną zajęć dostrzegły już dzieci z klas IV - VI naszej szkoły, które na co dzień z nią obcują podczas lekcji języka angielskiego, ucząc się przez zabawę, realizując różnorodne ćwiczenia, historyjki, komiksy, melodyjne piosenki, oglądając filmy anglojęzyczne itd.
Tym cenniejsze wydaje się więc wprowadzenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w świat wspomnianej innowacji multimedialnej./M. Majka/

     

     


JESTEŚMY WICE - MISTRZAMI DOLNEGO ŚLĄSKA

14 czerwca 2013 r. w Żórawinie braliśmy udział w finale dolnośląskim konkursu pod patronatem Kuratorium we Wrocławiu "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze" po uprzednich eliminacjach rejonowych, gdzie zajęliśmy I miejsce.
Do konkursu przystąpiły zwycięskie drużyny z eliminacji rejonowych z Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Legnicy.
Obecnie nasze wiadomości i umiejętności musieliśmy wykorzystać w różnych sytuacjach praktycznych. Przed nami było do pokonania pięć stacji.
Na pierwszej stacji - Pierwsza pomoc - zadaniem uczniów było udzielić pomocy osobie w wypadku z urazem ręki, która była pocięta szlifierką i zabezpieczyć dymiącą szlifierkę.
Następnie podczas drugiej stacji -Straż Pożarna - musieliśmy zmierzyć się z pożarem, podczas gdy byliśmy sami w domu na wysokim piętrze.
Na stacji - Policja - Prewencja - mieliśmy do czynienia z kradzieżą, gdzie należało określić wiek złodzieja, powiedzieć co zostało skradziono i zastosować kolejne kroki postępowania.
Podczas kolejnej stacji musieliśmy wykorzystać umiejętności praktyczne na torze rowerowym z zachowaniem znajomości znaków drogowych w bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
Na ostatniej stacji - Obrona cywilna - wykazaliśmy się znajomością swoich wiadomości i umiejętności przy postępowaniu z zagrożeniem w autobusie z podejrzanym ładunkiem oraz podczas pobytu na obozie i znalezieniem niewypału.
W sumie można było zdobyć 65 punktów, nam udało się wywalczyć 63 punkty.
Ostatecznie zajęliśmy wspaniałe II MIEJSCE.
JESTEŚMY WICE - MISTRZAMI DOLNEGO ŚLĄSKA .
Zwycięscy uczniowie to:
Karolina Rosińska, Marcin Krawczak i Oliwier Rysztak z klasy VI C. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
/Do konkursu przygotowała: Bożena Pudlis/    WESOŁO I ZDROWO NA SPORTOWO

Organizatorami tegorocznego festynu zorganizowanego w sobotę 15 czerwca na terenie oleśnickiej Szóstki był tradycyjnie zespół nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka na czele z dyrekcją placówki i Radą Rodziców pod kierunkiem przewodniczącej Anny Krawczak. Dodatkowo w tym roku sponsorem okazała się sąsiednia firma "AIDA", która przekazała na licytację atrakcyjną sofę. Swój spory udział miało też przedsiębiorstwo BORAMEX ofiarowując chrupiące nagrody dla wszystkich maluchów.
Tegoroczna impreza, utożsamiana od kilku lat z Dniem Patrona Szkoły, obfitowała w szereg atrakcji. Uczniowie szkoły wraz z rodzicami i licznie przybyłymi gośćmi mieli okazję uczestniczyć w uroczystej Paradzie Korczakowskiej, w sprawnościowych torach przeszkód, w grach i zabawach sportowych, mogli degustować przepyszną grochówkę, kiełbasę z grilla, częstować się przepysznymi domowymi wypiekami autorstwa naszych szkolnych mam, podziwiać popisy psów i ich trenerów, spotkać się z harcerzami, żołnierzami i strażakami.
Rodzice przygotowali loterię fantową a amatorzy jazdy konnej mogli cieszyć się ulubioną przejażdżką korzystając z uprzejmości właścicieli Wietrznej Stajni ze Świerznej.
Ważnym punktem tegorocznej imprezy było bicie szkolnego rekordu w tańcu belgijskim. Do szkolnej kroniki zostanie wpisana pierwsza liczba 118 tancerzy, którzy w tym roku podjęli taneczne wyzwanie. W przyszłym roku społeczność Szóstki będzie miała za zadanie przekroczyć ustanowiony rekord szkoły.
Sobotnia impreza po raz kolejny udowodniła, że społeczność Szóstki i jej sąsiedzi lubią się bawić i potrafią świetnie połączyć siły, aby ta zabawa nabrała dla wszystkich niepowtarzalnego charakteru. /Rzecznik SP 6 - I. Żurawska/

     

     


    GALA "SZÓSTKI"

W czwartek 13 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się uroczysta Gala "Szóstki". Społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Oleśnicy spotkała się, by podsumować całoroczną pracę.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Oleśnicy - Jan Bronś, Wiceburmistrz - Henryk Bernacki, Dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej - Maria Susidko, Przewodniczący Rady Powiatu - Walerian Pietrzak, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu - Agata Szpiłyk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Krawczak.
Uroczystego otwarcia gali dokonał Dyrektor szkoły - Emil Matuszak.
W pierwszej części gali w muzyczną podróż do krainy dziecięcych marzeń i wyobrażeń zaprosił widzów Szkolny Teatr Muzyczny "Żaki", który pod kierunkiem p. Elżbiety Burak oraz p. Joanny Kajmowicz we współpracy z p. Bartkiem Piaseckim - instruktorem grupy tanecznej "Echo" - zaprezentował spektakl pt. "Sejm dziecięcy".
Uczestnicy gali obejrzeli również prezentację multimedialną, przygotowaną przez p. Bożenę Łukoszko i p. Iwonę Nowicką, przedstawiającą barwne życie Szóstki oraz tegoroczne sukcesy uczniów w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych.

Podniosłym punktem uroczystości było wręczenie "Laurów Szóstki" uczniom za wzorową postawę i godne reprezentowanie szkoły w różnych dziedzinach aktywności szkolnej. Otrzymali je: Wojciech Cyran, Barbara Steblecka, Katarzyna Zadka, Michał Kos, Gabriela Stala, Karolina Sekutowicz, Kamila Krzesak, Adrianna Fryta, Aleksandra Poszwa, Karolina Rosińska, Aleksandra Kornalewska, Laura Korzeniowska, Klaudia Maksymczak, Kinga Giwerska, Maciej Szkaradowski, Julia Gendera i Patrycja Papke.

Uhonorowano nagrodami również wielu uczniów za reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Tę część gali urozmaiciły prezentacje talentów - wystąpiły: Julia Oleś, Kasia Krystek, Marysia Kowalczyk, Kinga Kuśmierczyk, Maja Woźniak i Julia Galik.

LISTA UCZNIÓW NAGRODZONYCH NA GALI

Całą uroczystość prowadziły Karolina Sekutowicz i Gabriela Stala./I. Nowicka/

       

       

       


            LAUREACI KONKURSU "MÓJ LAS"

Dzień 4 czerwca 2013 roku dla laureatów ogólnopolskiego konkursu "Mój las" z oleśnickiej Szóstki na długo zapadnie w pamięci. Organizatorzy imprezy postanowili zaprosić nagrodzonych uczestników do Krzeszowa. Uczniowie klasy II B pod opieką wychowawcy pani Elżbiety Grędysy wzięli udział w specjalnie dla nich zorganizowanej wycieczce. Na laureatów czekały niespodzianki i nagrody książkowe. Gospodarze zadbali, aby goście dobrze się bawili.
Konkurs "Mój Las" organizowany jest przez Zarząd Główny SITLiD oraz Ligę Ochrony Przyrody od 1986 r. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Konkurs odbywa się w dwóch etapach: regionalnym (I etap) i centralnym (II etap).
Biorą w nim udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych; podzieleni na cztery kategorie wiekowe. Tematyka prac konkursowych dotyczy szeroko rozumianej ochrony przyrody i środowiska, pracy leśników, gospodarki leśnej oraz wykorzystania surowca drzewnego.
W tym roku uczniowie klasy II B zostali nagrodzeni w XXVI edycji konkursu na szczeblu okręgu wrocławskiego:
II miejsce zajęły - Katarzyna Lewek i Hanna Zimny
III miejsce zajął Marcin Gąszczak i Jan Jędrysiak
Wyróżnienia zdobyli: Maja Bińczycka, Mateusz Maciejewski, Kacper Nikody i Mateusz Maciejewski.
Szerzenie wiedzy na tematy leśne, wychowanie w poszanowaniu dla natury oraz zwrócenie uwagi na walory lasu inne niż przyrodnicze, to główne cele konkursu.
Dlatego też zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w następnej edycji konkursu./ Rzecznik prasowy Szkoły: Iwona Żurawska/    DZIEŃ DZIECKA W BOBOLANDII

Wspaniałą przygodę przeżyliśmy dzięki naszej pani i naszym rodzicom z okazji Dnia Dziecka. Wraz z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Ligocie Małej pojechaliśmy do Bobolandii we Wrocławiu, Bawiliśmy się świetnie. Wspinaliśmy się na bajkowy wulkan, skakaliśmy na trampolinach, rozegraliśmy mecz piłki nożnej, budowaliiśmy piramidy z klocków.
Zupelnie zapomnieliśmy, że mamy już 10 lat. Ale cóż - Dzień Dziecka jest tylko raz w roku! Szkoda...
Dziękujemy pani Jolancie Potępie i naszym kochanym rodzicom za ten dzień. /Uczniowie kl.3c/

     


    MAŁY KSIĄŻĘ

W ramach projektu "Starszy brat" klasy 6a i 3c pod kierownictwem swoich wychowawczyń pani mgr Ewy Omieciny i pani mgr Jolanty Potępy wystawiły sztukę na podstawie książki Antone'a Saint - Exupery "Mały książę".
Przedstawienie powstało dzięki współpracy obu klas. Opowiada o dorastaniu, przyjażni, miłości, o powrotach w miejsca najważniejsze, a także o zdobywaniu doświadczenia.
W roli głównej wystąpił Kacper Pieprzycki z kl.3c
Inni wspaniali młodzi aktorzy to:
Pisarz - Jakub Omiecina 5c
Róża - Hanna Żeglińska 3c
Lisek - Hubert Skrobek 3c
Latarnik - Jęrzej Morzyk 3c
Geograf - Gracjan Hrehorowicz 3c
Kupiec - Maciej Jankiewicz 3c
Bankier - Adrian Czapor 3c
Król - Kamil Juchniewicz 6a
Kwiat - Gabriela Stala 6a
Żmija - Mateusz Ordon 6a
Próżny - Oskar Grzywna 6a
Róże - Oliwia Potępa, Natalia Arent 3c, Sara Grzelak, Julia Robak, Katarzyna Stanisławczyk, Anna Gąszczak 6a
Operator dżwięku - Maciej Szkaradowski
Operator obrazu - Kamil Pona
/J. Potępa/

       


            AUTORSKIE SPOTKANIA W BIBLIOTECE

Uczniowie kl.3c wraz z wychowawczynią Jolantą Potępą i biblioteką "Pod Pegazem" zorganizowali swoje autorskie spotkanie z czytelnikami oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr7 w Oleśnicy. Podczas tego uroczystego spotkania uczniowie promowali napisane przez siebie książki: "Przygoda moja wielka" i "Magiczne podróże".Z przejęciem odpowiadali na szereg pytań zadawanych przez gości, podpisywali swoje utwory i podarowali je bibliotece.

Autorzy zapraszają do do odwiedzenia pięknej biblioteki i przeczytania swoich opowieści./J. Potępa/DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

Od samego rana w poniedziałek 3 czerwca dzieci z klas IV - VI uczestniczyły w licznych, przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego, atrakcjach. Jak wszyscy wiemy ćwiczenia fizyczne są niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Plany nieco pokrzyżowała pogoda, jednak po ich korekcie dzieci uczestniczyły w rozgrywkach na sali sportowej i na boisku szkolnym. Najmłodsi uczniowie z klas IV rywalizowali w zespołach złożonych z pięciu dziewczynek i pięciu chłopców, a ich zadaniem było pokonywanie na czas torów przeszkód.
Dziewczynki z klas V grały na sali sportowej w minikoszykówkę, a szóstoklasistki w minisiatkówkę. Chłopcy, fani Lewandowskiego i Messi'ego, walczyli na dużym boisku w rozgrywkach minipiłki nożnej.

KLASYFIKACJE:
TORY PRZESZKÓD - KLASY IV
I miejsce - klasa IV c
II miejsce - klasa IV b
III miejsce - klasa IV a
IV miejsce - klasa IV d
MINIKOSZYKÓWKA - KLASY V DZIEWCZĘTA
I miejsce - klasa V d
II miejsce - klasa V c
III miejsce - klasa V a
IV miejsce - klasa V b
MINIPIŁKA NOŻNA - KLASA V CHŁOPCY
I miejsce - klasa V b
II miejsce - klasa V c
III miejsce - klasa V d
IV miejsce - klasa V a
MINISIATKÓWKA - KLASY VI DZIEWCZĘTA
I miejsce - klasa VI c
II miejsce - klasa VI d
III miejsce - klasa VI a
IV miejsce - klasa VI b
MINIPIŁKA NOŻNA - KLASA VI CHŁOPCY
I miejsce - klasa VI b
II miejsce - klasa VI c
III miejsce - klasa VI a
IV miejsce - klasa VI d

Po zakończeniu rozgrywek uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.
Jak zawsze w tego rodzaju zawodach najważniejsza jest dobra zabawa i propagowanie ruchu, w każdej postaci.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za sportową walkę i wzorowe zachowanie na boisku. /R. Banasik/    PODZIĘKOWANIE DLA MAM

Dnia 26.05.2013 dzieci z kl. I a na zaproszenie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii Matki Bożej Miłosierdzia, wzięły udział w XIII Parafialnym Festynie Rodzinnym pod hasłem "Dziękuję Ci mamo". Uczniowie przygotowali dla mam montaż słowno-muzyczny. /wych. D.Terka/Spotkanie z panią Dorotą Gellner

W piątek 24 maja 2013r na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli oleśnickiej Szóstki do naszego miasta przyjechała Dorota Gellner - poetka, prozaik i autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek GULIWER. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty".
Debiutowała w Świerszczyku, współpracowała z Misiem, Płomyczkiem, Ciuchcią, Pentliczkiem, z radiem i telewizją. W 1999r. została laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. Za zasługi dla kultury dziecięcej została odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis oraz medalem Serce Dziecku.
Jej książki znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Inspiracją do organizacji spotkania autorskiego był Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Wiersze Doroty Gellner", który w listopadzie 2012r. odbył się w naszej szkole. Spotkanie połączone było z możliwością zakupu książek z autografem osoby, której wiersze znakomita część społeczności uczniowskiej zna na pamięć. Autorzy tej niecodziennej wizyty w całości zrealizowali maksymę J. Papuzińskiej, która po spotkaniach z autorskich z młodymi czytelnikami podsumowała: "dla wielu dzieci jest to jedyna okazja, aby nabyć własną książkę, wzbogacić, a może nawet zainicjować domowy księgozbiór".

Dzień wcześniej nasz wybitny gość miał okazję poznać uroki Oleśnicy. Pod fachową opieką p. Waleriana Pietrzaka, dawnego dyrektora Szóstki, p. Dorota Gellner poznawała uroki naszego miasta. Pogoda obdarzyła wszystkich słońcem i wprost zapraszała do spaceru. Laureatka Orderu Uśmiechu z radością skorzystała z propozycji i w towarzystwie przewodnika w osobie p. Pietrzaka, który w cudowny ale i wyczerpujący sposób przedstawił historię i zabytki Oleśnicy.
Piątek okazał się dla p. Doroty pełen pracy. Po spotkaniach autorskich z czytelnikami nasza pisarka udzieliła wywiadu dla szkolnego pisma "Nowineczki z Szósteczki". Młodzi redaktorzy z wielkim przejęciem zadawali bardzo wnikliwe pytania a nasz gość cierpliwie na wszystkie odpowiadał.
Po południu w towarzystwie nauczycieli SP6 pojechała do Wrocławia. Pisarka przyznała się, że w naszych stronach jest po raz pierwszy. Sama osobiście bardzo lubi podróżować i poznawać nowe miejsca, ich uroki, historię a przede wszystkim ludzi, którzy ją na co dzień tworzą. Organizatorzy wizyty p. Doroty Gellner z zadowoleniem mogą podsumować, że zarówno dla samej pisarki jak i dla naszych uczniów była to wartościowa forma promocji czytelnictwa.
Każdy uczestnik Spotkania autorskiego otrzymał zakładkę, którą zaprojektował uczeń naszej szkoły. /Rzecznik SP6 - Iwona Żurawska/

     


"Abecadło z pieca spadło" czyli poezja Juliana Tuwima

W związku z ogłoszonym w 2013 Rokiem Juliana Tuwima wychowawcy oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy we wtorek 21 maja zaprosili wszystkie oleśnickie przedszkolaki do udziału w Konkursie Recytatorskim. Głównym celem imprezy była popularyzacja twórczości znakomitego poety, który dla wszystkich nauczycieli, rodziców i dzieci, znany jest jako autor ponadczasowych utworów takich jak "Lokomotywa", "Okulary", "Słoń Trąbalski" czy "Zosia Samosia".
Do zabawy zgłosiło się 27 maluchów z Przedszkoli nr1, 4 i 6 oraz z oddziałów przedszkolnych w SP2, SP4,SP6 i SP7.
Organizatorki, panie Marta Fiałkowska i Urszula Pelikan, bardzo skutecznie postarały się o uśmiech na twarzach małych recytatorów. Po uroczystym powitaniu licznej grupy gości przez wice - Dyrektor szkoły, panią Jadwigę Wieczorek, przedszkolaki przystąpiły do recytacji poezji Juliana Tuwima przerywanych tylko na chwilę rytmicznymi pląsami i wspólną zabawą przy muzyce. Wesołe prezentacje przedszkolaków przeniosły obecnych w piękny świat marzeń i niezapomnianych przygód. Wszyscy mali wykonawcy wykazali się odwagą i bardzo dobrym przygotowaniem. Publiczność oczarowana aktorskimi zdolnościami maluchów nie oszczędzała oklasków. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe drobiazgi.
W imieniu organizatorów konkursu gratuluję wszystkim dzieciom wspaniałych występów. Duże brawa! /Rzecznik prasowy SP6 Iwona Żurawska/

   


Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego

Dnia 17.04 2013r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego "DaF-Kenner", którego organizatorem jest Wydawnictwo Szkolne PWN.
Do udziału zgłosiło się dwunastu uczniów klas piątych, a do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowało się osiem osób: Zuzanna Błaszczyk 5a, Pola Rudnicka 5a, Jakub Nowicki 5b, Patryk Moskiewicz 5c, Natalia Bagińska 5d, Kamila Szmalec 5d, Aleksandra Tekień 5d, Filip Tomaszewski 5d. Uczniowie rozwiązywali pisemny test składający się z czterech części: rozumienie tekstu słuchanego, rozumienie tekstu czytanego, słownictwo i gramatyka oraz wiedza o krajach niemieckojęzycznych. Łączna liczba punktów do zdobycia to 75.
Uczennica Aleksandra Tekień z kl. 5d rozwiązała test bezbłędnie i uzyskała maksymalną ilość punktów zdobywając I miejsce i tytuł Laureata konkursu "DaF-Kenner"!
Serdecznie gratulujemy Olu i życzymy kolejnych sukcesów językowych!!! /A. Kudła/    Dzień Języka Niemieckiego w oleśnickiej Szóstce

W piątek 17 maja do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy podjechał specjalny pojazd nazywany przez wtajemniczonych Deutsch - Wagen. Przyjechała nim przesympatyczna lektorka, pani Małgorzata Urlich-Kornacka, która urzekła wszystkich profesjonalizmem i wspaniałym szczerym uśmiechem.
W imieniu Dyrekcji szkoły sympatycznego gościa powitała pani wice-Dyrektor Jagoda Wieczorek. W ramach ogólnopolskiego projektu "Deutsche - Wagen - Tour" organizowanym przez Instytut Goethego w Warszawie pani Małgorzata przeprowadziła niecodzienne zajęcia z uczniami klasy II A i reprezentacją klas V składającą się z uczniów, którzy przez ostatni rok szkolny bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego oraz brali udział w konkursach i realizowanych w szkole projektach. Na szczególne podkreślenie zasługują innowacyjne metody jakie lektorka zastosowała w realizacji zajęć. O tym z jakim skutkiem najlepiej świadczą zadowolone buzie uczniów. Młodsze dzieci "zwiedzały" sąsiedni kraj z roześmianą pacynką Moniką. Wspólnie "jechały" pociągiem, samochodem i rowerem, potem leciały samolotem i płynęły statkiem. Po "dotarciu do Morza Północnego łowiły ryby, kąpały się w morzu, tańczyły na fali a potem uciekały przed rekinem".
Każdą instrukcję pani Małgorzata przekazywała w wersji dwujęzycznej. Płynnie przechodziła z języka polskiego na język niemiecki. Uczniowie chętnie powtarzali zwroty i refreny piosenek. Szkoda, że zabawa musiała się skończyć. Jednak to nie był koniec niespodzianek. Wszyscy zostali zaproszeni na krótki program artystyczny. Uczennice Marta Papke i Alinka Ołownia z klasy II A rozbawiły publiczność śpiewając w języku niemieckim i tańcząc ulubione piosenki: "Ich kann alles machen" i "Wer bist du" . Potem uczniowie z klasy V B Mikołaj Maligranda zarecytował wiersz "Alle Vogel sind schon da", a Dawid Sendek wiersz "Der Mops Fraulein Lunden War". Teraz nastąpiła chwila zabawy dla starszej grupy uczniów. Podobnie jak z młodszymi uczniami , także i tym razem, pani Małgorzata zaskakiwała nowymi pomysłami. Była zabawa w komplementy, pantomima i kalambury, składanie pojazdu Deutsche -Wagen, test wiedzy o Niemczech a wszystko to przeplatane płynnym językiem niemieckim. Brawa należą się uczniom, którzy każdorazowo wykonywali polecenia lektorki. Koordynator programu z ramienia szkoły, pani Aleksandra Kudła, dumnie obserwowała swoich uczniów.
Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs na najciekawiej ujęty temat w formie plakatu pt. "Aktuelles Deutschland" oraz na prezentację multimedialną pt. "Jugend in Deutschland".
Za plakat nagrodzeni zostali uczniowie klasy V A: Anna Wajdel I miejsce, Wiktoria Pierzga II miejsce i Wiktoria Wika III miejsce.
Dodatkową nagrodę w postaci wyróżnienia otrzymała Natalia Dolata z klasy V D oraz Igor Wika z klasy V a.
Jury konkursu uznało wszystkie prezentacje za bardzo dobre i postanowiło nadać ich autorom tytuł laureata. Otrzymali go: Oliwia Nowakowska i Adam Ścieszka z klasy V C oraz Dawid Sendek i Dariusz Krystek z klasy V B.
W ramach obchodów Dnia Języka Niemieckiego uczniowie klas piątych postanowili rozbawić szkolne środowisko i od pierwszych godzin lekcyjnych rozdawali "uśmiechy i życzenia". Odwiedzili klasy młodsze , w których przy okazji pozdrowień, przeprowadzili krótkie szkolenie w zakresie popularnych zwrotów grzecznościowych w języku niemieckim. Widoczne napisy typu: "Dzień dobry", "Miłego dnia", "Jesteś super" otrzymali także dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Deutsche - Wagen stał pod szkołą do późnych godzin popołudniowych pobudzając ciekawość rodziców i ich dzieci. Organizatorzy imprezy mają głęboką nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda się rozbawić następne grupy uczniów. Jednocześnie wierzą, że ta wspaniała inicjatywa ukaże rodzicom potrzebę ukierunkowanej językowo edukacji swoich dzieci oraz pozwoli na rozpowszechnienie w szkolnym środowisku języka naszych zachodnich sąsiadów. /Rzecznik SP 6 - Iwona Żurawska/

       

       
SUKCES MŁODYCH ARTYSTÓW Z "SZÓSTKI" W XV DOLNOŚLĄSKIM PRZEGLĄDZIE GRUP TEATRALNYCH F-ART

15 maja młodzi artyści z naszej szkoły wzięli udział w finale XV Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych, który corocznie odbywa się w Kłodzku. Celem przeglądu jest prezentacja dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych, inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej, edukacja teatralna instruktorów i uczestników przeglądu oraz promocja twórczości teatralnej dzieci i młodzieży.
Do Kłodzka zostało zaproszonych 10 zespołów teatralnych wyłonionych z kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych do organizatorów.
Teatr muzyczny "Żaki", który tworzą członkowie zespołu wokalnego "Żaczki" i "Koła Miłośników Żywego Słowa", zaprezentował się w musicalu "Zabawa w Bajkę o Śpiącej Królewnie" i zajął III miejsce w kategorii szkół podstawowych!
Występ bardzo spodobał się publiczności, która świetnie bawiła się razem z młodymi artystami i nagrodziła ich gromkimi brawami i gratulacjami.
Naszym wspaniałym wokalistom i aktorom życzymy kolejnych artystycznych sukcesów.
/opiekunki teatru muzycznego "Żaki" - Elżbieta Burak i Joanna Kajmowicz/

     


ORTOGRAFICZNE ZMAGANIA

W poniedziałek 22 kwietnia uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły stanęli do pisemnych zawodów mających wyłonić "prężnego i poprawnego w pisaniu" ortografa z klas młodszych. Wszyscy w skupieniu napisali dość długie i oczywiście trudne dyktando, którego głównym celem było wybranie spośród zawodników reprezentacji szkoły na XXII Konkurs na Mistrza Ortografii o Nagrodę Burmistrza dla klas II - III Oleśnickich Szkół Podstawowych organizowany w Szkole Podstawowej nr 4 w Oleśnicy. Po dokładnym sprawdzeniu prac wszystkich uczniów okazało się, że naszą szkołę będzie reprezentowała ekipa w składzie:
Jakub Krzekotowski kl. III C, Szymon Kubiszyn kl. III B i Martyna Stępień kl. III D.

Tytuł III laureata w konkursie o Nagrodę Burmistrza Oleśnicy zdobył Jakub Krzekotowski, który kilka tygodni wcześniej zdobył III miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym.

Ogromne brawa dla Jakuba! /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/KOMPUTEROWI MALARZE

Został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny z wykorzystaniem technik komputerowych "Baśnie Europy" organizowany corocznie przez Szkołę Podstawową nr 2.
Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali:
Dominika Hajduk z kl. 3d
Katarzyna Lewek z kl. 2b
Wyróżnione zostały prace: Izy Lewickiej z kl. 3b i Nicoli Mostowej z kl. 3d
Prace można obejrzeć w zakładce: Galeria grafiki.
Laureatom gratulujemy    Z EKONOMIĄ NA TY

9 maja w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy po raz drugi odbył się konkurs skierowany do uczniów klas VI szkół podstawowych "Ekonomia w matematyce". Swoją wiedzę z zakresu "małej ekonomii" sprawdzało 23 uczniów z dwunastu szkół powiatu oleśnickiego. Wśród nich znalazły się również uczennice z naszej szkoły: Katarzyna Zadka z kl.VIc oraz Kamila Krzesak z kl.VIa.
W ogólnej klasyfikacji Kasia Zadka zajęła III miejsce, uzyskując z zadań konkursowych 32 punkty na 36 możliwych.
Serdecznie gratulujemy!/B. Rojek/    Kolejny sukces dzieci z klas I - III w Konkursie Bezpieczeństwa Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa "Uczę się bezpiecznie Żyć"

7 maja 2013r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu drużyna z naszej szkoły w składzie Barbara Pacyna z kl. III d, Inga Górska z kl. III d oraz Wiktoria Zawiślak z Kl. III c przygotowane przez panią Elżbietę Grędysę zdobyły II miejsce w Finale Subregionu Wrocławskiego i tym samym zakwalifikowały się do ścisłego Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 28 maja 2013r na Uniwersytecie Wrocławskim. To już trzeci z kolei sukces dzieci młodszych w tym konkursie.
W tym roku do konkursu przystąpiło 18 drużyn z całego regionu wrocławskiego. Po uroczystym otwarciu dzieci przystąpiły do realizacji zadań na 6 stacjach konkursowych. Należało wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziewczynki musiały pomóc osobie nieprzytomnej, dławiącej się, poparzonej i opatrzyć krwotok z nosa, ponadto musiały między innymi wykazać się wiedzą z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zachowania się w obiektach zabytkowych. W każdym wymienionym zadaniu poradziły sobie znakomicie.
W tym samym konkursie wzięli także udział ucz. kl. VI C: Marcin Krawczak, Karolina Rosińska i Oliwier Rysztak przygotowani przez panią Bożenę Pudlis. Nasza starsza reprezentacja zmagała się w sześciu konkurencjach: resuscytacja krążeniowo-oddechowa, udzielenie I pomocy przy ranie kłutej brzucha, przy pożarze i poparzeniu, właściwe zachowanie się podczas jazdy środkiem miejskiej komunikacji oraz prawidłowe zachowanie się przy korzystaniu z Internetu. W tym roku ekipa z klas starszych zajęła IV miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów. BRAWO!
/rzecznik prasowy SP6 I. Żurawska/    Mamy laureatów powiatowego konkursu przyrodniczego "Płazy i gady Polski"

07 maja 2013 w gmachu PCEiK w Oleśnicy odbył się konkurs przyrodniczy dla uczniów szkół podstawowych sprawdzający wiedzę na temat krajowych płazów i gadów. Podczas 45 min rywalizujący musieli rozwiązać test, a następnie rozpoznać ze slajdów przedstawicieli polskiej herpetofauny.
W tym roku do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba uczniów bo aż 64 osoby z całego powiatu (17 uczestników z klas młodszych i 47 z klas starszych). Organizatorzy konkursu podkreślali świetne przygotowanie uczniów do konkursu, gdyż często jeden punkt decydował o tytule laureata.
W końcowej klasyfikacji nasi reprezentanci uplasowali się na następujących miejscach:
W kategorii klasy młodsze: Dominika Hajduk 3d - III miejsce (42 punkty)
Hanna Żeglińska 3c - V miejsce ( 37 punktów),
Bartosz Stadniczenko 2c - VI miejsce ( 34 punkty)

W kategorii klasy starsze: Kamila Krzesak 6a - III miejsce (51 punktów)
Filip Linkowski 4c - IV miejsce (50punktów),
Sara Grzelak 6a - VII miejsce (45 punktów)

Laureaci konkursu odbiorą nagrody 11 czerwca na gali Podsumowania Konkursów Powiatowych.
Klasy młodsze do konkursu przygotowała p. Dorota Terka, a klasy starsze p. Janina Matuszak
Gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom./J. Matuszak/    SUKCES NASZEJ LAUREATKI

7 maja br. w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się Finał XVIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" w kategorii "Młodsi" (szkoły podstawowe - kl. IV-VI). Wzięło w nim udział 47 zwycięzców konkursów powiatowych z całego województwa dolnośląskiego. W ich gronie była także nasza uczennica Barbara Steblecka z kl. VIb, która zaprezentowała fragment powieści M. Musierowicz pt. "Szósta klepka".
Komisja konkursowa doceniła ekspresję, osobowość sceniczną i umiejętności aktorskie zdolnej recytatorki.
Basia otrzymała wyróżnienie!
Gratulujemy wspaniałego sukcesu!
Życzymy Laureatce kolejnych pięknych wrażeń i osiągnięć w trudnej sztuce "żywego słowa"!WYRÓŻNIENI W KANGURKU

W pierwszym tygodniu maja ogłoszono wyniki XXI Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny", który w tym roku odbył się 21 marca. Dzień ten był wspólny dla wszystkich krajów biorących udział w tym niepowtarzalnym, matematycznym wydarzeniu.
Do wspólnej, intelektualnej zabawy przyłączyło się 48 uczniów z naszej szkoły, którzy z dużym zapałem rozwiązywali zadania konkursowe w dwóch kategoriach: MALUCH (kl.4) oraz BENIAMIN (kl.5-6).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatora upominek - układankę logiczną "KANGUROWĄ PIĘTNASTKĘ".
Wyróżnienia otrzymali:
Piotr Omiecina z kl. 4b
Kamila Krzesak z kl. 6a
Wojciech Cyran z kl. 6d

Gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłym roku!LAUREACI MIEJSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

01.05.2013r na skwerze przy cerkwi prawosławnej odbyła się Eko Majówka - "Rusz Miasto Róż - Bądź Eko" podczas której ogłoszono wyniki Miejskiego Konkursu Plastycznego "Myśl eko - logicznie". Myśl globalnie - działaj lokalnie.

W kategorii szkoły podstawowe, uczniowie z naszej szkoły SP 6 zajęli czołowe miejsca:
I m-ce Filip Linkowski kl. 4c
II m-ce Noa Olszowa kl. 4d
wyróżnienie - Bartosz Bilski kl. 4d
Do konkursu uczniów przygotowała mgr Elżbieta Burak.    SUKCESY UCZNIÓW Z KLAS I-III

Dnia 19 kwietnia 2013r. w SP4 odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny klas I-III. Szkołę reprezentowali członkowie Koła Przyrodniczego, którego opiekunem jest Dorota Terka: Natalia Adamaszek (kl. IIIa), Maksymilian Banaszak (kl. III b) i Michał Morga (kl. III b). Drużyna zajęła III miejsce.    KONKURS MISTRZ - RACHMISTRZ

29 kwietnia dobiegły końca zmagania konkursowe o tytuł Mistrza - Rachmistrza szkoły. Druga edycja konkursu, który miał na celu wyłonienie uczniów doskonale znających techniki rachunkowe, cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wszyscy mieli szansę uczestniczenia w konkursie, ponieważ pierwszy etap przebiegał na poziomie klas. Następnie nauczyciele wytypowali w każdej klasie uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie w obliczeniach pamięciowych, znali algorytmy działań pisemnych i kolejność wykonywania obliczeń, a także zastosowali przejrzyste formy zapisów w wyrażeniach arytmetycznych.
Łącznie do drugiego etapu zakwalifikowało się 40 uczniów. Po drugim etapie, w którym nie bez znaczenia był czas wykonania obliczeń tytuły mistrzów zdobyli:
- w kategorii klas czwartych - Mateusz Budek,
- w kategorii klas piątych - Aleksandra Tekień,
- w kategorii klas szóstych - Katarzyna Zadka.
GRATULACJE!/B. Łukoszko/    MATEMATYCZNY SUKCES OLI I FILIPA

24 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 7 odbył się VIII Międzyszkolny Turniej Matematyczny "Matematyczne Pary"dla uczniów klas piątych. W turnieju wzięło udział 12 dwuosobowych drużyn z oleśnickich szkół podstawowych. Drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach: krzyżówka geometryczna, krzyżówka z kalkulatorem, ułamkowa potyczka, zapałczane łamigłówki , gra w 12 pytań oraz piramida liczbowa.
W ogólnej klasyfikacji reprezentanci SP6 zajęli:
Aleksandra Tekień i Filip Tomaszewski z kl.5d - III miejsce
Krzysztof Cichecki i Krystian Styczeń z kl.5a - IV miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /B. Rojek/     OLEŚNICKA NOC Z PRZYRODĄ

W piątek 19. 04. 2013 nasza szkoła była gospodarzem I Oleśnickiej Nocy z Przyrodą, w której udział wzięło około 280 uczniów wraz z opiekunami z 20 szkół podstawowych z miasta i powiatu oleśnickiego.
Cieszymy się, że to nasze nauczycielki przyrody B. Pudlis i J. Matuszak były pomysłodawczyniami i głównymi realizatorkami tej udanej imprezy. Oczywiście nie mogłaby ona dojść do skutku , gdyby nie zaangażowanie wielu osób m.in.:
- dr Józefa Krawczyka konsultanta PCEiK w Oleśnicy, ds. przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, który zorganizował grupę wykładowców i studentów z kół naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego
- dyr. PCEiK w Oleśnicy M. Helińskiej, która rozpropagowała imprezę w środowisku, zorganizowała catering dla wykładowców oraz przejazd ich z Wrocławia do Oleśnicy
- Państwa Krawczyk sponsorów baneru imprezy
- kierownika administracyjnego i pracowników obsługi naszej szkoły
- oraz przychylności dyrekcji naszej szkoły

Podczas zajęć uczestnicy poznali przedstawicieli świata płazów i gadów, występujących na Dolnym Śląsku, nauczyli się jak odróżniać żabę od ropuchy, które węże są jadowite, czy płazy są trujące.
Sprawdzili się w roli biologicznego kryminologa, dokonywali odkryć co w komórce jest elektrykiem a co prezydentem?
Dowiedzieli się dlaczego nie czujemy ubrań, ale za to uderzenie boli tak długo, odkrywali świat zmysłów, który okazał się wyjątkowo zaskakujący. Przekonywali się, że podstawą każdego człowieka jest układ ruchu i udowadniali, że codzienny mięsny obiad może też być modelem biologicznym.
Można było zobaczyć, dotknąć odlewy czaszek, kości, pierwotne narzędzia jakimi posługiwał się człowiek pierwotny. Zaprezentowane były narzędzia z epoki kamienia i odlewy czaszek. Wszyscy uczestnicy Nocy Przyrodników przekonali się, że układ nerwowy kieruje całym organizmem, jest jego manipulatorem. Ponadto dowiedzieli się na temat esencji naszego organizmu - mózgu, z czego się składa i jak funkcjonuje.
Nauczyli się rozpoznawać płeć i wiek na podstawie kości ludzkich i co można wyczytać ze szkieletu człowieka.
W opowieściach z runa leśnego przekonali się uczniowie czy las jest bezpiecznym miejscem, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących oraz jakie jagody omijać szerokim łukiem.
Podczas zajęć z medycyny naturalnej można było przekonać się o magicznym działaniu czosnku, papryki na nasze zdrowie.
Wspaniałe wrażenia doznawali na zajęciach o małpach i ich obyczajach, zachowania małp, które mogą dowodzić istnieniu kultury wśród tych zwierząt, ich różnice pomiędzy osobnikami tego samego gatunku.
Dodatkową atrakcją były zajęcia o mięczakach w naszym otoczeniu: poznanie twardych zasad w ich życiu, czy małże rodzą perły, czy ślimak umie pływać, ile żyje winniczek. Omówione zostały najczęściej spotykane gatunki ślimaków i małż z uwypukleniem gatunków chronionych w formie prelekcji wzbogaconą filmem i zdjęciami oraz wystawą gablot z chronionymi owadami Dolnego Śląska. Zajęcia dotyczące biologii i ekologii sów z wykorzystaniem filmu oraz eksponatów dostarczyły niesamowitych wrażeń.
Ponadto na podstawie skali porostowej określano jak jak ocenić stan środowiska, co decyduje o wielkości porostów. Poznali różne biotesty i nauczyli się jak je wykorzystywać w sytuacjach codziennych oraz przyswoili pojęcie bioindykacji.
Wszyscy uczestnicy zarówno uczniowie, nauczyciele, rodzice byli bardzo zadowoleni, pełni uznania dla prowadzących i organizatorów.
Jak z tego wynika, tego rodzaju spotkania nie tylko dają satysfakcję, ale poszerzają wiadomości, umiejętności i zainteresowania. Można podsumować, że pierwsza ,"Noc Przyrodników" w SP 6 należy do bardzo udanych i wszystko wskazuje, że będziemy kontynuować organizację Nocy Przyrodników w przyszłym roku.
/B. Pudlis J. Matuszak/

       
       
       
       


    Ponowny sukces W KONKURSIE "JESTEM BEZPIECZNY W DOMU, W SZKOLE I NA DRODZE".

19 kwietnia 2013 r. w SP nr 97 we Wrocławiu po raz drugi nasza szkoła brała udział w etapie rejonowym Dolnośląskiego Konkursu "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze".
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI C:
MARCIN KRAWCZAK, KAROLINA ROSIŃSKA, OLIWIER RYSZTAK
Do konkursu przystąpiło 22 szkoły z rejonu Wrocławia i okolic.
Po uroczystym rozpoczęciu przez przedstawiciela Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Wiesława Jagodzińskiego i przedstawiciela szkoły przywitano uczniów, nauczycieli oraz służby ratownicze.
Następnie uczniowie przystąpili do pierwszej części konkursu - testu wiedzy w formie pisemnej. Test składał się on z 20 pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru, gdzie uczniowie mieli 30 min. na rozwiązanie.
Po części pisemnej nastąpiła druga część konkursu - zadania praktyczne. Zespoły uczniowskie losowały startowe i wykonywały zadania praktyczne na 4 stacjach, gdzie wyniki notowane były na specjalnych kartach startowych po każdym wykonanym zadaniu.
Na pierwszej stacji uczniowie zmierzyli się z "Pierwszą Pomocą", gdzie zadaniem zespołu było praktyczne opatrzenie rany ze słownym bardzo dokładnym komentarzem postępowania, udzielając pomocy poszkodowanemu. Drugim zadaniem na tej stacji było udzielenie pomocy osobie z atakiem padaczki. Zadanie zostało wykonane na najwyższym poziomie, uczniowie otrzymali maksymalną ilość punktów, co było ogromnym bodźcem do dalszej walki.
Na drugiej stacji "Prewencji Ogólnej" uczniowie mieli udzielić pomocy napadniętej starszej Pani. Po tym zadaniu również radość panowała drużynie, ponieważ i to zadanie wykonali bardzo dobrze.
Motywacja pozwoliła przystąpić do trzeciego zadania z zakresu "Zapobiegania Pożarom", gdzie uczestnicy konkursu musieli dokonać zgłoszenia pożaru i wykonać poszczególne procedury związane z ratowaniem osób podczas pożaru. I po tym zadaniu atmosfera w grupie była pozytywna, ale wiedzieliśmy, że musimy nie dać się emocjom i dalej przystąpić do wykonywania następnych zadań.
Na czwartą stację udali się na salę gimnastyczną, gdzie czekało ich zadanie z zakresu "Bezpieczeństwa w ruchu drogowym". Należało pokonać bardzo trudny tor rowerowy z zastosowaniem w praktyce ogólnych zasad ruchu drogowego, znaków drogowych, sygnalizacji, manewrów w ruchu drogowym. Na tej stacji stracili jeden punkt. Niby tak bardzo niewiele, ale odrobinę zagościł w drużynie niepokój, ponieważ jeszcze nie było wyników z części pisemnej.
Czas oczekiwania na pozostałe grupy i podsumowanie wyników bardzo się dłużył, mimo iż zdawali sobie sprawę, że naprawdę poszło dobrze, ale pewnym nie można było być do końca.
I nadeszła chwila ogłoszenia wyników. Najpierw wszystkie szkoły otrzymały dyplomy za udział w konkursie. Nagrodzone drużyny rozpoczęto od trzeciego miejsca /to nie my - radość i niepokój/. Drugie miejsce to również nie my /i tu była to ciężka chwila - zdawali sobie sprawę, że tylko dwa zespoły przechodzą dalej/.
Chwilę w wielkim napięciu czekali na ten ostatni wynik. Prowadzący rozpoczął od informacji, iż grupa która zajęła I miejsce jako jedyna test wiedzy napisała na maksymalną ilość punktów i tą drużyną okazaliśmy się MY. Radość w drużynie zapanowała wielka. Z wielką dumą odebrali dyplom i nagrody - plecaki. W związku z zajęciem I miejsca drużyna zakwalifikowała się do FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO, który odbędzie się na początku czerwca 2013 r. /Opiekun: B. Pudlis/    Międzyszkolny Językowy Konkurs Recytatorski

W czwartek 18 kwietnia br. po raz kolejny oleśnicka Szóstka była gospodarzem II edycji Międzyszkolnego Językowego Konkursu Recytatorskiego. Organizatorki imprezy, panie Małgorzata Majka i Aleksandra Kudła, zadbały o każdy najdrobniejszy szczegół tak, aby uczestnicy konkursu i zaciekawiona publiczność miło wspominali przygodę z angielskim i niemieckim wierszem. Tradycyjnie wszystkich obecnych bardzo serdecznie powitał Dyrektor szkoły, pan Emil Matuszak w asyście wice - Dyrektor, pani Jadwigi Wieczorek. Natomiast krótkie przerwy pomiędzy prezentacją uczestników uczniowie z klasy II C wypełnili wesołą piosenką w języku angielskim do wtóru z uczennicami klasy II A, które pochwaliły się swoim repertuarem w języku niemieckim. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 29 uczniów reprezentujących Sp2, Sp6,SP7, SP8, Katolicką SP z Oleśnicy oraz SP Gminy Oleśnica, SP w Smolnej, SP w Dobroszycach oraz SP we Wszechświętem, z których 22 uczestników prezentowało wiersze w języku angielskim a 7 osób w języku niemieckim.
Komisja konkursowa zgodnie orzekła, że poziom wszystkich wykonywanych utworów był bardzo wysoki i raczej wyrównany. Uczestnicy byli świetnie przygotowani. Publiczność odebrała nawet wrażenie, że recytacja obcojęzycznej poezji to żadna trudność. W takiej sytuacji jury złożone z anglistów i germanistów, w składzie: p. Agnieszka Świątkowska, p.Łukasz Kuś, p. Wojciech Berek, p. Renata Marmajewska i p. Joanna Leśniak, nie miało łatwego zadania. Po dłuższej przerwie zgodnie wyłoniło laureatów konkursu w dwóch kategoriach językowych.
Język angielski: klasy IV
- I m. Wiktoria Serwin SP2 (op. Małgorzata Izydorczyk)
- II m. Mikołaj Mosiak SP2 (op. Małgorzata Izydorczyk)
- III m. Maria Karaś Katolicka Sz. P. (op. Katarzyna Białas)
Jezyk angielski: klasy V - I m. Olga Adhikari SP2 ( op. Magdalena Adamaszek)
- II m. Anna Bogusz Sp Dobroszyce (op. Marta Richter - Lesicka)
- III m. Mateusz Torski SP 8 (op. Małgorzata Staniszewska)
klasy VI
- I m. Barbara Steblecka SP 6 (op. Małgorzata Majka)
- II m. Karolina Sekutowicz SP6 (op. Małgorzata Majka)
- III m. Alicja Misztal Sp Smolna (op. Joanna Kaszewiak)
W kategorii języka niemieckiego jury wytypowało :
- I m. Pola Rudnicka SP 6 (op. Aleksandra Kudła)
- II m. Zuzanna Błaszczyk SP 6 (op. Aleksandra Kudła)
- III m. Mikołaj Maligranda SP 6 (op. Aleksandra Kudła)
Wyróżnienie otrzymali:
- Kamila Serwata SP Wszechświęte (op. Jadwiga Pieronek)
- Jan Braciszewicz Katolicka SP (op. Magdalena Makowska)
Na zakończenie imprezy wszyscy zostali zaproszeni na słodkie "mało co nie co" i tak z poprawionymi nastrojami wysłuchali ogłoszenia jury konkursu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe drobiazgi i dyplomy, a wytypowani laureaci dodatkowo słowniki i anglojęzyczne książki. Organizatorzy tegorocznej edycji konkursu serdecznie dziękują szkolnej Radzie Rodziców, wydawnictwom językowym: MACMILLAN, EXPRESS PUBLISHING, PEARSON LONGMAN, PWN, LEKTORKLETT oraz piekarniom "Dawid" i Sokołowice, a także cukierni "Pralinka" z Oleśnicy za ich dobroczynny wkład w organizację imprezy.
/Rzecznik SP6 Iwona Żurawska/

       


    LAUREAT "MAŁEGO FINAŁU" OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU OJCZYZNA POLSZCZYZNA

18 kwietnia 2013 roku w PCEiK-u w Oleśnicy odbył się "Mały Finał" Konkursu Ojczyzna Polszczyzna. Naszą szkołę reprezentowali Natalia Michalak (op. Joanna Kajmowicz), Katarzyna Zadka (op. Alina Rudzińska) i Wojciech Cyran (op. Iwona Nowicka).
W finale wzięło udział 18 uczniów z oleśnickiego powiatu. Pierwszą część konkursu, która miała miejsce 10 kwietnia, stanowiło rozwiązanie testu językowego oraz napisanie wypracowani . W drugiej części finaliści musieli przygotować i zaprezentować przed publicznością opowiadanie na wylosowany temat. Ocenie podlegała treść opowieści (dynamiczność, ciekawość, zawarty morał) oraz jej sposób wygłoszenia przed publicznością (kontakt wzrokowy, autentyczność, mowa ciała i dykcja)

W tej kategorii Wojciech Cyran zdobył najwięcej punktów i tym samym wpisał się na listę trojga laureatów "MAŁEGO FINAŁU" OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU OJCZYZNA POLSZCZYZNA 2012/2013.

Wielkie gratulacje!
Życzymy kolejnych edukacyjnych wyzwań i spektakularnych sukcesów.    SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W dniu 16.04 w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury odbył się III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów. Troje uczniów z klas trzecich Dominika Hajduk (3d), Oliwia Szmonin (3b), Szymon Kamiński (3a) rywalizowało grupowo w kategorii klas trzecich oraz dwoje uczniów z klas szóstych Chiara Solbiati (6a) i Michał Kos (6c) rozwiązywało test indywidualnie.
Wśród 15 rywalizujących szkół podstawowych z powiatu oleśnickiego drużyna z klas trzecich zajęła 3 miejsce przegrywając do najlepszych zaledwie 2 punktami.
Najstarszym reprezentantom szkoły zabrakło nieco szczęścia i uplasowali się: Michał Kos na 5 miejscu, Chiara Solbiati na miejscu 7.
Uczniom gratulujemy wyników. /E. Omiecina/    SZKOLNY TURNIEJ MATEMATYCZNY DLA KL. V

15 kwietnia odbył się szkolny konkurs dla uczniów kl. V "Matematyczne Pary".
W matematycznych zmaganiach wzięło udział 13 dwuosobowych drużyn, które rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:
gra planszowa "Kółko - Krzyżyk"
geometryczna krzyżówka
krzyżówka liczbowa "Oczko"
łamigłówka
test
zadana tekstowe
Rozwiązując zadania konkursowe piątoklasiści musieli wykazać się obszernymi wiadomościami matematycznymi, ale również umiejętnością współpracy i działania pod presją czasu.
Liderami prowadzącymi poszczególne konkurencje byli wybrani uczniowie klas szóstych, którzy na co dzień pasjonują się matematyką.

Laureatami tegorocznego turnieju zostali:
I miejsce - Aleksandra Tekień i Filip Tomaszewski z kl.Vd
II miejsce - Krzysztof Cichecki i Krystian Styczeń z kl.Va
III miejsce - Jakub Ryczyński i Kacper Tomaszewski z kl.Vd

Laureaci I i II miejsca 24 kwietnia będą reprezentować SZÓSTKĘ w miejskiej edycji konkursu.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę. /B. Rojek/

   


            POWIATOWY PRZEGLĄD GRUP TEATRALNYCH

11 kwietnia po raz ósmy Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy zorganizowało Powiatowy Przegląd Grup Teatralnych.
Przegląd ten szansą na zdobycie przez zespół nominacji do XV Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych "F - ART", który odbędzie się w Kłodzku w połowie maja.
W tym roku na scenie "Korelatu" w SM Zacisze zaprezentowały się grupy teatralne ze szkół podstawowych wśród nich, grupa teatralna SP 6, którą tworzy zespół wokalny Żaczki (op. Elżbieta Burak) i Koło Miłośników Żywego Słowa (op. Joanna Kajmowicz).

Jury przyznało tytuł laureata grupie teatralnej z naszej szkoły za spektakl "Zabawa w Bajkę o Śpiącej Królewnie".
Zwycięzcom życzymy sukcesów na przeglądzie wojewódzkim.    NAJLEPSZY MATEMATYCZNY DUET POWIATU

09 kwietnia 2013 r. w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się II Powiatowy Turniej Matematyczny dla klas VI "Matematyczne Duety". W turnieju wzięło udział 14 dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych powiatu oleśnickiego.
Drużyny rywalizowały w 7 konkurencjach: krzyżówka matematyczna, ułamkowa potyczka, sudoku obrazkowe, zadania tekstowe, prawda czy fałsz, rachmistrz i konstruowanie brył - klocki Reco.
Tematem przewodnim turnieju były wycieczki rowerowe.
Naszą szkołę reprezentowali Wojciech Cyran z kl.VI d i Michał Kos z kl.VIc.
Chłopcy dużą przewagą punktów pokonali konkurencję i zajęli I miejsca otrzymując tytuł laureata tegorocznego turnieju. Serdecznie gratulujemy! /B. Rojek/    PIERWSZAK POTRAFI

W piątek 5 kwietnia tradycyjnie uczniowie klas pierwszych oleśnickiej Szóstki wzięli udział w turnieju "Pierwszak potrafi". Organizacją i przeprowadzeniem tegorocznej edycji zajęła się nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, pani Ewelina Ptak. Wszystkie zadania zostały przygotowane z myślą o naszych pierwszakach, sześciolatkach i siedmiolatkach uczących się w czterech oddziałach. Głównym założeniem imprezy było postawienie przed dziećmi takich zadań, które będą w stanie samodzielnie i z pełną satysfakcją wykonać. Uczniowie dobrani w kilkuosobowe grupy otrzymywali do wykonania konkretne ćwiczenia, a zadaniem honorowego jury, w składzie wice - dyrektor szkoły pani Jadwiga Wieczorek i pani Agnieszka Gabruś, było sprawdzenie poprawności i zaliczenie działania jako zrealizowane. Dzieci układały puzzle i chwaliły się wiedzą o Patronie szkoły, liczyły, czytały, popisywały się zręcznością i sprawnością. W przerwach między zadaniami śpiewały dotychczas poznane piosenki. Tegoroczny turniej przebiegał pod hasłem "Nasze bezpieczeństwo" oraz "Wiosna tuż, tuż". Wszystkie pierwszaki wykazały się oczekiwaną wiedzą i umiejętnościami. W nagrodę każda klasa otrzymała ufundowane przez dyrektora szkoły pamiątkowe dyplomy, piłki, globusy i słodką niespodziankę. W imieniu uśmiechniętych i zadowolonych pierwszaków dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu. /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

     


    "DARY DLA ZWIERZĄT"

Klasa 6c kolejny raz wyszła z inicjatywą na rzecz środowiska. Tym razem ropropogowano w szkole i zbierano dary dla Schroniska Zwierząt we Wroclawiu. Dołączyła się do akcji klasa 6d i razem zawieziono do placówki ponad 30 paczek z karmą, ręcznikami, kocami i gazetami do wyścielania legowisk podopiecznych schroniska. Obie klasy zwiedziły ośrodek, a wychowawczynie Z. Rychlewska i B. Pudlis odebrały podziękowania dla wszystkich darczyńców z naszej szkoły - szczególnie dla klasy 2c. /Z. Rychlewska/

     


    KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POD PATRONATEM BURMISTRZA OLEŚNICY - CZOŁÓWKA NALEŻY DO "SZÓSTKI"!

25 marca w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się konkurs z języka angielskiego pod honorowym partonatem Burmistrza Oleśnicy. W konkursie wzięli udział uczniowie sześciu szkół podstawowych z naszego miasta. W sumie było 18 uczestników, po trzech z każdej szkoły. Reprezentanci naszej "Szóstki" wystąpili w silnym składzie wyłonionym podczas etapu szkolnego: Chiara Solbiati z klasy VIa, Michał Kos z kl. VIc i Katarzyna Zadka z kl. VIc.
Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich konkursowych zadań można było otrzymać 100 punktów. Po podliczeniu wyników, okazało się, że najwięcej punktów - 95 - zdobył Mikołaj Korcuń z SP4, ale nasi uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce:
Chiara Solbiati zdobyła 94,5pkt, Michał Kos - 93,5pkt, Katarzyna Zadka - 93pkt. Wszyscy reprezentanci naszej szkoły wyszli więc z rywalizacji zwycięsko. Ułamki punktów zadecydowały o wyłonieniu laureatów. Ostatecznie w klasyfikacji ogólnej

Chiara Solbiati zajęła II miejsce,
Michał Kos - III miejsce
a Katarzyna Zadka - IV miejsce.

Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody książkowe.
Gratulujemy naszym uczniom biegłości w języku angielskim i życzymy dalszych sukcesów!
/Rzecznik SP 6 - Iwona Żurawska/    "Sposób na 21 marca"

Tegoroczny 21 marca wcale nie napawa nas optymizmem na szybkie nadejście upragnionej wiosny. Jednak uczniowie oleśnickiej Szóstki postanowili świętować wbrew wszystkim przeciwnościom pogodowym. Tradycyjnie szkoła organizuje alternatywne zajęcia dla swoich uczniów, dzięki czemu nikt nie szuka pomysłów "na własną rękę". Zamiast codziennych planowych zajęć lekcyjnych odbywają się wycieczki i wspólne zabawy. W tym roku starsze klasy IV - VI i IIa wybrały wyjazd do wrocławskiego kina na różne ciekawe seanse filmowe lub do Humanitarium. Uczniowie klas VI c i VI d przez kilka dni prowadzili zbiórkę dla podopiecznych wrocławskiego schroniska dla psów i dzisiaj po obejrzeniu filmu pojechali osobiście przekazać dary dla bezdomnych zwierząt.
Natomiast najmłodsi uczniowie z klas I - III wzięli udział w IV edycji szkolnego konkursu "Mam Talent".
Tegoroczną imprezę zorganizowały i przeprowadziły panie Agnieszka Kowalczyk i Iwona Żurawska. Mali artyści prezentowali swoje talenty w wybranych kategoriach: śpiew, taniec, gra na instrumencie oraz galeria różności. Dodatkową atrakcją imprezy była wystawa rozmaitości. W małej sali gimnastycznej uczniowie młodszych klas zaprezentowali swoje ciekawe zbiory chwaląc się wytworami swojej pracy lub efektami kolekcjonerstwa. Tradycyjnie jury tegorocznej edycji w składzie: pani Marta Stryjak, Małgorzata Majka i s.Barbara Kucharska , nie miało prostego zadania. Jednak po gorliwej dyskusji wyłoniło laureatów w poszczególnych czterech kategoriach.
Kategoria "Śpiew":
Martyna Sapa kl. Id, Oliwia Dudek kl. I c, Julia Stopczyńska kl. II c oraz duet Oliwia Papke i Aleksandra Mularczyk kl. IIe.
Kategoria "Gra na instrumentach":
Maria Kuśmierek kl. I a
Kategoria "Taniec":
Sheyena Wilk kl.IId, Julia Oleś kl. Id, Aleksandra Janik kl. Id, Kasia Krystek kl.Id
Kategoria "Galeria różnorodności":
Magdalena Szopiany kl. I c.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci ciekawe książki. Organizatorzy tegorocznej edycji mają nadzieję, że w następnym roku chętnych do zaprezentowania własnego talentu będzie jeszcze więcej uczniów. Jeszcze raz wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy sukcesu i zapraszamy do udziału w zabawie za rok. /rzecznik prasowy szkoły; I. Żurawska/

     


    LAUREATKA KONKURSU RECYTATORSKIEGO "PEGAZIK"

Uczennica naszej szkoły Barbara Steblecka z kl. 6b wzięła udział w Eliminacjach Powiatowych XVIII Konkursu Rrecytatorskiego "Pegazik", które odbyły się 14 marca 2013 roku w PCEiK w Oleśnicy. Uczestniczyli w nich uczniowie - laureaci eliminacji miejsko - gminnych ze szkół podstawowych. Jury konkursowe zwracało szczególną uwagę na dobór repertuaru, interpretacje utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Przyznano dwa tytuły LAUREATA. Jeden z nich zdobyła właśnie Basia Steblecka, która zaprezentowała fragment powieści M. Musierowicz "Szósta klepka".
Nasza laureatka pojedzie w maju do Kłodzka na Finał Wojewódzki.
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!    "By język giętki..."

Po raz dziesiąty 14 marca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy spotkały się trzyosobowe drużyny z oleśnickich podstawówek na Drużynowym Turnieju Oleśnickich Szkół Podstawowych "By język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa...". Jak co rok przebiegał on pod honorowym patronatem Burmistrza Oleśnicy. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała Wicedyrektor SP6 Jadwiga Wieczorek. Konkurs przygotowały Marta Babicz, Iwona Nowicka i Joanna Kajmowicz.
W turnieju wzięli udział reprezentanci SP 2, SP 4, SP 6, SP 7 oraz SP 8. Uczestnicy, rozwiązując zadania konkursowe, musieli wykazać się wiedzą z zakresu gramatyki i ortografii języka polskiego, umiejętnością posługiwania się poprawną i bogatą polszczyzną, kojarzenia ważnych wydarzeń i postaci historycznych oraz znajomością niektórych słynnych dzieł malarskich.
Rywalizację drużyn zgodnie z regulaminem, kryteriami i ustaloną przez organizatorów punktacją oceniało jury w składzie: M. Chlebowska - Salamon z SP 2, Małgorzata Wesołowska z SP 4, J. Szczegodzińska z SP 7, J. Stojanowska z SP 8.
Maksymalnie za prawidłowe rozwiązania wszystkich turniejowych zadań można było uzyskać 121 punktów. Po podsumowaniu wyników punktacji poszczególnych drużyn jury przyznało:
I miejsce reprezentacji z SP 6, II miejsce reprezentacji z SP 8 , III - reprezentacji z SP 2 , IV - SP 7 , V - SP 4.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i zostały uhonorowane nagrodami oraz upominkami ufundowanymi przez Burmistrza Oleśnicy.
Gratulujemy młodym humanistom "giętkości języków" i życzymy dalszych sukcesów! /organizatorki turnieju/.

     

     


    Dni otwarte w Szóstce

Tradycyjnie w miesiącu marcu oleśnicka Szóstka "otwiera swoje drzwi" dla dzieci, które w następnym roku szkolnym, tym razem w 2013/2014, zaczną uczęszczać na zajęcia w oddziałach przedszkolnych oraz wypełniać obowiązek szkolny w klasach pierwszych. We wtorek 12 marca br. wszystkich gości w progu szkoły uśmiechem i drobnym upominkiem witali nasi uczniowie. W poprzednim roku udało się zagospodarować część stołówki na aulę - salę do specjalnych uroczystości, dlatego zwiedzanie szkoły rozpoczęło się od tego miejsca. Tutaj pan dyrektor Emil Matuszak, w towarzystwie wice - dyrektor Jadwigi Wieczorek, bardzo serdecznie powitał gości i zaprosił do zwiedzania placówki. Wcześniej wszyscy goście uczestniczyli w pokazie multimedialnym, w którym przedstawicielki szkolnego samorządu w ciekawy sposób opowiedziały o naszej placówce. Ważnym punktem dzisiejszego spotkania było wystąpienie nauczycieli uczących w klasach I a i 2 b, Jolanty Przybysz i Elżbiety Grędysy. Nauczycielki dzieliły się swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi sześcioletnimi, które w latach poprzednich wcześniej od swoich rówieśników rozpoczęły naukę w klasie pierwszej. Jak zawsze najmilszym akcentem spotkania był występ przedszkolaków. Najmłodsi aktorzy z integracyjnej grupy pięciolatków pod opieką Marii Łysakowskiej i Anny Bednarskiej wystąpili w inscenizacji "Kolorowe kredki", a przedszkolaki z grupy Pb i 0 c przygotowane przez swoje wychowawczynie Urszulę Pelikan i Martę Fiałkowską zaprezentowały program artystyczny śpiewając i tańcząc wesołe pląsy.
Dopiero teraz goście podzieleni na mniejsze grupy rozpoczęli zwiedzanie szkoły. Dzięki temu sami mogli zobaczyć to wszystko o czym słyszeli w prezentacji.
Organizatorzy imprezy dziękują wszystkim gościom za okazane zainteresowanie i obecność. Wierzą też, że tym którzy jeszcze nie podjęli decyzji o przyszłej edukacji swoich dzieci taka propozycja ułatwi dokonanie właściwego wyboru. /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

     

     


    SZKOLNY TURNIEJ SUDOKU

6 marca odbył się Szkolny Turniej Sudoku dla klas 4-6. W turnieju wzięło udział 47 uczniów, których zadaniem było rozwiązanie czterech plansz sudoku o zróżnicowanym poziomie trudności w jak najkrótszym czasie. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością strategii rozwiązywania sudoku oraz umiejętnością logicznego myślenia.
Bezbłędnie wszystkie plansze rozwiązała uczennica kl. 5a Wiktoria Pierzga, która zajęła I miejsce. Wiktorii udało się wykonać zadania również w najkrótszym czasie - 10min 23s.
II miejsce zajęła uczennica kl.6c Gabriela Pieprzycka, a III miejsce - Paweł Siworski z kl.6a.
Dziękujemy za wspólną zabawę, a wszystkich miłośników sudoku zapraszamy do udziału w turnieju w przyszłym roku szkolnym. /B. Rojek/    Laureat "Zdolnego Ślązaczka"

Wojciech Cyran, uczeń klasy 6d, jest prawdziwą perełką Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. J. Korczaka w Oleśnicy. Przejawia wszechstronne uzdolnienia. Szczególnie lubi matematykę i przyrodę. Swoją wiedzę i umiejętności prezentuje w wielu konkursach i olimpiadach, w których chętnie bierze udział.
W roku 2011/2012 zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Olimpus", zaś w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przyrodniczej zajął 11. lokatę. W bieżącym roku szkolnym potwierdził swoje umiejętności - uzyskał tytuł Laureata w tym samym konkursie matematycznym, zajmując 4. miejsce w kraju.
W Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym "Multitest" z kolei zdobył również wysokie 8. miejsce w kraju.
W Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny" otrzymał wyróżnienie. Potwierdzeniem jego umiejętności może być także wysoka średnia ocen (5,55) uzyskana na koniec I semestru.

Jednak największym jego osiągnięciem jest uzyskanie tytułu Laureata Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego "Zdolny Ślązaczek" w roku szkolnym 2012/2013.

Wojtek znalazł się wśród 14 osób, które przebrnęły przez etap szkolny, powiatowy oraz część pisemną i ustną wojewódzkiego etapu tego konkursu. W części ustnej miał okazję zaprezentować komisji konkursowej swoje zainteresowania. W przygotowanej przez siebie prezentacji multimedialnej przedstawił budowę, działanie oraz przeznaczenie zaprojektowanych samodzielnie wynalazków, wśród których znalazły się Antygrawitacyjna deskorolka, KSP - Kieszonkowy System Położenia oraz Jądronizer. Przy opracowywaniu swoich projektów kierował się głównie chęcią tworzenia przedmiotów przydatnych ludziom w życiu. Ten młody miłośnik programów edukacyjnych typu: "Jak to jest zrobione?", "Jak to działa?" oraz "Da Vinci Learning" szczególną pasją obdarza matematykę. Od najmłodszych lat interesowały go zależności między liczbami i cyframi. Z komisją konkursową podzielił się swoimi odkryciami dotyczącymi liczb pierwszych oraz reguły występującej w sumie cyfr jedności, jaką zaobserwował w czterech kolejnych potęgach liczb.
Swój sukces zawdzięcza systematyczności, pracowitości i efektywnej współpracy z nauczycielami. Zawsze na pierwszym miejscu stawia naukę, dopiero później znajduje czas na przyjemności (kręgle, bilard, minigolf), które wymagają precyzji, opanowania i umiejętności logicznego myślenia. Wojtka cechuje niezwykły upór w dążeniu do celu i wielkie zaangażowanie w realizację zamierzeń. W działaniach zawsze wspierają go rodzice. Pracowali z nim od najmłodszych lat, uczyli poprzez zabawę, rozwijali jego wyobraźnię, często układali z nim puzzle, pomagali rozwiązywać gry logiczne i intelektualne oraz zaszczepiali zamiłowanie do czytania. Wczesny kontakt z książką zaowocował również zdolnościami humanistycznymi. Wojtek potrafi pisać ciekawe i barwne opowiadania, próbuje swoich sił jako autor wierszy, doskonale orientuje się w zagadnieniach z gramatyki języka polskiego.
Wśród rówieśników wyróżnia go pasja i radość uczenia się. Jako uczeń prezentuje wzorową postawę. Lubi stawiać sobie ciągle nowe wyzwania i z pewnością nieraz nas jeszcze zaskoczy. Trzymamy kciuki, żeby jego projekty znalazły odzwierciedlenie w przyszłości. /M. Olszewska/NA SKRZYDŁACH "PEGAZIKA"

W miejskich eliminacjach XVIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik", które odbyły się 26 lutego br. w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Oleśnicy, naszą szkołę reprezentowało troje zwycięzców szkolnego etapu tego konkursu: Basia Steblecka z kl. 6b i Pola Rudnicka z kl. 5a (op. J. Kajmowicz) oraz Filip Linkowski z kl. 4c (op. A.Rudzińska). Rywalizowali oni o laur pierwszeństwa z recytatorami z oleśnickich szkół podstawowych.
Młodzi "miłośnicy żywego słowa" wygłaszali utwory poetyckie i fragmenty prozy spoza kanonu lektur szkolnych. W ocenie wystąpień jury konkursowe uwzględniało przede wszystkim dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Basia Steblecka, która przedstawiła fragment powieści M. Musierowicz "Szósta klepka", zdobyła tytuł laureatki!
To osiągnięcie zapewnia jej udział w eliminacjach powiatowych "Pegazika", które będą miały miejsce w marcu br. w PCEiK-u w Oleśnicy.
Wszystkim naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a za Basię w trzymamy kciuki w marcu! /I. Nowicka/PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Wszystkie klasy pierwsze już z wielką radością cieszą się możliwością korzystania zę zbiorów biblioteki szkolnej. Po Uroczystym Pasowaniu na Czytelnika Szkoły uczniowie otrzymali Karty Biblioteczne, Dyplomy Pamiątkowe i pierwsze lektury. Mamy nadzieję, że ich entuzjazm z pierwszego spotkania w bibliotece będzie towarzyszył jak najdłużej. /Z. Rychlewska/

       


    "KARNAWAŁOWY WIECZÓR WŁOSKI"

Po raz pierwszy Szkolny Klub Europejski "Euroszóstka" z pomocą dyrekcji SP6 zorganizował 23 stycznia 2013r. imprezę pod tytułem "Karnawałowy Wieczór Włoski". Inicjatorem zabawy była opiekunka koła, nauczyciel języka niemieckiego, pani Aleksandra Kudła oraz rodzeństwo Chiara i Andrea Solbiati - uczniowie klasy VI A i III D. Na rozesłane zaproszenia do oleśnickich szkół odpowiedzieli uczniowie z SP2 i SP5, którzy chętnie włączyli się do zabawy.
Na gości czekało wiele niespodzianek - oczywiście wszystkie we włoskim stylu. Była więc ciekawa prezentacja w wykonaniu Chiary a następnie krótki, przyspieszony kurs języka włoskiego. Uczestnicy zabawy bardzo chętnie powtarzali melodyjne dla naszego ucha zwroty. Ciekawostki o wiedeńskim karnawale zapamiętają na długo, a wielu zapragnęło przekonać się o ich autentyczności osobiście. Dużo emocji wzbudziły konkursy na najoryginalniejszą maskę, quiz o Włoszech oraz rozpoznawanie popularnych utworów muzycznych włoskich kompozytorów. Członkowie klubu zadbali o wszystkich i przygotowali słodkie przekąski.
Dużą atrakcją okazała się prezentacja przez członków klubu włoskiego tańca ludowego "Tarantella" oraz autorskiego układu tanecznego do popularnej piosenki "Zuppa Romana". Na koniec zabawy komisja konkursowa, w składzie nauczyciel SP5 pani Małgorzata Kamińska, nauczyciel SP2 pani Joanna Piechowiak oraz nauczyciel SP6 pani Aleksandra Kudła, ogłosiła wyniki poszczególnych konkurencji.
W konkursie na maskę karnawałową wszyscy uczestnicy otrzymali pochwałę i słodki upominek za pomysłowość oraz estetykę pracy, a szczególne wyróżnienie skierowane zostało do Natalii Sobiegraj z kl. IV A (SP6).
W konkursie na wiedzę o Włoszech wygrali Oliwier Rysztak i Karolina Rosińska z kl. VI C (SP 6). W nagrodę otrzymali zaproszenie na ulubioną pizzę do MegaPizza. W ich ślad na kulinarną degustację pójdzie Oliwia Olszańska z kl. IV C (SP6) za nieomylne rozpoznanie włoskich kompozytorów i ich utworów.
Dzięki uprzejmości sponsorów imprezy: Piekarni Dawid, Cukierni Pralinka Gastro Siweccy, MegaPizza, marketu Intermache Brzoza nasi goście mogli w pełni sił doczekać końca zabawy. Wszyscy uczestnicy zabawy mają nadzieję, że dzisiejsza impreza była zapowiedzią doskonałej zabawy - za rok. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   


    O świętach po angielsku...

Po raz kolejny nauczyciel języka angielskiego, pani Małgorzata Majka zorganizowała dla uczniów klas IV - VI konkurs plastyczny pod "CHRISTMAS CARD", czyli BOŻONARODZENIOWY KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ Z ŻYCZENIAMI PO ANGIELSKU. W latach poprzednich hasłem przewodnim konkursu były krzyżówki świąteczne z uroczystymi hasłami, i oczywiście w języku angielskim. Trudnej sztuki oceny prac i wyłonienia laureatów podjęła się komisja w składzie: nauczyciele języka angielskiego w szkole - panie Marta Stryjak i Małgorzata Majka oraz nauczyciel plastyki - pani Zofia Rychlewska.
Konkurs został ogłoszony 6 XII 2012r. Łącznie do dnia 17 I 2013r złożono 52 prace. Wszyscy uczestnicy konkursu przygotowali piękne kartki wykonane przeróżnymi technikami: rysunek, wycinanka, wyklejanka, wydzieranka, ornamentyka, elementy origami, malarstwo , grafika i collage.
Jury doceniło talent, wyobraźnię, zmysł artystyczny, zapał i zaangażowanie uczestników. Ważnym argumentem oceny była również estetyka wykonania kartek, poprawność językowa oraz prawidłowy zapis życzeń.

W kategorii klas 4:
I miejsce Natalia Sobiegraj (4a) i Bartek Bilski (4d)
II miejsce Szymon Zieliński (4a), Jakub Żurawski (4b), Filip Linkowski (4c)
III miejsce Agata Bogucka (4b)
Wyróżnienie: Maja Rosińska (4b)

W kategorii klas 6:
I miejsce Karolina Rosińska (6c)
II miejsce Adam Zalewski ( 6c) i Patryk Pałka (6d)
III miejsce Michał Kos (6c) i Patrycja Papke (6c)
Wyróżnienie Milena Wąsala (6b)

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu. Jednocześnie za naszym pośrednictwem informujemy, że na zwycięzców czekają nagrody, które będą wręczone podczas najbliższego apelu szkolnego. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy pokonkursowej powstałej z wyróżnionych prac a znajdującej się w głównym holu szkoły. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   


SPOTKANIE Z POEZJĄ I PROZĄ

16 stycznia br. odbyły się szkolne eliminacje do XVIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Udział w nich wzięli uczniowie z klas IV- VI.
Wystąpienia poprzedził krótki trening ruchowy, oddechowy i dykcyjny, który pomógł uczestnikom przezwyciężyć tremę. Recytatorzy wygłaszali utwory poetyckie i fragmenty prozy wybrane spoza kanonu lektur i podręczników szkolnych. Przy ocenie prezentacji szczególną uwagę zwracano przede wszystkim na interpretację utworów, kulturę słowa oraz wyraz artystyczny.
W gronie laureatów znaleźli się Barbara Steblecka z kl. 6b, Filip Linkowski z kl. 4c oraz Pola Rudnicka z kl. 5a.
Będą oni reprezentować naszą szkołę w miejskich eliminacjach konkursu w MOKiS-ie.
Wszystkim młodym "miłośnikom żywego słowa" serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /I.Nowicka i J. Kajmowicz/

   


NOC BIOLOGÓW

11 stycznia 2013 r. grupa szesnastu uczniów z klas V i VI pod opieką nauczyciela przyrody, pani Bożeny Pudlis, wzięło udział w zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim, na Wydziale Nauk Biologicznych w ramach organizowanej tam NOCY BIOLOGÓW.
Zajęcia odbywały się na:
- Katedrze Biologii i Ekologii Ewolucyjnej
- Katerze Biologii Człowieka
- Zakładzie Fizjologii Roślin
- Instytucie Biologii Eksperymentalnej
Przygoda z biologią rozpoczęła się od warsztatów i pokazów "Jak mądrze dokarmiać ptaki". Uczestnicy zwiedzili Ogród Botaniczny zimą, prowadzili obserwacje ptaków i karmników przez przygotowane lunety, następnie uczestniczyli w warsztatach z budowania prostych karmników, przygotowywali pokarm dla ptaków oraz poznali szczegółowe zasady ich dokarmiania.
W Katedrze Biologii Człowieka podczas wykładu i warsztatów "Los zapisany w centymetrach" dzięki użyciu specjalnych narzędzi, którymi każdy dokonywał pomiarów swoich ciał, uczestnicy zajęć obliczali swoje BMI. Na zakończenie tego etapu odbył się konkurs-quiz z nagrodami.
Następnie wszyscy wzięli udział w niesamowitym wykładzie połączonym z pokazem "Jak wyglądali nasi przodkowie?". Uczestnicy porównywali czaszki i formy przedludzkie. Mieli okazję zwiedzić wystawę narzędzi z epoki kamienia oraz znalezione kości.
Następnym etapem były warsztaty "Ptaki wokół nas". Młodzi przyrodnicy uczyli się rozpoznawać pospolite gatunki ptaków ze zwróceniem uwagi na ich upierzenie, głosy oraz środowisko w którym żyją. Podsumowaniem tych zajęć był kolejny test z nagrodami.
W laboratorium wszyscy uczestniczyli w praktycznych zajęciach "Tylko dla Twoich oczu-czyli sekrety kolorów roślin". Tutaj nareszcie mieli możliwość eksperymentowania: zmieniali kolory płatków w kwiatach, barwę odczynu PH oraz tworzyli różne barwniki roślin.
Podczas następnego wykładu połączonego z pokazem "Razem czy osobno, czyli rzecz o narodzinach gatunku Homo sapiens" zaprezentowane były najnowsze dane i hipotezy dotyczące ewolucji człowieka. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć czaszki różnego rodzaju i z różnych epok.
Na zakończenie, mimo zmęczenia i późnej pory , nasi uczniowie wzięli udział w happeningu "Komórka od podszewki". Każdy mógł zobaczyć i wejść do komórki, a jednocześnie stać się np. chloroplastem, wodniczką tętniącą, rybosomem, siateczką plazmatyczną itd., wziąć do ręki RNA lub zobaczyć świat z perspektywy chloroplastu. Uczniowie oprócz tak bardzo urozmaiconego programu mieli także okazję poznania Uniwersytetu Wrocławskiego. Zobaczyli jak wyglądają sale , w których prowadzone są zajęcia dla studentów. Przeszli korytarzami, które tchnęły atmosferą nauki, tajemnicy i przygody.
Należy dodać, że nasi uczniowie byli bardzo aktywni podczas każdych zajęć, słuchali bardzo uważnie, zadawali mnóstwo mądrych pytań , brali bardzo aktywny udział, co świadczy o ich szerokiej wiedzy z różnych dziedzin życia. Reprezentacja naszej szkoły wraz z opiekunem za naszym pośrednictwem kierują serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wyjazdu do nauczycielek: Aleksandry Kudły, Jolanty Potępy oraz rodzica p. Tomasza Krawczaka.
/Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

     
     


    Finał projektu "Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły"

W październiku zakończył się w naszej szkole bardzo ciekawy projekt "Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły". Zjednoczył on wszystkich naszych uczniów, począwszy od tych najmłodszych a skończywszy na szóstych klasach. W styczniu odbyło się jego uroczyste podsumowanie. W imieniu organizatorów szkolni koordynatorzy, nauczycielki pani Janina Matuszak i pani Bożena Pudlis, podczas specjalnego apelu przekazały wszystkim laureatom zdobyte nagrody. Miłą niespodziankę przygotowała grupa teatralna z klasy 5d /9 osó/) która wystawiła krótką sztukę teatralną autorstwa naszej uczennicy Kamili Szmalec . Z dumą przedstawiam nagrodzone klasy i poszczególnych laureatów:

Kategoria: "Najaktywniejsza klasa" wyróżniono klasy:
1a, 1c , 2b, 4a, 5a, 6a, 6c i 6d

Kategoria: Plakat:
1. Oliwia Dudek 1c
2. Patrycja Papke 6c
3. Julia Leszczyńska 4d
4. Julia Krzesak 4b
5. Bartosz Stępień 5c

Kategoria: Ulotka:
1. Aleksandra Kubów 4c
2. Gabriela Stala 6a
3. Katarzyna Stanisławczyk 6a 4. Adam Ostaszewski 5d
5. Jakub Susidko 6a

Kategoria: Model zwierzęcia: 1. Aleksandra Piasecka 1a (żyrafa)
2. Aleksandra Durlak 2b (słoń)
3. Dominika Hajdur 3d (sowa)
4. Ola Nowosad 1a (panda)
5. Martyna Wiergowska 1c (orzeł)
Dodatkowo nagrodzono najbardziej aktywnego ucznia, którym okazał się:
Kacper Nikody z klasy 2b.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Dodatkowo spośród wystawionych prac szkolni koordynatorzy wytypowali prace do konkursu na etapie ogólnopolskim. Są nimi:
1. plakat "Dajmy im żyć"- Weronika Górecka, Kacper Żak, Alan Grzelak z kl. 1b 2. ulotka Wiktoria Wika z kl.5a
3. ulotka Barbara Steblecka z 6d
Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu.

     


NAJLEPSI UCZNIOWIE

Po raz kolejny dyrekcja i grono pedagogiczne naszej szkoły ma powód do dumy. Oto lista uczniów, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu w pierwszym semestrze 2012/2013 roku:

Lista uczniów    DZIEŃ ZIELONEJ WSTĄŻECZKI

Tradycją naszej szkoły od wielu lat jest obchodzenie 18 grudnia Dnia Zielonej Wstążeczki. Na znak poparcia szkolnej akcji walki z agresją wszyscy uczniowie i nauczyciele noszą tego dnia symboliczne zielone wstążeczki. Co roku organizatorzy starają się, aby ten ważny dzień różnił się od poprzednich i na długo zapadł w pamięci uczniów.
W tym roku szkolnym młodsze klasy gościły pana Wojciecha Bartnika - brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Uczniowie mieli okazję poznać drogę gościa do sukcesu, jakim niewątpliwie okazał się tytuł Mistrza Olimpijskiego. Dzięki spotkaniu dzieci miały możliwość uświadomienia sobie, że nie trzeba tracić wolnego czasu na niepotrzebne nikomu zajęcia . Szkoda czasu na nudę - lepiej pożytecznie wykorzystać wolny czas.

       

We wszystkich klasach I - III odbyły się zajęcia warsztatowe dotyczące problemu radzenia sobie z agresją. Dzieci tworzyły kodeks dobrego kolegi oraz poznawały swoje prawa.
Starsi uczniowie wspólnie z wychowawcą szukali sposobów dotyczących przeciwdziałania agresji. Podsumowaniem ich pracy było stworzenie wspólnego "Drzewka życzeń" z hasłami propagującymi właściwe zachowania, życzliwość, tolerancję, szacunek i koleżeństwo. Każdy z uczniów miał możliwość zawieszenia na nim swojego listka z "życzeniami". Tak przystrojone "magiczne drzewko" stanęło w głównym holu szkoły.

Zespół wspierania uzdolnień /pani Małgorzata Olszewska, Joanna Kajmowicz i Barbara Rojek/ zorganizował i przeprowadził IV edycję szkolnego programu "Mam talent". Po raz kolejny nadarzyła się okazja poznania różnego rodzaju aktywności naszych uczniów, którzy potrafią pozytywnie i nieprzerwanie zaskakiwać nas, i rozweselać szarą szkolną codzienność. Swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowali wokaliści, instrumentaliści, iluzjonista, zespół akrobatyczny oraz wyjątkowo dużo tancerzy. Atmosferę wspaniałej zabawy doskonale podtrzymywała pani Elżbieta Burak - nauczyciel muzyki i sztuki oraz przewodnicząca zespołu jury konkursu.

Po burzliwej naradzie wybrano laureatów IV edycji "Mam talent":
1. Zespół taneczny: Julia Janik, Natalia Sobiegraj, Damian Wolski, Igor Lenartowicz, Wiktoria Pierzga
2. Kinga Kuśmierczyk - gra na skrzypcach
3. Maria Kowalczyk - gra na flecie
4. Julia Gendera, Maciej Szkaradowski, Gabrysia Stala - zespół wokalno-instrumentalny

Dodatkowo jury wyróżniło następujących uczniów:
- Julia Galik, Maja Woźniak - gimnastyka artystyczna
- Aleksandra Gugulska - śpiew
- Gabrysia Stala, Sara Grzelak, Katarzyna Stanisławczyk - taniec.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, laureaci odebrali statuetki i symboliczne kostki Happy Cube.
Tradycyjnie chętne dzieci mogły pochwalić się różnymi pasjami prezentując ekspozycje swoich prac oraz szczególnych zbiorów kolekcjonerskich na zorganizowanej specjalnie dla nich wystawie. Dla niektórych była to okazja do zaprezentowania rówieśnikom swoich sukcesów wystawiając zdobyte dyplomy i medale.
Organizatorzy wierzą, że dzięki takim imprezom dzieci uwierzą w swoje niezliczone możliwości i w moc realizacji swoich najskrytszych marzeń.
Muszą tylko zrozumieć, że "bez pracy nie ma kołaczy". Z roku na rok w szkole ujawniają się nowe i ciekawsze talenty. Zobaczymy więc co ciekawego i niezwykłego pokażą nasi uczniowie w następnej edycji konkursu?! Do zobaczenia ZA ROK! /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       

       

       

       


    Z MYŚLĄ O INNYCH...

Pod koniec października uczniowie klasy VI C zorganizowali w naszej szkole zbiórkę zalegających w domach książek i maskotek . Zebrane lektury przeznaczyli na powiększenie księgozbioru w szkolnej bibliotece , a wszystkie zebrane maskotki zdecydowali przeznaczyć dla dzieci w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy. Akcja zorganizowana była z myślą o grudniowych mikołajkach, dlatego 17 grudnia uczniowie uroczyście przekazali zebrane 60 pluszaków małym pacjentom z oddziału dziecięcego w szpitalnej świetlicy. Było wiele radości i uśmiechu, a z okazji nadchodzących świąt wszyscy życzyli sobie przede wszystkim zdrowia. Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują darczyńcom i zaangażowanym uczniom za włączenie się w realizację ich pomysłu. Niech uśmiech na zmęczonych buziach małych pacjentów będzie dla Was największym podziękowaniem. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   


     Konkurs "Weihnachten & Christmas"

17 grudnia 2012r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Pola Rudnicka - 5a, Kamila Szmalec - 5d, Katarzyna Zadka - 6c i Michał Kos - 6c brała udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Weihnachten & Christmas" zorganizowanym przez Katolicką Szkołę Podstawową. Uczestnicy recytowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej w języku niemieckim - Pola i Kamila /opiekun A. Kudła/ i angielskim - Kasia i Michał /opiekun M. Stryjak/.W konkursie udział wzięli uczniowie z Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczniowie z naszej szkoły. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze a nasza delegacja zaprezentowała się fantastycznie zajmując czołowe miejsca:
I miejsce - Kamila Szmalec,
II miejsce - Pola Rudnicka,
III - miejsce Katarzyna Zadka!
Michał uplasował się tuż za podium.
Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych! /A. Kudła/     ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

Od wielu lat termin grudniowych konsultacji pokrywa się w naszej szkole ze świątecznym kiermaszem. Po raz kolejny w jednym szeregu wraz z organizatorami imprezy stanęli wytrwale uczniowie i rodzice. Każdy na swój sposób próbował dołożyć swoją cegiełkę. Tradycyjnie dochód z kiermaszu przeznaczony został na pomoc w rehabilitacji ucznia naszej szkoły. W tym roku wszystkie fanty przeznaczone były dla Alana - ucznia pierwszej klasy. Chłopiec od urodzenia poddawany jest specjalistycznej i wielokierunkowej rehabilitacji. Przed nim jeszcze seria bardzo ciężkich i bolesnych operacji. Pomimo tych kłopotów Alan jest pogodnym i radosnym dzieckiem. Dzielnie znosi codzienną rehabilitację, różne - niekiedy nieprzyjemne badania oraz pobyty w szpitalach. Tym większa była radość i wdzięczność organizatorów kiermaszu, pani Katarzyny Nowatkowskiej - Kapusty, Beaty Kubów, Eweliny Ptak i Agnieszki Kowalczyk, za każde nawet najmniejsze ozdoby świąteczne. Przez chwilę w głównym holu szkoły zagościły aniołki, bałwanki i mikołaje. Pośród świątecznych stroików smacznie i uroczyście prezentowały się piernikowe wypieki.
W imieniu Alana, jego rodziców i organizatorów tegorocznego kiermaszu serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przygotowali te przepiękne fanty oraz tym, którzy je zakupili. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     


            JĘZYK NIEMIECKI INACZEJ

12.12.2012r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Euroszóstka" uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego "Rund um Weihnachten" (Wokół Świąt Bożego Narodzenia) zorganizowanych przez Instytut Austriacki we Wrocławiu. Mieliśmy doskonałą okazję, aby wypróbować swoje umiejętności językowe, ponieważ już po wejściu do Instytutu poczuliśmy się jak w Austrii, serdeczne powitanie, rozmowy, ale tylko po niemiecku. Na początku była trema i okrzyki "ja nic nie wiem", "ja nic nie rozumiem"!, ale po krótkiej rozgrzewce językowej było już coraz lepiej i zajęcia minęły w miłej zabawowej atmosferze.
Skoro święta tuż, tuż odwiedziliśmy również Jarmark Bożonarodzeniowy. Po spotkaniu z językiem niemieckim przenieśliśmy się w czasie do wieku XVIII i XIX aby poznać opowieści z życia władców wrocławskiej rezydencji królewskiej. Podczas lekcji muzealnej zwiedziliśmy apartamenty w Pałacu Królewskim podpatrując m.in. jak król ówcześnie przyjmował gości.
Bogatsi o wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do domów. /opiekun SKE Aleksandra Kudła /

       


    MIKOŁAJKI W SZÓSTCE

Początek grudnia to dla wszystkich przedstawicieli braci szkolnej wspaniały okres. Począwszy od najmłodszych przedszkolaków, a skończywszy na prawie dorosłych szóstoklasistach, każdy zespół klasowy planuje jak najlepiej uczcić Mikołajkowe Święto - 6 grudnia. Od kilku lat w szkole można zauważyć szczególne umiłowanie do alternatywnej zabawy. Zamiast tradycyjnych paczek rodzice wspólnie z dziećmi i ich wychowawcami planują ciekawe wycieczki lub wizyty w teatrze albo w kinie. Oczywiście w tym dniu po szkolnych korytarzach wędruje nadal Mikołaj odwiedzając te grupy dzieci, które nie uległy nowym zwyczajom. Podsumowując można określić dzień 6 grudnia jako oczekiwany, wesoły i zawsze udany.
W tym roku przedszkolaki postanowiły z tej okazji odwiedzić Fabrykę Bombek w Krośnicach oraz Plac zabaw "Piotruś" we Wrocławiu. Dla większości maluchów był to pierwszy samodzielny wyjazd autokarowy bez kontroli rodziców. Przedszkolaki poradziły sobie doskonale i teraz planują kolejne wyjazdy. Na alternatywne świętowanie zdecydowały się także pierwszaki z klasy I A i I C. W ślad za przedszkolakami wyjechały do Krośnic zwiedzać Fabrykę Bombek. Siedmiolatki z klasy II A postanowiły urządzić w lesie świąteczną biesiadę dla zwierząt. Z pomocą rodziców i myśliwych z Koła Łowieckiego "Sokół" w Oleśnicy zamieniły malowniczy zagajnik świerkowy obok leśnej Hubertówki w stołówkę, którą nie pogardzą jeleń, sarna i dzik. Nawet dla zgłodniałego zająca, bażanta czy kuropatwy znalazło się "małe co nie co". Dużo emocji dostarczyło dzieciom wsiedlenie w niedalekie nawłocie śródpolne koguta bażanta łownego. Potem oczywiście ognisko, zawody i konkursy terenowe, wspaniała zabawa z Mikołajem, sztuczne ognie i śnieżne zabawy na pobliskich górkach. Zupełnie inny pomysł miały dzieci z klasy II B i II E . Wspólnie z opiekunami udali się na "Mikołajkową" wycieczkę do Czekoladziarni we Wrocławiu. Na miejscu poznały ciekawą historię produkcji czekolady, samodzielnie przygotowywały świąteczne przyprawy piernikowe oraz wytwarzały czekoladowo - świąteczne pralinki. Chyba jednak najlepszym punktem wycieczki była słodka degustacja czekoladowych przysmaków. Uczniowie klas III A i III C zdecydowały się na poszukiwanie nietypowego kruszcu w Złotym Stoku. Zimowa wycieczka oraz spacer korytarzami kopalni ma swój nietypowy urok a organizatorzy każdorazowo dbają, aby uczestnicy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni. W ciemnych korytarzach nasi uczniowie spotkali prawdziwego górnika, alchemika i trochę dziwnego, ale chyba niegroźnego gnoma. Dzięki ich pomocy odnaleźli ukrytego w grocie Mikołaja. Były prezenty, zabawy plastyczne i poszukiwanie diamentów. Klasy Va i Vb wybrały się do Wrocławia na Rosyjską Rewię na Lodzie pt. "Śpiąca królewna". Spragnieni wrażeń udali się jeszcze na Jarmark Świąteczny w Rynku, a następnie do Czekoladziarni , gdzie uczestniczyli w lekcji o historii czekolady i samodzielnie wykonywali czekoladowe pralinki. Klasa V D, V C, VI B VI C i VI D wyjechały do kina na film 3D pt. "Hotel Transylwania". Dodatkowo już w szkole dzieci z klasy VC otrzymały słodkie prezenty zakupione przez radę oddziałową. Odbył się także klasowy konkurs wiedzy o św. Mikołaju, w którym nagrody stanowiły czekoladowe bombki. Uczniowie z klasy VI C i VI D po filmowych wrażeniach wybrali się jeszcze na wrocławski Rynek podziwiać atrakcje i bogactwo Jarmarku Świątecznego. Do następnych Mikołajek już tylko rok. Wyobraźnia naszych uczniów podpowiada coraz to nowe pomysły. Dzisiaj życzmy sobie dużo zdrowia i siły do nauki tak, aby w następne Mikołajki bawić się tak samo wspaniale i niezapomnianie. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/KOMUNIKAT

Dzieci i nauczyciele klas młodszych organizują dnia 12 grudnia 2012 roku KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY i bardzo proszą wszystkich uczniów i rodziców o włączenie się poprzez wykonanie ozdób świątecznych.

Pieniądze zebrane podczas kiermaszu zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację ucznia kl. 1b Alana Grzelaka.
Zbiórka ozdób świątecznych trwa do 10 grudnia 2012 roku. /Prosimy o przekazywanie ozdób do wychowawców klas/
WSPÓŁORGANIZATORZY: Katarzyna Nowatkowska-Kapusta, Agnieszka Kowalczyk i Beata Kubów.
    Laureatki Konkursu Poezji i Piosenki Niemieckojęzycznej

W piątek 30 listopada 2012 r. w sali widowiskowej SM "Zacisze" w Oleśnicy odbył się finał VI Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki Niemieckojęzycznej, organizowany przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury we współpracy z nauczycielami języka niemieckiego z Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie. W tym roku szkolnym naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Alina Ołownia z kl. 2a, która wystąpiła w kategorii "piosenka" oraz Zuzanna Błaszczyk z kl. 5a, która wystartowała w kategorii "wiersz". Dodatkowo Zuzia zaprezentowała się z zespołem, w którego skład weszły jej koleżanki z klasy: Wiktoria Pierzga, Pola Rudnicka i Natalia Szczypkowska. Dziewczynki odgrywały role zwierząt z bajki "Muzykanci z Bremy", o których w języku niemieckim recytowała płynnie Zuzia. Alinka zaśpiewała piosenkę "Ich kann alles machen".
Nasze zawodniczki od kilku tygodni, pod okiem nauczyciela języka niemieckiego, pani Aleksandry Kudły, przygotowywały się do trudnej konkurencji.
Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, a tym samym zaprezentowali się na wysokim poziomie. Nasze uczennice dzielnie walczyły z ogarniającą je tremą i przepięknie zaprezentowały swoje utwory. Ku ogromnej radości wywalczyły w swoich kategoriach tytuł LAUREATA! Ogromne gratulacje!
W imieniu organizatorów konkursu zapraszam wszystkie dzieci do udziału w zawodach za rok. Będziecie mogli samemu sprawdzić i przekonać się jaka to świetna zabawa, a zarazem niesamowita przyjemność czerpana z uczenia i posługiwania się językiem naszych zachodnich sąsiadów. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     


     SPOTKANIE Z HERPETOLOGAMI

W poniedziałek 26.11. 12 i we wtorek 27.11.12 klasy szóste uczestniczyły w 3 godzinnych zajęciach prowadzonych przez p. Aleksandrę Kolanek i p. Krzysztofa Kolendę przedstawicieli Koła Herpetologów przy Uniwersytecie Wrocławskim. Obydwa zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej zapoznały uczniów z naszymi polskimi przedstawicielami płazów i gadów.
Słuchali oni odgłosów wydawanych przez kręgowce i oglądali ciekawe filmiki związane z ich biologią. Na podstawie prostych kluczy uczyli się rozpoznawać poszczególne gatunki. Najaktywniejsi uczniowie nagrodzeni zostali maskotkami. Najważniejszą informacją jaką uczniowie wynieśli z zajęć było to , że płazy i gady są najbardziej zagrożoną wymarciem gromadą zwierząt! Wszystkie są objętą ochroną gatunkową. Ponieważ odżywiają się szkodnikami pól, łąk i lasów są sprzymierzeńcami człowieka i nie wolno nam ich zabijać! /J. Matuszak/

     


     MAMY LAUREATKĘ KONKURSU MIĘDZYSZKOLNEGO

8 listopada 2012r. odbyły się przesłuchania VII Oleśnickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara, który odbywa się pod patronatem Burmistrza Oleśnicy i Starosty Powiatu Oleśnickiego. Do rywalizacji przystąpiło 44 uczniów z 11 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. "Szóstkę" reprezentowały cztery uczennice: Kamila Szmalec (5d), Barbara Steblecka (6b), Kamila Wiącek (6b) oraz Karolina Rosińska (6c).
Wyniki konkursu zostały ogłoszone dwa tygodnie później podczas uroczystego podsumowania w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Oleśnickich. Wśród laureatów znalazła się uczennica klasy VIb Barbara Steblecka, która zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Nasza wspaniała recytatorka zaprezentowała wiersz Mariana Hemara pod tytułem "Rozmowa z księżycem", w którym wspaniale zaprezentowała swój aktorski talent. To kolejny sukces Basi, której życzymy równie udanych występów w konkursach recytatorskich. /Joanna Kajmowicz/

   


            ZABAWA W BAJKĘ O SPIĄCEJ KRÓLEWNIE

W październiku wszyscy uczniowie naszej szkoły, począwszy od najmłodszych przedszkolaków a skończywszy na tegorocznych szóstoklasistach, zostali zaproszeni do MOKiS-u na przedstawienie muzyczno - teatralne "Zabawa w bajkę o śpiącej królewnie". Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że aktorami w oglądanym przedstawieniu byli to w całości uczniowie naszej szkoły. Zaskoczona zastaną sytuacją widownia z niecierpliwością oczekiwała na rozpoczęcie zapowiedzianej bajki. Już od samego początku, musical został przyjęty bardzo ciepło. Wesołe piosenki, szybka akcja, wyraźny tekst, ciekawa fabuła - to elementy gwarantujące powodzenie. Nikomu z publiczności nie przeszkodziła skromna scenografia i brak bogatych strojów. Wszystkich ujęła mała księżniczka "kalosz". Potem posłużył on aktorom jako odkurzacz. Na zakończenie rozbawiona publiczność nagrodziła naszych artystów zasłużonymi brawami. Musical okazał się dla członków zespołu "Żaczki" i koła "Żywego słowa" wielkim sukcesem. Na specjalne zaproszenie burmistrza Oleśnicy spektakl został ponownie wystawiony dla nauczycieli oleśnickich szkół oraz specjalnie zaproszonych gości z okazji tegorocznych obchodów Dnia Nauczyciela. Z inicjatywy opiekunów zespołu artystów, pań: Elżbiety Burak i Joanny Kajmowicz, nasi młodzi aktorzy ponownie wystąpili na dużej scenie. Tym razem uczestniczyli w koncercie charytatywnym, z którego dochód został przeznaczony na kosztowne leczenie ucznia z naszej szkoły. Ich ostatni występ skierowany był do uczniów oleśnickich szkół, które odpowiedziały na apel. Za każdym razem musical został przyjęty bardzo ciepło. Z dumą przedstawiam wykonawców i reżyserów przedstawienia:

Adaptacja i reżyseria: Elżbieta Burak i Joanna Kajmowicz
Opracowanie muzyczne: Elżbieta Burak

Aktorzy: uczniowie Szkoły Podstawowej nr6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy
Aleksandra Gugulaska, Oskar Grzywna, Kamil Juchniewicz, Aleksandra Kasprzyszak, Maria Kowalczyk, Julita Łakucewicz, Klaudia Maksymczak, Patrycja Papke Michalina Bardadyn, Natalia Dolata, Julia Galik, Julia Gendera, Kinga Giwerska,, Julia Różewska, Kornelia Różewska, Karolina Sekutowicz, Marta Spólna, Gabriela Stala, Barbara Steblecka, Maciej Szkaradowski, Aleksandra Tyrakowska i Katarzyna Zadka.

Wykonawcom i pomysłodawcom spektaklu gratulujemy odniesionego sukcesu i z niecierpliwością oczekujemy na następne zaproszenie.
Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska

       


            WESOŁE SWIĘTO W PRZEDSZKOLU

Dzień 23 listopada na długo zapadnie w pamięci naszym szkolnym przedszkolakom. Dzięki pomysłowości ich wychowawców tegoroczne obchody Dnia Pluszowego Misia dostarczyły naszym najmłodszym wielu niezapomnianych wrażeń. Prowadzące imprezę misie: Misia Krysia (pani Marta Fiałkowska) i Miś Zdziś (pani Urszula Pelikan) dwoiły się i troiły wymyślając dla wszystkich nowe zadania. Była misiowa gimnastyka, wyścigi z misiem, wyjadanie miodku, parada misiów i oczywiście dużo wesołych piosenek i wierszyków, w których bohaterem była ulubiona maskotka. Nie mogło zabraknąć informacji dotyczących bogatej historii pluszowego misia. Prezentacja multimedialna prowadzona przez Misia Krysię i Misia Zdzisia w wyczerpujący sposób zaspokoiła ciekawość naszych maluchów. W końcu nadeszła chwila na rozdanie zasłużonych dyplomów, a każdy przedszkolak otrzymał oczywiście to co misie lubią najbardziej - "małe słodkie co nie co". Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       


     LEKCJE EDUKACYJNE - POZNAJEMY KONTYNENTY ŚWIATA

15 listopada uczniowie klas drugich oraz klas IV - VI mieli okazje uczestniczenia w przyrodniczych wędrówkach po świecie poprzez udział w prelekcji, którą prowadził podróżnik p. Bolesław Grabowski. Wędrowaliśmy poprzez Afrykę Środkową, gdzie dzieci dowiedziały się jak przedrzeć się przez puszczę równikową i jak dotrzeć na szczyt czynnego wulkanu. Poznaliśmy przepiękną florę i dziką faunę. Ukazane zostało codzienne życie plemion afrykańskich - Pigmejów. Opowieści przeplatane były slajdami, pamiątkami: np. maski afrykańskie, maczety, miski z trawy.
Następnie z kontynentu afrykańskiego zawędrowaliśmy do Ameryki Południowej - Peru i Boliwii.
Spotkaliśmy się z niezwykłą i fascynującą historią Inków. Pokazane zostały krajobrazy najsuchszej pustyni świata Atakamy, wiecznie zielona Puszcza Amazonki, malownicze Andy ze stolicą Inków. Niezwykłe, pełne emocji i przygód okazały się opowieści do drugiego co do głębokości wąwozu na świecie Kanionu Colca, najwyżej położonego żeglownego jeziora na świecie Titicaca oraz najwyżej położonej na świecie linii kolejowej zwanej Koleją Malinowskiego.
W czasie spotkania prezentowane były liczne pamiątki: barwne stroje ludowe, w które wybrani uczniowie zostali przebrani. Ponadto wśród pamiątek znajdowały się ciekawe instrumenty muzyczne np.: grzechotka z paznokci lamy oraz najlżejsze drzewo świata oraz inne osobliwości z tego zakątka świata.
Uczniowie mieli okazję wykonania pamiątkowych zdjęć, dokładnego obejrzenia pamiątek , zadawania pytań i indywidualnych rozmów z przyrodnikiem.
Okazało się, że była to bardzo wartościowa i pouczająca lekcja edukacyjna. /Spotkanie zorganizowała B. Pudlis/

     


    "Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły"

30 października zakończyła się w naszej szkole realizacja rozpoczętego wiosną tego roku ogólnopolskiego projektu edukacyjnego przeznaczonego dla szkół podstawowych "Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły". Z inicjatywy nauczycieli przyrody, pań: Janiny Matuszak i Bożeny Pudlis, wszyscy uczniowie z klas I - VI zostali zaangażowani, na miarę swoich możliwości, w realizację postawionych zadań. Poszczególne klasy wspólnie , spośród szerokiej grupy zwierząt zagrożonych wyginięciem, wybrały jeden gatunek, o którym zebrały dokładne informacje. Na ich podstawie zrobiły bardzo ciekawe plakaty.
W klasach starszych uczniowie zapoznali się z celami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), mówiącej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonych wyginięciem. W trakcie zajęć śledzili przebieg misji Leona Kameleona, który wyruszył na ratunek zagrożonym gatunkom.
W efekcie realizacji projektu, w holu szkoły, powstała niezwykła wystawa. Kolorowe plakaty, rysunki i ulotki "krzyczą" w imieniu zagrożonych zwierząt, próbując poruszyć serca i umysły nieczułych na ich los ludzi. Zainteresowanych projektem odsyłam na stronę www.misjaleonkameleon.wwf.pl
/Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

       
KOMUNIKAT

Pod hasłem "LOP kontra elektrośmieci" organizujemy w naszej szkole ZBIÓRKĘ ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO do dnia 10 grudnia 2012 roku.
Prosimy o dostarczenie sprzętu o dużych gabarytach pod garaż z boku budynku szkoły od strony wejścia na stołówkę szkolną.
Sprzęt o małych gabarytach przekazujemy wychowawcom klas.
Zwracamy się do wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, mieszkańców miasta o włączenie się do akcji.
     "Wiersze Doroty Gellner - po raz drugi"

W dniu 14 listopada, odbył się w naszej szkole finał Konkursu recytatorskiego pod patronatem Burmistrza. Dzieci z młodszych klas, z oleśnickich szkół, recytowały wybrane przez siebie wiersze Doroty Gellner. Po przeprowadzeniu szkolnych eliminacji do poetyckiej potyczki stanęło 36 laureatów. Tegoroczny konkurs uroczyście ogłosiła pani wice - dyrektor SP6 Jadwiga Wieczorek, która wszystkim uczestnikom życzyła wymarzonego sukcesu. Trudnej sztuki wyłonienia laureatów podjęła się komisja konkursu w składzie: pani Iwona Palko /doradca metodyczny/, pani Kamila Stemplewska /doradca metodyczny/ oraz pani Ewa Budziszewska /bibliotekarz Biblioteki "Pod Pegazem"/. Organizatorzy imprezy, panie Dorota Terka i Dorota Czuba, zadbały o wspaniałą atmosferę i sprawny przebieg konkursu. W trakcie przerw pomiędzy występami uczestnicy konkursu wraz z publicznością zapoznali się z życiem i twórczością Doroty Gellner, nauczyli się piosenki jej autorstwa "Zuzia, lalka nieduża" oraz byli świadkiem scenki odegranej przez uczniów klasy I C Alicji Wiącek i Dawida Jankowskiego - "Wywiad z panią Dorotą Gellner". Na uwagę zasługują także prezenterzy z klasy 1A, którzy dzielnie stanęli na wysokości zadania: Aleksandra Piasecka, Julia Rozdolska i Aleksandra Nowosad. Wszyscy zawodnicy recytowali bardzo ładnie, ale zadaniem jury było wytypowanie laureatów. Z ogromną przyjemnością przedstawiam listę laureatów:
Klasy pierwsze
1 miejsce Mikołaj Kołodziej SP 6 -"Brat"
2 miejsce Zuzanna Paszkowska SP7 - "Czekoladki dla sąsiadki"
3 miejsce Bartosz Stojanowski SP8 - "Portrety"
Wyróżnienie Maja Szubert SP2 - "Dziki taniec"
Klasy drugie
1 miejsce Aleksandra Jesionek SP6 - "Piłka"
2 miejsce Maja Marchewka SP7 - "Bosa osa"
3 miejsce Adrianna Charytoniuk SP8 - "Brat"
Wyróżnienie Marcelina Kobiela SP2 - "Sklep dla żab"
Klasy trzecie
1 miejsce Zofia Głąbiak SP7 - "Piłka" 2 miejsce Weronika Kyrcz SP7 - "Bajeczka" 3 miejsce Maja Latosi SP4 - "W ogródku" Wyróżnienie Mateusz Stelmach SP8 - "Portrety" Dzięki uprzejmości dyrekcji przedsiębiorstwa Brzoza Spółki z.o.o. Intermache z Oleśnicy zawodnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy książki ufundowane przez Burmistrza Miasta Oleśnica. /rzecznik sp6 Iwona Żurawska/

       


    LEKCJA PATRIOTYZMU

W piątek, 9 listopada, zwykła szkolna codzienność została zamieniona w uroczystą atmosferę powagi i zadumy. Stało się tak na skutek akademii upamiętniającej kolejną rocznicę odzyskania przez nasz kraj upragnionej niepodległości. Tego trudnego zadania tradycyjnie podjęła się pani Marta Babicz - nasz nauczyciel historii wraz z panią Anną Białą i jej uczniami z klasy III A. W uroczystości uczestniczyli uczniowie wszystkich klas I - VI, którzy na tę okazję przyozdobili swoje szkolne mundurki kotylionami w barwach narodowych. W skupieniu i patriotycznym nastroju szkolna publiczność oglądnęła prezentację multimedialną przypominającą, trudną i burzliwą, drogę naszej Ojczyzny do upragnionej niepodległości.
W ciszy i zadumie nawet najmłodsi uczniowie słuchali o rozbiorach Polski, licznych powstaniach, pierwszej wojnie światowej i o wybitnych postaciach , które wpisały się w bogate karty naszej historii. Młodzi artyści z klasy III A recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni. Na koniec w podziękowaniu za dużą pigułkę patriotyzmu, skupiona publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. /rzecznik sp6 Iwona Żurawska/

   


    PRZYRODNICZE LEKCJE EDUKACYJNE

We wtorek 06.11.2012 członkowie SK LOP i koła przyrodniczego działającego w naszej szkole wyjechali do Wrocławia na zajęcia edukacyjne pt. "TOP 10. Zagrożone gatunki ZOO Wrocław" oraz do Ośrodka Badań Dendrologicznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Pawłowicach.
Podczas zajęć realizowanych na terenie ogrodu zoologicznego szukaliśmy odpowiedzi na takie pytania jak:
- Dlaczego niektórym gatunkom zwierząt grozi wymarcie?
- Jaka grozi kara za przewóz egzotycznych zwierząt?
- Co to jest CITES?
- I czemu w ZOO trzymane są zwierzęta?
Odwiedziliśmy Terrarium, Akwarium, Małpiarnię, Ptaszarnię, a także wiele wybiegów zewnętrznych, gdzie podziwialiśmy przedstawicieli gatunków zagrożonych lub wymarłych w naturze jak: Jeleń Milu, Takin Mishmi, Szpak balijski, Makak Czubaty, Lemur Wari czarnobiały i wiele innych. Opowieści przewodnika o tych zwierzętach bardzo nas zaciekawiły i wzbudziły wiele emocji. Na zakończenie zajęć dostaliśmy karty pracy, które pozwolą utrwalić naszą wiedzę o tematyce gatunków zagrożonych wyginięciem.
Drugim celem naszego wyjazdu był spacer po ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej w nowo powstałym Arboretum - Ośrodku Badań Dendrologicznych w Pawłowicach k/Wrocławia.
Arboretum istnieje od 2002r jako jednostka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu Przyrodniczego na terenach zespołu pałacowo-parkowego. Przewodnikiem po pięknym parku przypałacowym była p. Anna Popów-Nowicka, która ciekawie opowiadała nam o historii arboretum, siedliskach przyrodniczych i kolekcjach roślin zatrzymując się przy 16 tablicach edukacyjne postawionych przy ścieżce. Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody (dąb szypułkowy), którego obwód (7.70m) sami zmierzyliśmy. Podsumowaniem zajęć było otrzymanie kart pracy, które ze względu na pogodę uzupełnimy w szkole.
Informacje, które dzięki obu zajęciom uczniowie zdobyli na długo pozostaną w ich pamięci i pozwolą lepiej zrozumieć dlaczego warto chronić przyrodę i jej niezastąpione piękno./J. Matuszak i B. Pudlis/

     


    SUKCESY LOPOWCÓW Z "SZÓSTKI"

W piątek 26 października podczas XXI Sejmiku Ekologicznego w Nadleśnictwie Ruszów koło Węglińca odbyło się podsumowanie działalności szkolnych kół LOP działających w okręgu wrocławskim w roku szkolnym 2011/2012.
Sejmik otworzył prezes okręgu wrocławskiego Jerzy Ślusarczyk, a następnie ogłosił wyniki konkursów i wręczył nagrodzonym cenne nagrody.

SK LOP SP6 odniosło sukces w konkursie "Najlepiej pracujące szkolne koło LOP" zajmując 3 miejsce.
Nagrodę za całoroczną działalność odebrała opiekun koła Janina Matuszak.

I miejsce w konkursie plastycznym "Ssaki polujące nocą" zajęła Katarzyna Krystek z kl.1d - wych. Jolanta Przybysz
Wyróżnienia w tym samym konkursie otrzymały: Maria Kuśmierek z kl 1a - wych.Dorota Terka i Magdalena Szopiany z kl.1c -wych. Dorota Czuba

W konkursie fotograficznym "Kwiaty jednoliściennych roślin łąk i lasów" Jakub Żurawski z kl. 4b zdobył wyróżnienie - opiekun Janina Matuszak.

Pogoda nam dopisała, a gościnny gospodarz sejmiku Nadleśnictwo Ruszów nakarmiło nas na przywitanie pyszną myśliwską grochówką i słodkościami, a następnie szeroko "otworzyło drzwi do lasu" prowadząc ciekawe zajęcia w terenie i w izbie edukacyjnej na terenie Nadleśnictwa.
Na pożegnanie wszyscy zgromadzili się przy ognisku piekąc kiełbaski.
Bardzo dziękujemy p. Monice Krystek i p. Izabeli Kuśmierek za zapewnienie transportu do odległego Ruszowa. /Janina Matuszak i Dorota Terka/

   


    Recytujemy wiersze Doroty Gellner

Od kilku lat tradycją naszej szkoły stał się jesienny konkurs recytatorski. W tym roku szkolnym, w czwartek 25 listopada, dzieci z młodszych klas recytowały wybrane przez siebie wiersze Doroty Gellner. Pełne humoru, czasami zadumy, bogate w interpunkcję, rytmiczne utwory poetki stały się ciekawym wyzwaniem dla naszych najmłodszych artystów. Po przeprowadzeniu klasowych eliminacji 22 reprezentantów z klas I - III stanęło do poetyckiej potyczki. Tegoroczny konkurs uroczyście ogłosiła pani wice - dyrektor. Jadwiga Wieczorek, która wszystkim uczestnikom życzyła wymarzonego sukcesu.
Trudnej sztuki wyłonienia laureatów podjęła się komisja konkursu w składzie: pani Iwona Nowicka(polonista), pani Małgorzata Jabłońska(pedagog szkolny) oraz pani Urszula Kubiszyn(logopeda).
Organizatorzy imprezy panie Dorota Terka i Dorota Czuba zadbały o wspaniałą atmosferę i sprawny przebieg konkursu. Wszyscy zawodnicy recytowali bardzo ładnie, ale zadaniem jury było wytypowanie laureatów, którzy będą reprezentować naszą placówkę w etapie miejskim konkursu, 14 listopada, organizowanego pod patronatem Burmistrza Miasta Oleśnica. Z ogromną przyjemnością przedstawiam listę laureatów:

Klasy pierwsze
1 miejsce Paulina Strzelczyk (wych.D. Czuba)
2 miejsce Mikołaj Kołodziej ( J. Przybysz)
3 miejsce Martyna Babiak (D. Czuba)

Klasy drugie
1 miejsce Marta Papka (I. Żurawska)
2 miejsce Aleksandra Jesionek (M. Hałapacz)
3 miejsce Laura Junik (M. Trzcińska)

Klasy trzecie
1 miejsce Szymon Kamiński (A. Biała)
2 miejsce Gabrysia Wyrwał (B.Michalak)
3 miejsce Agata Sławna (A. Biała )

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy książki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   


PAPIEŻ O RODZINIE

Obchodzony w tym roku XII Dzień Papieski poświęcony był osobie Jan Paweł II jako papieża rodziny. Apel przygotowany przez uczniów 18 października przybliżył nauczanie Ojca świętego na temat roli i godności rodziny w dzisiejszym Kościele i świecie. Cała społeczność szkolna miała okazję zapoznać się bliżej z fragmentami papieskich dokumentów i przemówień dotyczących rodziny.
Przedstawione zostały też podstawowe informacje na temat rodziców i rodzeństwa Karola Wojtyły oraz wpływu najbliższych na kształtowanie się osobowości i charakteru przyszłego kapłana, biskupa i papieża.
Apel został przygotowany pod kierunkiem s. Heleny, A. Fąfary i M. Stadniczenko. /M. Stadniczenko/            NASZYM NAUCZYCIELOM

Słowo miłość - za Ich troski,
Słowo wdzięczność - za Ich trud.
Dar to skromny, dar uczniowski,
Wyśpiewany z serc jak z nut.

Bardzo miłą niespodziankę dla pracowników szkoły przygotował zespół uczniowski z klas III C i III D. W piątek 12 października zaprosił całe grono pedagogiczne oraz pracowników obsługi na krótkie przedstawienie teatralne. Tak naprawdę to młodzi aktorzy w przepełnionej humorem i muzyką inscenizacji ukazali kilka kabaretowych odsłon pod wspólnym hasłem "Na dużej przerwie". W nagrodę otrzymali od zgromadzonej publiczności długie i gromkie brawa. Z przyjemnością przedstawiam zespoły wraz z ich opiekunami, którym z taką swobodą i dziecięcym profesjonalizmem udało się rozbawić przybyłych gości.
Klasa III C z wychowawcą Jolanta Potępą: Jakub Krzekotowski, Kacper Pieprzycki, Hanna Żeglińska, Natalia Arent, Jędrzej Morzyk, Maciej Jankiewicz, Wiktoria Zawiślak, Beata Radzińska i Marcelina Adamczyk.
Klasa III D z wychowawcą Mirosławą Wójcik: Oliwia Mazur, Nicola Mostowa, Andrea Solbiati, Anna Jednoróg, Ola Rytkowska, Martyna Stępień, Barbara Pacyna i Dominik Hajduk.
W imieniu rozbawionej publiczności składam szczere gratulacje za udaną niespodziankę. I oczywiście - domowe pierniczki były jak zaczarowane./rzecznik prasowy szkoły: I. Zurawska/."Stań po zielonej stronie mocy"

Zwracam się z prośbą do całej społeczności szkolnej o włączenie się w ekologiczną akcję "Stań po zielonej stronie mocy". Jest to akcja firmy Slam Poland przeprowadzana w formie konkursu na terenie 3 województw. Każda z klas może ubiegać się o tytuł laureata na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Od zaangażowania jak najszerszej liczby osób zależeć będzie zwyciestwo naszej szkoły. Na zwycięźców czekają cenne nagrody!
W tym celu należy przynosić do wychowawców klas zużyte baterie, telefony komórkowe, ładowarki, płyty CD, DVD, Blu-ray i opakowania po nich. Co tydzień wysyłamy raport do firmy pilotującej zbiórkę, a ranking najlepiej zbierających szkół można obejrzeć na monitorze w holu głównym szkoły!
Punktacja odpadów: telefon komórkowy-5 pkt, ładowarka-3 pkt, opakowania po płytach -2 pkt, baterie, płyty1 pkt.
Szkolny opiekun akcji: Janina Matuszak    ŚWIĘTO DRZEWA

Od wielu lat tradycją naszej szkoły jest zwyczaj sadzenia drzewka przez reprezentacje klas pierwszych. Uczniowie obserwują później jak ono rośnie , a bawiąc się w jego bliskości uczą się szacunku do przyrody. W tym roku szkolnym 10 października, z okazji Święta Drzewa przedstawiciele tegorocznych pierwszaków posadzili uroczyście swoje drzewko - tuję szmaragdową. Jak co roku towarzyszyli im w tym członkowie szkolnego koła Ligii Ochrony Przyrody pod opieką pani Janiny Matuszak oraz dzieci z koła przyrodniczego ze swoim opiekunem panią Dorotą Terką. W takim dniu nie mogłoby zabraknąć przecież nauczyciela przyrody, pani Bożeny Pudlis, która wspólnie ze swoimi uczniami także posadziła swoje drzewko. Ten szczególny dzień stał się doskonałą okazją do przypomnienia starszym uczniom miejsc, w których rosną ich klasowe drzewka. Ku ich zadowoleniu niektóre okazy w znacznym stopniu przerosły swoich dziecięcych opiekunów. Świadczy to o tym, że dobrze czują się w naszym szkolnym środowisku. Z okazji tegorocznego Święta Drzewa najmłodsi uczniowie wykonali związane z tematem dnia prace plastyczne, z których powstała bardzo ciekawa wystawa. /rzecznik prasowy szkoły I. Żurawska/

     


"Pierwszaku! Stań w szeregu...!"

Po raz kolejny nasza szkoła była świadkiem miłego wydarzenia. W czwartek 4 października kolejna grupa tegorocznych pierwszaków dostąpiła zaszczytu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy. Jak co roku organizatorzy uroczystości zadbali o to, aby nadać jej niepowtarzalny i niezapomniany charakter. Od kilku dni maluchy wytrwale ćwiczyły piosenki i wesołe wiersze. Z wielkim przejęciem trenowały swoje zadania. W trakcie ceremonii wesoło śpiewały i recytowały. W efekcie goście byli świadkami wspaniałej zabawy.
Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością wice-dyrektor szkoły Jadwiga Wieczorek, przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Krawczak oraz przewodniczący Szkolnego Samorządu - Dariusz Świerczyński.
W tym roku szkolnym naukę w pierwszej klasie rozpoczęło 96 uczniów w następujących oddziałach:
I a Dorota Terka (siedmiolatki)
I b integracyjna Katarzyna Nowatkowska - Kapusta, nauczyciel wspomagający Ewelina Ptak (siedmiolatki)
I c Dorota Czuba (sześciolatki i siedmiolatki)
I d Jolanta Przybysz (sześciolatki).
Wszystkim najmłodszym naszym uczniom życzymy wielu wspaniałych przygód i samych sukcesów.
Niech zapał z jakim przygotowywali się do uroczystości towarzyszy im przez cały czas szkolnej kariery.
POWODZENIA! /rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

       

fot. R. Faryś    Europejski Dzień Języka Niemieckiego na Rynku Wrocławskim

26 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Nasza szkoła włączyła się w tym roku w to święto biorąc udział w projekcie edukacyjnym "Europejski Dzień Języka Niemieckiego na Rynku Wrocławskim" zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Instytut Goethego w Krakowie oraz Instytut Austriacki we Wrocławiu.
Szkoły reprezentowały drużyny 6-osobowe, skład naszej to:
Zuzanna Błaszczyk kl. 5a, Wiktoria Pierzga kl. 5a, Pola Rudnicka kl. 5a, Wiktoria Wika kl. 5a, Michalina Bardadyn kl. 5b i Kamila Szmalec kl. 5d.
Celem projektu jest nauka języka niemieckiego na wesoło poprzez kolorowe stacje samodzielnej nauki. Do projektu zgłosiły się szkoły wrocławskie, jak i z terenu województwa. Uczniowie w określonym czasie 1,5h odwiedzali stacje wykonując przygotowane zadania o zróżnicowanym poziomie trudności, były to m.in. rozsypanka literowa - układanie wyrazów, puzzle, śpiewanie piosenek, odgrywanie scenek, rozpoznawanie owoców, warzyw, zwierząt, malowanie plakatów, herbu Wrocławia, tłumaczenie zwrotów, rozpoznawanie i tworzenie symboli Niemiec. Każda drużyna otrzymała kartę pracy, gdzie zbierała punkty za wykonane zadania, ponieważ całość miała charakter konkursowy w poszczególnych kategoriach (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Dziewczyny nasze pracowały bardzo ambitnie do ostatniej minuty co przełożyło się na ogromny sukces - zajęły III miejsce wśród szkół podstawowych!!! Radość i zaskoczenie na naszych twarzach było niesamowite, a te wymarzone nagrody - koszulki - świetne!
Drużynie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /Aleksandra Kudła/

       


    EUROPEJSKI LATAWIEC

Podczas tegorocznych XV Dni Europy w Oleśnicy w konkursie "Europejski latawiec" osiemnastu uczniów naszej szkoły zaprezentowało swoje latawce.
Spośród 52 uczestników najlepszym okazał się Jakub Żłobicki z klasy IVa zajmując I miejsce. Jego latawiec poszybował na wysokość 900 metrów.
Trzecie miejsce zajęła Klaudia Maksymczak z klasy VIb, a wyróżnienie otrzymała Daria Żurawska z klasy VIb.
Gratulujemy sukcesu. /A. Chojaczyk/

   


            SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 14.09.2012 r. ponownie w naszej szkole włączyliśmy się w ogólnoświatową akcję Sprzątanie Świata pod hasłem ,"Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę".

Od rana przed szkołą podstawione były pojemniki przez MGK (dzięki uprzejmości p. Odelskiego) na zbiórkę makulatury, złomu i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odbywała się całodniowa zbiórka. Wcześniej o tej akcji powiadomieni zostali rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i mieszkańcy miasta. Rozwieszone zostały ulotki informujące o zbiórce surowców wtórnych. Rodzice powiadomieni byli na wywiadówkach i drogą elektroniczną.

Na godzinach wychowawczych nauczyciele przeprowadzali lekcje tematyczne na temat: Śmieci mniej, Ziemi lżej, Światowe problemy ochrony środowiska, ankiety o wartości segregacji śmieci.

Następnie uczniowie klas I-VI wyruszyli w wyznaczone wcześniej miejsca na mapce Oleśnicy z workami na posprzątanie otoczenia naszej szkoły. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i z wielkim oddaniem porządkowali wyznaczone tereny. Śmieci zostały posegregowane do odpowiednich pojemników na papier, szkło, plastik. Podczas wędrówek natrafialiśmy na dzikie wysypiska. Przekonaliśmy się, że nie warto śmiecić, nauczyliśmy się, że trzeba reagować na problemy naszej planety. Doszliśmy do wniosku, że porządek i czystość to kwestia dobrego wychowania i szacunku dla otaczającego nas świata.
Akcję zorganizowały nauczycielki przyrody: Bożena Pudlis i Janina Matuszak    ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE OGÓLNOPOLSKIM

Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów naszej szkoły do włączenia się w realizację zadań projektu "POMÓŻMY ZWIERZĘTOM ŻYĆ TAM, GDZIE SIĘ URODZIŁY".
Każda klasa powinna wykonać plakat, ulotki oraz model zagrożonego zwierzęcia przygotowanego z materiałów odpadowych.
Ogólnopolskie Jury konkursu nagrodzi 20 najlepszych uczniów za wykonane ulotki i plakaty, oraz 10 szkół, w których zaangażowała się największa liczba uczniów i nauczycieli. Wszystkie szkoły biorące udział w Projekcie otrzymają certyfikat WWF, a 3 najlepsze tablice interaktywne wraz z akcesoriami.
Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.kampaniaedukacyjna.wwf.pl TU KLIKNIJ
KOMUNIKAT

Z okazji Sprzątania Świata dnia 14 września 2012 rku od godz. 8.00 do 13.00 w naszej szkole odbędzie się
ZBIÓRKA MAKULATURY, ZŁOMU, ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO
Zwracamy się do wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, mieszkańców miasta do włączenia się do akcji.
Pojemniki znajdować się będą na boisku szkolnym - kort tenisowy w pobliżu "Biblioteki pod Pegazem".
Serdecznie zapraszamy!
Nauczyciele przyrodyKOMUNIKAT

3 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2012/2013


Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2007/2008