Aktualności z życia szkoły

    ZAKOŃCZENIE ROKU

Uroczyste zakończnie roku szkolnego 2013/2014.

Klasy 6 o godz. 9.00

Klasy 0 - 5 o godz. 11.00    BAL ABSOLWENTÓW

Uczniowie Szóstki świętowali zakończenie szkoły na swoim pierwszym balu.
Piękne, zwiewne, dziewczęce sukienki i białe, wyprasowane koszule chłopców wspaniale współgrały podczas poloneza, którym rozpoczął się Bal Absolwenta Szóstki we wtorkowe popołudnie 24 czerwca. Dostojnie, rytmicznie, uroczyście sunął korowód szóstoklasistów.
Uczniowie i rodzice przygotowali niespodziankę - krótkie, rymowane historyjki trafnie oddające usposobienia nauczycieli Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6, którzy edukowali i wychowywali obecnych trzynastolatków przez ostatnie sześć lat ich szkolnego życia. Potem był pyszny tort dla każdej z klas i szumna zabawa. Tę świętojański wieczór nasi absolwenci z pewnością zapamiętają do końca życia. /Rzecznik prasowy szkoły: Monika Stadniczenko/

     


SUKCESY TRZECIOKLASISTÓW

Jest czerwiec i nasi trzecioklasiści odetchnęli. Tradycyjnie wiosna dla uczniów klas trzecich wiąże się z licznymi wyzwaniami. W szkole organizowane są eliminacje mające na celu wyłonienie uzdolnionych uczniów mających reprezentować szkołę w różnych konkursach na szczeblu miejskim i wyższym. Tegoroczni trzecioklasiści próbowali swoich sił w zakresie uzdolnień polonistycznych, matematycznych, regionalnych, językowych oraz w szeroko pojętym bezpieczeństwie. Na swój sukces pracowali ciężko przez cały rok. Większość z nich uczęszczało na zajęcia pozalekcyjne, ćwicząc i rozwijając swoje uzdolnienia. Nawet jeżeli niektórym z nich w tym roku nie udało się zdobyć tytułu laureata, to patrząc na ich wytrwałą pracę i zaciętość, nauczyciele i wychowawcy mocno wierzą, że uda im się to w najbliższej przyszłości.
26 marca reprezentacja klas III przystąpiła do pisania XIII Powiatowego Dyktanda Ortograficznego "Zostań Mistrzem Ortografii". Po sprawdzeniu prac okazało się, że nasz uczeń Tomasz Łuczak z klasy III c otrzymał IV miejsce.

10 kwietnia uczniowie przystąpili do Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego. Okazało się, że Daniel Gwiżdż z klasy III d i Jan Jędrysiak z klasy III c wywalczyli II miejsce.

14 maja 2014 roku odbył się Konkurs Ortograficzny o Nagrodę Burmistrza Miasta Oleśnica. Wybrana w eliminacjach nasza reprezentacja napisała trudne dyktando. W skupieniu zmagała się z zasadami ortografii i interpunkcji. Jaś Jędrysiak z III b uzyskał III miejsce.

21 maja uczniowie z oleśnickiego powiatu wzięli udział w XIV Powiatowym Konkursie Matematycznym "Wesołe Myślenie". Wśród nich była nasza Hania Choińska z klasy III b, która wywalczyła II miejsce.

30 maja szkolni ratownicy stanęli do zawodów w Finale Wojewódzkim Konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć!" Zespół w składzie Nikola Woźniak i Emilia Szmalec z klasy III a oraz Natalia Spurek z klasy IIIb otrzymał IV miejsce.

Duże BRAWA! /Rzecznik Prasowy SP6 - Iwona Żurawska/    GALA SZÓSTKI

Po raz trzeci Laury dla najlepszych uczniów wręczyła w Sali MOKiS-u społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Oleśnicy. Sala widowiskowa okazała się zbyt mała, by pomieścić nagradzanych uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli.
Prezentacja multimedialna przygotowana przez panie Iwonę Nowicką i Ewę Omiecinę była niczym wehikuł czasu, dzięki któremu zgromadzeni mogli jeszcze raz przeżyć najważniejsze szkolne wydarzenia, począwszy od inauguracji roku szkolnego poprzez przeróżne imprezy, akcje, konkursy i projekty odbywające się w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. W pigułce zobaczyliśmy ogrom pracy całej szkolnej społeczności, a poniedziałkowa Gala była ich ukoronowaniem.
W rolę konferansjerek prowadzących uroczystość wcieliły się uczennice kl. 6a - Pola Rudnicka i Zuzanna Błaszczyk. Pani dyrektor Jadwiga Wieczorek podkreśliła znaczenie tego niezwykłego spotkania: - Tegoroczna Gala Szóstki jest szczególna - mówiła pani dyrektor - ponieważ uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mają wiele powodów do satysfakcji i poczucia rzetelnie wykonywanej pracy. Chciałabym podziękować Radzie Rodziców za wsparcie działań szkoły. Dziękuję również władzom samorządowym, a szczególnie Panu Burmistrzowi.
Pani dyrektor uhonorowała podziękowaniami najbardziej aktywnych rodziców, którzy ofiarnie włączali się w przeróżne działania podejmowane przez SP6 w mijającym roku. Podziękowania za całoroczną współpracę ze szkołą z rąk pani dyrektor odebrał przewodniczący Rady Powiatu Oleśnickiego Walerian Pietrzak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Zacisze" Eugeniusz Duszyński oraz proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia ks. Zdzisław Paduch.
- Antoine Sanit-Exupery mawiał, że oracz wraz z każdą skibą odwracaną przez pług odkrywa skarb ukryty w ziemi. Podobnie jest z nauczycielem, który karta po karcie otwiera i odkrywa skarb, jakim są uczniowie i ich możliwości rozwoju - tak swoje wystąpienie na tegorocznej Gali Szóstki rozpoczął jej dawny dyrektor i wypróbowany przyjaciel Walerian Pietrzak.
Gala była okazją do zaprezentowania się najbardziej uzdolnionych artystycznie uczniów szóstki realizujących swoje pasje w Teatrze Muzycznym "Żaki", przygotowanych przez p. Elżbietę Burak i przez p. Joannę Kajmowicz. Na akordeonie zagrali Kacper Tomaszewski oraz Mateusz Budek, a na gitarze - Filip Tomaszewski. W pokazie tańca akrobatycznego zaprezentowała się Maja Woźniak, a francuskojęzyczny utwór wokalny wykonała Patrycja Biały. Popis wokalnych możliwości dali nasi uczniowie w dwóch, wykonanych dynamicznie, wręcz brawurowo, utworach: "Quo Vadis, Domine" i "Będziesz miłował". Występy artystyczne przeplatały się na Gali z wręczaniem nagród laureatom konkursów przedmiotowych, olimpiad i zawodów sportowych różnego szczebla wręczanych przez p. dyrektor Jadwigę Wieczorek oraz wicedyrektor p. Dorotę Terkę.
Na Gali zostały wręczone najważniejsze nagrody, jakimi są "Laury Szóstki" dla najwybitniejszych uczniów kończących pierwszy lub drugi etap edukacji (kl. 3 i 6), którzy swoją wzorową postawą i godnym reprezentowaniem szkoły w różnych dziedzinach aktywności wnieśli znaczący wkład w jej rozwój. W tym roku otrzymali je następujący uczniowie:
Aleksandra Jesionek, Jan Jędrysiak, Katarzyna Lewek, Martyna Pamuła, Natalia Szczypkowska, Anna Wajdel, Wiktoria Pierzga, Wiktoria Wika, Alicja Królik, Michalina Bardadyn, Jakub Nowicki, Dawid Sendek, Patryk Moskiewicz, Aleksandra Huczyńska, Filip Tomaszewski, Kamila Szmalec, Aleksandra Tekień, Natalia Bagińska, Aleksandra Gugulska, Julia Galik, Pola Rudnicka i Zuzanna Błaszczyk.
Gorąco gratulujemy! /Rzecznik prasowy szkoły: Monika Stadniczenko/

     
     


NAJLEPSI UCZNIOWIE

Po raz kolejny dyrekcja i grono pedagogiczne naszej szkoły ma powód do dumy. Oto lista uczniów, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu w roku szkolnym 2013/2014:

Lista uczniów    Sprawozdanie z wycieczki do Rudej Sułowskiej

W piątek 13 czerwca nasi szkolni sympatycy ekologii pod opieką pani Bożeny Pudlis, nauczyciela przyrody, wybrali się na wycieczkę do Rudej Sułowskiej. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie rezerwatu przyrody "Stawy Milickie". Podczas drogi wszyscy próbowaliśmy opanować emocje, ale wielu z nas to się nie udało. Nie mogliśmy doczekać się przyjazdu na miejsce. Droga dłużyła nam się okropnie. Na miejscu z radością zauważyliśmy stojące na poboczu furmanki, które czekały już z zaprzęgniętymi końmi. Naszymi gospodarzami byli opiekunowie gospodarstwa agroturystycznego, państwo Janina i Ireusz Głowacz, którym serdecznie dziękujemy za użyczenie powozów.
Gdy wszyscy weszli do furmanek, konie ruszyły, a my udaliśmy się na ścieżkę dydaktyczną rezerwatu. Po drodze żartowaliśmy, rozmawialiśmy i podziwialiśmy piękne widoki ostoi. Gdy przyszedł moment na przerwę, furmanki zatrzymały się - ogłoszono postój. Podczas przerwy dostaliśmy od woźnicy lornetki, przez które obserwowaliśmy i rozpoznawaliśmy ptactwo na wodzie i w powietrzu. Kiedy zakończyliśmy przystanek na środku trasy wyruszyliśmy w dalszą podróż, by dalej zwiedzać rezerwat przyrody. Po drodze zauważyliśmy dużo łabędzi, czapli siwych i wiele innych ptaków. Niestety podczas drogi spostrzegliśmy tylko kilka gatunków z około 130 innych. Gdy zakończyła się nasza ścieżka dydaktyczna wszyscy ustawiliśmy się w pary i ruszyliśmy na ostatnią część wycieczki. Przed nami ukazało się rozpalone ognisko. Opiekunowie wybrali "strażników ogniska" i zaopatrzyli nas w kije do nabijania jedzenia, a po chwili zaczęliśmy piec kiełbaski nad ogniem. Niektórym uczestnikom wycieczki żywność spadała z kijka i musieli piec ponownie. Było dużo żartów i śmiechu. Pogoda nam dopisała. Przez cały czas pięknie świeciło słońce i wiał lekki wiatr. Niestety, wszystko co dobre ma swój koniec, także nasza przygoda z przyrodą w rezerwacie. Jak prawdziwi ekolodzy, którzy szanują i kochają przyrodę na zakończenie posprzątaliśmy po sobie i udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. W powrotnej drodze chociaż zmęczeni wrażeniami to jednak autokar wypełnił się śmiechem, pogawędkami i żartami. Nie wiadomo kiedy, a dojechaliśmy pod szkołę. To była wspaniała przygoda. W imieniu swoim i moich rówieśników - uczestników wycieczki serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania. /Jakub Żurawska klasa V B/

     


            "BRZYDKIE KACZĄTKO"

11 czerwca w naszej szkole odbyła się premiera spektaklu "Brzydkie Kaczątko" w wykonaniu uczniów z klasy II B Integracyjnej pod przewodnictwem mgr Katarzyny Nowatkowskiej-Kapusty i mgr Eweliny Ptak. Dzieci wcieliły się w role: Koguta, Kury, Indyka, Indyczki , Gęsi, Gąsiora, Kaczki, Kaczora, Piskląt oraz Srok , Pawia i Brzydkiego Kaczątka. Uczniowie przedstawiając losy małego łabądka wyklutego w kaczym gnieździe na wiejskim podwórku, który zamienił się w pięknego i dostojnego łabędzia chciały pokazać, iż nie należy oceniać nikogo po wyglądzie zewnętrznym oraz krzywdzić biednych, ale dać im szansę aby mogli być szczęśliwi. Mali aktorzy wprowadzili w magiczny świat teatru rodziców oraz młodszych kolegów. Przybyli goście nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami i uśmiechami. /E. Ptak/    ZAWODY PŁYWACKIE

W dniu 10 czerwca, na terenie basenu sportowego Oleśnickiego Kompleksu Rekreacyjnego ATOL w Oleśnicy, odbyły się Międzyszkolne Zawody Pływackie. Uczestnikami byli uczniowie klas III szkół podstawowych, którzy brali udział w programie doskonalenia i nauki pływania. Naszą szkołę pod opieką Magdaleny Gzowskiej i Eweliny Ptak reprezentowali uczniowie klas III: Kowalczyk Jakub, Rytkowski Alex, Gąszczak Marcin, Kwiatkowski Jan, Lewek Katarzyna, Niełacny Wiktor, Nikody Kacper, Pamuła Martyna, Remiszewski Mateusz, Trojanowicz Mateusz, Wyrwas Wojciech, Aleksander, Krzepina Katarzyna, Łach Aleksandra, Perlik Jakub, Stankiewicz Oliwia, Zadka Mateusz, Stadniczenko Bartosz, Junik Laura, Przodała Marcel, Wilk Sheyena, Chojnacki Eryk, Bartczak Oliwia, Górecka Kornelia, Gwiżdż Daniel, Kaczkowski Jakub, Suselski Damian.
Młodzi pływacy zaprezentowali się zgromadzonym rodzicom, nauczycielom i kibicom w dwóch stylach pływackich: 25m kraulem oraz 25m stylem grzbietowym oraz w sztafecie mieszanej w kategorii chłopców i dziewcząt.
Po zakończeniu części sportowej, na najlepszych czekały dyplomy oraz statuetki, które wręczył burmistrz Oleśnicy - Jan Bronś. Nasi uczniowie wykazali się ogromnymi umiejętnościami pływackimi oraz wielką wolą walki, co potwierdza pierwsze miejsce w obu stylach dla Laury Junik z klasy III d oraz pierwsze miejsce dla naszej szkoły w sztafecie mieszanej./E. Ptak/

   


    Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH

Stary, babciny kuferek sprzed półwiecza stał się głównym atrybutem ostatniej wielkiej imprezy, w jaką w sobotę, 7 czerwca, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 zaangażowała się wraz z innymi oleśnickimi podstawówkami i przedszkolami.
Wielokolorowa parada najmłodszych czytelników oraz - nierzadko - całych rodzin wyruszyła z Rynku, aby ulicami miasta przejść na Plac Zwycięstwa, gdzie rozegrał się XI Finał imprezy Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami "Z książką na walizkach", przygotowany i zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Patronem tegorocznego finału był Kornel Makuszyński, którego 130. rocznicę urodzin aktualnie obchodzimy.
Miłośnicy czytania podczas finału akcji mieli okazję spotkać się z wieloma autorami i ilustratorami książek dla dzieci i młodzieży. Można było kupić pozycje wydawnicze ich autorstwa oraz otrzymać dedykację. W ramach finału imprezy w dniach 5-6 czerwca Oleśnicę i powiat oleśnicki odwiedzili: Paweł Beręsewicz, Tomasz Trojanowski i Kalina Jerzykowska. Autorzy ci są laureatami Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, przyznawanej od 1994 roku.
Każda z placówek oświatowych naszego miasta mogła zaprezentować na scenie krótki program tematyczny. Wśród kolorowo ubranych postaci podczas pochodu i prezentacji scenicznych dominowali ulubieni bohaterowie książek pana Kornela: Koziołek Matołek, Małpka Fiki-Miki, Basia Bzowska (ta od "Awantury..."), Irenka Borowska (z "Panny z mokrą głową"), chłopiec w krótkich spodenkach na szelkach, czyli Adaś Cisowski ("Szatan z siódmej klasy"), Ewa Tyszkowska ("Szaleństwa panny Ewy") czy diabełki (z "Przyjaciela wesołego diabła").
SP6 na scenie reprezentowały dzieci z grupy 0c i 0d przygotowane przez panie Urszulę Pelikan i Annę Białą. Maluchy przedstawiły świat literatury stworzony przez Renatę Piątkowską. Nawiązały do wydanych przez nią pozycji książkowych: "Na wszystko jest sposób", "Paluszki, czyli dziesięciu takich, co się nie nudzą" oraz "To się nie mieści w głowie". Ofiarowały również pani Renacie ów babciny kuferek z pamiątkami z Oleśnicy i swojej szkoły. Jak się okazało, występ artystyczny zerówkowiczów z "szóstki" spodobał się jury oceniającemu wszystkie prezentacje.
W nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymali oni od burmistrza miasta Jana Bronsia bon w wysokości 1 000 zł.
Gratulujemy maluchom i ich wychowawczyniom! /Rzecznik prasowy szkoły: Monika Stadniczenko

       


    KOMPUTEROWI MALARZE

Został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny z wykorzystaniem technik komputerowych "Baśnie Europy" organizowany corocznie przez Szkołę Podstawową nr 2.
Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali:
Julia Rozdolska z kl. 2 A
Ewa Kamińska z kl. 2 A
Damian Susełski z kl. 3 E
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!    SUKCESY MŁODYCH EKOLOGÓW

Uczniowie klas I-III naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody konkursie "Mój las". W tym roku szkolnym zadaniem uczestników było przedstawić, jak zmienia się las w porach roku. Uczniowie przygotowali do konkursu piękne albumy, w których zilustrowali i opisali najważniejsze zmiany, jakie zachodzą w środowisku leśnym w ciągu całego roku. Dziś znamy już wyniki tego konkursu i możemy się pochwalić dużym sukcesem, jaki odnieśli uczniowie naszej szkoły. Oto autorzy nagrodzonych w konkursie prac:
II miejsce - Klaudia Sójka kl. II A
III miejsce -Aleksandra Janik kl. II D
W konkursie wyróżniono także prace Amelii Nygi i Aleksandry Jesionek kl.III C, Weroniki Góreckiej kl. II B, Katarzyny Lewek kl. III B, Julii Graf i Aleksandra Łach kl.III C, Maksymiliana Pieronek i Mateusza Maciejewskiego kl. III B, Małgorzaty Haliżak i Martyny Trzmielewskiej kl. II B oraz Kacpra Nikodego kl. III B.
Wszystkie osoby nagrodzone uczestniczyły w podsumowaniu konkursu, które odbyło się 5 czerwca na terenie Nadleśnictwa Miękinia. Uczniowie przeszli tam ścieżką dydaktyczną "Szkółka Mrozów". Podczas drogi pani przewodnik ciekawie opowiadała o budowie i funkcjach lasu, gospodarce łowieckiej, a także o tym, jak obecnie chroni się lasy. Ostatnim punktem ścieżki była wizyta w szkółce leśnej, gdzie uczniowie mogli zobaczyć młode sadzonki drzew i krzewów leśnych, które później wykorzystuje się do odnowień i zalesień. Najważniejszym punktem spotkania było oczywiście ogłoszenie wyników konkursy i wręczenie nagród, które wszystkim przyniosło wiele radości.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom, a także nauczycielom, którzy przygotowali ich do tego konkursu. /Opiekun SK LOP Katarzyna Machaczka/

     


    LIGA ZADANIOWA Z MATEMATYKI

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Lidze Zadaniowej dla szkół podstawowych powiatu oleśnickiego, pod honorowym patronatem Burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia, organizowanej przez Gimnazjum Nr 1 w Oleśnicy.
Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół podstawowych, rozwijanie uzdolnień, świadome i aktywne uczestnictwo ucznia w procesie uczenia się oraz integracja środowisk edukacyjnych powiatu oleśnickiego.
W pierwszym etapie konkursu, raz w miesiącu od listopada do kwietnia, uczniowie rozwiązywali zestawy składające się z pięciu zadań. Szkolne Komisje Konkursowe sprawdzały na bieżąco poprawność rozwiązań, a otrzymane przez uczniów wyniki przesyłały do organizatorów Ligi.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć z dwunastu szkół powiatu oleśnickiego, w tym uczniowie naszej szkoły.
5 czerwca w Gimnazjum Nr 1 odbył się powiatowy finał Ligi , w którym naszą szkołę reprezentowali Aleksandra Tekień oraz Filip Tomaszewski z klasy 6d. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać 15 zadań zamkniętych opracowanych z wykorzystaniem systemu Testico Edu.
Filip Tomaszewski wywalczył po podwójnej dogrywce srebrny medal i zajął II miejsce.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i upominki ufundowane przez Burmistrza Oleśnicy.
Gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów. /B. Rojek/    ZAPROSZENIE NA 11 FINAŁ IMPREZY "Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH"

Oleśnicka Biblioteka Publiczna zaprasza 7 czerwca /sobota/ dzieci i rodziców na finał imprezy Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH. W tym roku impreza poświęcona jest twórczości Kornela Makuszyńskiego.
O godz. 9.15 spod "Szóstki", rozpocznie się wspólny marsz w barwnym korowodzie postaci i bohaterów z książek Kornela Makuszyńskiego. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami do wzięcia udziału w imprezie.
Podczas imprezy będzie można kupić książki wydawnictw LITERATURA i AKAPIT PRESS. Książki w bardzo atrakcyjnych cenach. Na miejscu możliwość otrzymania dedykacji od autora. /U. Pelikan/    Laureaci i finaliści konkursu niemiecko-angielskiego "Przysłowia w obrazach"

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oddział we Wrocławiu oraz Gimnazjum nr 4 we Wrocławiu i mamy sukces!
Pola Rudnicka kl. 6a - I miejsce w kategorii język niemiecki klasy IV-VI,
Nikola Woźniak kl. 3a - III miejsce w kategorii język niemiecki klasy I-III!
Finalistami zostali: Weronika Sołtowska kl. 3a, Adrian Susidko kl. 4b i Małgorzata Lelonek kl. 6c.
Zadaniem uczestników była prezentacja przysłów języka niemieckiego oraz języka angielskiego w formie ilustracji. Ocenie podlegała poprawność sformułowania przysłowia w danym języku, oryginalność, kreatywność oraz pomysłowość. Rozstrzygnięcie konkursu przebiegało w dwóch etapach: I etap - wyłonienie przez komisję konkursową prac finałowych z każdej grupy wiekowej /ponad 200 prac!/, II etap - otwarte głosowanie na zwycięską pracę na Facebooku - strona PSNJN o. Wrocław /zapraszamy do obejrzenia!/.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali naszych finalistów głosując na Facebooku i gratulujemy zwycięzcom! /Aleksandra Kudła/

   


    XIV Rajd Szóstki

Po wieloletniej przerwie Szkoła Podstawowa z Oddziałami nr 6 wróciła do dawnej tradycji "Rajdu Szóstki". W sobotę 31 maja wszystkie oddziały klasowe i przedszkolne z kolorowymi transparentami wyruszyły na wędrówkę uprzednio przygotowaną trasą. Jak stwierdził komandor rajdu - Walerian Pietrzak - chodziło głównie o to, by uczniowie i ich rodzice mieli okazję zobaczyć zrewitalizowane okolice oleśnickich stawów i wodociągów. W tym roku w imprezie wzięło udział ponad 900 osób, nie tylko uczniów, ale i rodziców oraz dziadków. W przyszłym roku organizatorzy planują wyruszyć na dawne trasy rajdu, czyli do miejscowości odległych od Oleśnicy o dobre kilkanaście kilometrów, aby zakończyć wędrówkę na szkolnym boisku SP6. Ale to już zadanie dla wytrawnych piechurów, absolwentów szkoły, którzy obecnie posyłają do niej swoje pociechy.
Po powrocie z rajdowych tras w szkole rozpoczęła się druga część imprezy - Festyn Osiedlowy zorganizowany wspólnie ze Spółdzielnię Mieszkaniową "Zacisze". Dyr. Jadwiga Wieczorek podziękowała wszystkim, którzy tak aktywnie włączyli się w organizację tej imprezy. Bez chęci i zaangażowania rodziców przygotowanie festynu z takim rozmachem byłoby wręcz niemożliwe, dlatego najbardziej aktywni otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Ulubionym elementem festynu była - jak co roku - loteria. Dzięki hasłu "każdy los wygrywa" nikt nie odchodził zawiedziony czy rozczarowany, ale uśmiechnięty, ciesząc się z niespodzianki. Dla najmłodszych przygotowano stanowiska sprawnościowe, na których można było zdobyć cenne punkty. Uczniowie kl. 4-6 rywalizowali na torach przeszkód. Była też możliwość skorzystania z przejażdżki konnej, skonsumowania kiełbaski z grilla, domowego ciasta lub pysznej grochówki. Żołnierze z jednostki wojskowej zorganizowali przejażdżkę motocyklem oraz dali okazję do obejrzenia i przymierzenia sprzętu. Chłopców najbardziej wciągała możliwość wzięcia do ręki prawdziwej broni palnej, prezentowanej przez entuzjastów wojskowości z oleśnickiej grupy rekonstrukcyjnej. "Fajnie byłoby postrzelać" - marzyło wielu. Na razie uczyli się mierzyć z broni i trzymać ją prawidłowo.
Podczas festynu swoje popisy zaprezentowały grupy taneczne działające w MDK, przygotowane do występów przez p. Klaudię Skadorwę. Bajecznie kolorowe stroje uroczych tancerek oraz gorące rytmy zachęciły dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy. Także szkolne maluchy z oddziałów zerowych miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed szeroką publicznością. Przebojem festynu stało się bicie rekordu w tańcu belgijskim. Ubiegłoroczny rekord - 60 tańczących jednocześnie par - został pobity! Tym razem aż 75 pląsających duetów wykonywało dynamiczne podskoki i obroty. Postawiliśmy wysoko poprzeczkę, ale za rok spróbujemy oczywiście podnieść ją jeszcze wyżej.
Na zakończenie festynu p. dyrektor Jadwiga Wieczorek wręczyła nagrody zdobywcom laurów w poszczególnych konkurencjach sportowych. Uczniowie zaopatrzeni w kolorowe plecaki i piłki zostali wyekwipowani na bliskie już wakacje. Duże brawa należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tak dużej imprezy. Jak widać wspólna zabawa dzieci i rodziców jest świetną okazją do spędzenia razem czasu w sposób aktywny i nieszablonowy. /Rzecznik prasowy szkoły - Monika Stadniczenko/

     
     


    OGÓLNOPOLSKA GALA "Mam 6 lat"

28 maja 2014r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Gala III Edycji Konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Mam 6 lat", w której udział wzięła uczennica naszej szkoły, z klasy III B Martyna Pamuła - zdobywczyni I miejsca w województwie dolnośląskim. Martynce, w tym szczególnym dniu, towarzyszyli rodzice i wychowawczyni - pani Elżbieta Grędysa, a także przedstawiciele Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.
Nagrody laureatom wręczyła minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
W uroczystości - poza minister edukacji narodowej - udział wzięli członkowie kierownictwa MEN, przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, rad rodziców oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Głos w imieniu Rzecznika Praw Dziecka zabrała Dorota Zawadzka, znana również jako Superniania.
Nad atrakcjami tegorocznej Gali czuwali m.in. animatorzy Centrum Nauki Kopernik, którzy przygotowali specjalne pokazy dla dzieci. /Marta Szlapińska-Pamuła/

       

Materiał: MEN i Marta Szlapińska-Pamuła,
Zdjęcia: MEN i Tomasz Pamuła    MISTRZ-RACHMISTRZ

28 maja odbył się drugi etap szkolnego konkursu matematycznego "Mistrz-Rachmistrz". Celem konkursu było sprawdzenie biegłości obliczeń, w tym pamięciowych, znajomości algorytmów działań pisemnych, a także umiejętności przejrzystego zapisu wykonywanych działań.
Konkurs odbył się najpierw na etapie klasowym, na poziomie poszczególnych klas, gdzie wszyscy uczniowie mieli szansę uczestnictwa. Po pierwszym etapie wyłoniono 34 uczniów, którzy przystąpili do drugiego etapu. Po tym etapie został tylko wyłoniony Mistrz-rachmistrz na poziomie klas szóstych, na poziomie klas czwartych i piątych potrzebna była dogrywka. Ostatecznie tytuły mistrzów zdobyli:
- w kategorii klas czwartych - Jakub Krzekotowski kl. 4c
- w kategorii klas piątych - Weronika Kaznowska kl. 5d
- w kategorii klas szóstych - Pola Rudzińska kl. 6a
Wszystkim gratulujemy!/I. Mazur/    INFORMACJE DLA RODZICÓW

Dyrektor Szkoły zaprasza Rodziców przyszłych klas pierwszych na spotkanie, które odbędzie się dnia 03.06.2014r. o godz.18.00 w auli szkoły.


Dyrektor Szkoły zaprasza Rodziców przyszłych oddziałów przedszkolnych na spotkanie, które odbędzie się dnia 04.06.2014r. o godz.18.00 w auli szkoły.            MODA EKOLOGICZNA

23 maja 2014 r. w naszej szkole odbył się niecodzienny pokaz mody ekologicznej uczniów klas IV-VI.
Modelki pokazały jak można się fajnie ubrać stosując ekologiczne materiały. Sukienki z worków na śmieci, nakrętek i taśmy klejącej - to tylko niektóre propozycje w ramach pokazu.
Ekologiczna moda powoli przebija się do świadomości wszystkich ludzi. Placówka od kilku lat realizuje działania proekologiczne i edukuje dzieci jak dbać o środowisko. Jak się okazuje z surowców wtórnych można również stworzyć ciekawe stroje ekologiczne. Takie eko - ubranka można było właśnie zobaczyć na specjalnie przygotowanym pokazie mody.
Oliwia Strągowska z klasy IV A wystąpiła w stroju wykonanym z ekskluzywnych reklamówek i z bajecznych gazet - oczywiście ekologicznych. Został on zainspirowany przez ekologię i środowisko. Przez ten strój chcemy przekazać jedność człowieka ze środowiskiem.
Iza Lewicka z klasy IV B zaprezentowała strój, który składał się z koszulki wykonanej z worka foliowego, spódnicy zrobionej z reklamówki. Strój ten miał pokazać, że nie należy wyrzucać niektórych rzeczy niepotrzebnych, ponieważ można je wykorzystać i jednocześnie zadbać o ochronę środowiska.
Ta sukienka odzwierciedla pogodę wiosny, szczęście, kwitnące kwiaty. Jest barwna i oddaje miłe uczucie, a błękitny kolor oznacza bezchmurne niebo rozświetlone słońcem. W takiej kreacji zaprezentowała się Karolina Kowalska z klasy V A.
Oliwia Szmonin z klasy VI B zobaczyliśmy w sukience "Powiew Wiosny". Wykonana z białej włókniny. Ozdoby zrobione zostały zrobione z kolorowej bibuły, guziki z naturalnego korka. Sukienka nadaje się na wyjście na wiosenny spacer, piknik, majówkę czy przyjęcie urodzinowe. Jest lekka, zwiewna, idealna na ciepłe dni.
Zuzia Jednoróg z IV B zaprezentowała się nam w sukience wykonanej z gazet i bibuły. Dodatkami do kreacji były: kapelusz, bransoletka, pierścionek oraz kolczyki.
Następnie Kasia Moskiewicz z klasy V B zobaczyliśmy w stroju wykonanym z bibuły. Bluzka była koloru pomarańczowego, a spódniczka niebieska. Była ona krótka z małymi zagięciami. Bluzka była bez ramiączek, z tyłu zapinana na rzeczy. Dodatkowo była bransoletka oklejona tasiemką z piękną złotą kokardkę pośrodku. Przy spódniczce przyczepiony był sznurek, aby z tyłu zawiązana na kokardkę.
Uczennica klasy IV B, Emila Drzała przygotowała koszulkę z worka w kolorze niebieskim, która cudownie pasowała do jej oczu. Spódniczka wykonana została z worka na śmieci, a na niej kulki z folii aluminiowej. Dodatki to: bransoletka z folii aluminiowej i opaska z balona.
Później Laura Kowalska z klasy IV A zaprezentowała się nam w stroju wykonanym z bibuły złożonej ze spódnicy i bluzki.
Ala Krzesińska z IV B wykonała sukienkę z worka jutowego.
Ala Nędzia z klasy V B przedstawiła się w sukience z worka na śmieci i pociętych reklamówek. Dodatkowo bransoletka i łańcuszek.
W stroju wykonanym z bibuły i wstążki zaprezentowała się Julia Krzesak z klasy V B. Bluzka miała ramiączka bez wstążki, zapinana na rzepy. Pośrodku kokarda. Spódniczka w kwiatki. Dodatkiem bransoletka ze wstążki.
Wiktorię Bezak z V B zobaczyliśmy w stroju z bibuły w kolorze zielonym, na ramiączkach były przyklejone kokardki z wstążki. Bluzka wykonana była z gazety, spięta rzepami. Bransoletka oklejona zieloną wstążką z piękną dużą kokardą.
Karolinę Tomaszewską z klasy IV A zobaczyliśmy w bluzce z torby i szarego papieru. Ozdoby z bibuły. Strój był przyjazny dla środowiska.
Weronika Madej z klasy IV B pokazała się nam w sukience wykonanej z reklamówki po butach oraz ze starej tapety. Wykorzystane były również płyty, które służyły tu jako ozdoba.
U Mai Rosińskiej z V B strój wykonany z bibuły i worka na śmieci. Koszulka z bibuły z tyłu zapinana na rzepy. Bransoletka z kółka plastikowego, wstążki i taśmy klejącej. Na zakończenie zaprezentowała się Wiktoria Ciosek z klasy IV B w ogrodniczkach, które wykonane zostały z worka. Dodatki zrobione były z bibuły. Ogrodniczki koloru niebieskiego, a dodatki niebieskie, czerwone i żółte. Torebkę wykonano z worka. W środku znajdowało się siano zrobione z żółtej bibuły.
Aleksandra Gugulska wystąpiła w stroju wykonanym przez Aleksandrę Tekień z klasy VI D. Była to sukienka wykonana z worka na śmieci, a na niej kwiaty zrobione z gazety, a do tego pasek z nakrętek.
Nikola Piech zaprezentowała się w stroju wykonanym przez Kingę Kuźbińską z klasy VI D. Spódniczka zrobiona została z czarnych poprzecinanych worków na śmieci, bluzka natomiast z niebieskich worków, a kokarda na prawym ramieniu wykonana została z czarnego worka.
Oliwia Olszańska zaprezentowała się w stroju Natalii Dolaty z klasy VI D , składał się on z spódniczki oraz koszulki z gazety zapinanej z tyłu. Na koszulce można było zobaczyć świetnie pasujące falbanki.
Wszystkie modelki na zakończenie miały okazję wspólnie zaprezentować się na przygotowanym wybiegu. Zostały nagrodzone ogromnymi brawami.
Modelki prezentowały się przed jury, w składzie: p. Zofia Rychlewska , p.Ewelina Kembłowska i p. Mateusz Krzesiński. Po burzliwej naradzie ogłoszono wyniki:
I MIEJSCE: PAULINA WRÓBEL - kl. IV A, WERONIKA MADEJ - kl. IV B i WIKTORIA CIOSEK - kl. IV B
II MIEJSCE: ZUZANNA JEDNORÓG - kl. IV B i NATALIA SOBIEGRAJ - kl. VI D
III MIEJSCE: ALICJA KRZESIŃSKA - kl. IV B i OLIWIA SZMONIN - kl. IV B
Wszystkim gratulujemy! / Organizator: Bożena Pudlis/

       


    WIZYTA W OLEŚNICKIM GARNIZONIE

W czwartek 14 maja 2014 r. uczniowie klas 1e, 2a, 2c i 4a pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w obchodach święta 2 Kompanii Regulacji Ruchu. Uroczystość została połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Archiwów. Tego dnia koszary zapełniły się przedstawicielami różnych służb mundurowych. Oprócz żołnierzy nasi uczniowie spotkali reprezentantów policji, służby więziennej i straży pożarnej. Podczas wizyty w oleśnickim garnizonie mieli możliwość bliższego poznania tajników trudnej służby żołnierskiej. Z zaciekawieniem obejrzeli defiladę wojskową i wysłuchali koncertu w wykonaniu orkiestry wojskowej. Następnym punktem wizyty w garnizonie było zwiedzanie wojskowego archiwum. Największą atrakcją była jednak możliwość poznania z bliska specjalistycznego sprzętu, który w swojej pracy wykorzystują żołnierze, policjanci i strażacy. Ta część wizyty wywołała wśród uczniów największe emocje. Może dzięki takim spotkaniom w jakimś uczniowskim umyśle obudzi się głębsze zainteresowanie tą dziedziną dorosłego życia? /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/

   


LAUREAT KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

15.05.2014r. w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się XXIII Konkurs na Mistrza Ortografii o Nagrodę Burmistrza dla klas IV-VI.
Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Jakub Nowicki, Weronika Kaznowska i Jakub Krzekotowski.
Uczeń kl. 6b Jakub Nowicki zajął III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /Alina Rudzińska/            SUKCES MŁODYCH RATOWNIKÓW

Wtorek 13 maja to szczęśliwa data dla reprezentacji oleśnickiej Szóstki. Dziewczęta wywalczyły I miejsce w kategorii klas młodszych I-III i w kategorii klas starszych IV-VI szkół podstawowych w X Konkursie Bezpieczeństwa Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa "Uczę się bezpiecznie żyć". Przez cały rok szkolny nasze drużyny zgłębiały trudną wiedzę w wyznaczonych obszarach przygotowując się do konkursu. Poznawały tajemnice pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrony przeciwpożarowej, ekologii, ochrony przeciwpowodziowej, turystyki i rekreacji oraz tematyki obejmującej bezpieczeństwo dnia codziennego. Młodsze dzieci pracowały pod opieką pani Elżbiety Grędysy, a starsi uczniowie pod opieką pani Bożeny Pudlis. Podczas zawodów musiały wykazać się dobrą znajomością wyznaczonych obszarów, krótkim czasem realizacji zadań oraz wzorową współpracą w zespole.
Z dumą przedstawiam nasze zespoły.
Klasy młodsze reprezentowały: Nikola Woźniak i Emilia Szmalec z klasy III A oraz Natalia Spurek z klasy III B.
Klasy starsze reprezentowały: Natalia Sobiegraj z klasy V A oraz Kinga Kuśmierczyk i Oliwia Olszańska z klasy V C.
Nasze drużyny zostały uhonorowane wspaniałymi pucharami, złotymi medalami i dodatkowymi nagrodami rzeczowymi.
Swoim zwycięstwem zakwalifikowały się do Ścisłego Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 30 maja. Powodzenia!!! /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/    PIERWSZAK POTRAFI

W czwartek 8 maja tradycyjnie uczniowie klas pierwszych oleśnickiej Szóstki wzięli udział w turnieju "Pierwszak potrafi". Organizacją i przeprowadzeniem tegorocznej edycji zajęły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, pani Jolanta Fryta i pani Beata Kubów. Wszystkie zadania zostały przygotowane z myślą o naszych pierwszakach. Głównym założeniem imprezy było postawienie przed dziećmi takich zadań, które będą w stanie samodzielnie i z pełną satysfakcją wykonać. Kilkuosobowe reprezentacje składające się po trzy dziewczynki i trzech chłopców walczyły o punkty dla całego zespołu klasowego. Musieli wykazać się szybkością i poprawnością w kolejnych konkurencjach. Zadaniem pozostałej grupy dzieci było dopingowanie rówieśników. Wcześniej cała klasa musiała ułożyć oryginalne hasło o zdrowiu, a następnie ciekawie zaprezentować je podczas imprezy. Jury konkursu pani Wiesława Rychard - szkolna pielęgniarka oraz pani Małgorzata Jabłońska, pedagog szkolny czuwały nad prawidłowym przebiegiem zabawy, a każde prawidłowo wykonane zadanie nagradzały odpowiednią ilością cukierków. Wszystkie reprezentacje tegorocznych pierwszaków wykazały się oczekiwaną wiedzą i umiejętnościami. Na zakończenie każda klasa zabrała swoje magiczne pudełko z punktami - cukierkami na drugą część zabawy w klasie - "słodkie małe co nie co". W imieniu uśmiechniętych i zadowolonych pierwszaków dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu./Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/

     


    KANGUR MATEMATYCZNY

W drugim tygodniu maja ogłoszono wyniki XXIII Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny", który w tym roku odbył się 20 marca. Dzień ten był wspólny dla wszystkich krajów biorących udział w tym niepowtarzalnym , matematycznym wydarzeniu. Kangur Matematyczny jest obecnie najbardziej masową imprezą matematyczna na świecie. W bieżącym roku w konkursie wzięło udział 319.134 uczniów z Polski, w tym 7.724 uczniów z klas IV,V i VI województwa dolnośląskiego.
Do wspólnej, intelektualnej zabawy przyłączyło się również 37 uczniów z naszej szkoły, którzy z dużym zapałem rozwiązywali zadania konkursowe w dwóch kategoriach: MALUCH (kl.4) oraz BENIAMIN (kl.5-6).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatora upominek - breloczek (układankę przestrzenną).
Wyróżnienie otrzymał Krzysztof Cichecki z klasy 6a.
Gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłym roku! /B. Rojek/            SUKCES MATEMATYCZNEGO DUETU Z SZÓSTKI

28 kwietnia 2014 r. w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się III Powiatowy Turniej Matematyczny dla klas VI "Matematyczne Duety".
W turnieju wzięło udział 15 dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych powiatu oleśnickiego. Drużyny rywalizowały w 7 konkurencjach: krzyżówka z hasłem, własności wielokątów, sudoku obrazkowe, zadania tekstowe, prawda czy fałsz, rachmistrz oraz konstruowanie brył z klocków Reco.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 6d: Aleksandra Tekień i Filip Tomaszewski, którzy w ogólnej klasyfikacji zajęli II miejsce. Do turnieju drużyna przygotowywała się w czasie zajęć koła matematycznego.
Serdecznie gratulujemy! /B. Rojek/    "ŁĄCZY NAS JĘZYK ANGIELSKI...."

Oleśnicka "Szóstka" od lutego 2014r. uczestniczy w "Projekcie Wymiany" z francuską placówką pod nazwą Croq' soleil z miejscowości Jaunay-clan. W ramach projektu planujemy wymieniać się korespondencją, w której nasi uczniowie będą pisać o sobie, o swoich zainteresowaniach, o rodzinie itp. Pragniemy przybliżyć dzieciom z zagranicy naszą polską kulturę i zwyczaje, najbardziej popularne gry i zabawy oraz nauczyć wybranych zwrotów w naszym ojczystym języku.
Liczymy na systematyczną i owocną współpracę (Małgorzata Majka)

     


    MIĘDZYSZKOLNY JĘZYKOWY KONKURS RECYTATORSKI POD PATRONATEM BURMISTRZA

Od kilku lat Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy jest organizatorem i gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Językowego skierowanego do uczniów klas III - VI szkół podstawowych z terenu powiatu oleśnickiego. W piątek 25.04.2014 r odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Językowego Konkursu Recytatorskiego, który w tym roku po raz pierwszy został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Oleśnicy. Sprawną organizacją i przeprowadzeniem zajęły się Małgorzata Majka (nauczyciel j. angielskiego) i Aleksandra Kudła (nauczyciel j. niemieckiego).
Do udziału zgłoszono 30 uczniów z klas III - VI z oleśnickich SP2, SP4, SP6, SP7, SP8, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej w Dobroszycach, Szkoły Podstawowej ze Smolnej i Szkoły Podstawowej z Wszechświętego. Do rywalizacji ostatecznie przystąpiło 28 uczniów. Okazało się, że dwie osoby wycofały się w ostatniej chwili. Konkurs uroczyście rozpoczęła dyrektor oleśnickiej Szóstki, pani Jadwiga Wieczorek. Bardzo serdecznie powitała wszystkich obecnych życząc im samych sukcesów.
Sześciu zawodników recytowało wybrane wiersze w języku niemieckim, a pozostali w języku angielskim.
Komisję konkursową stanowili angliści i jednocześnie konsultanci metodyczni wydawnictw językowych: Łukasz Kuś (Express Publishing), Agnieszka Markiewicz-Zaradna (Macmillan), Joanna Janiak (Polanglo) i germanistka Renata Marmajewska.
Oceniając kolejne występy jury brało pod uwagę poprawność i płynność językową, prawidłowy akcent i ogólny wyraz artystyczny. Niezmiernie dużą uwagę położono na umiejętności recytatorskie i poprawną dykcję.
Należy podkreślić, że tegoroczni zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji, o czym wyraźnie świadczył dokonany dobór trudnych pod względem treści i słownictwa tekstów. Po burzliwych obradach jury udało się wyłonić laureatów.

JĘZYK ANGIELSKI -W kategorii klas 3-4
I miejsce Aleksandra Jesionek - klasa 3 , SP 6 (opiekun Małgorzata Majka )
II m Piotr Salamon - klasa 4 , SP 2 (opiekun Małgorzata Izydorczyk)
III m Aleksandra Waszkiewicz - klasa 4 , SP Dobroszyce (opiekun Marta Richter-Lesicka)
Wyróżnienia: Weronika Kyrcz - klasa 4, SP 7 (opiekun Joanna Kamzol) i Maria Zaleśkiewicz - klasa 4, SP 7 (opiekun Joanna Kamzol)

JĘZYK ANGIELSKI - W kategorii klas 5-6
I miejsce Mateusz Torski - klasa 6, SP 8 (opiekun Danuta Kurzawska) II m Sebastian Sattler - klasa 5, SP 6 (opiekun Małgorzata Majka)
III m Mikołaj Mosiak - klasa 5, SP 2 (opiekun Małgorzata Izydorczyk)
Wyróżnienia: Hanna Bielawska - klasa 5, SP Dobroszyce (opiekun Marta RichterLesicka) i Hanna Sobkowiak - klasa 6, SP 4 (opiekun Agata Rzepka)

JĘZYK NIEMIECKI - W kategorii klas 4-6
I miejsce, II m i III m zajęły odpowiednio uczennice klasy 6, SP 6 (opiekun Aleksandra Kudła):Pola Rudnicka, Zuzanna Błaszczyk i Natalia Bagińska
Wyróżnienie: Gabriela Uba - klasa 5, SP we Wszechświętem (opiekun Jadwiga Pieronek)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Oleśnicy i przedstawicieli w/w wydawnictw.
Miłym akcentem międzyszkolnej imprezy językowej był słodki poczęstunek sponsorowany przez Piekarnię "Dawid" oraz Piekarnię S. C. Kyrcz.
W imieniu organizatorów konkursu serdecznie gratuluję wszystkim młodym poliglotom udziału w tak trudnej konkurencji. Duże brawa!!! /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/

     


    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

Corocznie 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (ang. International Mother Earth Day), ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.
Z tej to okazji klasa II A z naszej szkoły zaprosiła w poniedziałek 28 kwietnia, swoich szkolnych rówieśników z klas I, II i III na barwne przedstawienie. Wśród kolorowych ilustracji, w rytm wesołej piosenki, "Duszki leśne" przywitały zaciekawioną publiczność. Były prośby Ziemi o szacunek i zainteresowanie jej mieszkańców, duszki leśne prosiły dzieci o zachowanie porządku w lesie a pani Katarzyna Machaczka, wychowawca klasy II A, zaprezentowała najpiękniejsze obrazy jakie możemy podziwiać na całej kuli ziemskiej. Najwięcej jednak braw i spontanicznych okrzyków podziwu otrzymało zdjęcie lasu, w którym drzewa miały przedziwne kształty. Najbardziej jednak zaskoczyła wszystkich informacja, że las ten rośnie nie gdzieś daleko, ale u nas, w Polsce.
W imieniu szkolnej publiczności dziękuję klasie II A za przygotowaną niespodziankę. /Rzecznik prasowy SP6 - I. Żurawska/    NA CZEŚĆ JANA PAWŁA II

Tegoroczna niedziela 27 kwietnia na długo zapadnie w pamięci Polaków. Dzięki inicjatywie Teatru Muzycznego "Żaki" ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr.6 im. Janusz Korczaka obejrzeliśmy przygotowany przez nich spektakl słowno - muzyczny pt. "Okna, buty i kremówki". Z okazji niedzielnej kanonizacji Jana Pawła II pierwszego papieża Polaka, w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy w piątek 25 kwietnia, młodzi artyści przedstawili wspaniałe widowisko. Wydarzenie to zgromadziło liczną publiczność złożoną z dyrekcji szkoły, pracowników i uczniów Szóstki oraz z dyrektorów i uczniów oleśnickich szkół podstawowych i gimnazjów. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wice - burmistrz Henryk Bernacki, dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej Maria Susidko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu Agata Szpiłyk. Wszyscy w zadumie wysłuchali wspomnień o Karolu Wojtyle.
Gospodarzem spotkania był proboszcz parafii, ksiądz Zdzisław Paduch. Bardzo serdecznie powitał młodych aktorów i licznie przybyłych gości. Przybliżył także postacie dwóch wielkich papieży, Jana Pawła II i Jana XXIII, których uroczysta kanonizacja odbyła się w niedzielę.
Następnie artyści z Teatru Muzycznego "Żaki" w barwny sposób, odwołując się do wspomnień o Janie Pawle II, wprowadzili wszystkich obecnych w zadumę i w melancholię. Pośród przesłania papieża - Polaka do dzieci, młodzieży i do narodu, prezentowanych na ekranie zdjęć i obrazów oraz przejmującej muzyki i piosenek, wśród której królowała ulubiona przez Karola Wojtyłę symboliczna "Barka", zadumana widownia usłyszała historię starych tenisówek i wspomnienie chwili kiedy prosty ksiądz dowiedział się, że został mianowany biskupem. Były też dwa słynne okna, to w Watykanie i na ul. Franciszkańskiej 3, i pełne humoru anegdoty. To wspaniałe przedstawienie powstało dzięki pracy zespołu nauczycieli i uzdolnionych artystycznie uczniów. Reżyserią i opracowaniem muzycznym zajęła się pani Elżbieta Burak, nauczyciel muzyki, prezentację multimedialną przygotowała pani Alicja Fąfara, nauczyciel religii, a adaptację scenariusza wykonał zespół w składzie Elżbieta Burak, Alicja Fąfara oraz poloniści, pani Joanna Kajmowicz i Alicja Rudzińska. Pod uważnym okiem opiekunów młodzi artyści ćwiczyli trudne teksty i wokalne aranżacje po to, aby w piątek wzruszyć serca obecnych i zachwycić.
W imieniu wszystkich uczestników uroczystości serdecznie dziękuję i gratuluję "Żakom" i ich opiekunom za przygotowanie wspaniałego przedstawienia i przypomnienie postaci Wielkiego Polaka. /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/

     


            MLECZNA DROGA DO ZDROWIA

W czwartek 24 kwietnia 2014 r. pięciolatki z grupy P B przygotowane przez wychowawczynię Ilonę Gąszczak reprezentowały naszą szkołę podczas kolejnej edycji FESTIWALU PIOSENKI O ZDROWIU, którego organizatorem od siedmiu lat jest Przedszkole nr3 w Oleśnicy. Głównym tematem tegorocznej imprezy było mleko. Wszystkie przedszkolaki zaprezentowały się w programie pod hasłem "MLECZNA DROGA DO ZDROWIA". Przodowały więc stroje stylizowane na popularną łaciatą krówkę, dlatego rozbawiona widownia, której przewodził burmistrz Oleśnicy Jan Bronś oraz dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej Maria Susidko, a także dyrektor Przedszkola nr 3 Elżbieta Kokot, hojnymi brawami nagradzała każdy występ przedszkolaków. Nasze pięciolatki śpiewały piosenkę pt. "Pij mleko". Dzieci zachęcały swoich rówieśników do spożywania tego zdrowego produktu: "W zdrowym ciele, zdrowy duch. Chętnie mleko pij za dwóch!".
Brawo przedszkolaki!!! /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/    MOJA POSTAĆ Z BAJKI

W środę 15.04. 2014 r. w szkolnym oddziale przedszkolnym, odbył się konkurs na najciekawszy i najoryginalniejszy kostium pod hasłem "Moja ulubiona postać z bajki".
I choć karnawał skończył się miesiąc temu, to maluchy z grupy 0c bawiły się wyśmienicie. Swoim entuzjazmem zaraziły rówieśników z sąsiednich grup prezentując im swoje wesołe przebrania. Zabawę zorganizowała pani Urszula Pelikan, wychowawca rozbawionych przedszkolaków, w ramach realizacji Programu Edukacji Czytelniczej "Z Książką za Pan Brat". Dzięki zaangażowaniu rodziców maluchy zaprezentowały wspaniałe stroje. Była syrenka, kot w butach, Czerwony Kapturek, dalmatyńczyk i wiele innych symbolicznych postaci z popularnych bajek i filmów dla dzieci. Uczestnicy zabawy zaskoczyli kreatywnością i precyzją wykonania swoich kostiumów. Na zakończenie wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały dyplomy i drobne upominki, chociaż zdaniem wychowawcy i organizatora zabawy każde dziecko zasłużyło na złoty medal. /Rzecznik SP6 - Iwona Żurawska/

   


    MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MATEMATYCZNY KLAS V

24 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 7 w Oleśnicy odbył się IX Turniej Matematyczny dla uczniów klas piątych "Matematyczne Pary".
Celem turnieju było popularyzowanie matematyki, motywowanie uczniów do poszerzania swoich wiadomości, rozwijanie zdolności logicznego myślenia oraz doskonalenie umiejętności współpracy w zespole. W konkursie wzięło udział 11 drużyn z oleśnickich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny wyłonione w etapie szkolnym:
- Piotr Omiecina z kl. 5c i Jakub Żurawski z kl. 5b
- Weronika Kaznowska i Hanna Mirecka z kl.5d
Drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach: krzyżówka geometryczna, krzyżówka z kalkulatorem, gra w 12 pytań, sudoku liczbowe, znaki rzymskie, rachmistrz oraz zadania tekstowe. W ogólnej klasyfikacji Weronika i Hania zajęły III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /B. Rojek/    ZABAWA W TEATR W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Głównym celem działalności każdej świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, stworzenie warunków do nauki własnej , zabawy i rekreacji.
Mając na uwadze atrakcyjność świetlicy szkolnej nauczyciele w oleśnickiej Szóstce z pasją rozwijają u swoich podopiecznych artystyczne talenty. Oprócz pięknych prac plastycznych i technicznych dostosowanych do pory roku i aktualnych ważniejszych wydarzeń w życiu codziennym, panie Katarzyna Bednarz - Kołek i Maria Paciorkowska zapraszają także uczniów do zabawy w teatr. Pierwszy wielki występ przed rodzicami i szkolną społecznością artyści mieli w przedstawieniu jasełkowym z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Potem powtórzyli go na zakończenie okresu świątecznego w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy, a w środę 16 kwietnia zobaczyliśmy radosnego wielkanocnego Kogucika.
W przepięknej scenerii mali aktorzy, przebrani w wymyślne stroje przygotowane przez rodziców, z wyczuciem recytowali swoje role i zasłużyli na duże brawa. Do występów dzieci przygotowywały się podczas pobytu w świetlicy szkolnej. Grupa małych artystów powstała z młodszych uczniów, które w ten sposób postanowiły spędzać czas wolny od nauki. Propozycja nauczycieli przypadła im do gustu i przy każdorazowej rekrutacji do nowego przedstawienia dzieci zgłaszają się chętnie do zabawy. Z dużym przejęciem uczą się swoich ról, ćwiczą ruch sceniczny i wesołe piosenki. Tak pożytecznie spędzony czas cieszy rodziców i nauczycieli, ale przede wszystkim daje dużo radości i nowych wrażeń małym aktorom. /Rzecznik prasowy szkoły - Iwona Żurawska/

       


    LAUREAT KONKURSU EKOLOGICZNEGO

W listopadzie 2013 roku w naszej szkole zakończyły się zajęcia z cyklu "Ekologia plus Ochrona Środowiska" będące elementem projektu ekologicznego pt. "Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski i części powiatu oleśnickiego". Pomysłodawcą i inwestorem projektu był Zakład Zagospodarowania Odpadów - Olszowa z jednoczesnym udziałem Unii Europejskiej współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Pewnym podsumowaniem zrealizowanych zajęć i zdobytych dzięki nim wiadomościom i umiejętnościom był zorganizowany na początku roku kalendarzowego 2014 konkurs szkolny przeznaczony dla dzieci klas młodszych.
Celem konkursu było m.in. zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony środowiska naturalnego, uwrażliwienie na aktualne problemy najbliższego otoczenia, rozbudzanie i utrwalanie zamiłowania do przyrody, dbałość o walory przyrodnicze, a także promocja właściwych zachowań w zakresie postępowania z odpadami. Koordynatorem każdego etapu konkursu był opiekun koła LOP, pani Katarzyna Machaczka. Nasi uczniowie wzięli kolejno udział w etapie gminnym, powiatowym i w finale. Na poszczególnych szczeblach było ich coraz mniej, jednak na szczęście nasza szkoła doczekała się laureata w ścisłej czołówce. Okazał się nim uczeń klasy III D Jakub Janik, który w finale konkursu otrzymał II miejsce w kategorii klas I - III. Wręczenie nagród odbyło się w dniu 14 kwietnia 2014r. na terenie nowo powstającego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowej k. Kępna. Po uroczystej gali laureatów zgromadzeni goście zostali zaproszeni przez gospodarzy do zwiedzania nowoczesnego zakładu w Olszowej. /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/

   


    KONCERT

Przez dwa dni, 14-15 kwietnia, uczniowie naszej szkoły mogli posłuchać swoich rówieśników uczących się w Państwowej Szkole Muzycznej I° im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy. Uzdolniona muzycznie szkolna młodzież zaprezentowała grę na wybranych instrumentach. Podczas uroczystego koncertu reprezentanci poszczególnych sekcji muzycznych przedstawili instrumenty dęte, klawiszowe i strunowe. Wśród nich królowały skrzypce, akordeon i fortepian, ale usłyszeliśmy także saksofon, klarnet, gitarę, flet, trąbkę i wiolonczelę.
Towarzysząca swoim uczniom, dyrektor Szkoły Muzycznej, pani Monika Mikuś-Machała, przedstawiła dokładną budowę prezentowanych instrumentów oraz szczególne tajniki gry. Repertuar sięgał muzyki dawnej, popularnych musicali oraz prostych melodii ludowych. Pełnię brzmienia oraz atrakcyjność instrumentów ukazało umiejętne połączenie ich w duecie. Dzięki pani Agnieszce Pawłowskiej tworzącej akompaniament do wybranych prezentacji nasi muzycy mogli przedstawić swoje instrumenty w ciekawy i barwny sposób. Dużymi brawami nagrodziła swoich rówieśników zgromadzona w auli publiczność. Dla wszystkich było to wspaniałe uzupełnienie tradycyjnej lekcji muzyki w szkole.
Z dumą przedstawiam naszych uzdolnionych muzycznie uczniów, którzy podzielili się z nami swoja pasją i talentem:
- Marcelina Zmarzlik, klasa I, fortepian,
- Klaudia Płuciennik, klasa I, wiolonczela,
- Tadeusz Błaszczyk, klasa I, saksofon,
- Katarzyna Budek, klasa II, fortepian,
- Natan Nowakowski, klasa III, klarnet,
- Józef Karasek, klasa III, trąbka,
- Oliwia Pawłowska, klasa III, flet,
- Maksymilian Pieronek, klasa III, wiolonczela,
- Natalia Spurek, klasa III, fortepian,
- Małgorzata Torz, klasa IV, skrzypce,
- Mateusz Budek, klasa V, akordeon,
- Kinga Kuśmierczyk, klasa V, skrzypce,
- Maria Kowalczyk, klasa VI, flet,
- Daniel Wojtasik, klasa VI, akordeon,
- Natalia Bagińska, klasa VI, gitara,
- Julia Galik, klasa VI, saksofon,
- Filip Tomaszewski, klasa VI, gitara,
-Kacper Tomaszewski, klasa VI, akordeon.
W miesiącu maju rozpoczyna się rekrutacja do nowych sekcji instrumentalnych w Państwowej Szkole Muzycznej w Oleśnicy. Może dzięki Waszemu koncertowi ktoś z publiczności zakochał się w wybranym instrumencie i od nowego roku szkolnego rozpocznie realizację swoich ukrytych marzeń? /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/    NOC Z PRZYRODĄ

Co to jest kniazienie? Jakie organella ma komórka? Która mumia jest najpiękniejsza? Kto polował na człowieka w Epoce Lodowcowej? Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie?
Na te i setki innych pytań uczniowie podstawówek znaleźli odpowiedzi podczas zajęć zorganizowanych w ramach II Oleśnickiej Nocy z Przyrodą, odbywającej się 11 kwietnia w naszej szkole.
Ponad 450 dzieci ze szkół podstawowych z terenu niemal całego powiatu brało udział w tym arcyciekawym projekcie edukacyjnym, wychodzącym poza ramy szkolnych programów przyrody. Doktoranci i studenci Wydziału Biologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali ofertę dwudziestu różnych zajęć w atrakcyjny sposób przybliżających wiadomości z bakteriologii, wirusologii, immunologii, antropologii, biologii, biotechnologii, chemii, geologii i innych dziedzin nauki. Zawiłe pojęcia i procesy zostały przedstawione dzieciom w sposób niezwykle interesujący, frapujący, wciągający w świat mikro- i makroorganizmów. Uczestnicy zajęć wyodrębniali DNA banana albo pomidora, mogli pogłaskać nietoperza, wziąć do ręki karaczany, porównać czaszkę szympansa i człowieka. Nauczyli się rozpoznawać odgłosy wydawane przez dziko żyjące polskie ssaki, odróżniać czaszkę dzika i sarny. Dowiedzieli się, jak wykonać mumię człowieka, ile lat żyje ślimak winniczek, dlaczego cebula jest cebulą, które elementy skorupy ziemskiej najlepiej filtrują wodę albo dlaczego drożdże są najlepszym cukiernikiem.
Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na 38 kilkunastoosobowych grup, które z przewodnikiem i według ustalonego planu brały udział w 5-6 zajęciach prowadzonych w formie warsztatów, prelekcji, pokazów, eksperymentów czy happeningu. Między 15.30 a 22.00 szkoła tętniła życiem, a wrażeń było co niemiara. Rezultaty tego typu projektów są nieocenione. Uczniowie połknęli bakcyla i dali się wciągnąć w fascynujący świat przyrody. Oleśnicka Noc z Przyrodą pozwoliła rozwijać pasje, pobudziła ciekawość, otworzyła młode umysły na poznawanie przeogromnego i wspaniałego świata przyrody.
Impreza ta została zorganizowana dzięki bazie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Oleśnicy, a jej koordynatorką była nauczycielka przyrody Bożena Pudlis.
Na wstępie dyr. SP6 Jadwiga Wieczorek, dyr. PCEiK Marzena Helińska oraz wiceburmistrz Henryk Bernacki podziękowali dr. Józefowi Krawczykowi, pracownikowi naukowemu Wydziału Biologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wszystkim prowadzącym zajęcia za ich rozpalanie przyrodniczej pasji w przedstawicielach najmłodszego pokolenia.
Miejmy nadzieję, że przedsięwzięcie to na stałe wpisze się do kalendarza szkolnych imprez, a świat nauki stanie coraz bliższy młodym miłośnikom przyrody. /Rzecznik prasowy SP6 - Monika Stadniczenko/

       
       


    SUKCES MAŁYCH POLIGLOTÓW

Dnia 10 kwietnia 2014r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności językowe biorąc udział w IV Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy.
Do konkursowych zmagań, których celem było rozwijanie umiejętności lingwistycznych dzieci i młodzieży, jak również zainteresowanie kulturą krajów anglojęzycznych, przystąpiło łącznie 42 uczniów ze szkół podstawowych powiatu oleśnickiego (SP 2, SP 4, SP 7, SP 8, SP Gminy Oleśnica, SP w Dobroszycach, SP w Działoszy, SP w Grabownie Wielkim, SP w Ligocie Polskiej, SP w Miłowicach, SP w Smolnej, SP w Sokołowicach, SP 1 i SP 2 w Sycowie oraz SP 1 i SP 2 w Twardogórze). Naszą placówkę reprezentowało troje uczestników, wyłonionych drogą eliminacji szkolnych, którzy wystąpili w dwóch kategoriach: klasy III (Daniel Gwiżdż 3e oraz Jan Jędrysiak 3b) i klasy IV - VI (Damodar Szuwalski 6b). W grupie młodszej dzieci w parach rozwiązywały test składający się z 9 zadań, natomiast starsi uczniowie pracowali indywidualnie wykonując 7 poleceń. Zadania dotyczyły znajomości zasad gramatyki, związków frazeologicznych, słownictwa, jak również zagadnień dotyczących geografii, historii i kultury krajów anglojęzycznych.
Uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły przygotowani przez p. Małgorzatę Majkę, zdobyli 64 punkty na 70 możliwych do osiągnięcia, uzyskując w ten sposób II miejsce. Zabrakło tylko jednego punktu do laureatów I miejsca z Sycowa (65 punktów).
Damodar Szuwalski z klasy 6 dzielnie wywalczył XI miejsce.
SUPER DRUŻYNIE z "SZÓSTKI" SERDECZNIE GRATULUJEMY. BRAWO!!! /M. Majka/            KONKURS PLASTYCZNY MALUCHÓW

Dużymi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, dlatego mając na uwadze kultywowanie i podtrzymywanie tradycji świątecznej, rozwijania kreatywności i aktywności twórczej najmłodszych dzieci, wychowawczynie przedszkolaków, panie Aneta Namiel - Chmielewska i Ilona Gąszczak, zorganizowały dla szkolnych oddziałów przedszkolnych KONKURS PLASTYCZNY pt. "Kartka wielkanocna". Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, z których powstała kolorowa świąteczno - wiosenna wystawa. Maluchy z niecierpliwością oczekiwały na ogłoszenie wyników. Autorzy najlepszych prac zostali uhonorowani nagrodami i dyplomami, które uroczyście wręczyła wicedyrektor szkoły, pani Dorota Terka. Dodatkową nagrodą było przesłanie nagrodzonych prac do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Wielkanocna kartka" zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Rybniku.
Podczas apelu przedszkolaków nagrody otrzymali: I miejsce - Julia Jaremków "OC", II miejsce - Laura Zmarzlik "PA" a III miejsce - Iga Susidko "PA".
Dodatkowo komisja konkursowa wyróżniła prace: Klaudii Nartowskiej "PB", Jagody Ołowni "PA", Laury Jurga "PA" oraz Mai Jach "PA".
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników świątecznego konkursu. /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/    Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

W czwartek 10 kwietnia przyszła kolej napisania swojego testu dla wszystkich naszych trzecioklasistów. Dla uczniów i nauczycieli jest to ogromnie ważne wydarzenie. Wszystkim bardzo zależy na uzyskaniu w miarę najlepszych wyników. Od początku edukacji w klasie pierwszej nasi uczniowie zdobywali nowe umiejętności i poszerzali swoją wiedzę. Teraz nadszedł czas, aby pochwalić się stopniem jej opanowania.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty kończy pierwszy etap edukacji i niezaprzeczalnie jest jego podsumowaniem. Dostarcza informacji o pracy szkoły, nauczycieli i uczniów. Jest źródłem wiedzy o tym, które umiejętności uczniowie już dobrze opanowali, a nad którymi warto jeszcze popracować. Uzyskane dane, porównane z wynikami sprawdzianu po szóstej klasie, pozwolą stwierdzić, czy potencjał ucznia został odpowiednio wykorzystany.
Nasi trzecioklasiści z lekką tremą, ale jednak z uśmiechem rozwiązali swoje testy z języka polskiego i z matematyki. Na wykonanie zadania mieli dwa razy po 45 minut rozdzielone krótką przerwą dla nabrania oddechu. Wszystkie prace zostały przekazane do dyrekcji szkoły, gdzie komisyjnie zostaną sprawdzone i podliczone. Z pewną niecierpliwością i z niepokojem będziemy teraz czekać na raport o analizie poziomu kompetencji naszych uczniów. /Rzecznik prasowy SP6 - I. Żurawska/    Matematyczne zmagania klas III

W środę 9 kwietnia uzdolnieni matematycznie uczniowie klas III naszej szkoły stanęli do I etapu Powiatowego Konkursu Matematycznego "Wesołe Myślenie". Pod okiem organizatorów szkolnych eliminacji pani Agnieszki Kowalczyk i Iwony Żurawskiej 40 uczniów podjęło się rozwiązać, przygotowane specjalnie dla nich, zadania tekstowe. Głównym celem pierwszego etapu było wyłonienie 10 laureatów, którzy będą reprezentować szkołę podczas II miejskiego etapu konkursu.
Z dumą przedstawiam uczniów, którzy zakwalifikowali się do następnego etapu:
- Kacper Nikody klasa III B
- Marcin Uznański klasa III C
- Katarzyna Lewek klasa III B
- Hania Choińska klasa IIIB
- Jakub Malec klasa III B
- Mateusz Remiszewski klasa III B
- Bartosz Janik klasa IIID
- Jakub Janik klasa IIID
- Mateusz Chrzanowski klasa IIID
- Mateusz Trojanowicz klasa IIIB.
W imieniu organizatorów szkolnych eliminacji składam wszystkim laureatom serdeczne gratulacje i życzę powodzenia w kolejnych etapach konkursu. /Rzecznik prasowy SP6 - I. Żurawska/    "MATEMATYCZNE PARY"

9 kwietnia odbył się Szkolny Turniej dla uczniów klas piątych "Matematyczne Pary".
Do rywalizacji przystąpiło 11 dwuosobowych drużyn. Uczniowie rozwiązywali zadania sprawdzające wiadomości z matematyki oraz umiejętność logicznego myślenia. Pracując w parach uczestnicy konkursu musieli wykazać się również umiejętnością współpracy oraz działania pod presją czasu. Każda drużyna wzięła udział w sześciu konkurencjach tj.: gra "kółko - krzyżyk", test, zadania tekstowe, łamigłówka, krzyżówka liczbowa oraz krzyżówka geometryczna.
Liderami prowadzącymi poszczególne konkurencje byli wybrani uczniowie klas szóstych, którzy na co dzień pasjonują się matematyką. Poprawność rozwiązań poszczególnych zadań oceniały nauczycielki matematyki p. B.Rojek i I. Mazur.
Laureatami tegorocznego turnieju zostali:
I miejsce - Piotr Omiecina z kl.5c i Jakub Żurawski z kl.5b
II miejsce - Weronika Kaznowska i Hanna Mirecka z kl.5d
III miejsce - Bartłomiej Rysztak i Marcel Palma z kl.5b
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w matematycznych zmaganiach. /B. Rojek/

     


    BIEGAĆ, SKAKAĆ, LATAĆ, PŁYWAĆ...

Uczeń "szóstki" wie, że zdrowie to podstawa, zdrowie to nie brak choroby, ale stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Dlatego świetną pointą obchodzonego 7 kwietnia w SP6 Światowego Dnia Zdrowia są słowa piosenki "Z poradnika młodego zielarza", dobrze nam znanej z "Podróży pana Kleksa", będące najlepszą receptą na zachowanie zdrowia: "Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać".
Towarzyszyły one występom młodych artystów z kl. 5b, którzy pod kierunkiem p. Aliny Rudzińskiej i p. Haliny Wojtaszczyk-Lewek przygotowali przedstawienie "Dziwna choroba" adresowane do kolegów i koleżanek z kl. 4-6. Opowiadało ono o tajemniczej przypadłości dotykającej dzieci, której głównym objawem była "prostokątna" głowa, do żywego przypominająca ekran telewizora, monitor lub inne urządzenie elektroniczne, codziennie na długie godziny przykuwające uwagę najmłodszych.
Mądry pan doktor grany przez Marcela Palmę znalazł najlepsze lekarstwo na smutnych, apatycznie snujących się, wręcz zahipnotyzowanych "dziwną chorobą" pacjentów. Był nią właśnie ruch na świeżym powietrzu, zabawa, sport, aktywność fizyczna.
Na zakończenie apelu pani dyrektor Jadwiga Wieczorek w imieniu całej szkolnej społeczności podziękowała zawsze niezawodnej pani pielęgniarce - takiemu szkolnemu pogotowiu ratunkowemu. Dziękujemy Pani za opiekę nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, za czuwanie i troskę o ich zdrowie!
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. Tradycyjnie łączymy go z Dniem Służby Zdrowia. Przypominamy też, że nasza szkoła od 2001 r. należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Dziękujemy wszystkim aktorom i opiekunom za przygotowanie ciekawej inscenizacji, a p. Iwonie Kamińskiej i p. Benicie Salik za wykonanie dekoracji uświetniającej poniedziałkowy apel. /Rzecznik prasowy SP6 - Monika Stadniczenko/

     


    WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

Przedszkole nr 1 i nasz oleśnicki Urząd Skarbowy ogłosiły wyniki konkursu plastycznego pod hasłem "WYŚLIJ PIT PRZEZ INTERNET" przeznaczonego dla dzieci 5 -letnich przedszkolnych i szkolnych. Głównym założeniem było wdrażanie do edukacji ekonomicznej od najmłodszego poziomu edukacji, kształtowanie postawy ekologicznej i zachęcanie do dbania o przyrodę ożywioną, utożsamianą z lasem. W sobotę 5 kwietnia w Urzędzie Skarbowym w Oleśnicy odbył się uroczysty przegląd zgłoszonych do konkursu prac dzieci. Jednocześnie nadarzyła się wspaniała okazja do integracji dzieci z oleśnickich placówek oświatowych.
Nasze uczennice z grupy pięciolatków Alessia Adamczyk i Oliwia Gołdyn otrzymały wyróżnienie.
Serdeczne gratulacje najmłodszym plastyczkom. Przed Wami wielka przygoda w szkole!/Rzecznik prasowy SP6 - I. Żurawska/

     


    PIÓRA W DŁOŃ

Uczniowie klas szóstych do swojego pierwszego w życiu egzaminu przystąpili 1 kwietnia. W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 stawili się na nim wszyscy szóstoklasiści. Uczestnictwo w egzaminie jest obowiązkowe, a przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły, stąd jego ważność. Egzaminu jednak nie da się nie zdać, a jego wynik ma wartość jedynie informacyjną, ponieważ niezależnie od rezultatu każdy uczeń i tak ma zapewnione miejsce w gimnazjum w swoim rejonie. Tym nie mniej jednak każdy egzaminowany chciałby zdobyć wymarzoną, maksymalną notę 40 punktów.
Z pewną tremą uczniowie zasiedli przy przygotowanych dla nich stolikach. Równo o godzinie 9.00 wszyscy otrzymali swoje zestawy egzaminacyjne i przystąpili do ich rozwiązywania. A mieli na to tylko godzinę. Tylko uczniowie, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania sprawdzianu, mogli mieć ten czas wydłużony maksymalnie o 30 minut. Wszyscy jednak musieli zmierzyć się z zadaniami zarówno zamkniętymi, jak i otwartymi, sprawdzającymi umiejętności czytania, pisania, rozumienia, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce - czyli tymi, które powinien posiadać każdy uczeń kończący szkołę podstawową.
Spośród form literackich uczniowie najbardziej spodziewali się opowiadania. Intuicja ich nie zawiodła, temat dłuższego tekstu do napisania brzmiał: "Co dwie głowy, to nie jedna. Napisz opowiadanie, którego bohaterowie wspólnie znajdują rozwiązanie jakiegoś problemu". Pojawiło się także polecenie sformułowania tekstu użytkowego, jakim jest ogłoszenie. Przystępujący do egzaminu zmierzyli się więc z tematyką bardzo bliską ich szkolnemu życiu: "Samorząd szkolny organizuje zbiórkę książek i zabawek przeznaczonych na loterię. Napisz ogłoszenie o tej zbiórce".
Prace szóstoklasistów zostaną sprawdzone przez zewnętrznych egzaminatorów, a ich wyniki trafią do szkół 18 czerwca. Niewątpliwie będzie to ukoronowanie sześcioletniej pracy naszych uczniów. W przyszłym roku zostanie już wprowadzona nowa formuła sprawdzianu - oprócz części matematycznej i humanistycznej pojawi się też egzamin z języka obcego. /Rzecznik prasowy SP6 - Monika Stadniczenko/

     


    Zeige dein Talent

Przez dwa dni, w piątek i sobotę, 21-22 marca 2014 w Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu odbył się prestiżowy konkurs języka niemieckiego dla młodych talentów "Zeige dein Talent"organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespół Szkół nr 1 we Wrocławiu.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z Wrocławia oraz innych regionów Dolnego Śląska i województw graniczących z Dolnym Śląskiem. Wydarzenie to objął patronatem honorowym Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz Instytut Goethego w Krakowie.
Naszą szkołę reprezentowały uzdolnione językowo i artystycznie uczennice: Pola Rudnicka (w kategorii wiersz) oraz Zuzanna Błaszczyk (w kategorii piosenka) z klasy 6A. Jury oceniało stopień opanowania tekstu, poprawność językową oraz ogólne wrażenie artystyczne. Pola zaprezentowała wiersz "Sie war ein Blumlein" von Wilhelm Busch grając jednocześnie na skrzypcach, Zuzia zaśpiewała piosenkę zespołu Tokyo Hotel "Durch den Monsun". Poziom konkursu był bardzo wysoki, a organizatorzy zapewnili uczestnikom świetne warunki do zaprezentowania swoich talentów. Nasze uczennice miały trudne zadanie. Musiały zmierzyć się w swoich kategoriach z reprezentacjami z wielu szkół. Konkurencja była bardzo wysoka, tym bardziej ogromne gratulacje dla Poli i Zuzi za upór, wytrwałość i systematyczne dążenie do celu! Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury wyłoniło zwycięzców, a Pola jako jedyna w konkursie uzyskała wyróżnienie!
Duże brawa dla naszych zawodniczek!/Rzecznik prasowy SP6 - I. Żurawska/    NIEZWYKŁA WYCIECZKA W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Na bardzo ciekawy pomysł wpadli rodzice wraz w wychowawcą klasy I B. W piątek 21 marca zorganizowali dla swoich maluchów niezapomnianą przygodę. Mając na uwadze rozwijanie zainteresowań swoich dzieci oraz poznawanie regionu, postanowili pojechać pociągiem do pobliskiego Wrocławia. Tam na dworcu Głównym czekał już na dzieci przewodnik, który zabrał wszystkich w zaczarowaną podróż starym tramwajem. W programie wycieczki było między innymi zwiedzanie wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz wjazd windą na 49 piętro by dotrzeć do punktu widokowego słynnego SKY TOWER. Nie mogło obyć się bez wizyty w MC DONALDZIE. Cały dzień był dla wszystkich wspaniałym przeżyciem. Był źródłem wielu ciekawych informacji o stolicy Dolnego Śląska, pozwolił poczuć jak wygląda podróż pociągiem i tramwajem, ale przede wszystkim dostarczył naszym uczniom wspaniałej zabawy. Duże brawa dla pomysłodawców i organizatorów wycieczki! /Rzecznik prasowy SP6 - I. Żurawska/

     


    21 MARCA - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Ten słoneczny dzień w oddziałach przedszkolnych rozpoczął się wspaniałym przedstawieniem: "O żabkach w czerwonych czapkach" przygotowanym przez uczniów z grup rówieśniczych dla swoich kolegów i koleżanek, (organizatorkami były panie U. Pelikan, A. Namiel i M. Kamińska). Po przedstawieniu, każda z grup wyruszyła głosić wiosnę poprzez radosne śpiewy i nawoływania, z kwiatami oraz z Marzannami, które symbolicznie zgodnie ze zwyczajem zostały spalone by przegonić Panią Zimę a przywitać Panią Wiosnę.
Marzanno, Marzanno - ty zimowa panno, do ognia Cie wrzucimy i zimę przegonimy..." /K. Paprocka/

     
   


            SPOSÓB NA 21 MARCA

W piątek 21 marca uczniowie klas I - III tradycyjnie powitali wiosnę bawiąc się podczas V edycji Szkolnego Konkursu "Mam talent!". Ideą przewodnią zabawy jest zaprezentowanie uczniom zainteresowań ich rówieśników mających stanowić alternatywę atrakcyjnego spędzania czasu wolnego. Dzięki temu podziwialiśmy naszych uczniów grających pięknie na instrumentach, tańczących balet lub taniec współczesny, śpiewających i prezentujących elementy sztuki walki. Po eliminacjach zorganizowanych w poniedziałek 17 marca do konkursu zakwalifikowało się 16 reprezentacji, które rywalizowały ze sobą o zaszczytny tytuł laureata konkursu.
W trakcie zabawy swoje krótkie prezentacje przedstawiały poszczególne zespoły klasowe, które całymi grupami włączyły się do zabawy śpiewając lub recytując wesołe rymowanki. Dodatkową atrakcją imprezy była zorganizowana wystawa rozmaitości, podczas której chętni uczniowie prezentowali swoje kolekcje lub wytwory własnej pracy. Obok rozmaitych muszelek leżały zbiory modeli sportowych samochodów, kolekcje numizmatyczne, przedziwne owady świata, ceramika, malowidła na szkle, przepiękne dzieła malarskie i wiele wiele innych najprzeróżniejszych zbiorów. W tym roku wystawa zgromadziła rekordową liczbę uczniów, a dla rówieśników i ich rodziców stanowiła nie lada atrakcyjny element zabawy.
Trudnej sztuki oceny poszczególnych występów podjęło się jury w składzie: pedagog szkolny, pani Małgorzata Jabłońska, plastyk i bibliotekarz szkolny, pani Zofia Rychlewska oraz logopeda, pani Urszula Kubiszyn. Całej zabawie przyglądała się dyrektor szkoły, pani Jadwiga Wieczorek, która w asyście zastępcy dyrektora, pani Doroty Terki i przewodniczącej jury, pani Zofii Rychlewskiej ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody.
Tegoroczny tytuł laureata oraz specjalne statuetki otrzymali:
Adrian Hreczuch z klasy Id za taniec,
Marcelina Sołtys z klasy III c za taniec,
Katarzyna Krystek z klasy II d za balet,
Magdalena Porębska z klasy II a za prezentację sztuki walki - karate.
Jury przyznało także szczególne wyróżnienia dla:
Klaudii Płóciennik z klasy I c za grę na wiolonczeli,
Tadeusza Błaszczyka z klasy I c za grę na saksofonie,
Julii Rozdolskiej z klasy II a za śpiew,
Julii Oleś z klasy II d za balet,
Martyny Wiergowskiej z klasy II c za śpiew.
Dodatkowo jury konkursu za szczególnie oryginalny i ciekawy występ nagrodziło integracyjną klasę II B.
W imieniu tegorocznych organizatorów konkursu nauczycieli klas I - III, pani Agnieszki Kowalczyk, Marty Kamińskiej i Katarzyny Machaczki, serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom zabawy i jednocześnie gratuluję wspaniałych występów. /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/    POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY "POLSKA PIASTÓW"

Dnia 20 marca w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny "Polska Piastów", w którym udział wzięło 42 uczniów ze szkół podstawowych z całego powiatu. Uczestnicy odpowiadali na trudne pytania dotyczące historii Polski w czasach panowania dynastii Piastów, określali czas wydarzeń historycznych, rozpoznawali władców na podstawie portretów.
Naszą szkołę reprezentowali Jakub Nowicki z klasy 6b i Kamila Szmalec z klasy 6d.
Kamila zajęła III miejsce, nagrodę odbierze w czerwcu podczas Uroczystego Podsumowania Konkursów Przedmiotowych.
Naszym młodym historykom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! /Marta Babicz/    PASOWANIE NA CZYTELNIKA SZKOŁY

W marcu br. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły już opanowali umiejętność czytania i zostali oficjalnie zaproszeni do Biblioteki Szkolnej, na Uroczyste Pasowanie na Czytelnika Szkoły.
108 najmłodszych uczniów złożyło "Czytelnicze Ślubowanie", iż będą czytać i szanować książki. Poznali zasady korzystania ze zbiorów, były rozmowy o potrzebie i higienie czytania oraz podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali poznawać umiejętność czytania. Wielkie brawa otrzymały wychowawczynie - panie: M. Bednarska, J. Fryta, A. Kubów, M. Kamińska, J. M. Potępa.
Uczniowie bardzo się ucieszyli z możliwości wypożyczania książek - tym bardziej, iż na półkach czeka kilkaset bajek, baśni i opowiadań dla najmłodszych oraz wiele lektur. Ostatnio do biblioteki darczyńcy przynieśli kilkadziesiąt książek dla dzieci i przy okazji tego "Święta Czytelniczego" w imieniu społeczności szkolnej - wielkie podziękowania od bibliotekarza szkolnego! /Z. Rychlewska/

   


    MALI ILUSTRATORZY BAŚNI ANDERSENA

W czwartek 20 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Oleśnicy zostały ogłoszone wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Ilustracja do baśni Andersena". Celem konkursu było propagowanie baśni poprzez wykonanie pracy plastycznej do dowolnie wybranego dzieła autora. Podczas ogłaszania wyników konkursu organizatorki: Pani Danuta Sodolska-Urbaniak i Pani Małgorzata Pochopień nie kryły zadowolenia z ogromnej popularności, jaką cieszył się konkurs - w wyznaczonym terminie do SP 7 wpłynęło aż 205 prac ze wszystkich szkół oleśnickich.
Tym bardziej nam miło, że wśród tak licznej konkurencji nasi uczniowie mogą poszczycić się pięknymi wynikami.
W kategorii klas 0 - III: Klaudia Płuciennik z kl. Ic otrzymała II miejsce za ilustrację do baśni "Mała Syrenka" (op. Marta Kamińska), Szymon Michalak z kl. Ic otrzymał także II miejsce za ilustrację do baśni "Brzydkie kaczątko" (op. Marta Kamińska), Nadia Chowańska z gr. 0b otrzymała III miejsce za ilustrację do baśni "Księżniczka na ziarnku grochu" (op. Mirosława Wójcik), Wiktoria Goniarska z kl. IIIe otrzymała III miejsce za ilustrację do baśni "Brzydkie kaczątko" (op. Zofia Rychlewska).
W kategorii klas IV - VI: Karolina Dębska z kl. IVa zajęła I miejsce za ilustrację do baśni "Calineczka" (op. Zofia Rychlewska).
Duże brawa dla zwycięzców! / Fiałkowska Marta/

     


    "By język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..."

Już po raz jedenasty 18 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy trzyosobowe drużyny z oleśnickich podstawówek spotkały się podczas Drużynowego Turnieju Oleśnickich Szkół Podstawowych "By język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..." zorganizowanego pod honorowym patronatem Burmistrza Oleśnicy. Wzięły w nim udział zespoły z SP 2, SP 4, SP 6, SP 7 i SP 8. W skład każdej reprezentacji weszli przedstawiciele klas IV, V i VI.
Uczestnicy, rozwiązując zadania konkursowe, wykazali się wiadomościami z zakresu gramatyki i ortografii języka polskiego, umiejętnością posługiwania się poprawną polszczyzną, kojarzenia ważnych wydarzeń i postaci historycznych oraz mitologicznych, a także elementarną wiedzą z zakresu kultury i sztuki.
Uczestnicy rywalizowali w dziesięciu konkurencjach. Prezentacje drużyn oceniało jury w składzie: Magdalena Chlebowska - Salamon z SP 2, Małgorzata Wesołowska z SP 4, Joanna Szczegodzińska z SP 7 oraz Joanna Stojanowska z SP 8.
Po podsumowaniu wyników uzyskanych przez poszczególne zespoły jury przyznało:
I miejsce reprezentacji z SP 2,
II miejsce reprezentacji z SP 4,
III miejsce reprezentacji z SP 8,
IV miejsce reprezentacji z SP 6,
V miejsce reprezentacji z SP 7.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i zostały uhonorowane nagrodami oraz upominkami ufundowanymi przez Burmistrza Oleśnicy.
Gratulujemy młodym humanistom "giętkości języków" i życzymy dalszych sukcesów! /Organizatorki turnieju/

       


            JESTEŚMY KIBICAMI NA MEDAL

Dnia 15 marca uczniowie naszej szkoły wybrali się do hali sportowej MOKiS-u na finałowy mecz siatkówki w charakterze kibiców. Triumfatorem dolnośląskiej Errea III Ligi został Dolmat Siatkarz Oleśnica
Organizatorzy docenili nasz ogromny wkład i zaangażowanie w kibicowaniu siatkarskim zmaganiom: rymowane hasła, transparenty, kolorowe pompony i bębny, które stały się nieodłączną częścią wszystkich rozegranych meczów. Rozstrzygając konkurs "Kibic na medal" nagrodę główną, 50-calowy telewizor, przyznali naszej szkole.
    Powiatowe Dyktando z Języka Niemieckiego

W piątek 14 marca 2014r. odbył się powiatowy etap dyktanda z języka niemieckiego, którego organizatorami są Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Jana Twardowskiego w Oleśnicy. Naszą szkołę dumnie reprezentowali: Zuzanna Błaszczyk kl.6A, Filip Tomaszewski kl. 6D oraz Aleksandra Tekień kl. 6D.
Dyktando obejmowało trzy zadania: tekst dyktowany, odszukiwanie błędów w podanym tekście oraz znalezienie w wężu wyrazowym 14 nazw zwierząt. Nasi uczniowie dzielnie rozwiązywali trudne łamigłówki językowe wykazując się dobrą znajomością języka naszych bliskich sąsiadów. W rezultacie Zuzia zajęła drugie miejsce na podium, a Ola i Filip uplasowali się odpowiednio na piątym i szóstym miejscu.
Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów językowych!    PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W piątek 14.03.2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy 1e wysłuchali jak należy zachować się w bibliotece, jak korzystać z książeczek, jak je wypożyczać a po złożeniu uroczystej przysięgi otrzymali pamiątkowe dyplomy, karty biblioteczne z którymi mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Życzymy małym czytelnikom przeżycia wielu przygód w krainie książki. /K. Paprocka/

     


    SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

W czwartek 13 marca sześciolatki z klasy 1 e wraz z wychowawcą, panią Jolantą Potępą, zaprosiły na zajęcia pana Tomka, z zawodu strażaka, a z zamiłowania i pasji ratownika, który w asyście swojego czworonożnego przyjaciela - ratownika Bono opowiadał o swojej trudnej, ale odpowiedzialnej i ciekawej pracy. Podczas spotkania jego pupil - Bono kilkakrotnie udowodnił swoją psią mądrość. Z wielką cierpliwością i wyrozumiałością dla głośnej i zachwyconej gawiedzi towarzyszył swojemu panu w prezentacji. Dzięki temu dzieci usłyszały się o wielu akcjach ratowniczych, w których Bono odegrał ważną rolę. Wielokrotnie odnalazł poszukiwaną osobę, nawet w warunkach dla wszystkich niekorzystnych. Nadarzyła się też okazja, aby nasz gość przedstawił trudną sztukę opieki nad czworonożnym przyjacielem, przedstawił jego potrzeby i wymagania. Podczas zajęć praktycznych uczył prawidłowego zachowania w czasie niespodziewanego ataku psa. Przez cały czas nasze maluchy świetnie się bawiły.
Za naszym pośrednictwem serdecznie dziękują panu Tomkowi za cierpliwość i wspaniałe zajęcia. /Rzecznik prasowy SP6 - Iwona Żurawska/

   


    UROCZYSTA GALA

Na początku roku szkolnego 2013/2014 Minister Edukacji Narodowej zaprosił do udziału w III edycji konkursu "Mam 6 lat". Konkurs skierowany był do rad rodziców przedszkoli i szkół oraz uczniów urodzonych w latach 2005, 2006 lub 2007, którzy rozpoczęli naukę w wieku 6 lat. Jego głównym założeniem było upowszechnienie najciekawszych inicjatyw podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej oraz promowanie aktywnego stylu życia, bezpieczeństwa i zdrowia wśród najmłodszych.
W środę 12 marca Martyna Pamuła i Jan Jędrysiak, uczniowie klasy III B, w towarzystwie dumnych rodziców, dyrektor szkoły, pani Jadwigi Wieczorek i wychowawcy klasy, pani Elżbiety Grędysy, wzięli udział w Wojewódzkiej Gali III edycji Konkursu Ministra Edukacji Narodowej "Mam 6 lat", która odbyła się w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. W bogatym programie uroczystości nasi uczniowie podziwiali występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 83 im. Jana Kasprowicza oraz dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 68 we Wrocławiu. Wysłuchali wystąpienia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, pani Beaty Pawłowicz i przedstawiciela Wojewódzkiej Kapituły II edycji konkursu "Mam 6 lat", który dodatkowo ogłosił laureatów tegorocznego etapu wojewódzkiego oraz zaprezentował finalistów zakwalifikowanych do Ogólnopolskiej Gali.
Z dumą informuję, że na 150 uczestników etapu wojewódzkiego Martynka otrzymała I miejsce a Jaś uzyskał miejsce II. Tym samym nasza Martynka zakwalifikowała się do Ogólnopolskiej Gali.
Ogromne brawa dla naszych laureatów i serdeczne podziękowania dla wszystkich naszych uczestników i ich rodziców, którzy cierpliwie służyli pomocą i siłą doradczą podczas długich i żmudnych przygotowań. /Rzecznik prasowy SP 6 - Iwona Żurawska/

   


    PRZYGODA Z TEATREM

12 marca dzieci zrzeszone w szkolnym Kole Teatralnym, które przyjęło magiczną nazwę "Bajka", zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie podczas IX Powiatowego Przeglądu Grup Teatralnych zorganizowanym, dla amatorskich grup teatralnych działających w Ośrodkach Kultury oraz w szkołach podstawowych i gimnazjalnych Powiatu Oleśnickiego, przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się sześć Szkół Podstawowych. Nasi mali aktorzy zaprezentowali swoją wersję inscenizacji "Kopciuszka" opartego na opracowaniu "Bajki - samograjki" autorstwa Jana Brzechwy.
Wspólnie z opiekunem koła, panią Jolanta Potepą, od dłuższego czasu ćwiczyli dykcję, ruch sceniczny i odwagę przygotowując się tym samym do występu przed tak wymagającą publicznością. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odgrywały swoje role. Nie uniknęły tremy, ale przede wszystkim świetnie się bawiły. W trakcie przeglądu miały możliwość podejrzenia innych zespołów i porównania swojego talentu z występującymi aktorami. Należy dodać, że nasze maluchy ćwiczą raptem od kilu miesięcy, więc przygoda z teatrem dopiero dla nich się zaczęła. Dzisiaj nie udało im się zostać laureatem , ale przecież wszystko jeszcze przed nimi. /Rzecznik SP6 - Iwona Żurawska/    DZIEŃ OTWARTY

Dla najmłodszych dzieci, które od września rozpoczną naukę w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 zorganizowany został 12 marca Dzień Otwarty. Liczna grupa pięciolatków i ich rodziców przybyła do auli szkolnej, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły. Przybyły również starsze dzieci uczęszczające już do "szóstki" i uczące do oddziałów przedszkolnych. Po wakacyjnej przerwie doskonała większość z nich stanie się uczniami klasy pierwszej.
Witając przybyłych pani dyrektor Jadwiga Wieczorek przedstawiła program spotkania. Na początek pokazana została ministerialna prezentacja dotycząca wszystkich uczniów w kraju. Każdy pierwszak w polskiej szkole ma prawo do dostosowania tempa nauki do jego indywidualnych potrzeb. Zespoły klasowe mogą liczyć maksymalnie 25 uczniów, a w każdej sali lekcyjnej musi być wydzielone miejsce do zabawy, złożenia podręczników oraz tornistrów. Dzieci klas I-III powinny mieć też jednego nauczyciela przez cały okres nauki.
Dzieci pięcio- sześcioletnie przygotowały dla przybyłych gości krótki program artystyczny. Zaśpiewały piosenkę i wyrecytowały wierszyk "Wiosna" oraz zaprezentowały inscenizację "O zielonych żabkach w czerwonych czapkach". Piękne kostiumy i swobodne zachowanie małych artystów na scenie były świetnym przykładem tego, że w szkole uczymy się poprzez zabawę, a każde dziecko może znaleźć taki obszar edukacyjny, w którym najpełniej będą rozwijane jego indywidualne zdolności, predyspozycje i zainteresowania. Program artystyczny wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowały panie: Urszula Pelikan, Ilona Gąszczak i Aneta Namiel-Chmielowska.
Z konkretną ofertą edukacyjną przygotowaną przez szkołę rodzice naszych przyszłych uczniów mogli zapoznać się oglądając prezentację multimedialną. Dzięki niej w pigułce otrzymali informacje o szkolnych gabinetach, salach gimnastycznych, szatni, świetlicy dostosowanej do potrzeb i wieku uczniów, bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych. Następnie nauczyciele wychowania fizycznego wcielili się w rolę przewodników po rozległych zakamarkach szkoły. Dzieciom najbardziej podobały się sale lekcyjne oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III wyposażone w zabawki, układanki, klocki i inne akcesoria służące zabawie i nauce. Rodzice za to mieli okazję porozmawiać osobiście z nauczycielami, poruszyć interesujące ich kwestie, rozwiać wszelkie wątpliwości.
Dla wszystkich maluchów odwiedzjących szkołę w środowe popołudnie przygotowane zostały pamiątkowe podarunki. Mamy zatem nadzieję, że ten krótki pobyt w szkole dał naszym przyszłym uczniom przedsmak ciekawej i fascynującej przygody, jaką będzie dla nich edukacja przedszkolna i szkolna w oleśnickiej "szóstce". /Rzecznik prasowy szkoły - Monika Stadniczenko/

       


            KONKURS RECYTATORSKI

12.03.2014 w Sali MOKIS-u uczniowie z klas I-III i oddziałów przedszkolnych wzięli udział w konkursie recytatorskim "Przyroda Wokół Nas". Recytowane wiersze dotyczyły otaczającej przyrody choć dobór wierszy i ich interpretacja była dowolna.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Hania Sławna z Oc zdobyła I miejsce w kategorii odziały przedszkolne. Natomiast Aleksandra Jesionek z III c zdobyła III miejsce w kategorii klasy trzecie.
BRAWO!!! Laureatom serdecznie GRATULUJEMY a pozostałym uczestnikom życzmy wytrwałości w dążeniu do wygranej.    WSPOMINAMY FERIE

W czasie ferii zimowych, w dniach 17 - 21 lutego, w naszej szkole odbyły się zajęcia pod hasłem "Z nami zdrowo, kolorowo i wesoło". Uczestniczyło w nich 27 uczniów z klas 0 - III.
Już pierwszego dnia wspólnie spędzanego czasu, postawiliśmy na dobry humor i wesołą zabawę. Codziennie mieliśmy okazję rywalizować w różnych zajęciach sportowych. Rozegraliśmy turniej "Dwa ognie". Wielu emocji dostarczył mecz piłki nożnej, gdzie do walki zagrzewały urocze cheerleaderki z naszej grupy. Pokonaliśmy tor przeszkód, a nad naszą sylwetką pracowaliśmy na szkolnej siłowni. Rozegraliśmy również turniej tenisa stołowego.
Nie tylko sport umilał nam pobyt w szkole. Wzięliśmy czynny udział w zajęciach kulinarnych, w czasie których zrobiliśmy kanapki - istne dzieła sztuki i pyszny deser. Czuliśmy się prawie jak w "Kuchennych rewolucjach", z tym, że zamiast Magdy Gessler była z nami pani Małgosia Trzcińska.
Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowaliśmy w konkursie "Kalambury". Natomiast dając upust naszym zdolnościom plastycznym - wykonaliśmy plakaty przedstawiające "Zimowy pejzaż".
Podczas kolejnych zajęć artystycznych tworzyliśmy rzeźby z masy solnej. Obok zwierzątek, wazonów z kwiatami, pojazdów, pojawiły się projekty medali olimpijskich, pucharów i splecionych ze sobą kół olimpijskich.
Była też okazja do wykazania się swoją wiedzą. Biorąc udział w turnieju "Zgaduj - zgadula" odpowiadaliśmy na pytania o różnym stopniu trudności. Mieliśmy też do wykonania zadania. Musieliśmy na przykład odrysować rękę pani dyrektor, stopę pani sekretarki, policzyć toalety w naszej szkole, czy ilość schodów w danym budynku. Oczywiście cały czas zdobywaliśmy punkty.
Ponieważ zima nie chciała przyjść do nas, to my przenieśliśmy się do "Krainy Lodu", oglądając film o tym tytule.
Nadszedł ostatni dzień ferii. Korzystając z sali komputerowej, każdy z nas wykonał kartkę z życzeniami dla swojej mamy z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Potem odbyły się występy muzyczne "Karaoke". Odkryliśmy niezwykłe talenty naszych kolegów i koleżanek, a hity różnych znanych przebojów rozbrzmiewały w całej szkole.
Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu, została ogłoszona ilość punktów, zdobyta przez poszczególne drużyny, otrzymaliśmy też różne drobiazgi. Niestety "wszystko co dobre, szybko się kończy". Ten pierwszy tydzień ferii na długo pozostanie w naszej pamięci. /Uczniowie z SP 6/
A to my w trakcie zajęć...

     


    RATUJMY I UCZMY RATOWAĆ

W naszej szkole bardzo prężnie działa Koło "Pierwszej Pomocy" dla uczniów klas młodszych. Od kilku lat specjalnie przeszkoleni nauczyciele realizują Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR), przy współpracy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Program RUR polega na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już od pierwszych klas szkoły podstawowej. Od najmłodszych lat dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki, a w efekcie pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Podczas zajęć dzieci nabywają umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przedstawione w sposób dostosowany do ich wieku. Potrafią już pomóc osobie z krwotokiem z nosa, z krwotokiem kończyny górnej, dolnej, ze złamaną nogą i ręką, a także osobie nieprzytomnej, która oddycha i tej, której oddech jest zaburzony.
Dzieci na zajęciach dowiadują się także jak prawidłowo zachować się podczas burzy, w czasie zagubienia się w lesie, w centrum handlowym czy na wielkiej imprezie. Nabywają umiejętności z zakresu poruszania się po drogach i zachowania na górskich szlakach.
Przed feriami, w ramach działalności koła, z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeszkolona została klasa I B. Fantomy, podręczniki, filmy dydaktyczne opiekunka koła, pani Elżbieta Grędysa, otrzymała od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki tym szkoleniom nasze dzieci wygrywają dolnośląskie konkursy "Uczę się bezpiecznie żyć" i zdobywają cenne nagrody. Należy podkreślić, że dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci! /Rzecznik SP6 - I. Żurawska/

   


    KUŹNIA TALENTÓW

"Nie ma nikt takiej wiary w ludzi i cały ten świat" - te słowa piosenki "Nadzieja" zespołu IRA zaśpiewanej przez uczennice kl. 5c Darię i Julię Kaczmarek mogą stać się mottem i podsumowaniem piątkowej imprezy, która odbyła się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6.
Sensem organizowania szkolnej wersji programu "Mam talent" jest szansa zaprezentowania przez uczniów ich talentów, umiejętności i zdolności, które zazwyczaj trudno wyeksponować w codziennym szkolnym życiu. Większości dzieci dużą trudność sprawia występ publiczny na forum szkoły. Dlatego stopniowe przełamywanie własnych oporów, nieśmiałości, braku pewności siebie będzie z pewnością procentowało w życiu tych, którzy odważyli się zaprezentować to, co potrafią kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom.
W tym roku jurorki p. Alicja Fąfara i p. Małgorzata Jabłońska obradujące pod przewodnictwem p. Elżbiety Burak doceniły występy solistów.
Palmę pierwszeństwa przyznano uczennicy kl. 4a Paulinie Wróbel, która wykonała utwór "Oleśnica" autorstwa swojej mamy - Iwony Wróbel oraz Wojciecha Karaska.
Drugim miejscem został uhonorowany Gabriel Pieronek z kl. 5a, który przepięknie zagrał na wiolonczeli.
Natomiast miejsce trzecie zajęła Maja Woźniak z kl. 6d, wykonująca układ taneczny z chustą.
Wyróżnienia przyznano duetowi skrzypcowemu: Paulina Wróbel i Małgorzata Torz a kl. 4a, formacji tanecznej "The Drill" (Natalia Sobiegraj, Julia Janik, Igor Lenartowicz z kl. 5a oraz Patrycja Skiba z kl. 4c), Julii Hyli z kl. 5c wykonującej taniec nowoczesny, duetom wokalnym: Julii i Darii Kaczmarek z kl. 5c ("Nadzieja" zespołu IRA) oraz Oliwii Nowakowskiej i Marii Kowalczyk z kl. 6c ("Hallelujah").

- Na szczególne podkreślenie zasługuje wysoki poziom artystyczny tegorocznej imprezy - zaznacza Elżbieta Burak, przewodnicząca jury. - Ważne jest również to, że uczestnicy zadbali o właściwy dobór strojów i rekwizytów potrzebnych do występu.
Cieszy nas również szeroki wachlarz artystycznych form zaprezentowanych w tegorocznej edycji imprezy "Mam talent". Był wokal, wokal z towarzyszeniem instrumentu, taniec solowy lub w formacji tanecznej, gra na instrumencie, pokaz karate, gimnastyka artystyczna. Warte podkreślenia jest także zaangażowanie rodziców w występy swoich pociech. Panie Iwona Wróbel i Lidia Nowakowska akompaniowały swoim córkom podczas ich występów wokalnych. Impreza "Mam talent" stała się też świetną lekcją dla publiczności, która spontanicznie, aktywnie, żywiołowo i jednocześnie kulturalnie zachęcała młodych artystów do zaprezentowania się na forum szkoły.

Nasze skarby
W ramach szkolnej imprezy "Mam talent" uczniowie "szóstki" mieli okazję zaprezentować posiadane kolekcje ciekawych eksponatów.
Czołowi sportowcy na wystawę przynieśli zdobywane przez siebie w różnorakich zawodach medale, statuetki i puchary. Laureaci konkursów pokazali kolegom zgromadzone licznie dyplomy. Kolekcjonerzy eksponowali zgromadzone zbiory muszli, monet i numizmatów, pluszowych kotków i piesków, figurek z modeliny, komiksów, samodzielnie wykonanych prac ceramicznych, własnych prac plastycznych sporządzonych rozmaitymi technikami.
Nie wszyscy mają odwagę wystąpić na scenie prezentując swoje talenty wokalne, muzyczne czy taneczne. Niektórzy realizują swoje pasje w kolekcjonerstwie, gromadząc ciekawe przedmioty. Cieszymy się, że również w szkole mogą pochwalić się swoimi zainteresowaniami. Gratulujemy im pasji i życzymy, aby ich zbiory były zaczątkiem rekordowo dużych kolekcji. /Rzecznik prasowy szkoły - Monika Stadniczenko/

       
       


    KARNAWAŁ MALUCHÓW

Przez dwa dni w oleśnickiej Szóstce gościły najpiękniejsze księżniczki, barwni piraci, kolorowe zwierzęta oraz zabawne postacie z bajek i najróżniejszych filmów. Stało się to za sprawą balu karnawałowego klas młodszych I - III. W środę i w czwartek 12 - 13 lutego nasi uczniowie, w towarzystwie rodziców i rodzeństwa, wzięli liczny udział w zorganizowanej dla nich zabawie. Oprawą muzyczną zajął się Piotr Balicki z kabaretu BZIK, który specjalnie dla naszych małych tancerzy przygotował listę aktualnych przebojów. Pokusa była tak wielka, że nie oparło się jej wielu rodziców. Wspólnie ze swoimi pociechami bawili się i śpiewali do wtóru z rozbawionymi maluchami. Swój wkład w zabawę mieli także wychowawcy klas, którzy zadbali o bezpieczeństwo i zorganizowaną zabawę. Dzięki zaangażowaniu rodziców w klasach przygotowano dla dzieci słodki poczęstunek. Podczas krótkiej przerwy nasi szkolni przebierańcy chętnie naładowali wyczerpane baterie i znowu wrócili do zabawy. W imieniu zadowolonych dzieci serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej imprezy karnawałowej. /Rzecznik SP6 - I. Żurawska/

   


    KARNAWAŁOWY SZAŁ

Podczas gdy młodsze dzieci pląsają na balach przebierańców, uczniowie kl. 4-6 skorzystali w pełni z trwającego karnawału i bawili się świetnie na szkolnej dyskotece. Impreza została zorganizowana przez samorząd uczniowski 13 lutego br. Poprowadził ją profesjonalny DJ - Eryk Brocki, a przygotowana przez niego porcja tanecznej muzyki świetnie trafiła w gusty naszych nastolatków. Kolorofony i lustrzane kule zamieniły szkolny hol w prawdziwą dyskotekową salę. Uczniowie "szóstki" pokazali, że potrafią nie tylko dobrze się uczyć, ale i bawić. Dali popis swoich tanecznych umiejętności i przykład szałowej zabawy! /Rzecznik prasowy szkoły - Monika Stadniczenko/    V Powiatowy Turniej SUDOKU

W dniu 10.02.2014 r. w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbył się V Powiatowy Turniej SUDOKU. Celem turnieju jest propagowanie łamigłówek logicznych, zachęcanie uczniów do aktywności umysłowej i rozpowszechnianie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
W turnieju wzięli udział uczniowie z 15 szkół podstawowych powiatu oleśnickiego: Dobrzeń, Działosza, Dziadowa Kłoda, Ligota Polska, Sokołowice, Stradomia, Szczodrów, Międzybórz, SP 2 Syców, SP 2, SP 4, SP 6, SP 7, i SP 8 Oleśnica oraz SP Gminy Oleśnica w Oleśnicy. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych klas 1-3 i klas 4-6. W młodszej grupie wiekowej rywalizowało 16 dzieci, a w starszej 40.
Naszą szkołę w kategorii klas 4-6 reprezentowały uczennice klas szóstych: Wiktoria Pierzga, Aleksandra Tekień i Julia Galik.
Trzecie miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Pierzga z klasy 6a.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /I. Mazur/    PRZEDSZKOLAKI RECYTUJĄ

W poniedziałek 10 lutego przedszkolaki z oddziałów 0 c /wychowawca Urszula Pelikan/ i 0e /wychowawca Maria Kamińska/ stanęły w recytatorskim pojedynku. W styczniu Szkoła Podstawowa nr 2 z Oleśnicy wspólnie ze Szkołą Podstawową w Borowie Oleśnickiej ogłosiły konkurs recytatorski pod hasłem "Przyroda wokół nas". Zgodnie z założeniem organizatorów chętne szkoły i przedszkola miały we własnym zakresie przeprowadzić eliminacje i wytypować zawodników do następnego etapu. W trudnym wyborze małych laureatów pomogła nauczycielka klasy I c, pani Marta Kamińska. Tradycyjnie, po burzliwych obradach, jury wytypowało Hannę Sławną z grupy 0 c i Michalinę Janicką z grupy 0e. Dziewczynki będą reprezentowały nasze oddziały przedszkolne w uroczystym finale konkursu, który zaplanowano w oleśnickim MOKiS-ie 12.03.2014 roku.
Na zakończenie eliminacji wszyscy uczestnicy recytatorskich zmagań zostali nagrodzeni słodkościami, pamiątkowymi dyplomami i kolorowymi książeczkami. W imieniu wychowawców i rówieśników serdecznie gratuluję Hani i Michasi zdobytego wyróżnienia i oczywiście TRZYMAMY KCIUKI za dalsze sukcesy. /Rzecznik SP6 - I. Żurawska/NA SKRZYDŁACH "PEGAZIKA"

7 lutego br. w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Oleśnicy odbyły się miejskie eliminacje do XIX Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Naszą szkołę reprezentowały cztery zwyciężczynie szkolnego etapu tego konkursu: Pola Rudnicka i Zuzanna Błaszczyk z kl. 6a, Oliwia Olszańska z kl. 5c oraz Julia Kulik z kl. 5a. Rywalizowały one o laur pierwszeństwa z recytatorami z oleśnickich szkół podstawowych. Młodzi "miłośnicy żywego słowa" wygłaszali utwory poetyckie i fragmenty prozy spoza kanonu lektur szkolnych. W ocenie wystąpień jury konkursowe uwzględniało przede wszystkim dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Pola Rudnicka (op. J. Kajmowicz), która przedstawiła fragment powieści B. Andrzejczuk pt. "Pamiętnik nastolatki", znalazła się w gronie czterech Laureatek, które będą reprezentowały nasze miasto w eliminacjach powiatowych "Pegazika" organizowanych przez oleśnicki PCEiK w marcu br.
Wszystkim naszym recytatorkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a za Polę w trzymamy kciuki w marcu! /I. Nowicka/    APEL KLAS 1-3

W poniedziałek 3 lutego uczniowie klas 1-3 naszej szkoły spotkali się w dużej sali gimnastycznej na uroczystym apelu z okazji podsumowania pierwszego semestru nauki w roku szkolnym 2013/2014. Uroczystość poprowadziła wicedyrektor szkoły, pani Dorota Terka. W skrócie przypomniała najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w minionych pięciu miesiącach. Podziękowała też wszystkim uczniom za pilną naukę i aktywne uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych. Dzięki takiej postawie naszych uczniów oleśnicka Szóstka rozpoznawana jest spośród innych szkół w mieście. Poniedziałkowy apel był najlepszą okazją na przedstawienie i wyróżnienie laureatów konkursów zorganizowanych na przestrzeni minionego pierwszego semestru. Nadarzyła się też okazja podziękowania wszystkim małym artystom za udział w przedstawieniach teatralnych przygotowanych z różnych okazji: Dnia Edukacji, Jasełek i karnawałowego "Kopciuszka". Duże brawa otrzymały dzieci, które wraz z rodziną licznie wzięły udział w miejskim konkursie "Kibic na medal". Dzięki ich zaangażowaniu nasza szkoła w dniu dzisiejszym jest na pierwszym honorowym miejscu. Następnie głos zabrała nasza szkolna pielęgniarka, pani Wiesława Rychard. Przypomniała dzieciom jak często niewłaściwe zachowanie prowadzi do wielu wypadków i o czym powinni wszyscy pamiętać, aby ich uniknąć. Na zakończenie apelu pani Dorota Terka życzyła uczniom wielu sukcesów w drugim semestrze nauki, tak aby koniec roku szkolnego przyniósł wszystkim dużo radości i satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku. /Rzecznik SP6 - I. Żurawska/    KIBICE NA MEDAL

Dnia 1 lutego uczniowie naszej szkoły wybrali się do hali sportowej MOKiS-u na mecz siatkówki w charakterze kibiców. W konkursie "Kibic na medal" po raz trzeci wyróżniono naszą szkołę.
Dziękujemy serdecznie uczniom, którzy wzięli aktywny udział w kibicowaniu i apelujemy do innych, aby dołączyli do akcji "Kibic na medal".

Termin następnego meczu:
- 15 marca 2014 r o godz. 17.30

       


    Z MYŚLĄ O BABCI I DZIADKU

Tradycyjnie w kalendarium szkoły nie może zabraknąć działań na rzecz starszych członków rodziny. I choć program takich imprez jest podobny, to jednak każda babcia i dziadek z dumą oczekuje na słowo zaproszenia ze strony podrośniętych nieco wnucząt. One same z wielkim przejęciem przygotowują się do wyznaczonych ról ćwicząc tym samym odwagę i charakter. W dniach 30-31 stycznia 2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych pani Anety Namiel - Chmielewskiej, Urszuli Pelikan, Beaty Michalak, Anny Białej i Marii Łysakowskiej oraz uczniowie klasy II A wraz z wychowawcą, panią Katarzyną Machaczką zaprosili swoje babcie i dziadków na uroczyste spotkanie w murach szkolnych. Od kilku tygodni wszyscy bardzo sumiennie przygotowywali się do niespodzianki. Przy pomocy rodziców i wychowawców planowali przebieg imprezy. Ku ogromnej radości dużych i małych organizatorów, dumni ze swoich wnucząt babcie i dziadkowie, bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie. Mali artyści z wielkim przejęciem recytowali ciepłe wiersze i śpiewali wesołe piosenki, a rozczuleni goście nie żałowali braw. Duże wzruszenie wywołały na nich własnoręcznie zrobione przez dzieci kolorowe upominki. Dopełnieniem uroczystości był przygotowany z pomocą rodziców słodki poczęstunek. W tak pięknej i uroczystej atmosferze czas mijał bardzo szybko. W imieniu organizatorów imprezy serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej zrealizowania. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

     


FERIE ZIMOWE W SZKOLE

Z myślą o dzieciach, które będą chciały aktywnie spędzić czas wolny w czasie ferii zimowych zostały przygotowane różnorodne zajęcia. W zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie z różnych klas.
Kreatywne ferie zimowe

Sportowe ferie            APEL

W środę 29 stycznia br. uczniowie klas 4-6 spotkali się z dyrekcją szkoły na apelu podsumowującym pierwsze półrocze roku szkolnego 2013/2014. Dyrektor Jadwiga Wieczorek ze szczególną radością odczytała nazwiska uczniów, którzy otrzymali najwyższe średnie ocen, będące miernikiem ich zaangażowania, zdolności, pilności i pracy włożonej w naukę w pierwszym semestrze. Jeżeli utrzymają ten wysoki poziom - w czerwcu mogą liczyć na świadectwa z wyróżnieniem. Zostali zatem postawieni za wzór swoim koleżankom i kolegom. Gratulujemy!
Środowy apel był też świetną okazją do wręczenia nagród i dyplomów uczniom, którzy zdobyli najwyższe noty w odbywających się w ostatnim czasie konkursach i zawodach sportowych. /Rzecznik prasowy SP6 - Monika Stadniczenko/NAJLEPSI UCZNIOWIE

Po raz kolejny dyrekcja i grono pedagogiczne naszej szkoły ma powód do dumy. Oto lista uczniów, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu w pierwszym semestrze 2013/2014 roku:

Lista uczniów    SZÓSTKA PRZEDSZKOLAKOM

W poniedziałek 27 stycznia naszą szkołę odwiedziły dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami i panią dyrektor, Ewą Grab z przedszkola nr 4 w Oleśnicy. Właśnie dla nich nasi mali artyści z koła muzyczno - teatralnego, prowadzonego przez panią Jolantę Potępę, po raz kolejny wystąpili w swoim przedstawieniu "Kopciuszk". Dla szkolnych aktorów była to kolejna okazja do prezentacji swoich talentów. Szczególnie, że wdzięczna najmłodsza widownia zachwycała się dosłownie wszystkim. Podobały się stroje baśniowych postaci, bogata scenografia, duża aula i poszczególne występy aktorów. Atmosfera przypominała tą w prawdziwym w teatrze, a owacjom nie było końca. Po przedstawieniu specjalni goście zostali zaproszeni do zwiedzenia szkoły. W towarzystwie pani dyrektor Szóstki, Jadwigi Wieczorek spotkali się ze szkolnymi rówieśnikami z naszych szkolnych oddziałów przedszkolnych. Z dumą wędrowali po szkolnych korytarzach. Na chwilę stanęli przed szklaną gablotą z pucharami uwieczniającą sukcesy naszych uczniów. Wszystko było dla nich piękne i ciekawe. Zaciekawione bogatym życiem szkolnym maluchy wróciły do przedszkola. Żegnając się, kolejno obiecały, że już we wrześniu one także będą naszymi uczniami. Brawo przedszkolaki i do zobaczenia! /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   


    LAUREACI KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

14 stycznia odbyły się eliminacje szkolne do X Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Piszemy poprawnie".Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas IV-VI.
Wyniki Konkursu:
I miejsce - Jakub Nowicki z kl. 6b
II miejsce - Weronika Kaznowska z kl. 5d
III miejsce -Jakub Krzekotowski z kl. 4c
Wyróżnienia: Aleksandra Tekień i Natalia Bagińska z kl.6d.

Do kolejnego etapu PCEiK w Oleśnicy zakwalifikował ucznia kl. 6b Jakuba Nowickiego.
23 stycznia miał miejsce etap powiatowy konkursu, w którym wzięło udział 13 uczniów z całego powiatu.
Nasz reprezentant Jakub Nowicki zajął III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /Alina Rudzińska/    DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Pięciolatki z grupy Pc, ugościły w szkole Babcie i Dziadków. W swojej klasie dumni uczniowie zorganizowali poczęstunek, zadbali o atmosferę i pełni emocji oczekiwali na przybycie zaproszonych gości.
Kiedy już wszyscy przybyli i zajęli miejsca zaczęła się uroczysta akademia. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki o swoich babciach i dziadkach. Nie zabrakło w nich odrobiny humoru. Po części artystycznej przyszedł czas na chwilę w, której to Babcia i Dziadek mieli wykazać się odwagą, jak również kreatywnością. Czekało na nich wiele wyzwań w trakcie realizacji których zbierali plusy na losy loteryjne. Dzięki ich zaangażowaniu wnuki mogły otrzymać wylosowaną niespodziankę.
Śmiechu było co nie miara, jednak przyszedł czas też na wzruszenie, zostały wręczone prezenty, wykonane własnoręcznie przez uczniów oraz życzenia, które każdy układał samodzielnie. Uściskom i buziakom nie było końca.
Cała uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, słodkościami sokami i owocami, które przygotowali rodzice. /Katarzyna Paprocka/

       


    Język niemiecki na wesoło z Deutsch-Wagen-Tour

W piątek 17 stycznia w Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Oleśnicy odbyły się zajęcia z języka niemieckiego na wesoło. Z samego rana przyjechał specjalny pojazd nazywany Deutsch - Wagen, z którego wysiadła przesympatyczna lektorka, pani Hanna Krężlewska, która urzekła wszystkich profesjonalizmem i wspaniałą, pozytywną energią. Niezwykłego gościa powitała pani wicedyrektor Bożena Łukoszko.
W ramach ogólnopolskiego projektu "Deutsch-Wagen-Tour", którego głównym organizatorem jest Instytut Goethego w Warszawie, pani Hanna przeprowadziła niecodzienne zajęcia z uczniami klasy 3c i 3d. Na szczególne podkreślenie zasługują innowacyjne i inspirujące metody, jakie lektorka zastosowała w realizacji zajęć. O świetnym odbiorze najlepiej świadczą zadowolone buzie uczniów i okrzyki "Danke schon!", i "Jasne, że klar!" Nawet uczniowie z klasy 3c, która nie uczy się języka niemieckiego szybko zapamiętywali zwroty proponowane przez panią Hanię i odpowiednio na nie reagowali. Całą zabawę rozpoczął taniec i piosenka na przywitanie, potem pobyt nad morzem i łowienie ryb, kąpiel w morzu, taniec na fali i ucieczka przed rekinem. Maksimum energii uczestnicy "zużyli" na bardzo emocjonujący mecz piłki nożnej, po którym w grupach układali puzzle. Na koniec każda grupa mogła wybrać sobie nagrodę za pracę i tu znowu emocje poszybowały w górę - co wybrać...?
Jednak to nie był koniec niespodzianek. Wszyscy zostali zaproszeni na krótki program artystyczny. Uczennica Zuzanna Błaszczyk z kl. 6a recytowała zwycięski konkursowy wiersz "Hund und Katze" w towarzystwie koleżanek Poli Rudnickiej z kl. 6a i Dominiki Hajduk z kl. 4d. Marta Papke i Alinka Ołownia z klasy 3a rozbawiły publiczność śpiewając w języku niemieckim i tańcząc zwycięską konkursową piosenkę: "Ich stehe auf". Następnie uczniowie z grupy teatralnej języka niemieckiego (Emilia Szmalec, Nikola Woźniak - kl. 3a, Dominika Hajduk kl. 4d, Zuzanna Błaszczyk, Wiktoria Pierzga - kl. 6a, Jakub Nowicki kl. 6b, Kamila Szmalec, Aleksandra Tekień kl. 6d) zaprezentowali fragment przygotowywanego przedstawienia "Der gestiefelte Kater" ("Kot w butach"), które było jednocześnie zagadką dla młodszych koleżanek i kolegów.
Na zakończenie uczniowie klasy 3d osobiście wręczyli pani Hani przygotowane wcześniej podziękowania. To były zajęcia pełne emocji, wrażeń i super spotkanie z językiem niemieckim! DANKE SCHON!!!/Aleksandra Kudła/

     


    KIBIC NA MEDAL

18 stycznia w hali sportowej MOKiS został rozegrany mecz drużyn Dolmatu Siatkarz Oleśnica z z Ren-Butem Złotoryja, który był trzecim w ramach konkursu "Kibic na medal". Kibice z naszej szkoły jak zwykle nie zawiedli, jednak jury za najlepszy doping nagrodziło tym razem kibiców ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Dziękujemy serdecznie uczniom, którzy wzięli aktywny udział w kibicowaniu i apelujemy do innych, aby dołączyli do akcji "Kibic na medal".

Podajemy terminy następnych meczów:
- 1 lutego 2014 r o godz. 17.30.
- 15 marca 2014 r o godz, 17.30

     


    KARNAWAŁ W PRZEDSZKOLU

Od powrotu do szkoły, po dłuższej przerwie świątecznej, wszystkie maluchy niecierpliwie oczekiwały na swój pierwszy bal karnawałowy. Jak co roku, planowana zabawa wywołała wiele emocji, które udzieliły się nie tylko dzieciom, ale także wychowawcom i rodzicom. W piątek 17 stycznia ochoczo wędrowały do przedszkola. Niektóre już pomalowane i przebrane. Uśmiechnięte i wesołe nie mogły doczekać się sygnału do zabawy. W sali gimnastycznej czekał już na nich pan Zbyszek Jakubowski, który przez cały czas zabawy starał się rozbawić i zadowolić nasze przedszkolaki. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich muzycznych niespodziankach. Zgodnie jeździły kolorowym pociągiem, przechodziły pod zaczarowaną liną i pilnie uczyły się nowych tańców. Podczas krótkich przerw na dzieci czekał słodki poczęstunek. Po takim "naładowaniu baterii" maluchy ochoczo wracały do zabawy. Jednak wszystko co dobre kiedyś musi się skończyć. Z żalem przedszkolaki stanęły do pamiątkowego zdjęcia. Niestety był to już ostatni punkt programu.
W imieniu wszystkich uczestników zabawy serdecznie dziękuję rodzicom za wspaniałe słodkości i przygotowanie dzieci do zabawy. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/

   


    Jeszcze pięknie i świątecznie...

W środę 15 stycznia uczniowie z klasy III e zaprosili swoich młodszych kolegów i koleżanki na przedstawienie jasełkowe. Gościem honorowym była dyrektor szkoły, pani Jadwiga Wieczorek. Wspólnie z przedszkolakami, dziećmi z grup świetlicowych oraz uczniami z integracyjnej klasy I a podziwiali grę aktorską trzecioklasistów. Po południu swoje barwne przedstawienie młodzi aktorzy pokazali swoim rodzicom. Pewnie i dumnie odgrywali kolejne scenki i chociaż święta Bożego Narodzenia są już za nami to trzecioklasiści wnieśli na chwilę tak ulubiony przez wszystkich nastrój radości i tkliwej zadumy. Wychowawca klasy, pani Agnieszka Kowalczyk zadbała o bogatą scenografię i ciekawy scenariusz. Rodzice także stanęli na wysokości zadania. Wspólnie z dziećmi przygotowali wspaniałe stroje. W trakcie przedstawienia razem z dziećmi śpiewali ulubione kolędy. Tym bardziej na koniec nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć. W imieniu rozbawionej i uśmiechniętej publiczności dziękuję naszym trzecioklasistom za to, że pośród natłoku nauki i obowiązków szkolnych znaleźli czas na przygotowanie tak pięknej niespodzianki. /Rzecznik prasowy szkoły: I. Żurawska/    KOPCIUSZEK, KSIĄŻĘ I ZABAWA!

W dniach 13 i 14 stycznia mali aktorzy ze szkolnego koła artystycznego pod opieką nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej Jolanty Potępy zaprosili swoich rówieśników na swoją pierwszą premierę. Od początku roku cierpliwie zgłębiali tajniki trudnej sztuki teatralnej. Planowali barwne kostiumy i ćwiczyli swoje kwestie. Pośród śmiechu, pracy i zabawy powstało wdzięczne przedstawienie. Od poniedziałku nasi mali artyści prezentowali swoją sztukę przed liczną szkolną publicznością. Bogata i kolorowa scenografia, roześmiane buzie aktorów oraz wdzięczna gra zespołu sprawiły, że szkolna publiczność nie żałowała braw. Zespól artystyczny należy do zajęć pozalekcyjnych i skupia dzieci z klas I - III, które z własnej inicjatywy i zgodnie z zainteresowaniami uczestniczą w organizowanych dla nich zajęciach.
"Kopciuszek" jest ich pierwszym przedstawieniem i teraz niecierpliwie czekamy na następne.
Młodzi aktorzy wystapili w składzie:
Magda Paprocka - Kopciuszek
Wiktoria Bajor - macocha
Maja Osajda i OliwiaZdobylak - siostry
Jaś Kwiatkowski - królewicz
Dawid Chmielewski - herold
Oliwia Wilgosz - wróżka i narrator
Magda Szopiany - narrator
Sokołek Amelia, Kinga Kruszona, Stopczyńska Julia,Owczarek Jowita - damy dworu - piękną grą wprowadzili zaproszonych gości w karnawałową atmosferę prawdziwego balu. /Rzecznik prasowy SP6 - I. Żurawska/

       


    CHRISTMAS CARD COMPETITION

Tradycyjnie w okresie zimowym uczniowie naszej szkoły biorą udział w ŚWIĄTECZNYM KONKURSIE BOŻONARODZENIOWYM NA KARTKĘ Z ŻYCZENIAMI W JĘZYKU OBCYM. W tym roku pomysł wykonania okolicznościowej kartki przyciągnął nie tylko uczniów z klas IV - VI, ale także dzieci młodsze z klas I - III. 27 uczestników konkursu przygotowało łącznie 41 pięknych kolorowych kartek, wykonanych różnymi technikami. Życzenia wypisywano nie tylko w języku angielskim, ale i niemieckim oraz włoskim. Nie zabrakło także tekstów po irlandzku. Jury w składzie: Z. Rychlewska (nauczyciel plastyki), M. Majka, E. Omiecina, M. Stryjak (język angielski) oraz A. Kudła (język niemiecki) dokonało oceny prac zarówno pod względem językowym, jak i wizualnym. Szczególnie zwrócono uwagę na pomysłowość, wyobraźnię, zmysł artystyczny i estetykę wykonania kartek oraz poprawność językową i prawidłowy zapis.
Zwycięskie miejsca zajęli następujący uczniowie:
KL. I - III
1m Oliwia Stankiewicz III c
1m Aleksandra Wińkowska III e
2m Julia Graf III c
2m Kornelia Różewska III d
3m Amelia Nyga III c
KL. IV - VI
1m Filip Linkowski V c
1m Zuzanna Błaszczyk VI a
2m Pola Rudnicka VI a
2m Dominik Kubów IV b
3m Aleksandra Huczyńska VI c
3m Emilia Drzała IV b
WYRÓŻNIENIA
Agata Sławna (IV a), Daniel Kowalski (IV b), Adrian Susidko (IV b), Julia Różewska (V a), Milena Wołoszczak (V c), Julia Leszczyńska (V d).
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!
Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy pokonkursowej powstałej z wyróżnionych prac znajdującej się na tablicy przy pracowni języka angielskiego - sala 320. / Małgorzata Majka/    SPOTKANIE Z POEZJĄ I PROZĄ

14 stycznia odbyły się coroczne szkolne eliminacje do Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Wzięli w nich udział uczniowie z klas IV-VI. Ich wystąpienia poprzedził krótki trening ruchowy, oddechowy i dykcyjny, dzięki któremu mogli przezwyciężyć tremę. Recytatorzy wygłaszali wiersze lub fragmenty prozy wybrane spoza szkolnych lektur. Przy ocenie prezentacji szczególną uwagę zwracano przede wszystkim na interpretację utworów, kulturę słowa oraz wyraz artystyczny.
W gronie laureatek, które będą reprezentowały naszą szkołę w miejskich eliminacjach konkursu w MOKiS-ie, znalazły się Zuzanna Błaszczyk oraz Pola Rudnicka z kl. 6a, Julia Kulik z kl. 5a i Oliwia Olszańska z kl. 5c.
Przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymały Agata Sławna z kl. 4a oraz Aniela Pabjan z kl. 5a.
Wszystkim młodym "miłośniczkom żywego słowa" gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne udane występy. /I. Nowicka/

   


    NOC BIOLOGÓW 2014

10 stycznia 2014 r. 35 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach podczas "Nocy Biologów" na Uniwersytecie Wrocławskim.
Zajęcia rozpoczęliśmy od wykopalisk szkieletowych i ciałopalnych. Wysłuchaliśmy informacje o pracy antropologa, o jego roli podczas wykopalisk archeologicznych. Następnie mieliśmy okazję uczestniczyć w niesamowitym pokazie, który dotyczył prezentacji wybranych typów pochówków na przykładzie przygotowanych szkieletów sprzed ponad tysiąca lat. Przenieśliśmy się na stanowiska archeologiczne, bezpośrednio obserwowaliśmy kolejne etapy pracy antropologa z użyciem wszystkich narzędzi.
Następnie przenieśliśmy się do "Biologicznego kasyna" - tutaj zobaczyliśmy atrakcje kipiącego życiem salonu gier. Uczestnicząc w kolejnych grach przyrodniczych zdobywaliśmy lub traciliśmy przyznane nam żetony. Przekonaliśmy się na własnej skórze, że hazard się nie popłaca.
Podczas wykładu połączonego z warsztatami mieliśmy okazję przekonać się o znaczeniu zdrowego odżywiania, dlaczego wiele ludzi zmaga się z chorobami i otyłością.
Uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie: Co ma wspólnego jedzenie z ewolucją?
Przenieśliśmy się w podróż w czasie i przestrzeni i przekonaliśmy się co jedli nasi najdawniejsi przodkowie i czy warto brać z nich przykład.
Podczas zajęć "Ciało zatrzymane w czasie" dowiedzieliśmy się o ciekawych przypadkach naturalnych przypadkach konserwacji ciała oraz mumiach z różnych okresów dziejów i kontynentów.
Czy bakterie mogą emitować tajemnicze światło przekonaliśmy się uczestnicząc w zajęciach z pokazem o "Bioluminescencji bakterii".
Jako mali chemicy braliśmy udział w zajęciach w prawdziwym laboratorium poszukując związków o charakterze kwasów i zasad w produktach stosowanych w życiu codziennym np: czerwona kapusta, cytryna, napoje gazowane, woda mineralna, soda oczyszczana, ocet. Praktyczne ćwiczenia pozwoliły nam zbadać odczyny PH kwasowości i zasadowości. Mimo już bardzo późnej pory udaliśmy się na zajęcia o mikroskopach elektronowych. Przekonaliśmy się, jak nie tylko jak takie mikroskopy działają oraz jak wygląda świat widziany okiem bakterii. Wieczór był pełen wrażeń ale każdy uczestnik zdobył dodatkowe wiadomości i umiejętności.
Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na naszą II Oleśnicką Noc Przyrodników, która odbędzie się już 11 kwietnia 2014 r. w naszej szkole.
Serdecznie dziękuję opiekunom: paniom Alinie Rudzińskiej oraz Alicji Fąfarze /Organizator wyjazdu - nauczyciel przyrody: Bożena Pudlis/

       
       


            SZÓSTKA GRA Z ORKIESTRĄ

W piątek 10 stycznia 2014 r. zawitała do "szóstki" harcerka z Hufca Oleśnica, Aleksandra Kowalczyk, wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 22 finał w całej Polsce miał miejsce dwa dni później, w niedzielę. Wraz z koleżanką Agnieszką Wysocką zagościła w każdej klasie i oddziale przedszkolnym, aby uczniowie i nauczyciele mogli wesprzeć finansowo tę charytatywną inicjatywę. Dzieci włączające się w zbiórkę pieniędzy otrzymały tradycyjne czerwone serduszka - znak rozpoznawczy Orkiestry.
Do granatowej puszki społeczność SP6 wrzuciła w sumie 276,07 zł - podsumowała wyniki akcji p. Katarzyna Paprocka, przedstawicielka Hufca i zarazem nauczycielka 5-latków w "szóstce".
- Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za otwarcie serc na potrzeby małych pacjentów i starszych osób, dla których zostanie zakupiony sprzęt medyczny.
Oficjalną wolontariuszką 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy była też pani dyrektor Jadwiga Wieczorek, związana z oleśnickim harcerstwem i z WOŚP już od wielu lat.
Centralny punkt WOŚP w Oleśnicy mieścił się tradycyjnie w Korelacie, a całością akcji kierowała p. Katarzyna Suchińska. W tym roku Wielka Orkiestra grała już po raz dwudziesty drugi, tym razem pod hasłem: "Na ratunek!" a zgromadzone przez nią fundusze posłużą - jak czytamy na oficjalnej stronie WOŚP - zakupowi specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. /Rzecznik prasowy SP6 - Monika Stadniczenko/    Pomóżmy ptakom przetrwać zimę!

Pod takim hasłem członkowie szkolnego koła LOP pod opieką pani Katarzyny Machaczki rozpoczęli zimową akcję pomocy skrzydlatym mieszkańcom Oleśnicy. Tegoroczna zima początkowo rozpieszczała nas wiosenną aurą. Jednak synoptycy zapowiadają w najbliższych dniach prawdziwą zimową pogodę. Wówczas inicjatywa naszych miłośników przyrody będzie w samą porę. Na razie rozpoczęli od uświadamiania problemu poprzez rozwieszone w szkole gazetkę i plakaty zachęcające do troski o ptaki zimową porą. Wcześniej podczas zajęć koła szukali odpowiedzi na podstawowe pytania: dlaczego powinniśmy dokarmiać ptaki, w jaki sposób należy to robić - co jedzą ptaki, czym należy je karmić, a czego nie powinno się im podawać, jak w prosty sposób zorganizować "ptasią stołówkę". Rozmieścili też na terenie boisk karmniki, do których w razie potrzeby będą sypać karmę dla zmarzniętych i zgłodniałych ptaków. Duże brawa dla naszych małych przyrodników!!! /Rzecznik prasowy SP 6 - Iwona Żurawska/

   


    SZKOLNY TURNIEJ SUDOKU

9 stycznia odbył się Szkolny Turniej Sudoku dla uczniów klas 4 - 6. W turnieju wzięło udział 19 uczniów, którzy zostali wyłonieni w etapach klasowych. Rozwiązując plansze sudoku o zróżnicowanym stopniu trudności uczniowie musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, przewidywania oraz dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami.
Rozwiązywanie tego typu łamigłówek liczbowych nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, stanowi jednak świetny trening dla szarych komórek i niezwykle rozwija umysł. Laureatkami tegorocznego Turnieju zostały:
I miejsce - Wiktoria Pierzga z kl. 6a
II miejsce - Aleksandra Tekień z kl. 6d
III miejsce - Julia Galik z kl. 6d
Na wyróżnienie zasługuje również uczennica kl. 4a Małgorzata Torz, która jako jedyna rozwiązała poprawnie sudoku nieregularne.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę. /B. Rojek/    KIBICE NA MEDAL

9 stycznia w hali sportowej MOKiS został rozegrany mecz z Pogonią Góra, który był drugim w ramach konkursu "Kibic na medal". Tym razem frekwencja wśród reprezentacji oleśnickich szkół dopisała, a na trybunach zasiedli młodzi kibice ubrani w różnokolorowe koszulki. Nie zabrakło transparentów, trąbek, bębenków, pomponów i oczywiście dopingujących haseł, wykrzykiwanych przez cały mecz. Najliczniej ponownie stawili się kibice naszej szkoły i to oni znów zajęli pierwsze miejsce, zdobywajac kolejną pamiątkową piłkę.
Dziękujemy serdecznie uczniom, którzy wzięli aktywny udział w kibicowaniu i apelujemy do innych, aby dołączyli do akcji "Kibic na medal".

Podajemy terminy następnych meczów:
- 18 stycznia 2014 r. godz. 18.00
- 1 lutego 2014 r.
- 15 marca 2014 r o godz. 17.30

     


    KIBICE NA MEDAL

Dnia 21 grudnia uczniowie naszej szkoły wybrali się do hali sportowej MOKiS-u na mecz siatkówki w charakterze kibiców. Mecz był pierwszym z cyklu, liczącym się do konkursu "Kibic na medal". Specjalna komisja oceniała między innymi liczbę kibiców i kreatywność dopingu. Nasi kibice głośno skandowali motywującymi hasłami i nagradzali akcje Siatkarza gromkimi brawami.
Jury zdecydowało, że pamiątkowa piłka z meczu z BTS-em Bolesławiec powędruje do grupy kibiców z "szóstki".
Dziękujemy serdecznie uczniom, którzy wzięli aktywny udział w kibicowaniu i apelujemy do innych, aby dołączyli do akcji "Kibic na medal".

     


    ZUCHY HARCUJĄ W NASZEJ SZKOLE

Zuchy czuj, zuchy czuj zuchy czuj, czuj, czuj!
Tak witają się zuchy na cotygodniowych zbiórkach, które odbywają się w naszej szkole. A spotykają się w harcówce po to, by poznać harcerskie życie, wartości, obrzędy i obyczaje. W czasie harców zdobywają sprawności i gwiazdki.
Nasza gromada nazywa się 6. GZ "Szalone tygryski" składa się z 17 zuchów - uczniów naszej szkoły, które właśnie w tej chwili poznając co to znaczy być prawdziwym Zuchem, dużymi krokami zbliżają się do złożenia swojej Zuchowej Obietnicy, by z dumą na piersi móc nosić znaczek zucha.
Gromadę prowadzi drużynowa phm Katarzyna Paprocka, która jest nauczycielką w naszej szkole, przyboczne - harcerki z Oleśnickiego hufca dh. Anita Łopuch, dh. Adrianna Zażycka i dh Ola Kowalczyk.
Zuchy to przede wszystkim zabawa jakiej na co dzień nikt z nas nie przeżywa - na zbiórkach zuchy wcielają się w marynarzy pływających okrętami, albo w odkrywców nowych lądów, albo rycerzy zdobywających tajemnicze zamki, mogą również zostać żołnierzem albo strażakiem.
Życie zucha jest odkrywaniem wielu tajemnic. /K. Paprocka/

   


    JASEŁKA

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt w dniu 18 grudnia 2013 roku odbyły się Jasełka w wykonaniu dzieci z klasy 2 b integracyjnej. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zasiedli rodzice. Oglądając przedstawienie, czuło się nastrój świąt Bożego Narodzenia. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia. Aktorzy wcielili się w rolę aniołów, pasterzy, babcię, kobietę, trzech króli, narratora. Całość przedstawienia pokazującego scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, aniołków, przeplatana była kolędami i pastorałkami tworząc niepowtarzalny klimat radości i refleksji.
Ogromne zaangażowanie dzieci i nauczycielek, p. Katarzyny Nowatkowskiej-Kapusty i p. Eweliny Ptak opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło na rodzicach duże wrażenie i poruszenie nawet do łez. Natomiast dzieciom pozwoliło na pokazanie swoich talentów. Przedstawienie zakończyło się gromkimi brawami i podarowaniem rodzicom domków z pierników wykonanych przez ich pociechy. Uczniowie zaprezentowali Jasełka również swoim młodszym kolegom z klas pierwszych w dniu Wigilii szkolnych tj. 23.12.2013 roku. Dzieci z klas pierwszych z ogromnym zaciekawienie oglądali występ swoich starszych kolegów nagradzając ich ogromnymi brawami. /K. Nowatkowska-Kapusta, E. Ptak/

   


    HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

W wyjątkowy nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadziła szkolną społeczność inscenizacja "Jasełek" przygotowana przez dzieci uczęszczające do świetlicy. Najmłodsi uczniowie przygotowani przez panie: Marię Paciorkowską i Katarzynę Bednarz-Kołek wcieliły się w postaci aniołków i pastuszków, składających hołd Dzieciątku. W szopce nie zabrakło też Maryi i Józefa. Najpiękniejsze były oczywiście kolędy, śpiewane nie tylko przez małych aktorów, ale i przez licznie zgromadzoną publiczność, której udzieliła się wyjątkowa atmosfera opłatkowego spotkania.
"Jasełka" przypomniały nam o tym, co w te święta najważniejsze. /rzecznik prasowy SP 6: M. Stadniczenko/

   


    NASZE SZKOLNE KOLĘDOWANIE

W czwartek 19 grudnia uczniowie klasy II A wraz z wychowawcą, panią Katarzyną Machaczką, zaprosili swoich szkolnych rówieśników na wspólne kolędowanie. Impreza zorganizowana była w ramach realizowanego projektu edukacyjnego "Tradycje świąt Bożego Narodzenia". Gościem specjalnym spotkania był regionalny zespół ludowy "Zazula" z Poniatowic. Pod opieką pani Zofii Matuszewskiej, kulturalnego opiekuna zespołu z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnicy z siedzibą w Ligocie Polskiej, nasi specjalni goście zaprezentowali cudowny koncert popularnych polskich kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie skrzypiec i akordeonu zespół wykonał piękne i dźwięczne aranżacje znanych utworów. "Zazula" znany jest z oryginalnego śpiewania. Odważnie wykonują swoje utwory z podziałem na głosy, tworząc melodyjne harmonie. Od wielu lat swojego istnienia członkowie zespołu skutecznie kultywują i przekazują młodszym pokoleniom polskie tradycje. W naszej szkole gościliśmy ich pierwszy raz.
Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują naszym gościom za piękny i niezapomniany koncert oraz wspólne kolędowanie. Wszyscy mamy nadzieję, że przedświąteczny koncert to początek wspaniałej współpracy w latach kolejnych. Wszystkiego najlepszego!!! /Rzecznik prasowy SP 6 - Iwona Żurawska/

   


    ŚWIĄTECZNA KARTKA

W Zespole Szkół Specjalnych w Twardogórze odbył się finał Powiatowego Konkursu na "Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową 2013", pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Oleśnickiego pana Zbigniewa Potyrały. Przedmiotem konkursu był projekt kartki bożonarodzeniowej prezentującej polskie obrzędy, zwyczaje i tradycje związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. W konkursie wzięło udział 19 placówek, które nadesłały 130 kartek świątecznych. Spośród nadesłanych 130 kartek, komisja oceniła prace i przyznała nagrody. III miejsce przypadło uczniowi naszej szkoły Dominikowi Kubów z klasy 4b, którego do konkursu przygotowała mgr Elżbieta Burak. Finał konkursu uświetnił pokaz multimedialny laureatów konkursu oraz pokaz kart nadesłanych z całego świata.
Zaproszeni goście obejrzeli występy uczniów ze szkoły - przedstawienie pt. "Opowieść Wigilijna" na podstawie opowiadania Karola Dickensa nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Na zakończenie wystąpił zespół taneczny "Biedroneczki". Później były nagrody, dyplomy oraz słodki poczęstunek dla wszystkich gości. /Elżbieta Burak/

     


    KONKURS PLASTYCZNY NA OZDOBĘ CHINKOWĄ roztrzygnięty!!!

Pod koniec października ubiegłego roku Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Oleśnicy ogłosiły konkurs plastyczny pod nazwą "Ozdoba choinkowa".
Główną myślą przewodnią organizatorów konkursu była świadomość faktu, że na powstanie świąt Bożego Narodzenia złożył się długi i skomplikowany proces historyczny. Zwyczaje ludowe i obrzędy religijne różnych wyznań, narodowości i kręgów kulturowych nawarstwiały się na przestrzeni wieków. Jedne stopniowo zanikały i do naszych czasów dotrwały w formie cząstkowej, inne wzbogacały się i rozrastały, a każdy naród zabarwiał je cechami własnej kultury i nadawał im własną treść. Nawiązując więc do wielowiekowej tradycji zdobienia choinki, organizatorzy zaprosili uczniów do udziału w konkursie. W ocenie prac liczyła się przede wszystkim pomysłowość, a następnie użycie materiałów ogólnie dostępnych takich jak papier, słoma, tektura, drewno oraz bibuła. Organizatorzy konkursu gorąco zachęcali uczestników do wzorowania się na przykładach zaczerpniętych ze sztuki ludowej.
18 grudnia wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy zostali zaproszeni wraz ze swoimi opiekunami do PCEiK. W tym dniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom.
Jury konkursu powołane przez organizatorów dokonało oceny wszystkich nadesłanych prac i przyznało nagrody. Z naszej szkoły tytuł laureata otrzymała Julia Stopczyńska z klasy 3c oraz wyróżniono prace: Batłomieja Persaka z klasy 2d i Mai Wyrwas z klasy 1c. Serdecznie gratulujemy naszym uzdolnionym artystom - plastykom. Duże brawa!!! /Rzecznik prasowy SP 6 - Iwona Żurawska/    AGRESJI - STOP

W ramach obchodów Dnia Zielonej Wstążeczki uczniowie kl. 4-6 oleśnickiej "szóstki" spotkali się na szkolnej imprezie poświęconej wyrabianiu u dzieci pozytywnych postaw oraz radzeniu sobie z wszelkimi przejawami agresji.
Każda klasa przygotowała się do apelu wykonując plakat wiążący się z tą tematyką oraz wymyślając i ćwicząc dialogowane scenki, pokazujące jak w praktyce nastolatki mogą właściwie reagować i panować nad negatywnymi emocjami. Celem akcji było również propagowanie zachowań rozwijających prawidłowe relacje koleżeńskie.
Koordynatorem Dnia Zielonej Wstążeczki była p. Halina Wojtaszczyk-Lewek, szkolny pedagog specjalny.
Na spotkanie przybyła też przedstawicielka oleśnickiej Straży Miejskiej, która zachęciła uczniów do unikania sytuacji konfliktowych i dbania o zdrowie własne i kolegów. Pracująca w SP6 pielęgniarka p. Wiesława Rychard przedstawiła za to szeroki wachlarz uczniowskich pomysłów, które kończą się niefortunnie i wymagają wizyty w szkolnym gabinecie lekarskim. To tak ku przestrodze!
Finałem imprezy był przemarsz wokół szkoły osiedlowymi uliczkami i publiczne zamanifestowanie, że uczniowie "szóstki" głośno i wyraźnie mówią agresji - STOP. /rzecznik prasowy M. Stadniczenko/    DOBRY KUMPEL - ŚWIETNA SPRAWA

Na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych SP6 wpisał się Dzień Zielonej Wstążeczki, który poświęcony jest walce z agresją i jej przejawami. W tym roku w klasach młodszych ów dzień odbył się pod hasłem "Dobry kumpel". Uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach pt. "Rozpoznawanie uczuć i emocji, radzenie sobie ze złością i gniewem".
Zajęcia te poprowadziła pani Agnieszka Cwynar psycholog z Oleśnickiej PPP. Uczniowie poprzez aktywny udział, gry i zabawy psychoedukacyjne rozpoznawali różne emocje, poznawali sposoby radzenia sobie z emocjami negatywnymi. Najmłodsi uczniowie oddziałów przedszkolnych poprzez angażujące wycinanie dobrych uczynków także uczestniczyli w realizowania hasła "Dobry Kumpel" i wykonali drzewka życzliwości. Zabawy, które zostały przeprowadzone miały na celu ugruntowania powstałych relacji i integracji i urzeczywistnienia hasła "Dobry Kumpel". Burza mózgów pozwoliły stworzyć cechy idealnego Dobrego Kolegi i Idealnej Dobrej Koleżanki. /M. Jabłońska/

   


            KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Jak co roku 17 grudnia odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Wokalno - Instrumentalny Kolęd i Pastorałek. Uczniowie przygotowali wersje wokalne, instrumentalne i wokalno - instrumentalne znanych, lubianych, ale i tych mniej znanych kolęd i pastorałek. Akompaniowali sobie nawzajem na różnych instrumentach. Zadbali o ciekawą aranżację utworów, jak również o choreografię i strój, co było brane pod uwagę przy ocenianiu przez jury.
W konkursie wzięło udział 41 uczniów z klas 4 - 6.
Oceniało jury w składzie: przewodnicząca: mgr Elżbieta Burak, członkowie: mgr Alicja Fąfara, mgr Joanna Kajmowicz.
I miejsce:
Kinga Kuśmierczyk - skrzypce
Julia i Daria Kaczmarek - wokal
Zespół wokalno - instrumentalny w składzie: A. Gugulska, N. Dolata, J. Galik, K. Szmalec, N. Bagińska, Filip i Kacper Tomaszewscy
II miejsce:
Paulina Wróbel - skrzypce i wokal
Gabriel Pieronek - wiolonczela
Kacper Tomaszewski - akordeon guzikowy
III miejsce:
Zespół wokalny w składzie: K. Kuśmierczyk, O. Olszańska, M. Wołoszczak, J. Hylla, A. Kubów, L. Kwoczała, E. Kumór
Mikołaj Wojtasiak, Piotr i Bartosz Bilscy - wokal
Urszula Szpak - wokal.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
Konkurs przygotowała i o wygląd sali zadbała mgr Elżbieta Burak. /rzecznik prasowy SP 6: M. Stadniczenko/    KOLĘDOWANIE Z PRZEDSZKOLEM

Zdając sobie sprawę jak istotne jest kształtowanie prawidłowej postawy wobec młodszych kolegów, budzenie wrażliwości, opiekuńczości, podjęliśmy - jako szkoła - współpracę z jednym z oleśnickich przedszkoli. We wtorek 17 grudnia w ramach kultywowania tradycji Bożonarodzeniowych dzieci z oddziału przedszkolnego 5 - latki "A" i 6 - latki "C" wybrały się na wycieczkę do Przedszkola nr 4 w Oleśnicy i razem z grupą IV i II wzięły udział w akcji "Wspólne kolędowanie i recytowanie wierszyków o tematyce bożonarodzeniowej". Celem akcji było kultywowanie zwyczajów śpiewania kolęd i pastorałek oraz promocja tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Organizatorami akcji były Aneta Namiel - Chmielewska, Urszula Pelikan. /Aneta Namiel-Chmielewska/

   


    Z MAMĄ W PRZEDSZKOLU

We wtorek 17 grudnia nasze szkolne przedszkolaki z grupy 0E (wych. Maria Kamińska) oraz z grupy 0C (wych. Urszula Pelikan) zaprosiły swoich rodziców do wspólnej zabawy i nauki. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia zajęcia odbyły się pod hasłem "ŚWIĄTECZNY CZAS OCZEKIWANIA - OZDOBY ŚWIĄTECZNE".
Głównym celem spotkania było kultywowanie zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych oraz zacieśnienie więzi rodziców i dzieci z naszym szkolnym oddziałem przedszkolnym. Wspólne zabawy integracyjne wprawiły wszystkich w radosny nastrój. Teraz już ochoczo nasze maluchy w asyście rozbawionych gości rozpoczęły plastyczne i techniczne popisy konkurując "kto wykona ciekawszą i piękniejszą ozdobę świąteczną".
Nie trzeba było długo czekać na rekordowo długie łańcuchy, prześliczne aniołki, kolorowe bombki oraz ulubione mikołajki. Dla rodziców była to doskonała okazja do obserwacji swoich dzieci, ich zachowań, reakcji oraz zdobytych umiejętności na tle grupy przedszkolnej. Zajęcia zakończyły się wspólnym kolędowaniem.
Organizatorzy zajęć otwartych serdecznie dziękują gościom za ich aktywny udział w zabawie. Mają także cichą nadzieję, że wspólne zabawy i kolędowanie z przedszkolakami sprawiło, iż okres oczekiwania przedświątecznego stanie się dla wszystkich jeszcze bardziej radośniejszy. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! Rzecznik SP 6 - I. Żurawska    WSPIERAMY UZDOLNIENIA

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr. 6 im. Janusza Korczaka dołączyła do zaszczytnego grona Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. 16 grudnia 2013 r. dyrektor szkoły Jadwiga Wieczorek odebrała Certyfikat Szkoły Wspierającej Uzdolnienia, przyznany przez Kapitułę Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień reprezentowaną przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Nasza szkoła od lat pracuje systemowo. Nauczyciele podejmują działania zmierzające do rozpoznawania i diagnozowania zainteresowań oraz uzdolnień wszystkich uczniów, stymulując wszechstronny i harmonijny rozwój każdego dziecka. Zgodnie z ideą egalitaryzmu poszukują jego mocnych stron oraz je wzmacniają. Działaniami w tym zakresie koordynuje szkolny zespół wspierania uzdolnień pod przewodnictwem M. Olszewskiej. /Małgorzata Olszewska/

 


            KSIĄŻKA DLA SZPITALA

Aby czytać - potrzebne są książki...

Aby rysować - trzeba mieć kredki, mazaki, farby...

Aby się bawić - przydałyby się klocki, lalki, pluszaki...

Aby wspierać małych pacjentów - wystarczy odrobina dobrej woli!


W listopadzie br. oddziały przedszkolne ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr. 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy włączyły się do ogólnopolskiej akcji "Książka dla szpitala!". Nasze przedszkolaki przyłączyły się do swoich rówieśników z ponad 200 podobnych placówek w Polsce, które wspierają małych pacjentów szpitali poprzez organizację zbiórek najprzeróżniejszych przedmiotów, a następnie przekazują je oddziałom dziecięcym w całym kraju.
Akcja wchodzi w skład inicjatywy "Książka dla malucha" i objęta jest patronatem fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
W ramach realizacji projektu w poszczególnych grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowia i pomocy cierpiącym dzieciom. Jednocześnie rozpoczęła się zbiórka prezentów dla małych pacjentów. Dzieci i rodzice z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję. Ku ogromnej radości koordynatorów akcji, nauczycieli Marii Kamińskiej i Urszuli Pelikan, przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych 0 "E" i 0 "C" zebrały wiele książek, gier planszowych, puzzli, zabawek i pluszaków. W piątek 13 grudnia maluchy uroczyście przekazały zebrane prezenty na ręce Siostry Oddziałowej i personelu medycznego Oddziału Pediatrycznego w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy.
W imieniu szkolnych koordynatorów projektu serdecznie dziękuję Rodzicom i Dzieciom, którzy wsparli tegoroczną akcję "Książka dla szpitala". Niech uśmiech małych pacjentów będzie dla Was największym podziękowaniem. / Rzecznik SP 6 - Iwona Żurawska/    BRAWA DLA ALINKI I ZUZI

W środę 11 grudnia 2013 r. w Centrum Kultury w Sycowie odbył się finał Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki Niemieckojęzycznej, organizowanego przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy we współpracy z nauczycielami języka niemieckiego z Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie. Naszą szkołę pod opieką swojego lektora, szkolnego nauczyciela języka niemieckiego pani Aleksandry Kudły, dumnie reprezentowały dwie uczennice: Alina Ołownia kl. 3A - w kategorii piosenka oraz Zuzanna Błaszczyk kl. 6A - w kategorii wiersz. Alinka tańcząco zaśpiewała piosenkę "Ich stehe auf" i otrzymała wyróżnienie, Zuzia recytując wiersz "Hund und Katze" została laureatką konkursu w swojej kategorii. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, wszyscy uczestnicy zaprezentowali się na wysokim poziomie. Nasze uczennice dzielnie walczyły z tremą i wystąpiły przepięknie.
Alinko i Zuzio - serdecznie Wam gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo! / Rzecznik SP 6 - Iwona Żurawska/    W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

W środę 11 grudnia 2013 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pana Bolesława Grabowskiego, podróżnika. Tym razem przeniósł nas do dalekiej Japonii. Pokazał różne ciekawe zdjęcia, tradycyjne stroje i przedmioty pochodzące z tego kraju. Poznaliśmy też niezwykłą kulturę obyczajów mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni. Słuchaliśmy z pełnym zainteresowaniem opowiadań pana Grabowskiego, dzięki czemu poszerzyliśmy swoja wiedzę historyczną i geograficzną. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, na przykład tego, że:
Do kąpieli w wannie Japończyk musi wchodzić czysty, po wzięciu prysznica, a wodę w wannie wymienia się raz na tydzień (w hotelu). - W Japonii ściśle określone jest, jak nisko trzeba się ukłonić kobiecie starszej lub młodszej albo dyrektorowi szkoły (w tym ostatnim przypadku głową niemalże dotykamy kolan!).
- Dorośli nie korzystają ze zwolnień lekarskich na chorowanie w domu. Jeżeli ktoś jest chory - trafia do szpitala, a jeżeli się tam nie kwalifikuje, wraca do pracy (co najwyżej z maseczką na twarzy, żeby nie zarażać innych).
- W drodze do pracy wszyscy Japończycy ubrani są w garnitury.
- Jeżeli mówią dorośli, dzieci w ogóle nie zabierają głosu. Mogą mówić, gdy otrzymają na to stosowne pozwolenie.
- W szkole podczas trzęsienia ziemi wszyscy uczniowie chowają się pod ławki.
- W szkole nie ma pań sprzątających - o porządek i czystość uczniowie dbają sami.
- Pokoje hotelowe (te tańsze) przypominają kapsuły - są w nich tylko miejsca do spania oraz cała masa pilotów do regulacji wszystkiego, co tylko możliwe.
- Najważniejszym meblem w domu jest szafa na kimona (przykręcana do podłogi i ścian dla bezpieczeństwa w czasie trzęsień ziemi). Po śmierci babci taką szafę dziedziczy najstarsza wnuczka.
- W japońskich domach z braku miejsca nie ma łóżek, materace w ciągu dnia są zwijane i chowane do szafy.
/Kamila Szmalec, kl. 6d, koło dziennikarskie/

   


    PRZEDSZKOLAKI O BEZPIECZEŃSTWIE

We wtorek 10.12.2013 nasze szkolne przedszkolaki gościły swoich rówieśników z oleśnickich przedszkoli i szkolnych oddziałów przedszkolnych. W ten uroczysty sposób panie Katarzyna Paprocka i Ilona Gąszczak , organizatorki konkursu plastycznego pod hasłem "Bezpieczeństwo dla wszystkich, jak unikać zagrożeń" postanowiły wyróżnić najmłodszych artystów. Ku ogromnej radości organizatorów na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac. Wszystkie były ciekawe, barwne i niepowtarzalne. Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca pani Stanisława Bulanda - zastępczyni przewodniczącej ZNP i jednocześnie nauczycielka z Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy, pani Jolanta Przybysz - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy oraz pani Urszula Majdaniuk - nauczycielka z Przedszkola nr 3 w Oleśnicy miała więc trudne zadanie. Dopiero po dłuższej naradzie zdecydowała o nagrodzeniu wybranych prac i ich małych autorów.
I miejsce - Marcel Margoła Przedszkole nr 3
II miejsce- Antonina Bartczak z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2
III miejsce- Bartosz Możdżanowski Przedszkole nr 4
Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymała je Julia Horochowska z Przedszkola nr 3 oraz Michalina Wajerowska z Przedszkola "U Kubusia Puchatka".
Po ogłoszeniu wyników dyrektor oleśnickiej Szóstki, pani Jadwiga Wieczorek, nagrodziła wszystkich uczestników konkursu. Przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe a wyróżnieni laureaci dodatkowo drobne upominki służące do zwiększenia ich bezpieczeństwa.
Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują wszystkim małym artystom i dziękują ich opiekunom za przygotowanie do niego przedszkolaków./ Rzecznik SP 6 - Iwona Żurawska/    SPELLING COMPETITION - KONKURS LITEROWANIA PO ANGIELSKU

Na bardzo ciekawy pomysł wpadli nasi nauczyciele języka angielskiego. W środę 27 listopada ogłosili wśród uczniów klas starszych konkurs jakiego jeszcze w Szóstce nie było. Zawodnicy mieli zmagać się w literowaniu wyrazów po angielsku. Z pozoru proste zawody zamieniły się w poważne zmagania. Początkowe krótkie słowa - zadania przygotowane przez organizatorów okazały się zbyt łatwe. Należało więc jak najszybciej przygotować drugą turę i oczywiście naszykować trudniejsze i dłuższe wyrazy. Dogrywka odbyła się w środę 4 grudnia.
W konkursie udział wzięło 14 uczniów klas czwartych i 18 osób reprezentujących klasy piąte.
Początkowo zawodnicy losowali zapisane na karteczce słowo. Następnie mieli kilka sekund na dokładne przeczytanie i oczywiście zapamiętanie. Na koniec musieli je bezbłędnie preliterować. Słownictwo dobrane było odpowiednio do grupy wiekowej. Uczniowie literowali wyrazy 5,6,7 i 8-mio literowe. W dogrywce natomiast wyrazy nieco dłuższe, tj. 11,12 a nawet 14-to literowe.
Wśród uczniów klas czwartych udało się bardzo szybko wyłonić zdobywców trzech pierwszych miejsc, natomiast uczniowie klas piątych prezentowali dość wyrównany poziom. Ostatecznie, po przedłużonym ustnym a następnie pisemnym literowaniu wspomnianych wyrazów udało się wyłonić zwycięzców.
Z dumą prezentuję laureatów konkursu:
KLASA 4
I miejsce Jakub Krzekotowski z kl. 4c
II miejsce Szymon Kamiński z kl. 4a
III miejsce Wojciech Sajnóg z kl. 4b
KLASA 5
I miejsce Oliwia Brożek z kl. 5a
II miejsce Jakub Żurawski z kl. 5b
III miejsce Weronika Kaznowska z kl. 5d

Organizatorzy serdecznie gratulują laureatom konkursu i oczywiście dziękują wszystkim uczestnikom. Obiecują także, że za rok powtórzą zmagania. Tym samym już dzisiaj zapraszają uczniów do treningu i kolejnej zabawy w literowanie po angielsku. / Rzecznik SP 6 - Iwona Żurawska/    LEKCJE PRZYRODY NIECO INACZEJ

W klasie 4a realizując temat o sposobach opieki nad zwierzętami domowymi uczniowie przynieśli swoje domowe zwierzątka: psy, koty, chomiki. Każdy właściciel zwierzątka przecudnie opowiadał o swoim pupilu.
Opisywał cechy charakterystyczne tej rasy, sposób opieki, odżywiania, zasady higieny, o ulubionych jego zabawkach i zabawach z nimi. Uczniowie mieli okazję poznania wszystkich przyniesionych zwierząt, bawili się z nimi, dzielili się swoimi wrażeniami i ciekawostkami o swoich zwierzątkach.
Wspólna zabawa stała się sposobem na lepsze poznanie się i większą integrację.
Natomiast w klasie 5b na jednej z lekcji przyrody uczniowie spotkali się z nauczycielką z naszej szkoły p. Iwoną Żurawską, której hobby to "myślistwo". Opowiadała uczniom niezwykle ciekawie o swoich przygodach i doznaniach przygodach, spotkaniach i sposobach myślistwa, wszystko uzupełniając pokazem i prezentacją multimedialną, którą przygotował Jakub Żurawski. Ponadto uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć np.: poroża, kity. Poruszane zostały zagadnienia na temat myślistwa, uczniowie dowiedzieli się, że ssaki drapieżne mają swoje sezony polowań, o etyce łowieckiej - zawiera ona wzorce postępowania wobec zwierzyny, myśliwych , psa myśliwego, ptaka łowczego. Natomiast w gwarze myśliwskiej często używane jest określenie "pióro", które oznacza ptactwo łowne.
Dowiedzieli się również, że zadaniem myśliwych jest regulowanie populacji danego gatunku zwierzyny, np. dzika, sarny, lisa. Ma to na celu utrzymanie równowagi biologicznej.
Kolejnym zadaniem jest dokarmianie i hodowla zwierząt.
Tego typu lekcje to nie tylko uatrakcyjnienie zajęć, ale również rozszerzanie swoich zainteresowań, zaciekawienie tematyką oraz umiejętność wykorzystania swojego wolnego czasu. Dziękujemy Pani Iwonie Żurawskiej i życzymy dalszych wspaniałych przygód i wiele satysfakcji ze swojego hobby. /B. Pudlis/

       


    MIŁOŚNICY KSIĄŻEK

Jeszcze nie czytelnikami, bo na to przyjdzie czas w pierwszej klasie, ale miłośnikami książek zostały dzieci z grupy Oc. Oficjalne pasowanie zerówkowiczów odbyło się 29 listopada w szkolnej auli. Ich wychowawczyni, Urszula Pelikan, przygotowała imprezę będącą elementem opracowanego i realizowanego przez siebie programu edukacji czytelniczej "Z Książką za Pan Brat".
Sześciolatki wybrały się najpierw w podróż do królestwa bajek i wciągnęły do zabawy publiczność zachęcając do odgadywania ich tytułów na podstawie krótkich epizodów i scenek wyjętych z oryginałów. Na scenie pojawił się więc Wilk i Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka i Krasnoludki, Kopciuszek i Książę - słowem zaroiło się od bajkowych postaci.
Kolejnym etapem imprezy były zadania przygotowane do realizacji przez miłośników książek. Trzeba było ułożyć puzzle lub odgadnąć tytuły zekranizowanych bajek. Maluchy wykazały się też wyśmienitą znajomością elementów strony tytułowej oraz zawodów związanych z procesem tworzenia i wydawania książek. Aby przypieczętować swoją gotowość wejścia w zaczarowany świat literatury dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, w którym zobowiązały się do należytego dbania o posiadane lub wypożyczane książeczki.
Po takim sprawdzianie pani dyrektor Jadwiga Wieczorek pasowała na miłośników książek wszystkich zebranych zerówkowiczów, a pani wicedyrektor Dorota Terka wręczyła każdemu książeczkę z bajkami oraz pamiątkowy dyplom. /Rzecznik prasowy SP 6 - Monika Stadniczenko/

     


    PATRIOTYCZNE RECYTOWANIE

"JA I OJCZYZNA" - pod takim hasłem odbywał się 17 Dolnośląski Turniej Słowa, Literatury Patriotycznej i Religijnej. W etapie powiatowym, który odbył się 27 listopada uczestniczyło 37 wykonawców - reprezentantów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu oleśnickiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy 6A - Pola Rudnicka i Zuzanna Błaszczyk. Obie przedstawiły piękne interpretacje wierszy związanych z tematyką powstania styczniowego, bo takie było hasło tegorocznej edycji Turnieju.
Wśród nagrodzonych znalazła się Pola Rudnicka, która otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w trudnej sztuce recytacji. /J. Kajmowicz/    SIECIAKI W SZKOLE

"Sieciaki" - pod takim tytułem odbył się 26.11.2013 spektakl profilaktyczny dla uczniów klas III. Artyści Zespołu teatralnego "Grupy T" odpowiedzieli na zaproszenie naszego szkolnego pedagoga, pani Małgorzaty Jabłońskiej. To wspaniałe widowisko powstało przy współpracy z "Fundacją Dzieci Niczyje", a także z Twórcą i pomysłodawcą serwisu "Sieciaki", który propaguje bezpieczeństwo dzieci w sieci.
W spektaklu aktorzy poruszali problem cyberprzemocy, która coraz bardziej staję się powszechnym zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży. Prześladowanie przez internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze.
Spektakl przedstawia "fascynującą" przygodę, która rozpoczyna się w chwili, kiedy to Żółwik Florek natrafia na kompromitujące go zdjęcie w internecie, pod którym na dodatek widnieje mnóstwo obraźliwych komentarzy. Żółwik jest zrozpaczony. Z pomocą swojej przyjaciółki Malwiny stara się dociec, kto jest sprawcą tego okrutnego czynu. Jak się okazuje sprawa nie jest prosta. Malwina i Florek wyruszają na poszukiwanie Wiedźmy Plotki, gdyż być może ona będzie wiedziała kto kryje się za tym aktem agresji. Zwariowana czarodziejka informuje bohaterów o istnieniu drużyny Sieciaków - grupy super zdolnych dzieciaków świetnie znających zasady bezpiecznego poruszania się po Sieci. Czy drużynie Sieciaków uda się pomóc Malwinie i Florkowi w wytropieniu winowajcy zamieszania i jak zakończy się ta historia? Jak to w bajkach bywa historia ta zakończyła szczęśliwie, a dzieciom uświadomiono zagrożenie czyhające na nich w Internecie... / Rzecznik SP 6 - Iwona Żurawska/

   


    ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

Od kilku lat prowadzimy systematyczną zbiórkę baterii, telefonów, płyt, ładowarek, ZSEE i realizujemy różnorodne projekty ekologiczne. Realizujemy te tematykę na lekcjach przyrody, godzin wychowawczych, informatyki w związku z akcjami, np. Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi. Na terenie szkoły rozstawione są pojemniki do których wkładają uczniowie surowce wtórne. Wyrabiamy w uczniach: wiedzę ekologiczną, motywację do poszerzania swoich wiadomości i umiejętności, poczucie odpowiedzialności za otaczające nas środowisko, świadomość ekologiczną, postawę ekologiczną, motywację orazwspółpracę, zaufanie, empatię.
Uświadamiamy, że zbierając baterie dbamy o środowisko, w którym żyjemy. Na pewno nie tracą, przeciwnie zyskują na tym uczniowie. Przeprowadzamy pogadanki, prowadzimy lekcje, wypełniamy ankiety, propagujemy i szerzymy akcję nie tylko na terenie szkoły ale i dla lokalnego środowiska. Podejmujemy działania ekologiczne tak potrzebne do rozważnego używania zasobów do których stworzona planeta potrzebowała milionów lat. Zarówno dla uczniów, jak i rodziców, nauczycieli i mieszkańców lokalnego środowiska przygotowana została informacja w formie broszury "Kodeks o zapobieganiu zmianom klimatu- Oszczędzam energię, chronię klimat".
Uczniowie mają świadomość i wiedzę o potrzebie segregacji i utylizacji baterii. Doskonale rozumieją, że baterie są niebezpiecznymi odpadami, ponieważ zawierają metale ciężkie, takie jak: ołów, kadm, rtęć, lit - są one szkodliwe dla naszego organizmu.
I tu bardzo znacząco wpajamy uczniom jaką bardzo ważną rolę odgrywają na nasze zdrowie, orientują się o chorobach nerek i różnych dysfunkcji układów: pokarmowego i nerwowego. Wiedzą, że należy dbać o odpowiednie zabezpieczenie tego odpadu, przetworzenie jest możliwe tylko po oddzieleniu ich od pozostałych odpadów komunalnych. Przez co: zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska, odzyskuje się cenne surowce, zmniejsza się ilość odpadów na wysypisku śmieci. W związku z tym w znacznym stopniu przyczyniamy się do mniej zanieczyszczonego środowiska, uczniowie nabyli przyzwyczajenia i uczą się siebie i osoby wokół nich o potrzebie segregacji. Mają świadomość, że jeżeli nie zostaną zneutralizowane to, szkodliwe substancje przedostaną się do środowiska, a zarazem do naszego organizmu, co spowoduje zagrożenie zdrowia dla człowieka.
A więc zatem: uczniowie rozumieją, że mają wpływ na florę i faunę, brak lasów, erozję gleby, co może doprowadzić do zagłady Ziemi.

Nasza dewiza: "Zbierając zużyte baterie, pomagamy chronić środowisko".
Obecnie również jesteśmy w trakcie zbiórki ZSEE.

Prowadzimy systematyczną i owocną współpracę z: Miejską Gospodarką Komunalną w Oleśnicy, Firmą Slamp, Reba, , Nasza Ziemia, LOP, Nadleśnictwem Oleśnica. /Nauczycielka przyrody: Bożena Pudlis/    Z PEGAZEM PO LWOWSKU

Już po raz ósmy odbył się Oleśnicki Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej i Kresowej. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników - ponad czterdzieścioro uczniów oleśnickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Agata Sławna (4a), Jakub Krzekotowski (4c), Karolina Czerska (5a) , Filip Linkowski (5c) i Pola Rudnicka (6a).
Tradycyjnie sukcesem zaznaczyliśmy swoją obecność w konkursie.
Filip Linkowski, który zaprezentował się w oryginalnej interpretacji wiersza Mariana Hemara "Syn", zajął II miejsce.
Pola Rudnicka za wykonanie "Ballady o pannie Franciszce" otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim naszym utalentowanym recytatorom. /J.Kajmowicz/            Z NIEDŹWIADKIEM W TLE

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia nasza szkolna bibliotekarka, pani Zofia Rychlewska, zaprosiła dzieci z klas I, II i III na cykl spotkań poświęcony "misiom" na całym świecie. Na początku przedstawiła najmłodszym korzyści płynące z czytania książek. Wspomniała o szerokiej gamie zgromadzonego w szkolnej bibliotece księgozbioru. Więcej czasu poświęciła na lektury popularno-naukowe opisujące różne gatunki niedźwiedzi. Bardzo ciekawie opowiedziała o warunkach w jakich żyją, o trudnościach z jakimi muszą sobie radzić w świecie zdominowanym przez człowieka oraz ich ważnej roli w poszczególnych ekosystemach. Nie zapomniała wspomnieć o Czerwonej Księdze obejmującej gatunki zagrożone wyginięciem. Bardzo humorystycznie przedstawiła dzieciom misia koalę, który niedźwiadkiem jest przecież tylko z nazwy. Jednak dla większości najmłodszych to właśnie on jest prawdziwym protoplastą pluszowego misia. Na koniec zaprosiła wszystkich na projekcję filmu przedstawiającego tytułowego bohatera spotkania. Nasi uczniowie z uwagą wysłuchali prelekcji pani Zosi biorąc czynny udział w zainicjowanej dyskusji. Dla wszystkich było to niezapomniane spotkanie. /Rzecznik prasowy SP 6 - I. Żurawska/    MÓJ PRZYJACIEL MIŚ

W ramach Światowego Dnia Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 został zorganizowany projekt edukacyjny dla oddziałów przedszkolnych "Mój przyjaciel Miś". Autorami tego projektu były panie Aneta Namiel-Chmielewska, Urszula Pelikan, Katarzyna Paprocka. Tematem projektu zaś stał się miś - zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. Imprezę zorganizowaną 25 listopada rozpoczęła Pani Dyrektor Jadwiga Wieczorek witając rodziców oraz wszystkie maluchy z oddziałów przedszkolnych (3 grupy --latków i 4 grupy 6-latków). W zabawie uczestniczyła również pani wicedyrektor Dorota Terka, która na zakończenie wręczała uczestnikom dyplomy.
Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dzięki pomysłowości wychowawców tegoroczne obchody Dnia Pluszowego Misia dostarczyły naszym najmłodszym wielu niezapomnianych wrażeń. Autorki projektu już na wstępie zapewniły uśmiech na dziecięcych twarzach swoim misiowym makijażem. Panie dwoiły się i troiły wymyślając dla wszystkich nowe zadania: była misiowa gimnastyka, wyścigi z misiem, wyjadanie miodku, parada misiów, puzzle i oczywiście dużo wesołych piosenek i wierszyków prezentowanych przez poszczególne grupy. A ich bohaterem była oczywiście ulubiona maskotka. Nie mogło zabraknąć informacji dotyczących bogatej historii pluszowego misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Prezentacja multimedialna w wyczerpujący sposób zaspokoiła ciekawość naszych maluchów. W końcu nadeszła chwila na radosne odśpiewanie sto lat, rozdanie zasłużonych dyplomów, a każdy przedszkolak otrzymał oczywiście to, co misie lubią najbardziej - "małe, słodkie co nieco". Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. /Urszula Pelikan i Aneta Namiel-Chmielewska/

     


    "PLUSIK" W "OLEŚNICZANINIE"

Redakcja szkolnej gazetki "Plusik Szóstki" wydawanej w SP6 odwiedziła siedzibę Tygodnika Powiatu Oleśnickiego "Oleśniczanin". Dzięki temu uczniowie mieli okazję naocznie przekonać się, jak na co dzień wygląda praca zawodowych dziennikarzy. Dowiedzieli się, skąd redaktorzy czerpią pomysły i informacje, kto wykonuje fotografie, przyjmuje zlecenia reklam, jak wygląda skład komputerowy całego numeru, gdzie odbywa się druk i kolportaż.
- Początki naszej pracy były bardzo trudne, dopiero się wszystkiego uczyliśmy, do wszystkiego dochodziliśmy sami - mówiła redaktor naczelna pani Katarzyna Kijakowska. - Ale bardzo chcieliśmy to robić. Praca w redakcji nigdy nie jest nudna, często jesteśmy w centrum wydarzeń, obserwujemy to, o czym później piszemy.
Praca w gazecie wymaga też sporo poświęceń. - Czytelnika nie interesuje to, że przygotowanie materiału wymagało zrywania się w środku nocy. On chce mieć gotową wiadomość - to stwierdzenie naczelnej nie przypadło adeptom sztuki dziennikarskiej do gustu. Nie zdawali sobie sprawy, jak wymagający jest to zawód. Szkolna gazetka to jednak nie to samo, co "dorosła" gazeta.
- Jeśli się w coś mocno wierzy i naprawdę czegoś chce, to się to osiągnie - zachęcił uczniów na zakończenie wizyty w redakcji "Oleśniczanina" pan Grzegorz Kijakowski. /Rzecznik prasowy SP 6 - Monika Stadniczenko/

   


            PIERNIK DLA FUNDACJI

Piernikowe, lukrowane serduszka, strojne choinki, błyszczące cekinami bombki czy misternie dziergane szydełkiem dzwoneczki można było kupić na dorocznym świątecznym kiermaszu bożonarodzeniowym zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 6 w Oleśnicy. Choć do świąt jeszcze daleko przezorni rodzice i uczniowie nabywali przygotowane na ten cel fanty. Część z nich dzieci wykonały samodzielnie, część zrobiły wspólnie z rodzicami, a część przygotowali sami nauczyciele. Nikt nie żałował czasu i wysiłku, bo cały dochód z kiermaszu został przekazany Fundacji na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i ich Rodzin "Warto Pomagać", jaką w tym roku założyli w Oleśnicy rodzice niepełnosprawnych dzieci. Niektórzy z podopiecznych fundacji są uczniami "szóstki", dlatego zaangażowanie w przygotowanie świątecznych ozdób było tym większe. Skupieni w fundacji rodzice również czynnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Kiermasz - odbywający się w SP6 20 i 21 listopada - został przygotowany przez uczące w klasach integracyjnych panie Katarzynę Kapustę-Nowatkowską, Ewelinę Ptak, Beatę Kubów, Magdalenę Gzowską a także przez Agnieszkę Kowalczyk.
- Naszym celem jest wspieranie nie tylko potrzebujących dzieci, ale również ich rodzin - mówi Adelina Jarmuszewicz z Fundacji "Warto Pomagać". - Rodzice niepełnosprawnych dzieci chcą się wspólnie spotykać, rozmawiać o swoich problemach, szukać konkretnych rozwiązań swoich codziennych, często poważnych problemów. Poza tym razem łatwiej zorganizować jakąś imprezę, zdobyć fundusze, walczyć o prawa dzieci i ich równe życiowe szanse. Dlatego właśnie założyliśmy fundację i już mamy sporo pomysłów na jej działalność. /Rzecznik prasowy SP 6 - Monika Stadniczenko/    ŻYCZLIWOŚĆ TO NIE WADA

"Życzliwym być, to wcale nie wada, życzliwym być, każdemu wypa..." - z takim przesłaniem na ustach 20 i 21 listopada wyszły na ulice miasta pięciolatki z grup PB i PC uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z wychowawczyniami Iloną Gąszczak i Katarzyną Paprocką. Machając kolorowymi balonikami z rysunkami uśmiechniętych buziek wędrowały do różnych instytucji, przypominając o obchodzonym Światowym Dniu Życzliwości. Zajrzały m.in. do MOKiS-u, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, siedziby ZNP, redakcji "Oleśniczanina", do Przedszkola nr 3 oraz do Ratusza. Orszak życzliwości odwiedził też poszczególne klasy macierzystej szkoły pięciolatków. Wszędzie maluchy przychodziły z uśmiechami, dobrym słowem, wesołą piosenką i radością tak potrzebną szczególnie podczas jesiennej słoty i szarugi.
Dzień Życzliwości bierze swój początek w roku 1973 w USA, gdzie obchodzony jest pod hasłem "World Hallo Day". W polskim kalendarzu zadomowił się w 2006 r., a Wrocław nosi miano Miasta Życzliwości i w szczególnym sposób świętuje 21 listopada. Nawet jeden z wrocławskich krasnali nosi imię Życzliwek i tego dnia obchodzi swoje urodziny. /Rzecznik prasowy SP 6 - Monika Stadniczenko/

     


    TAJEMNICZA WYPRAWA

W listopadzie naszą szkołę odwiedził pan Tomasz Lewicki - astronom z wykształcenia i zamiłowania, podróżnik i zapalony populatyzator nauki. Podczas autorskich spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną próbuje zarazić swoją pasją jak najwięcej słuchaczy. Dzięki niemu także nasi uczniowie z klasy IIIb, c, d oraz II c i b wzięli udział w nietypowej lekcji astronomii i geografii. Na chwilę mała sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwe planetarium. W takiej scenerii wszyscy uwierzyli, że jesteśmy częścią układu słonecznego. Nagle uczestnicy spotkania znaleźli się w dużej kuli, w której obserwowali zjawiska związane z Kosmosem. W środku planetarium panowała tajemnicza ciemność. Bardzo wyraźnie widoczne były rozświetlone gwiazdy, poszczególne gwiazdozbiory oraz malownicze planety naszego układu słonecznego. Pan Lewicki opowiadał bardzo ciekawie i wszyscy z zainteresowaniem śledzili zarówno pozorną wędrówkę Słońca po niebie, jak i ruch planet dookoła Słońca. To była bardzo ciekawa i interesująca lekcja, a tajemnicza wyprawa w Kosmos rozbudziła wyobraźnię wielu słuchaczy. Być może KTOŚ z obecnych ruszy śladem pana Tomasza? Powodzenia! /Rzecznik prasowy SP 6 - I. Żurawska/    WIERSZE MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ

"Trzynastego, w Szczebrzeszynie
Chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie:
- Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza!
Zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!"

We wtorek 19 listopada nasza szkoła była gospodarzem kolejnego Miejskiego Konkursu Recytatorskiego o Nagrodę Burmistrza Miasta Oleśnicy. W tym roku dzieci recytowały wesołe wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Twórczość autorki znana jest z wierszowanych zabaw językowych, dlatego tegoroczni uczestnicy konkursu nie mieli łatwego zadania. Prezentując wybrane przez siebie utwory szczególną uwagę musieli poświęcić prawidłowej wymowie niepopularnych słów. Do konkursu zgłosiło się 35 uczniów z klas I - III reprezentujących oleśnickie szkoły podstawowe. Organizacją i sprawnym przeprowadzeniem imprezy zajęły się nauczycielki, panie Dorota Czuba i Maria Hałapacz. Wszystkich obecnych bardzo serdecznie powitała życząc małym artystom samych sukcesów dyrektor Szóstki, pani Jadwiga Wieczorek. Trudnej pracy wyłonienia laureatów podjęło się jury w składzie: pani Kamila Stemplewska - doradca metodyczny, pani Elżbieta Mulka - bibliotekarz (Biblioteka POD PEGAZEM) oraz pani Anna Antosiewicz - nauczyciel SP 8.
W przerwach konkursu mali artyści zobaczyli prezentację multimedialną na temat twórczości Małgorzaty Strzałkowskiej oraz zostali zaproszeni do zabawy w rymy w oparciu o jej zabawne wiersze. Konferansjerkami były uczennice klasy III c Oliwia Stankiewicz, Marcelina Sołtys i Katarzyna Krzepina.
Tradycyjnie jury nie miało łatwego zadania. Po dłuższej naradzie ustaliło jednak listę tegorocznych laureatów konkursu.
Klasy I
I m. Dominik Solnica SP 2
II m. Zuzanna Michalewska SP 6
III m. Alicja Podgórska SP 7
Klasy II
I m. Kamil Kubiczek SP 2
II m. Julia Rozdolska SP 6
III m. Bartosz Stojanowski SP 8
Klasy III
I m. Aleksandra Jesionek SP 6
II m. Daniela Kataryńczuk SP 4
III m. Marcelina Kobiela SP 2
Laureaci konkursu otrzymali książki ufundowane przez Burmistrza Miasta, a na wszystkich uczestników czekały jeszcze pamiątkowe dyplomy i gadżety związane z Oleśnicą oraz słodkie prezenty od sklepu INTERMACHE.
W imieniu organizatorów konkursu serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom i zapraszam do udziału w przyszłym roku. /Rzecznik prasowy SP 6 - I. Żurawska/    NIEPODLEGŁOŚĆ trudne słowo!

Polsko!
Tobie oddaję me życie
za twą Niepodległość
i dobre imię

We wtorek 12 listopada uczniowie klasy VI C zaprosili delegacje wszystkich klas na uroczysty apel poświęcony 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wspólnie z wychowawcą, nauczycielem historii panią Katarzyną Kaczmarek, wykonali krótki montaż słowno - muzyczny wprowadzając na chwilę nastrój refleksji i powagi. Nasi szkolni artyści przypomnieli swoim rówieśnikom o marzeniach i trudach naszych przodków podczas kolejnych rozbiorów Polski. Przybliżyli też znaczenie magicznego słowa NIEPODLEGŁOŚĆ.
W imieniu publiczności dziękuję uczniom klasy VI C za atrakcyjne zajęcia z historii. Niewątpliwie była to dla wszystkich ważna lekcja patriotyzmu, zarówno dla organizatorów jak i uczestników apelu. /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/    CO DLA NAS ZNACZY "NIEPODLEGŁOŚĆ"?

Nad tym właśnie pytaniem zastanawiały się reprezentantki "Szóstki" podczas XI Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy. Impreza, na której zaprezentowało się 41 zespołów wokalnych i solistów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów ogólnokształcących z całego powiatu oleśnickiego, odbyła się 5 listopada w MOKiS-ie.
Jak się okazało, śpiewająca refleksja dziewcząt z naszej szkoły została doceniona przez jury. Wykonana przez członków Teatru Muzycznego "Żaki" współczesna piosenka opowiadająca o niepodległości przyniosła im pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych - otrzymali oni puchar i dyplom. Do konkursu zespół został przygotowany przez opiekuna - mgr Elżbietę Burak. A oto nasze "złotka" od lewej strony: Kinga Kuźbińska 6d, Marysia Kowalczyk 6c, Ola Gugulska 6d, Paulina Wróbel 4a,Karolina Tomaszewska 4a, Natalia Sobiegraj 5a, Patrycja Biały 4b, Julia Galik 6d. /Elżbieta Burak/

   


    WYSPIEWALI WYRÓZNIENIE!

We wtorek 5 listopada nasze szkolne sześciolatki z kl.1 e wzięły udział w XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. W barwnych strojach ludowych, na wielkiej scenie oleśnickiego MOKiS-u zaśpiewały piosenkę "Płynie Wisła, płynie". W konkursie uczestniczyły zespoły i wokaliści z terenu powiatu oleśnickiego. Wszystkie wykonania były staranie przygotowane i wykonane. Nasi mali artyści niecierpliwie czekali na swój występ. Pod opieką wychowawcy, pani Jolanty Potępy i przejętych rodziców dzielnie walczyli z ogarniającą ich tremą. Ich trud jednak się opłacił. Za swój wspaniały występ nasi uczniowie otrzymali wyróżnienie. Oto skład zespołu: Błaut Natan, Choroszy Zuzanna, Dębska Paulina, Gwiżdż Oliwia, Janicki Bartłomiej, Kaczkowska Anna, Kargol Aleksandra, Kruszona Sylwia, Leszczyński Wiktor, Morzyk Wojciech, Niełacny Krzysztof, Paprocka Magda, Pięta Karol, Rzepka Krystian, Stępień Irena, Szulc Natalia, Wyrwas Hanna i Tatar Daria. Gratulacje! /Rzecznik prasowy SP 6 - I. Żurawska/    SZKOLNE ELIMINACJE RECYTATORSKIE NAJMŁODSZYCH

Wśród wielu zadań jakie z powodzeniem nauczyciele realizują w pracy z dziećmi jest rozwijanie ich zainteresowań, pobudzanie ciekawości oraz ciągłe zachęcanie do pokonywania trudności. Najlepszą okazją stwarzającą możliwość połączenia i jednoczesnego zrealizowania wspomnianych zadań jest przedstawienie uczniom licznych propozycji konkursów. Jednym z takich przykładów jest konkurs recytatorski organizowany z myślą o najmłodszych posiadających predyspozycje artystyczne. Mali artyści z dużym przejęciem interpretują wygłaszane przez siebie teksty stosując różne zabiegi aktorskie. Tradycją Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy stał się Konkurs Recytatorski o Nagrodę Burmistrza Oleśnicy. Co roku nasi szkolni organizatorzy wybierają bardziej lub mniej znanych autorów dziecięcej poezji.
Tegoroczny pod hasłem "Wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej" odbył się we wtorek 5 listopada w szkolnej auli. Organizacją i sprawnym przeprowadzeniem imprezy zajęły się nauczycielki z Szóstki, panie Maria Hałapacz i Dorota Czuba. W tym roku do rywalizacji słowem stawiło się 28 uczniów z klas I - III reprezentujących nasze szkolne oddziały. Trafność doboru wierszy oraz sposób recytacji oceniało jury w składzie:
Halina Wojtaszczyk Lewek, Urszula Kubiszyn i Małgorzata Jabłońska.

Laureatami tegorocznych eliminacji do kolejnego miejskiego etapu konkursu zostali:
kl. 1
Miejsce I - Zuzanna Michalewska 1b
Miejsce II - Jan Stoparczyk 1e
Miejsce III - Lena Witkoś 1b
kl. 2
Miejsce I - Julia Rozdolska 2a
Miejsce II -Mikołaj Kołodziej 2d
Miejsce III - Dawid Jankowski 2c
kl. 3
Miejsce I - Aleksandra Jesionek 3c
Miejsce II - Laura Junik 3d
Miejsce III - Emilia Szmalec 3a
Wszyscy uczestnicy szkolnych eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody książkowe i zaszczyt reprezentowania szkoły w kolejnym miejskim etapie konkursu. W imieniu nauczycieli i organizatorów poetyckich zmagań gratuluję najmłodszym odwagi i zdolności artystycznych. /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

   


    Z EKOLOGIĄ NA TY

Od połowy października do 4 listopada w naszej szkole we wszystkich klasach I - VI uczniowie wzięli udział w realizacji projektu Ekologia plus ochrona środowiska będącego elementem ekologicznego projektu pt. "Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego". Głównym inwestorem i pomysłodawcą projektu jest Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa z jednoczesnym udziałem Unii Europejskiej współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Każdy blok zajęć trwał trzy godziny lekcyjne. Osobą prowadzącą zajęcia była oddelegowana od inwestora mgr st. insp. Judyta Bober.
W klasach młodszych I - III tematem zajęć było hasło: "Dbam o środowisko".
W klasach starszych IV - VI uczniowie analizowali temat "Wpływ zanieczyszczeń środowiska na organizmy żywe".
Część wykładowa każdych zajęć obejmowała przypomnienie zasad gospodarowania odpadami komunalnymi obowiązującymi na terenie naszej gminy. Ponadto przeprowadzono dyskusję i pogadankę na różne tematy m.in. "Dlaczego każdy z nas ma obowiązek dbać o środowisko"; "Jakie jest znaczenie wody dla człowieka, roślin oraz zwierząt".
We wszystkich oddziałach uczniowie pracowali w cztero- lub pięcioosobowych zespołach. Mieli do przygotowania plakaty ekologiczne, zagadki dla ucznia z ławki oraz ulotki, które miały zachęcać okolicznych mieszkańców do dbania o ekologię. Uczniowie promowali w nich również system racjonalnego gospodarowania wodą. Każdą formę działalności uczniów prowadząca zajęcia pani Justyna nagradzała punktami. Uczniowie chętnie zgłaszali się do odpowiedzi. Sprawnie przygotowywali plakaty i chętnie je prezentowali. Na zakończenie zwycięskie drużyny zostały nagrodzone. W tej części projektu inwestor przewidział nagrody w postaci: toreb ekologicznych, długopisów, broszur i ulotek.
Jednak najważniejszym efektem zakończonego projektu jest pogłębiona świadomość ekologiczna naszych uczniów. /Rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/

     


    ZDOBYWAMY WIELKĄ SOWĘ

Ciemno, wilgotno, chłód. Nagle słychać zgiełk, krzyki, stukot ciężkich butów po kamiennej posadzce, szczekanie psów, rozkazy wydawane mocnym, kategorycznym głosem. Wszystkim ciarki chodzą po plecach. Co będzie dalej?
To nie fragment dreszczowca, ale jeden z punktów wycieczki w Góry Sowie, na którą wybrali się uczniowie SP6 angażujący się w działalność scholki parafialnej "Sasanki" i Eucharystycznego Ruchu Młodych. Aż tak strasznie, to nie było. Braliśmy tylko udział w inscenizacji odbywającej się w poniemieckich sztolniach w Walimiu. Sztolnie te drążyli więźniowie obozów pracy i tysiące z nich straciło tam życie. Pracowali w strasznych warunkach: w hałasie i w zimnie, wysadzając skały. Mogliśmy przez chwilę poczuć się jak pracujący przymusowo niewolnicy. Widzieliśmy zwykłe narzędzia pracy, jak kilofy, łopaty, młoty oraz ogromne tunele wykuwane w gnejsowej skale. Pracowały tam nawet dzieci mające po 13 lat. Sztolnie te były niewidocznymi z samolotu schronami, niezniszczalnymi, bo grubej warstwy skał nie przebiłaby żadna bomba lotnicza. Nie wiadomo dokładnie, co miało się w nich mieścić, ale w okolicy powstał cały system podobnych lochów. Do tej pory można zobaczyć leżące przed wejściem worki ze skamieniałym cementem, używanym przy prowadzonych tam robotach.
Przed przyjazdem do sztolni udało się nam zdobyć najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielką Sowę mającą 1015 m.n.p.m. Pierwsze podejście było najgorsze, ale potem poszło łatwo. Szedł z nami przewodnik sudecki z Wałbrzycha, który opowiadał o historii Gór Sowich. Wędrując pod górę mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę całej okolicy. Na szczycie weszliśmy jeszcze na wieżę mającą ok. 30 m. wysokości. Stamtąd było widać nawet odległe Karkonosze. Pogoda była piękna, słońce przyświecało, tylko od Śnieżki wiał lodowaty wiatr.
Scholka i Eucharystyczny Ruch Młodych nie mogą wybierać się na wycieczkę, nie planując przy tym udziału w Eucharystii. Dlatego w Jugowicach, w ładnej, kameralnej kaplicy mogliśmy na Mszy świętej podziękować Panu Bogu za wszystkie atrakcje sobotniego wyjazdu. Mszę św. sprawował oczywiście nasz opiekun, ks. Marcin Danielczuk. Oprócz tego podczas całego wyjazdu opiekowała się nami siostra Wojciecha i panie katechetki: Alicja Fąfara, Monika Stadniczenko oraz dwie mamy: p. Dorota Furgał i Beata Stochła.
Po Mszy św. rozpaliliśmy jeszcze ognisko i upiekliśmy kiełbaski, na które wszyscy czekali w wielką niecierpliwością. Bawiliśmy się przy tym wspaniale, a przy okazji mogliśmy zobaczyć osiołki i konie przebywające na terenie Fundacji "Albertówka" w Jugowicach. Kiedy wróciliśmy do Oleśnicy, było już ciemno, ale wszyscy, choć zmęczeni, byli naprawdę szczęśliwi. Teraz czekamy na kolejną wyprawę!/ Kinga Kuźbińska i Nikola Piech - koło dziennikarskie/

   


    JESIENNA BIBLIOTEKA

W ramach realizowanego programu edukacji czytelniczej "Z Książką za Pan Brat" dzieci z grupy 0c wraz z wychowawczynią Urszulą Pelikan wybrały się 30 października w odwiedziny do Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy. Panie bibliotekarki zaproponowały dzieciom zajęcia edukacyjne pod hasłem "Moja pierwsza wizyta w Bibliotece Pedagogicznej". W ich ramach dzieci zwiedzały bibliotekę i poznawały codzienną pracę nauczycieli bibliotekarzy. Mogły też samodzielnie zaprojektować zakładkę do książki o tematyce jesiennej a także zabawić się w "spadające liście" oraz zaprojektować własne drzewo, ozdabiane samodzielnie suchymi liśćmi i kwiatami. Wykonane przez sześciolatki prace okazały się naprawdę twórcze i pomysłowe. Przy okazji odwiedzin w bibliotece zerówkowicze mogli obejrzeć też wystawę plastyczną Anny Bąk "Dwa światy" a także inną wystawę tej samej artystki, będącą ilustracją do bajki "Krople rosy". O obu ekspozycjach w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom bibliotekarka Justyna Krzyszczuk.
Dzięki odwiedzinom w bibliotece przed sześciolatkami powoli otwiera się wspaniały i fascynujący świat książek, a dzieci coraz bardziej mobilizują się do jego odkrywania. /Rzecznik prasowy szkoły: Monika Stadniczenko/

   


    NAGRODY LOP

25 października w Nadleśnictwie Milicz odbył się XXII Sejmik Ekologiczny organizowany przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody we Wrocławiu. Jednym z punktów programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursów. Wśród zwycięzców znalazło się siedmioro uczniów z naszej szkoły, których zaproszono wraz z opiekunami na Sejmik.
W konkursie plastycznym "Lekarze lasu" III miejsce zajęła Julia Zakrzewska z klasy 1a, wyróżnienia Katarzyna Krystek z klasy 2d i Pola Rudnicka z klasy 6a.
W konkursie fotograficznym "Drzewo w trzech porach roku" I miejsce zajął Bartłomiej Persak z klasy 2d, II miejsce Dominika Lota z klasy 2c, a wyróżnienia Dawid Jankowski z klasy 2c i Kacper Nikody z klasy 3b.
Uczestnicy Sejmiku po obejrzeniu filmu przyrodniczego i wspólnej fotografii udali się nad Stawy Milickie, gdzie podczas jesiennego spaceru mogli podziwiać wodne ptactwo w naturalnym środowisku. Na zakończenie zorganizowano ognisko z kiełbaskami./D. Czuba/

   


    DZIEŃ KUNDELKA W NASZEJ SZKOLE

25 października obchodzony jest Dzień Kundelka, z tej okazji klasy 3c (wych. M. Hałapacz) i 3d (wych. M. Trzcińska) oraz uczniowie z kółka plastycznego (op. Z. Rychlewska) włączyli się w obchody tego święta. Trzecioklasiści gościli na zajęciach panią Agnieszkę Musiał (prezes Stowarzyszenia "Lepsze Relacje Pomiędzy Ludźmi i Psami" oraz instruktor szkolenia psów) wraz z przesympatycznym owczarkiem australijskim Brazosem. Dzięki tej wizycie uczniowie dowiedzieli się jak opiekować się psami, jak można je szkolić oraz w jaki sposób psy pracują. Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny pt."Najfajniejszy pies na świecie", którego organizatorem i fundatorem nagród jest Stowarzyszenie "Lepsze Relacje Pomiędzy Ludźmi i Psami". W konkursie udział wzięło 39 uczniów, ze wszystkich prac wyróżniono 9:
Paulina Dębska kl.1e, Julia Graf kl.3c, Kinga Leśna kl.3c, Martyna Kowalska kl.3c, Jakub Grudzień kl.3c, Aleksandra Jesionek kl.3c, Tomasz Łuczak kl.3c, Dominik Maszkiewski kl.4b, Amelia Grabka kl. 5a.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!/A. Kudła/

       


    BAJKOPISARKA CZYTA DZIECIOM

Specjalnie na spotkanie z pięcio- i sześciolatkami uczęszczającymi do SP6 Ewa Kardas napisała edukacyjna bajkę "Haneczka i Mis Kuleczka". A następnie 24 października odwiedziła "szóstkę", by osobiście przeczytać swoje dzieło naszym maluchom. Pani Ewa omówiła też z dziećmi przygody bohaterów przygotowanej przez siebie bajeczki. Dzięki temu słuchacze zostali zaproszeni w magiczny świat bajek, a przy okazji mogli utrwalić szczególne cechy pór roku i zjawisk przyrody w nich występujących. Spotkanie z bajkopisarką zorganizowały Małgorzata Jabłońska i Urszula Pelikan, realizująca w grupie 0c program edukacji czytelniczej "Z Książką za Pan Brat".
Ewa Kurdas jest logopedą i etnologiem. Zajmuje się szeroko rozumianą pracą głosem oraz audiodeskrypcją - tworzy opisy dźwiękowe dla niewidomych. Jest rozmiłowaną anglistka i rusycystką, a prywatnie - podróżnikiem i bajkopisarką. Uczestniczyła w wielu projektach kulturalno - edukacyjnych realizowanych m.in. w USA, na Ukrainie, w Rosji i północnym Kazachstanie. /Urszula Pelikan, Monika Stadniczenko/

   


    POBICIE REKORDU W UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy współpracy z Polskim Towarzystwem Resuscytacji realizująca program edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratowa" zaproponowała włączenie się w środę w samo południe w ustanowienie ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnej resuscytacji.
16 października 2013 r. od godz. 12.00 -12.30 uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka przystąpili do akcji "Razem ustanowimy światowy REKORD w udzielaniu pierwszej pomocy".
Akcja ta organizowana jest w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca - 16 października. WOŚP chce w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Do akcji w naszej szkole przystąpiło 55 uczniów z klas III - VI. Dzieci z wielkim entuzjazmem i nutką niepewności czy poradzą sobie w przecież nie tak łatwym a zarazem bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniu.
Dokładnie o godz. 12.00 wszystkie dzieci jednocześnie przystąpiły do uciskania na fantomach. Robiły to nieprzerwanie, zmieniając się, jeśli to było konieczne przez 30 minut w rytm piosenki "STAYIN' ALIVE" zespołu BEE GEES, która znakomicie oddawała tempo uciskania.
Uczniowie bardzo poważnie podeszli do realizacji tego zadania, z wielkim zaangażowaniem i ogromną odpowiedzialnością wykonywali uciski. Nawzajem się kontrolowali, nie dopuszczali ani na moment aby nastąpił moment przerwy. Z ogromnymi wypiekami na twarzach i odciskami na rękach wytrwali do końca. Radości i entuzjazmu nikomu nie brakowało. Wszyscy byli bardzo dumni z siebie i okazywali wielką radość, że to właśnie oni mogli uczestniczyć w tego rodzaju wydarzeniu.
Uczestnikami nie byli tylko uczniowie biorący udział, ale również nauczyciele organizujący akcję, uczniowie innych klas i oczywiście dyrekcja naszej szkoły, która również praktycznie włączyła się do akcji.
Kończąc wszyscy głośno odliczali ostatnie 10 sekund i wspólnym "Siema" pozdrowiliśmy WOŚP na czele z Jurkiem Owsiakiem.
Jesteśmy bardzo dumni, że włączyliśmy się do tej ogólnopolskiej akcji i tak wzorowo wykonaliśmy zadanie - WIELKIE BRAWA!!!
Nauczyciele organizujący akcję: Bożena Pudlis i Elżbieta Grędysa

       


    DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"Nie ma na świecie miejsca, którego nie dotknęłaby stopa nauczyciela" - ta na poły refleksyjna, na poły humorystyczna maksyma wywołała niewątpliwie uśmiech na twarzy każdego pedagoga. A towarzyszyła ona występowi dzieci z kl. 1d i 3a, które przygotowały poetycko-muzyczną laurkę dla swoich nauczycieli oraz dla pozostałych pracowników Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Oleśnicy. Nie zabrakło w niej ciepłych słów, żartów, piosenek oraz życzeń dla całego grona pedagogicznego zgromadzonego na uroczystej akademii. Maluchy zostały przygotowane przez wychowawczynie - p. Jolantę Frytę i p. Iwonę Żurawską, które wspierała mama jednej z uczennic - p. Agnieszka Szczepanowicz.
Na zakończenie akademii dzieci wręczyły swoim paniom i panom drobne upominki - drewniane serduszka z napisem: "Za wszystkie cenne rady, za to, co pozostało w głowie, chcą dzisiaj podziękować wdzięczni wychowankowie".
Pani dyrektor Jadwiga Wieczorek złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji ich święta oraz odczytała powinszowania, jakie przysłał do SP6 burmistrz Jan Bronś: "To dzięki Państwa ofiarności i umiłowaniu zawodu kolejne pokolenia mogą zdobywać wiedzę i kształtować umysły - pisał burmistrz. - Życzę, aby codzienna praca była dla Państwa satysfakcjonująca, a wdzięczność uczniów wynagradzała trudy niełatwej pracy".
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrodą Burmistrza Oleśnicy została uhonorowana p. Małgorzata Olszewska, wieloletni i zasłużony pedagog naszej szkoły.
/rzecznik prasowy szkoły: Monika Satdniczenko/

   


    O CZY MARZĄ DRZEWA?

"Drzewo Twoim Przyjacielem" to tytuł inscenizacji przygotowanej 10 października w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Oleśnicy z okazji Dnia Drzewa.
Poprzez prezentowane teksty i wiersze uczniowie przypomnieli, czym właściwie powinna być edukacja ekologiczna, kto powinien się nią zajmować, do kogo kierować prośby i przesłania o tej właśnie tematyce. Mali artyści stwierdzili, że to ludzie zagrażają drzewom i lasom w różny sposób. W krajach uprzemysłowionych drzewa giną od zanieczyszczenia powietrza i kwaśnych deszczy. Ludzie zamożni lubują się w wyrobach ze szlachetnego drewna, rolnicy, którym brakuje pól uprawnych, niszczą rajskie dżungle tropików. Tymczasem wartość drzew jest znacznie większa niż cena uzyskiwanego z nich drewna. Lasy produkują czyste powietrze i pitną wodę. Miejmy nadzieję, że nie zginą i również w przyszłości będziemy się cieszyć bogactwem natury.

Drzewa podtrzymują niebo
Uczniowie zaprezentowali też marzenia drzew. Nie zapomnieliśmy o Drzewie Pokoju, które rośnie w samym sercu południowej Szkocji oraz o tym, że Indianie Ameryki Północnej wierzą, że drzewa podtrzymują niebo. Zgodnie z legendą, zagłada drzew oznaczać będzie zagładę całej Ziemi.
Uczniowie dodali, że drzewa wzmacniają poczucie tożsamości lokalnej społeczności i pozwalają nam doświadczyć związków z naszym naturalnym dziedzictwem, a także najgłębszymi wartościami duchowymi i kulturowymi.
Łyk dendrologii
Jednym z elementów apelu było przybliżenie dendrologii, jako nauce o drzewie. Dzięki prezentacji "Drzewo źródłem życia" uczniowie mogli zobaczyć cudowne pejzaże, poznać ciekawostki o drzewach, o ich sile, obejrzeć rzadkie, bardzo ciekawe okazy drzew żyjących od 2000 - 3000 lat (sekwoje i baobaby).
Apel przygotowali uczniowie klasy V C (Kinga Kuśmierczyk, Oliwia Olszańska, Aleksandra Kubów, Julia Hylla) oraz klasy IV A (Alicja Leśniak, Małgorzata Torz, Natalia Adamaszek, Martyna Kluziak, Żaneta Ropuszyńska, Agata Sławna, Oliwia Strągowska, Karolina Chmiel). Nad całością czuwała nauczycielka przyrody Bożena Pudlis.
Z okazji Dnia Drzewa dęby otrzymane od Nadleśnictwa Oleśnica wokół szkoły posadzili uczniowie klas zerowych i pierwszych. Natomiast "drzewko życzeń" posadzone zostanie jako drzewo dla Pokoju.
Najlepszym podsumowaniem tej szkolnej imprezy może być hasło "Drzewo najlepszym przyjacielem człowieka" oraz myśl Antoine'a de Saint-Exupery'ego: "Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu". /B. Pudlis/

       


    "MY DUMNE PIERWSZAKI!"

W czwartkowe popołudnie, 3 października, nasze pierwszaki miały swoją poważną uroczystość. Od początku roku szkolnego bardzo sumiennie przygotowywały się do tego dnia. W serdecznej atmosferze, w towarzystwie najbliższych i w obecności wyśmienitych gości: burmistrza Oleśnicy - Jana Bronsia, zespołu dyrektorów Szóstki: Jagody Wieczorek, Bożeny Łukoszko i Doroty Terki oraz przewodniczącej Rady Rodziców - Anny Krawczak najmłodsi uczniowie "zdawali" swój pierwszy egzamin. Tradycyjnie w organizację apelu włączył się nasz Szkolny Samorząd Uczniowski sprawnie prowadząc uroczystość, a podniosły charakter podkreślił swoją obecnością Poczet Sztandarowy. W tym roku szkolnym edukację w klasie pierwszej rozpoczęło 138 uczniów sześciolatków i siedmiolatków w pięciu zespołach klasowych:
1a Kubów Beata (wychowawca) i Gzowska Magdalena (nauczyciel wspomagający)
1b Bednarska Mariola
1c Kamińska Marta
1d Fryta Jolanta
1e Potępa Maria - Jolanta
Na zakończenie uroczystości pierwszaki otrzymały legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy. Jednak najwięcej radości sprawiły im symboliczne "rogi obfitości" wypełnione po brzegi słodkościami.

W imieniu braci uczniowskiej i pedagogicznego grona Szóstki życzę wszystkim pierwszakom dużo zapału w odkrywaniu nowych horyzontów. /Rzecznik SP 6 - I. Żurawska/    SPOTKANIA Z POLICJANTAMI

Od pierwszych dni września szkolne przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III wspólnie z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Oleśnicy poznawali bezpieczną drogę do szkoły. W naturalnych warunkach przypominały sobie lub dopiero uczyły się podstawowych znaków drogowych oraz najważniejszych zasad obowiązujących pieszych uczestniczących w ruchu drogowym. Młodsze dzieci bardzo uważnie przyglądały się niezwykłym gościom. Dla niektórych było to pierwsze tak bliskie spotkanie z przedstawicielami prawa. Wszyscy w skupieniu słuchali informacji o tym, że praca policjanta jest nie tylko bardzo ciekawa i pożyteczna, ale także trudna, nie zawsze bezpieczna i przede wszystkim bardzo odpowiedzialna. Policjanci i strażnicy miejscy to osoby, które zawsze dzieciom pomogą. Jednak bezpieczeństwo każdego człowieka zależy głównie od jego mądrości, znajomości zasad bezpieczeństwa oraz od podejmowania przemyślanych i słusznych decyzji. Dzieci dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po chodnikach i ulicach będąc pod opieką dorosłych, ale także wtedy gdy muszą wykazać się większą samodzielnością. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Poruszyli temat obcych psów, których dzieci nie powinny zaczepiać, dotykać ani głaskać. Mówili o prawidłowym wyposażeniu roweru i rowerzysty oraz o obowiązujących prawach w tym zakresie.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniach, zadawały pytania, dzieliły się swoimi doświadczeniami. Przez cały czas towarzyszyła im niezwykła maskotka dolnośląskiej Policji - wielki Lew. Za każdym razem w poważną atmosferę spotkania wnosił on uśmiech i rozbawienie na twarzach najmłodszych.
Na zakończenie każdego spotkania dzieci składały uroczystą obietnicę przestrzegania wszystkich zakazów i nakazów dotyczących bezpiecznej zabawy i ruchu drogowego. Potem były jeszcze pamiątkowe zdjęcia oraz serdeczne podziękowania naszych najmłodszych. /rzecznik prasowy szkoły: Iwona Żurawska/    DZIEŃ JĘZYKÓW W SZÓSTCE

Od roku 2001, 26 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Obcych, którego głównym celem jest szerzenie idei wielojęzyczności oraz promowanie i pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej, jak również propagowanie uczenia się języków obcych przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią.
Z tej okazji organizowane są najróżniejsze wydarzenia: począwszy od imprez przeznaczonych dla dzieci i odbywających się z ich udziałem, poprzez specjalne programy radiowe i telewizyjne, spektakle, koncerty, konferencje, wystawy, itp.
Uczniowie klas 4-6 naszej szkoły włączyli się także w obchody Dnia Języków i pod kierunkiem swoich nauczycieli (A. Kudły, M.Majki, E.Omieciny i M.Stryjak) przygotowali okolicznościowe plakaty o tematyce językowo - kulturowej, przedstawiające różne kraje anglojęzyczne, m.in. Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię oraz Niemcy. Nie zabrakło oczywiście informacji dotyczących brytyjskiej rodziny królewskiej, popularnych bohaterów filmowych, zespołów muzycznych, słynnych zabytków, itp.
Ponadto grupa uczniów z klasy 5a (opiekun M.Majka), chodząc po salach lekcyjnych w zabawnych przebraniach, witała dzieci zwrotami w różnych językach i zadawała rozmaite zagadki. Rozbawiona publiczność aktywnie i bardzo spontanicznie współuczestniczyła w zabawie. Do obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych włączyła się także 12-osobowa grupa uczniów języka niemieckiego (opiekun A.Kudła), reprezentująca naszą szkołę w projekcie "Europejski Dzień Języka Niemieckiego" we Wrocławiu./Małgorzata Majka/

     


    EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

25 września - w tym roku ponownie włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Języków Obcych biorąc udział w projekcie edukacyjnym "Europejski Dzień Języka Niemieckiego" na Rynku Wrocławskim zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Instytut Goethego w Krakowie oraz Instytut Austriacki we Wrocławiu. Szkoły reprezentowały drużyny 12 - osobowe. Skład naszej to: Zuzanna Błaszczyk kl. 6a, Pola Rudnicka kl. 6a, Natalia Szczypkowska kl. 6a, Anna Wajdel kl. 6a, Michalina Bardadyn kl. 6b, Jakub Nowicki kl. 6b, Dawid Sendek kl. 6b, Aleksandra Chojnacka kl. 6c, Aleksandra Huczyńska kl. 6c, Natalia Bagińska kl. 6d, Kamila Szmalec kl. 6d, Aleksandra Tekień kl. 6d.
Celem projektu jest nauka języka niemieckiego na wesoło poprzez kolorowe stacje samodzielnej nauki. Do projektu zgosiły się szkoły wrocławskie, jak i z terenu województwa. Uczniowie w określonym czasie 1,5 h odwiedzali stacje wykonując przygotowane zadania o zróznicowanym poziomie tudności, były to m.in Quiz o Niemczech, praca z mapą, rozsypanka literowa - układanie wyrazów, puzzle, dopasowywanie tytułów bajek, odgrywanie scenek, rozpoznawianie owoców, warzyw, zwierząt, malowanie herbu Wrocławia, dopasowaywanie nazw części ciała, roweru, samochodu, rozpoznawanie i tworzenie symboli Niemiec, układanie sloganów reklamowych. Każda drużyna otrzymała kartę pracy, gdzie zbierała punkty za wykonan zadania, ponieważ całość miała charakter konkursowy w poszczególnych kategoriach /szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne/. Zabawa była przednia, dużo śmiechu, ale i duża rywalizacja. Nasz zespół pracował bardzo ambitnie i był świetnie zorganizowany co przełożyło się na ogromny sukces - zajęliśmy II miejsce wsród szkół podstawowych!!! Radość, zadowolenie, okrzyki były niesamowite, i te wypracowane nagrody "mega fajne"! Deutsch ist cool!
Drużynie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów./A. Kudła/

     


    WRAŻENIA Z FESTIWALU NAUKI 2013

24 września klasy IVa i IVb uczestniczyły w zajęciach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2013 pod hasłem "Nauka obywatelem Europy". Rozpoczęliśmy od zajęć na Wydziale Nauk o Żywności - "Czy z każdej mąki będzie chleb?". Następnie uczestniczyliśmy w cudownej lekcji o nietoperzach w Auditorium Zootechnicum "Z gackiem przez świat", był to niesamowicie ciekawy wykład połączony z pokazem. Dzieci mogły zadawać pytania i uczestniczyć w zajęciach wspólnie z wykładowcą.
Następnie uczniowie przeżyli przygodę na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, gdzie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć i spotkać się z ptactwem i zwierzętami domowymi w zajęciach "Drób, który zachwyca... i nie tylko".
Po tej lekcji udaliśmy się na wybieg dla małych przeżuwaczy i uczestniczyliśmy w spotkaniu "Małe przeżuwacze - zwierzęta wykorzystywane w hodowli i agroturystyce". Po tak dużej dawce zdobytej nowej wiedzy postanowiliśmy odpocząć w Ogrodzie Japońskim. Tutaj uczniowie przeżyli niezapomniane chwile na łonie przyrody, gdzie napawali się cudownymi widokami, roślinami i olbrzymimi rybami pływającymi w wodach parku.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, bardzo zadowoleni z tak udanej i ciekawej wycieczki. Obecnie czekamy już na następną. /Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie: Bożena Pudlis i Małgorzata Olszewska/    SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013

W ramach akcji Sprzątania Świata w tym roku w naszej szkole została ogłoszona zbiórka Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego -ZSEE - "Zbieram - pomagam". Włączona została w tę akcję cała społeczność szkolna. Zgłosiłam szkołę do fundacji Nasza Ziemia, która odbierze w tym tygodniu zebrany sprzęt.
Zostały przeprowadzone działania w formie pogadanek z zakresu edukacji odpadowej, jak prawidłowo postępować z odpadami i co robić aby było ich jak najmniej. Promowane były idee nie śmiecenia i unikania odpadów pod hasłem "Jestem, więc nie śmiecę".
Przygotowałam teczkę z materiałami, konspektami, dużą różnorodnością kart pracy, informacji na temat tegorocznej akcji pod hasłem "Odkrywamy czystą Polskę" do wykorzystania przez nauczycieli na godzinach wychowawczych.
Ponadto uczniowie wypełniali ankiety "Czy Twój dom jest ekologiczny", wyniki zostaną podliczone i przedstawione do wiadomości uczniów, rodziców i nauczycieli.
Uczniowie wypełniali karty pracy, które będą wykorzystane na lekcjach przyrody. Duża część uczniów wykonała prace plastyczne różnymi technikami o tym w jaki sposób każdy z nich będzie starał się dbać o naszą planetę. Wyeksponowane zostały na szkolnych korytarzach.
/Akcję zorganizowała i przeprowadziła: nauczyciel przyrody Bożena Pudlis/    EUROPEJSKIE LATAWCE

Podczas tegorocznych XVI Dni Europy w Oleśnicy w konkursie "Europejski latawiec" uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje latawce. Spośród 37 uczestników szkół podstawowych najlepszym okazał się Jakub Kowalski z klasy III d zajmując I miejsce. Jego latawiec poszybował najwyżej.
Trzecie miejsce zajęli Agata Bogucka z klasy V b i Marek Piasecki z klasy IVb.
Gratulujemy sukcesu. /A. Chojaczyk/

     


    Inauguracja roku szkolnego 2013/2014.

Szkolne boisko 2 września 2013 r. wypełniło się rojem ubranych na galowo uczniów i ich rodziców. Najmłodsi gromadzili się przy swoich paniach trzymających w dłoniach kolorowe znaczki z numerem grupy. Starsi witali niewidzianych przez dwa miesiące kolegów. Gwar ucichł, gdy rozpoczął się apel, poczet wprowadził sztandar szkoły, a z głośników rozległ się hymn.
Rok szkolny 2013/14 rozpoczął się od ważnych zmian. Po raz pierwszy zainaugurowała go nowa pani dyrektor - Jadwiga Wieczorek wraz ze swoimi zastępczyniami - Bożeną Łukoszko i Dorotą Terką. Pani dyrektor serdecznie powitała wszystkich uczniów i życzyła im samych szkolnych sukcesów. Podziękowała także obecnemu na apelu panu burmistrzowi Janowi Bronsiowi za remonty wykonane w naszej szkole. Zmiany w szkole widać już po wkroczeniu na teren "szóstki" - plac apelowy wraz z przyległymi alejkami został całkowicie odnowiony. Wykonano też ozdobny kwietnik oraz wydzielono teren do zabawy dla najmłodszych dzieci uczęszczających do naszej szkoły. A tych w obecnym roku szkolnym jest szczególnie dużo, bo aż pięć grup "zerowych" oraz trzy grupy pięciolatków.
Wciąż trwają prace przy ocieplaniu budynku szkolnego i kładzeniu nowej elewacji. Stwarza to pewne przejściowe niedogodności, ale - jak zapewnił pan burmistrz - dobra kadra pracująca w "szóstce" sprawdza się właśnie w trudnościach. Zwracając się do zgromadzonych licznie rodziców burmistrz powiedział: -Życzę Państwu satysfakcji z osiągnięć własnych dzieci. A tym najmłodszym życzę tego, żeby tu czuły się doskonale, żeby zdobywanie wiedzy było nie tylko obowiązkiem, ale i codzienną przyjemnością.
Burmistrz Jan Bronś wręczył następnie stypendia najlepszym uczniom w ubiegłym roku szkolnym, a pani dyrektor Jadwiga Wieczorek złożyła podziękowania rodzicom, którzy podczas wakacji pracowali na rzecz szkoły.
Po zakończeniu części oficjalnej poszczególne klasy i oddziały przedszkolne rozeszły się do swoich sal lekcyjnych, by się przywitać się z wychowawcą i kolegami, poznać plan zajęć oraz przygotować do podjęcia pracy w nowym roku szkolnym. /rzecznik prasowy szkoły: Monika Stadniczenko/

     
     Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2007/2008