SZKOŁA W RUCHU

    ZAJĘCIA POKAZOWE Z PIŁKI SIATKOWEJ

Dnia 27 marca 2014roku odbyły się w naszej szkole zajęcia pokazowe z piłki siatkowej dla dzieci z klas IV, V i VI. Zajęcia prowadzili trenerzy z klubu sportowego MOKiS Siatkarz Oleśnica. Nasi uczniowie mieli okazję obserwować zawodników grupy kadet oleśnickiego klubu.
Lekcja rozpoczęła się rozgrzewką siatkarską, a później był pokaz prawidłowej techniki odbicia sposobem górnym i dolnym, atak i zagrywka. Zajęcia były ciekawie i atrakcyjnie prowadzone. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych z piłki siatkowej.
Po zajęciach dzieci otrzymali od zawodników i trenerów klubowe kalendarze oraz mogli otrzymać autografy najlepszych zawodników.
Dziękujemy prezesowi klubu panu Wojciechowi Rozdolskiemu za zorganizowanie atrakcyjnego pokazu.

     


    ZAJĘCIA NA BASENIE

Od ośmiu lat w ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie wszystkich klas III uczestniczą w zajęciach nauki pływania. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu na Oleśnickim Kompleksie Rekreacyjnym "ATOL". Zajęcia dotowane są przez Urząd Miasta Oleśnicy.
Celem zajęć jest zdobywanie umiejętności pływackich przez wszystkich uczniów szkoły. Nauka odbywa się pod opieką instruktorów pływania. Dzieci dodatkowo mogą korzystać z atrakcji rekreacyjnych obiektu: basen rekreacyjny, dzika rzeka, brodzik z imitacją wodospadu, zjeżdżalnie. Na zakończenie cyklu szkolenia najlepsi pływacy mają okazje wystartować w międzyszkolnych zawodach, sprawdzając swoje umiejętności.

     


    LEKCJA MINISIATKÓWKI

W marcu w klasie V c odbyła się lekcja z wychowania fizycznego, której głównym celem było doskonalenie odbić piłki sposobem górnym i dolnym. Celami dodatkowymi było zainteresowanie dzieci aktywnością ruchową, wskazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego w celu wybrania sportu całego życia. Jedną z tych form jest właśnie siatkówka, gra którą można uprawiać nie tylko na sali gimnastycznej ale również na boisku, w parku czy na plaży. /B. Salik/

     


    ROSNĄ NAM JUŻ NASTĘPCY LEWANDOWSKIEGO.

W sobotnie przedpołudnie 22 marca 2014 na boisku w naszej szkole odbył się turniej minipiłki nożnej dla uczniów najstarszych klas. Głównym celem było aktywne spędzenie czasu wolnego, doskonalenie umiejętności radzenia sobie z emocjami, dobra zabawa na świeżym powietrzu, oraz integracja między chłopcami z klas VI.
Do rozgrywek zgłosiły się trzy drużyny - 6A, 6B i 6C. Zawody rozegrano systemem "każdy z każdym". Po losowaniu oraz rozmowie z kapitanami zespołów na temat przestrzegania na boisku zasad fair-play, prowadzący turniej - nauczyciel wychowania fizycznego p. Robert Banasik rozpoczął zawody.
W pierwszym meczu zmierzyli się chłopcy z klasy 6A i 6C. Od razu zaznaczyła się przewaga tych drugich zwieńczona najszybciej strzeloną bramką w całym turnieju (26 sekunda). Zawodnicy z 6C kontrolowali spotkanie strzelając w pierwszej połowie jeszcze dwie bramki. Po zmianie stron sytuacja nie uległa zmianie i po zdobyciu jeszcze pięciu bramek triumfowała 6C - 8:1. Drużynę z 6A trzeba pochwalić za waleczność, wprawdzie udało się jej zdobyć tyko bramkę honorową, nie poddali się do końca.
Po odpoczynku, w kolejnym spotkaniu, zmierzyli się przegrani z pierwszego meczu 6A, z klasą 6B. Tu również bardzo szybko padła bramka, bo już w 30 sekundzie 6B prowadziła 1:0. Sytuacja była bardzo podobna do pierwszego spotkanie 6B kontrolowała mecz, zdobywając w pierwszej połowie jeszcze trzy bramki, natomiast 6A strzeliła jednego gola. Po zmianie stron nic się nie zmieniło, 6A walczyła dzielnie i zdobyła wprawdzie dwie bramki, ale to 6B strzeliła ich znacznie więcej, bo sześć wygrywając ostatecznie 10:3. Na koniec został mecz o pierwsze miejsce. Dosyć długo żadna ze stron nie mogła uzyskać przewagi i zdominować przeciwnika. Dobrze bronili bramkarze i dzielnie spisywały się formacje defensywne. Pierwsi przełamali niemoc chłopcy z 6C. Potem znów gra się wyrównała, napastnicy na zmianę ostrzeliwali słupki i poprzeczki, aż w końcu po raz drugi w pierwszej połowie do siatki trafili piłkarze z 6C. W drugiej połowie szaleńczą pogoń rozpoczęła 6B doprowadzając do remisu. Trochę zaczęły działać nerwy i zmęczenie. Więcej sił i zimnej krwi zachowali chłopcy z 6C, skontrowali w 25 minucie i wyszli na prowadzenie. Po około 2 minutach w polu karnym został sfaulowany napastnik z klasy 6C, sam poszkodowany wymierzył sprawiedliwość i trafił do bramki. Spotkanie zakończyło się wygraną 6C 4:2, choć w przebiegu mecz był bardzo wyrównany i obfitował w wiele wspaniałych zagrań i strzałów.
Pochwała należy się wszystkim chłopcom, którzy przyszli na turniej i zmierzyli się w sportowej walce ze swoimi rówieśnikami. Mecz o pierwsze miejsce był wyjątkowo zacięty i wyrównany, co zrozumiałe na koniec najbardziej zadowoleni byli zwycięzcy. Jak wiadomo sport charakteryzuje się tym, iż obok zwycięzców stoją także przegrani. Takie właśnie turnieje uczą dzieci wygrywania oraz umiejętności pogodzenia się z przegraną. Wygrać i cieszyć się ze zwycięstwa potrafi w zasadzie każdy, ale przyjąć porażkę z honorem i z twarzą się z nią pogodzić to zadanie znacznie trudniejsze. /R. Banasik/
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
I miejsce 6C - 6 punktów (+12; -3)
II miejsce 6B - 3 punkty (+12; -7)
III miejsce 6A - 0 punktów (+4; -18)

     


    KIBIC NA MEDAL

Społeczność całej szkoły przystąpiła do projektu "Kibic na medal" organizowanego przez MOKiS Siatkarz Oleśnica, pod patronatem Burmistrza Oleśnicy.
Celem projektu była; nauka kulturalnego kibicowania, integracja dzieci, nauczycieli, rodziców z Oleśnickich szkół; promowanie siatkówki jako rekreacji ruchowej; promowanie zdrowego trybu życia; przeciwdziałanie i redukowanie negatywnych skutków wynikających z zagrożenia uzależnieniami; zdrowa i uczciwa rywalizacja między środowiskami szkolnymi.
Podsumowaniem projektu był konkurs na najlepiej kibicującą szkołę. Siatkówka jest dyscypliną sportu sprzyjającą pozytywnym emocjom i rywalizacji w duchu fair play. Kibice siatkówki znani są z kulturalnego zachowania na trybunach oraz nietypowego dla innych dyscyplin oryginalnego, żywiołowego dopingu. Za kryteria oceny kibicowania przyjęto: ilość kibiców, kreatywny doping, oryginalne przebranie. Nasza szkoła zajęła I miejsce wygrywając nagrodę główną w postaci 50 calowego telewizora.

     


    Turniej Tenisa Stołowego Par uczeń + rodzic

15.03.2014 został zorganizowany w naszej szkole już po raz kolejny Turniej Tenisa Stołowego Par uczeń + rodzic, który miał na celu integrację rodziców, uczniów i nauczycieli, zdrową rywalizację w duchu "fair play" oraz wskazanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego.
Do rywalizacji przystąpiły drużyny dwuosobowe, składające się z ucznia i mamy lub taty. Mecze rozgrywane były do trzech wygranych setów. Po zaciętej, czasami kończącej się w pięciu setach rywalizacji wyłonieni zostali zwycięzcy.
I miejsce z wszystkimi wygranymi meczami zajęli Stanisław Ciura wraz z tatą Krzysztofem. Na uwagę zasługuje fakt, że Stasiu był najmłodszym uczestnikiem turnieju.
II miejsce zajęli Piotr Waśniewski z mamą Anetą, III miejsce - Ania Wajdel z tatą Grzegorzem a IV miejsce Norbert Gajek z mamą Krystyną.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, I miejsce puchar oraz nagrody rzeczowe.
Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych turniejach.

     


    ŁYŻWY

Dnia 13 marca 2014roku grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Dariusza Świerczyńskiego wzięła udział w sportowych zajęciach na lodowisku.
Celem zajęć było nabycie bądź pogłębienie przez uczniów umiejętności jazdy na łyżwach, doskonalenie sprawności fizycznej i propagowanie łyżwiarstwa jako formy aktywności ruchowej w czasie wolnym. Dzieci miały okazję zaznajomić się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na lodzie, nauczyć się pokonywania nieśmiałości i lęku podczas zdobywania nowych umiejętności. Mamy nadzieję, że uczniowie będą chcieli kontynuować tę formę ruchu w chwilach wolnych od nauki w szkole.

     


    FERIE

Sportowe ferie w ramach projektu nauczycieli wychowania fizycznego "Czas na sport - ferie 2014" to aktywne i twórcze spędzanie czasu wolnego jako alternatywa dla zbyt długiego przebywania przed ekranem telewizora lub komputera. To sposób zapewnienia dzieciom rozwoju emocjonalno-ruchowego, pokazanie wzorców osobowych życia bez nałogu i nade wszystko miłe spędzenie czasu wolnego. Uczniowie dobrze się czuli w grupie rówieśniczej. Chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Rozwijali swe zdolności w czasie różnorodnych zajęć. Potrafili współpracować w grupie. Rozumieli znaczenie uczciwej rywalizacji. Troszczyli się o bezpieczeństwo własne i kolegów, dokonywali wzajemnej kontroli i oceny zachowań. Nabywali właściwych nawyków, postaw, umiejętności spędzania czasu wolnego w sposób wesoły, aktywny i twórczy.

     


    TURNIEJ SIATKÓWKI DZIEWCZĄT

8 lutego 2014 odbył się turniej piłki siatkowej dla dziewcząt klas V i VI. Celem turnieju było promowanie siatkówki jako formy rekreacji ruchowej, promowanie zdrowego trybu życia, aktywne spędzanie czasu wolnego, zdrowa i uczciwa rywalizacja.
W turnieju wzięło udział 6 drużyn, mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym". Zwycięskie zespoły otrzymały: medale, dyplomy i drobne upominki.
Organizatorkami turnieju były p. Benita Salik i p. Iwona Kamińska. Zawody wpisane są na stałe w kalendarz imprez szkolnych.

     


            MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

Dnia 23 stycznia 2014roku w salce zebrali się pasjonaci tenisa stołowego, którzy rywalizowali o miano "Mistrza Szkoły". W kategorii dziewcząt startowało 14 zawodniczek. W kategorii chłopców startowało 22 zawodników. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 5 stołów, przy których zaangażowani byli sędziowie. Mecze rozgrywane były systemem grupowym, aż do wyłonienia najlepszej czwórki, następnie odbyły się mecze półfinałowe i mecz o 3 miejsce i finał. Po ciekawych pojedynkach, stojących na dobrym poziomie, zwycięstwo odnieśli: wśród dziewczyn 1 miejsce zajęła Elżbieta Mecwaldowska z klasy VI A, drugie Anna Wajdel z klasy VI A, a trzecie Klaudia Wróbel z klasy VI B, natomiast wśród chłopców 1 miejsce zajął Filip Piasecki z klasy VI A, drugie Piotr Waśniewski z klasy VI C, a trzecie Jakub Ryczyński z klasy VI D. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników i prezentowaną przez nich postawę fair-play. Uczestnikom dopisywał dobry nastrój i sportowa rywalizacja. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju. Gratulujemy osiągniętych wyników i zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego SP6. Organizatorzy: Iwona Kamińska i Dariusz Świerczyński.    LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO "MPK. NAUKA KOZŁOWANIA PIŁKI PRAWĄ I LEWĄ RĘKĄ W RUCHU" - KLASA 4A DZIEWCZYNKI

Minikoszykówka należy do ulubionych gier zespołowych uczniów naszej szkoły. Od wielu lat nauczyciele pielęgnują tradycje szkolne związane z tą grą zespołową. Minikoszykówka rozwija współpracę między graczami, aktywizuje kilka zmysłów jednocześnie, wyrabia szybkość, zwinność i koordynację ruchową, uczy przestrzegania określonych przepisami zasad, dając przy tym uczestnikom gry wiele radości.
Zajęcia z klasą 4a wymagają zaproponowania dzieciom wielu ćwiczeń, z racji dużej potrzeby ruchu ze strony dziewczynek. Dzieci są bardzo energiczne, wymagają dużej uwagi oraz sporej intensywności zaproponowanych ćwiczeń na lekcji. Bardzo lubią zajęcia ruchowe, w których coś się dzieje, lekcja musi być intensywna i ciekawa. Zaproponowane ćwiczenia dają taką możliwość, dzieci są właściwie w ciągłym ruchu, często zmieniane są układy ćwiczeń.
Na początku, kiedy umiejętności techniczne nie są zbyt zaawansowane wiele czasu trzeba poświęcić na naukę podań, chwytów oraz kozłowania i rzutów w odizolowaniu bez presji przeciwnika. Dopiero w dalszym etapie wprowadzamy gry uproszczone - szkolne, a potem gry właściwe. Najwięcej radości sprawia dzieciom sama gra. Zdobycie kosza przez drużynę zawsze wywołuje wybuch ogromnej radości. /R. Banasik/


     


    ZAWODY REKREACYJNO - SPORTOWE "SPRAWNI OLEŚNICZANIE"

Już po raz trzeci, w sobotę 23 listopada 2013, w hali sportowej MOKiS-u odbyła się impreza rekreacyjno - sportowa "Sprawni Oleśniczanie". Organizatorem był MIKS Junior w Oleśnicy, oraz nauczyciele wychowania fizycznego szkół biorących udział w imprezie.
Głównymi celami imprezy było:
- integracja oleśnickiego środowiska szkolnego,
- sport i rekreacja jako forma spędzania czasu wolnego,
- zapewnienie uczniom oleśnickich szkół samorządowych aktywnych form spędzania czasu wolnego,
- propagowanie zdrowego stylu życia i ochrona przed patologiami życia codziennego,
- integracja uczniów, rodziców i nauczycieli poprzez wspólną zabawę,
- przestrzeganie zasad fair play.
Reprezentacja każdej szkoły składała się z uczniów klas od I do VI, po pięć dziewczynek i pięciu chłopców z każdego rocznika oraz dziesięciorga rodziców. Wybór startujących dzieci był trudny, ponieważ musieliśmy wytypować tylko po dziesięcioro uczniów z klas od I do VI. Na treningach przygotowawczych spośród wielu naszych uczniów dokonaliśmy, w naszym mniemaniu, najlepszego wyboru i w ten sposób utworzyliśmy reprezentację szkoły (60 uczniów). Dodatkowo o miejsce w drużynie rywalizowali rodzice, ich ekipa liczyła dziesięć osób, pięć mam i pięciu ojców.
W imprezie, obok "szóstki", wzięły udział reprezentacje pozostałych oleśnickich podstawówek, w sumie 5 reprezentacji.
Młodzi sportowcy oraz rodzice pokonywali trzy tory sprawnościowo - szybkościowe przystosowane pod względem trudności do wieku i możliwości startujących osób. Rywalizacja toczyła się w zawrotnym tempie, a każdy startujący zawodnik dawał z siebie wszystko. Kibice nie zawiedli i nie szczędząc swoich gardeł głośno wspierali swoje pociechy.
Po zaciętej walce nasza szkoła zdobyła 71 oczek i uplasowała się na podium, zajmując III miejsce, tracąc do drugiego miejsca 1,5 punktu, a do zwycięzców 2,5 punktu.
Dzieci i rodzice dali z siebie wszystko, a rywalizacji towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji. Za waleczność, zaangażowanie, nieustępliwość i sportową walkę do samego końca uznanie należy się wszystkim dzieciom reprezentującym "szóstkę". Pragnę podziękować startującym w zawodach rodzicom, za to, że im się po prostu chciało chcieć. Dziękuję również pozostałym opiekunom, którzy poświęcili swój wolny czas w sobotę, przyprowadzili swoje pociechy oraz głośno i gorąco kibicowali naszej szkole. Impreza na pewno wpłynęła pozytywnie na integrację środowisk szkolnych oraz wskazała alternatywny sposób spędzania czasu wolnego, poprzez czynny udział w kulturze fizycznej. /R. Banasik/